17 Adet Zekice İş Fikri

PARAM OLSA ŞURAYA YATIRIRDIM DİYE DÜŞÜNME!

100.000 TL SANAL PARA İLE NELER YAPABİLECEĞİNİ HEMEN GÖR!

(Ücretsiz VİOP Deneme Hesabı Açmak için Tıklayın!)

Zekice İş Fikri 1: Farklı Bir Bisikletçi Kaskı

İyi bir bisikletçi kaskı, sürücü için önemli bir güvenlik sağlar. Bu kasklar olası kazalarda sürücünün ciddi şekilde yaralanmasını ya da ölümünü engelleyebilir. Tüm bu faydalarına ve güvenliğine rağmen, birçok sürücü yola kaskı olmadan çıkmakta ısrar ediyor. Bu ısrarı yenmek için adım atan Park & Diamond adlı yeni kurulan firma, bisikletçilerin kaska karşı önyargı ve itirazlarını ortadan kaldırmayı hedefliyor.

Indiegogo sitesinde yakın zamanda görücüye çıkan Park & Diamond Bisiklet Kaskı, ilgi çekici özellikleri ile göze çarpıyor. Öncelikle normal bir şapkaya (beyzbol şapkası) benzer şekilde tasarlanan kask, aynı rahatlığı da sunduğunu iddia ediyor. Bu yapısı ile alışılagelmiş kasklara nazaran daha doğal duruyor. Bisikletçilere normalde de giyebilecekleri böyle bir seçenek sunarak, güvenli sürüş için gerekli olan kasklardan vazgeçmemelerini sağlamak hedefleniyor.

 

Zekice İş Fikri 2: Elektriksiz Çalışan Buzdolabı

Elektriksiz, fansız ve hava kompresörü olmadan çalışabilen Yuma 60L buzdolabı, kamplarda, üçüncü dünya ülkelerinde ve enerji sıkıntısı yaşanan afet bölgelerinde oldukça faydalı olabilecek bir icat. İçeceklerinizi normal bir buzdolabı kadar soğuk bir şekilde saklayamayacak olsa da, Yuma 60L size uygun bir sıcaklıkta içerisindekileri saklamayı vaadediyor. Üstelik bu işi yaparken elektrik kullanmanıza da gerek kalmıyor.

Fenik Yuma buzdolabının elektrik ya da buz kullanmadan yiyeceklerinizi saklayabildiğini söyleyen üretici firmanın kurucu ortağı Jeremy Fryer-Biggs, makinenin düz bir şekilde teslim edildiğini ve 20 saniye içerisinde çadır gibi kurularak kullanılabilir hale getirilebileceğini belirtiyor. Fryer-Biggs: “Kurulum öncesi hali sayesinde, buzdolabı kolaylıkla taşınabilir. Kurulumun ardından, kapağı açıp yiyecekleri içine koyuyor ve makineye su ekleyerek çalıştırıyorsunuz. Su, makinenin içerisindeki gıdalardan ısı enerjisini soğurup PhaseTek adlı akıllı malzeme aracılığı ile buharlaşıyor. Bu, vücudumuzun kendini serinletmek için kullandığı yöntem ile aynı. Sonuç olarak yiyecekleriniz daha uzun süre bozulmadan kalıyor. Yuma, aşırı nemin olmadığı her yerde çalışabilirken istenildiği şekilde sıkıştırılıp, gerektiğinde de katlanarak yerden tasarruf sağlıyor.” sözleri ile ürünerini proje sayfasında tanıttı.

Mutlaka okuyun: Enerji ve Tasarruf Sektöründeki İş Fikirleri

 

Zekice İş Fikri 3: Evdeki Bitkileri Sulayan Akıllı Telefon Uygulaması

Birkaç bitkiye bakmak zor olmasa da, evdeki çiçek ve bitki sayısı belli bir noktanın üzerine çıktığında, bu dostlarınızın sürekli sulandığından emin olmak zorlu bir mücadele haline gelebilir. Her bitkinin farklı oranlarda su istemesi bir yana, bu canlıların sulama aralıkları da farklılık gösterir. Bu nedenle bitkilerin ne zaman ve ne kadar sulandıklarının takibini yapmak, zaman zaman kafa karıştırıcı olabilir.

Dryp adlı bu akıllı telefon uygulaması ise, bahsi geçen probleme çözüm bulmak amacı ile geliştirildi. Temelde bir hatırlatıcı olarak çalışan uygulama, evdeki bitkilerini ihmal nedeni ile sürekli öldüren insanlar için tasarlandı. Evinizdeki tüm bitkileri uygulamaya girdikte sonra, Dryp size hangi bitkiyi ne zaman sulayacağınızı hatırlatıp bir sonraki sulama zamanlarını listeliyor. Uygulama ayrıca bitkilerinizdeki problemleri tespit etmenize ve iyileştirmenize de yardım ediyor. Kampanyası başarılı olan uygulama, hem Android hem de iOS platformunda kullanıcılara sunulacak.

Mutlaka okuyun: Yaratıcı Sulama Sistemleri

 

Zekice İş Fikri 4: Ultra Hızlı Diş Fırçası

Dişlerinizi temiz, sağlıklı ve beyaz halde tutmak için fırçalama, temizleme, gargara ve diş ipi ritüellerinden sıkıldınız mı? Uzun süredir bu uğraştırıcı ve meşakkatli iş için bel bağladığınız tek gelişmiş teknoloji elektrikli diş fırçanız oldu. Elektrikli diş fırçaları, doğru yönde atılmış bir adım olsa da, hale bu sıkıcı ve yorucu işi ortadan kaldırabilmiş değil. Peki ya aynı işi yapmanın, dişlerinizi aynı şekilde temiz tutmanın çok çok daha kısa bir yolu olsaydı.

Eğer siz de aynı şeyi istiyorsanız, gerekli temizliği sadece birkaç saniye içerisinde yapabildiğini iddia eden tam otomatik diş fırçası EZ Toothbrush’a göz atmak isteyebilirsiniz. Cihaz, üzerinde kıllar bulunan büyük bir ağız aparatı. Ağzınıza yerleştirdiğiniz cihazı çalıştırdığınızda, yüksek frekanslı titreşim ile dişlerinizi temizlemeye başlıyor. İddiaya göre cihazın dişlerinizi temizlemesi yalnızca birkaç saniye sürüyor ve işin kalitesi, normal bir diş fırçasını aratmıyor.

Mutlaka okuyun: Dünyanın İlk Otomatik Diş Fırçası Amabrush İle Dişlerinizi Sadece 10 Saniyede Temizleyin!

 

Zekice İş Fikri 5: Çok Amaçlı Açık Hava Yorganı

Pek de yeni olmayan açık hava yorganları, birçok firma tarafından çeşitli boyut, şekil ve özellikte üretiliyor.Fakat Kammok’un ürettiği yeni Bobcat, kendine has birkaç özelliği ile ön plana çıkmayı başarıyor. Çoğu yorganın aksine Bobcat, bağlantı sistemi sayesinde ister üzerinize alıp ısınabileceğiniz, isterseniz de hamağınıza serip üzerinde rahatça yatabileceğiniz hale gelebiliyor.

Ürünün yaratıcılar Kickstarter’daki sayfalarıda “Çok yönlü olması için tasarlanan Bobcat, normal bir yorgan olarak kullanabileceğiniz, altınıza serebileceğiniz ya da üzerinize alabileceğiniz bir yorgan. Hafif ve ısı yalıtımına sahip, kolayca taşınabilen yorgan, aynı zamanda su geçirmez ve sizi rahat ettirecek özeliklere sahip.

 

Zekice İş Fikri 6: Yenilikçi Kafa Lambası

Kamp yapmayı sevseniz de sevmeseniz de ya da nadiren gece koşu için dışarıya çıksanız da, kafanıza taktığınız aydınlatmalar, ellerinizi kullanmaya gerek duymadan gittiğiniz yolu aydınlatarak paha biçilemez şekilde size kolaylık sağlar. Öte yandan kafanıza bir fener bağlamaya eşdeğer olan bu ürünler, genellikle rahatsız gereçlerdir. Bu nedenle Biolite headlamp arayıp da bulamadığımız bir ürün olarak karşımıza çıkıyor. Hafif ve ince bir şekilde tasarlanan aydınlatma, yeterli ışık sağladığından da emin olacak şekilde üretildi.

Biolite’nin ilk başta göze çarpan yanı, rahat kullanım için tasarlanmış olması. Nemi emen bir malzemeden üretilen kafa bandı, hantallığın önüne geçmek amacı ile de elektronik parçaları kumaş dokumasının içerisinde barındırıyor. Birçok kafa üstü aydınlatması ağırlığı tek bir yere toplayıp aletin kolayca kayıp düşebilmesine olanak verirken Biolite, pili kafanın arkasına gelecek şekilde konumlandırarak dengeli bir dağılım yolunu seçmiş. Biolite kırmızı ışık, flaş ışığı ve beyaz ışık gibi seçeneklerin yanında, iki ışık rengi içinde kısa ve geniş ve uzun ve dar tarzlarına da sahip. 330 lumen ışık gücüne sahip Biolite, en düşük seviyede çalıştırıldığında ise, tek şarj ile 40 saate kadar dayanabiliyor.

 

Zekice İş Fikri 7: Akıllı Telefon Denge Halkası

Akıllı telefonların kameraları geliştikçe, film meraklıları da profesyonel anlamda onları kullanmaya başladı. Hatta 2015 yılında çekilen “Tangerine” adlı filmin yapımında bir iPhone kullanıldı. Sinema sektörü için titreyen kameralar büyük sorun anlamına gelir. Bu sorunun çözümü için ise karşımıza, 3 eksenli akıllı telefon denge halkası olan Atom çıkıyor. Denge halkasını daha önce duymayanlar için açıklama gerekirse; gimbal da denilen bu aparat, kameranın titremeden ve sarsılmadan hareket ettirilmesine yarıyor. Atom ismine yakışır şekilde oldukça küçük ebatlara sahip bir gimbal. Üstelik katlanabilir yapısı sayesinde, taşıması da kolay.

Atom 310 grama kadar ağırlık taşıyabiliyor, ki bu da akıllı telefonunuza lens takabileceğiniz anlamına geliyor. Aletin kendi ağırlığı ise sadece 440 gram. Bu sayede herkes yorulmadan kolayca Atom’u kullanabilir. Ayrıca piyasa da Atom dışında birçok farklı işleve sahip akıllı telefon kamerası için aparatlar da bulmak mümkün.

 

Zekice İş Fikri 8: Origami Kano

Origamiden daha iyi olan şey, yaptığınız origami ile suya açılabilmeniz olsa gerek. Oru Kano firmasının son yeniliği Haven kano ile bunu artık yapabilirsiniz. Üstelik yanınıza birini daha da alabilirsiniz. Oru şirketinin önceki ürünü de benzer şekilde katlanabilen ve arcınıza kolayca sığan bir kanoydu. Bu seferki kano, hafif ve sağlam bir malzeme olan polimerden üretildi ve sadece 18 kilogram ağırlığında olmasına rağmen 227 kilograma kadar yük taşıyabiliyor. Haven ayrıca iki yetişkinin oturabileceği şekilde tasarlandı.

Şık ve hafif tasarımı ile kullanım kolaylığı da sunan Haven’i tek başınıza kullanmak isterseniz de, gerekli ayarlamaları yapıp performansı yüksek tek kişilik bir kanoya da dönüştürebilirsiniz. Daha rahat ve konforlu bir gezinti varsa aklınızda, Haven size olta ya da bardak tutacağı gibi aksesuarlar da sunabiliyor.

 

Zekice İş Fikri 9: Akıllı Anahtar

Kapıyı kilitleyip kilitlemediğinizi hatırlayamamak sinir bozucudur. Hepimizin başına gelen bu durumda ya eve dönüp kapıyı kontrol etmeniz gerekir ya da tüm gün hırsızların evinizde cirit attığı hissi ile gergin bir şekilde vakit geçirmeniz. Peki ya bunun bir çözümü olsaydı? Size kapılarınızın kilitli olup olmadığını söyleyen bir cihaz, çok işe yaramaz mıydı?

Teknik olarak nesnelerin interneti aracılığı ile bu işi gören İnternet bağlantılı akıllı kilitler bulunabiliyor. Sıkıntı ise, bu kilitlerin meşakkatli bir kurulum sürecine ihtiyaç duymaları. SureKey ise, içerisinde sensör bulunan plastik bir parçanın anahtarınıza takılmasından başka bir kurulum gerektirmiyor. Sonrasını devralan SureKey, içerisinde bulunan ivmeölçer, jiroskop ve manyetometre sayesinde görevini yerine getiriyor.

Mutlaka okuyun: En İyi Akıllı Kilitler

 

Zekice İş Fikri 10 : Özelleştirilebilir Elektrikli Bisiklet

Bugünlerde her tür, şekil ve özelliğe sahip elektrikli bisiklet bulmak mümkün. Son yıllarda elektrikli bisiklet üretimi için ihtiyaç duyulan teknolojinin fazlasıyla ilerlemiş olması, herkesin istediği gibi bir ürün bulmasını kolaylaştırdı. Öte yandan, bisiklet teknolojisi ne kadar gelişmiş olsa da, çok az sayıda elektrikli bisiklet, üzerinde değişiklik yapmanıza ve istediğiniz doğrultuda özelleştirmenize izin veriyor.

Sterka M1 bu durumu değiştirmek istiyor. Tüm parçaları ulaşılması güç iskeletin için yerleştirmek yerine tasarımcılar, M1 modelini üzerinde çalışılabilecek şekilde üretti. Alyan anahtarı ve birkaç tornavida ile bisikleti tamamen parçalayarak, istediğiniz şekilde düzenleyebilirsiniz. Daha büyük bir batarya ya da daha güçlü bir motor takmak isterseniz, tek engeliniz sökmeniz gereken birkaç civatadan ibaret.

Mutlaka okuyun: En Yeni Bisikletler

 

Zekice İş Fikri 11 : Giyilebilir Biyonik Sandalye

Her yorulduğunuzda, bir anda ortaya çıkan bir sandalyenin üzerine kurulup dinlenebilmek mükemmel olmaz mıydı? Hatta bu sandalye, bugüne kadar karşınıza çıkan en ergonomik sandalye olsaydı ve postürünüz için en uygun oturma şeklini size sunsaydı nasıl olurdu? Kickstarter’da yeni kampanya başlatan firmanın Lex adlı giyilebilen ve sandalyeye dönüşen ürünü, bu iddialara ile yola çıktı.

“Postürünüzü korumanız, omuzlarınızdaki yükü azaltıp fırsat buldukça vücudunuzu dinlendirmeniz, daha kaliteli bir yaşama kapı aralar” diyen Lex’in yaratıcılarından Don Plooksawasdi, bunu gündelik koşuşturmanın arasında yapmakta zorlananlar için Lex’i öneriyor.

Sadece 1 kilogram ağırlığa sahip Lex’i kullanırken rahatça hareket edebilir hatta zıplayabilirsiniz bile. Vücudunuza kemer gibi takılan Lex için 3 adet askı kullanıyorsunuz. Giyilebilir sandalye, katlandığında ise dışarıdan fark etmesi zor bir hale geliyor.

Mutlaka okuyun: Kamburluğa Çözüm Getiren İş Fikirleri

 

Zekice İş Fikri 12: Çocuklarda Tuvalet Eğitimi Yardımcısı

Kimse tuvalete girip de hedefin tutturulamadığını görmek istemez. Ebeveynler ya da hasta yakınları, tuvalete her girdiklerinde kendilerinden önce girenlerin pisliklerini temizlemek zorunda kalır. Bu rahatsız edici soruna çare olarak geliştirilen WhizBang, her tuvalet deneyimini bir oyun haline getiriyor. Her klozete uyumlu olan cihaz, basit bir şekilde monte edilebiliyor. Kurulumun ardında WhizBang, LED ışıklandırma ile bir hedef tahtası oluşturuyor. Hedef tahtası hem çocukları işlerini düzgün bir şekilde yapmasını sağlıyor hem de geri kalan herkes için daha temiz bir tuvalet anlamına geliyor. Cihaz tuvaletinizi teknolojik bir akıllı tuvalet haline getirmese de üzerine düşen görevi iyi bir şekilde yerine getiriyor.

Tuvalete giren kişi hedefi vurduğunda, eğlenceli oyun müzikleri ile kutlanıyor ve aynı şekilde devam etmesi için cesaretlendiriliyor. Öte yandan, ne yazık ki cihaz size gerçek anlamda bir oyun sunmuyor. Yani skor tutulmuyor ya da kazanan ve kaybeden belirlenmiyor. Yine de bu kadar çekişmeli hale gelmesi, insanların tüm gün su için daha fazla oynamaya çalışması ile de sonuçlanabileceği için, basit hali daha verimli olabilir.

Mutlaka okuyun: Çocuklara Yönelik İş Fikirleri

 

Zekice İş Fikri 13: Amazon’un Alexa’sı ile Çalışan Duş Hoparlörü

Sesli komut ile aktif hale gelen Aqua Dew hoparlör, Amazon Echo ya da Echo Dot ile benzer şekilde çalışıyor. Komut vererek hoparlörün haberleri okumasını, akıllı ev sistemlerini kontrol etmesini, arama yapmasını ve mesaj göndermesini yada diğer odalara seslenmenizi sağlayabiliyorsunuz. Aqua Dew’in IPX5 su geçirmez özelliği, herhangi bir açıdan gelen tazyikli suya karşı tam koruma sağlıyor. Yani duşta herhangi bir sorun olmadan kullanabileceğiniz bu cihazı, küvete düşürmemeye çalışın.

Masa üzerinde kullanabileceğiniz Aqua Dew, yanında gelen asma aparatları sayesinde duvara ya da kapı koluna da asılabilir. Aqua Dew hem Wi-Fi hemde Bluetooth bağlantısını destekliyor. Açma kapama, ses ayarı ve sessize alma tuşlarının yanında güvenli Wi-Fi bağlantısına olanak veren WPS tuşu da cihaz üzerine konumlandırılmış vaziyette. İki delikli uzaktan ses algılayabilen mikrofonu, 6 farklı renge sahip LED aydınlatmaları ile birlikte Aqua Dew’in üzerinde bulunuyor.

 

Zekice İş Fikri 14: Kar Kayağı

Snowfeet ilk bakışta büyük bir sandala benziyor. Öte yandan dikkat edildiğinde, kayışlarının kayak kayışlarına benzerliği göze çarpıyor. Bu bağlar, herhangi bir ayakkabı bot ve hatta kar botunu düzgünce sabitlemeye uygun. Hatta genişletilebilir yapısı, ürünü daha büyük ayak numaralarına da uygun hale getiriyor.

Snowfeet ayrıca, tabanlığın iki yanında metal kayak kenarı bulunduruyor. Bu kenarlıklar sayesinde kullanıcı karda ve buzda rahatça kayabiliyor. Topuk bölümünde bulunan ve yavaşlama ile durmaya yarayan frenler ise hem hız kontrolünü hem de engellerden kaçınmayı sağlıyor. Snowfeet piyasadaki tüm diğer kayaklardan çok daha küçük olduğu için de, kolay taşıma imkanı sunuyor.

Paten ve kayak aktivitelerini bir araya getiren Snowfeet, kullanıcısı için yepyeni bir kontrol ve performans deneyimi sunuyor. Yaratıcılarının iddiası, Snowfeet ile sadece kayay değil, atlayış ve diğer kayak numaralarını da daha kolay bir şekilde yapabileceksiniz.

 

Zekice İş Fikri 15: Aydınlatmalı Motorcu Ceketi

Deri motorcu ceketleri, sürücülerin kazalardan yaralanmasını ve soğuk havalarda üşümelerini engelleyen, kullanışlı kıyafetlerdir. Fakat en popüler olan koyu renkli ceketlerin anlaşılabilir bir eksileri var: Motorcuların karanlıkta görünürlüğünü en aza indiriyorlar. Ciddi bir güvenlik riski oluşturan bu durumun, Kickstarter’da başlatılan bu yeni kampanya ile ortadan kaldırılması umuluyor. Fransız Raylier firması tarafından üretilen aydınlatmalı motorcu ceketleri, LED şeritler yardımı ile sürücüyü görünür kılıyor. Sistem, ceket üzerinde bulunan bir düğme ile açılıp kapanıyor.

Amaç, kazaların yüzde 18’ine karışan motorcular arasındaki ölüm oranını azaltmak. Zira bu kazaların yüzde 60’ı görünürlüğün az olması nedeniyle meydana geliyor. Raylier firması kurucu ortağı Baptiste Rosay, “Ürettiğimiz ceket sayesinde, sürücü görünürlüğünü artırıp kazaların ve can kayıplarının önüne geçeceğiz. Görünürlüğün yanında, yoldaki iletişimi de geliştiriyoruz. Uyarı modu sayesinde açılıp kapanan ışıklar, riskli durumlarda görünürlüğü daha da artırıyor. Ceket üzerinde bulunan ivmeölçer sayesinde de, stop lambaları otomatik olarak aktif hale geliyor ve arkadaki ışıkları güçlendirerek sürücünün durmakta olduğunu belirtiyor.” sözleri ile projelerini tanımladı.

 

Zekice İş Fikri 15: Su Geçirmez Yalıtımlı Ceket

Yalıtımlı ceketler genel olarak ikiye ayrılır; geleneksel kumaşlar kullanılan ceketler ve sentetik kullanılan ceketler. Her iki türün de kendilerine has avantajları ve dezavantajları bulunuyor. Örneğin; geleneksel kumaş ile imâl edilen ceketler, çok hafif, sıcak tutan ve sıkıştırılabilir. Öte yandan bu ceketler nem karşısında işlevsizdir. Islandığında, birçok özelliğini yitirir. Bunun tersi olarak sentetik malzeme ile üretilen ceketler suya karşı oldukça dayanıklı olsa da, yeterince yalıtım sağlamadığı gibi, sıkıştırmak da pek mümkün değildir. Eskiden bu iki seçenekten birini seçmek zorundaydınız. Neyseki, Amerika Birleşik Devletleri’nin Utah eyaletinde kurulan yeni bir girişim sayesinde, bu durum değişeceğe benziyor. Outdoor Vitals adlı firma, herkesi mutlu edebilecek bir orta yol buldu. Firma iki seçeneğin de en iyi özelliklerini bünyesinde bulunduran yeni nesil bir yalıtım geliştirmeyi başardı.

Oldukça küçük liflerden oluşan boşluklu polyester yalıtım LoftTek, ısı yalıtımını başarılı bir şekilde yapabiliyor. Uluslararası kumaş test laboratuarına gönderilen malzeme, kaliteli bir yalıtım kumaşından bir miktar daha düşük puan alsa da, sentetik malzemenin tüm getirilerini taşıyarak öne çıkıyor. Silikon ile kaplanmış olan lifler, su ile karşılaştığında onu emmek yerine, kumaşın üzerinden akıp gitmesine neden oluyor.

 

Zekice İş Fikri 16: Uçak Yolculuklarında Kullanılacak Tulum

Eğer sık sık uçak yolculuğu yapıyorsanız, bu proje ilginizi çekebilir. Bebek uyku tulumu mantığı ile üretilen bu tulum, uçuşlarda giyebileceğiniz en rahat kıyafet olabilir. Dışarıdan bakıldığında farklı bir şey göze çarpmasa bile, içerisinde birçok akıllı özellik ve başarılı tasarımlar barındıran bu kıyafet, hem havaalanında hem de uçakta rahatlığınızı garanti ediyor.

Şık bir tasarıma sahip olan kapüşonu, uyumak istediğinizde gözlerinize ışık gelmesini engellediği gibi, tamamen kapanan ve hatta şişirilebilen yapısı sayesinde yastık olarak da kullanılabiliyor. Boynunuz için de ayrıca yakanın içerisinde şişirilebilen bir boyun yastığı bulunuyor. Kıyafetin üzerinde sayısız cep bulunuyor. Bu ceplerden iki tanesi ise istenildiğinde kıyafetten ayrılarak güvenlik kontrolünde rahat etmenizi sağlıyor. Kulaklığınız kullanmanıza imkan veren tasarıma sahip kıyafet, tuvalete gitmeniz gerektiğinde de işinizi kolaylaştıracak bir arka fermuara sahip. Yani hemen hemen her şey düşünülmüş.

 

İlginizi çekebilir

Yaratıcı İş Fikirleri
En Yeni İş Fikirleri
100.000 TL Paranız Olsa Nasıl Yatırım Yapardınız? Hemen Deneyin!
Sadece 695 TL'ye Website Sahibi Olun!
Ücretsiz Üyelikle Ayda 4.000 TL Kazanın!
İş Kurmak İsteyenlere Özel İş Fikirleri
Yapılacak en karlı işler
Nasıl zengin olunur?
İnternetten para kazanma yolları


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑

Send this to a friend

DMCA.com

Gizlilik Politikası