20’li Yaşlarında Büyük Başarılar Elde Eden Girişimcilerin 6 Ortak Noktası

Otorite, nüfuz ve sağlam miktarda gelir, çok başarılı bireyleri tasvir etmek için kullandığımız kelimelerdendir. Elbette hayatta üst seviyeye gelmek, ünlü olmak ve ciddi miktarda para kazanmak için belirli bir zihniyete ihtiyaç vardır.

Hepimiz bazı insanların nasıl zengin olduğuna ya da şöhret kazandığına dair hikayeler duymuşuzdur. Peki bu insanların kafası nasıl çalışıyordu da böyle başarılı oldular? Hemen söyleyelim: Bu insanların sevdikleri şeyleri daha da geliştirmek ya da ilerletmek, ayrıca kendileriyle aynı tutkuları paylaşanları etkilemek için çeşitli fikirleri vardı. Tabii buradan yola çıkarak şu soruyu sorabiliriz: Çok başarılı olmanın esas kıstasları nedir? Ciddi miktarda gelir sahibi olmak mı, yoksa neleri iyi becerdiğinizi millete gösterebilmek mi? Bence önemli olan nelerde iyi olduğunuzu insanlara gösterebilmek, bunu başarırsanız para ve şöhret zaten kendiliğinden gelecektir.

Elbette zihniyetin önemini de vurgulamadan geçmeyelim. İşte başarılı girişimcilerin sahip olduğu 6 zihniyet:

 

1. Başarılı girişimciler vizyonları doğrultusunda durmadan çalışırlar – Mark Zuckerberg

Herhalde hepimiz “Sosyal Ağ (The Social Network)” adlı filmi duymuş ya da izlemişizdir, yani mutlaka Facebook’un kuruluş hikayesi hakkında az çok bilgimiz vardır. Dahi Mark’ın vizyonu, insanların son derece kolay bir şekilde sosyalleşip sürekli irtibatta kalabilecekleri bir internet sitesi yaratmaktı. Tabii böyle bir site kurmak hiç de kolay değildi ancak Mark, başarıyı yakalarsa çok takdir göreceğini de gayet iyi biliyordu. Ona göre bu vizyonu hayata geçirmek için çalışmaya değerdi.

Hem yaratıcı bir vizyoner hem de belirli bir işe yatkınsanız yeteneklerinizle neler yapabileceğinizi çok iyi düşünün. “Sahip olduğum yetenekleri ne şekilde kullanırsam insanlara başarı izlenimi veririm?” diye kafa yorun. “Ne yaparım ne ederim de topluma katkıda bulunurum?” diye düşünürseniz emin olun çabalarınız gözden kaçmayacaktır. Böyle bir hedefiniz yoksa birilerini nasıl etkileyeceğinize dair boş hayaller kurmak zorunda kalır, fikirlerinizi gerçekleştirmekten kendinizi mahrum bırakırsınız. Elbette sadece vizyon sahibi olmak da yetmez, vizyonunuzu insanlarla paylaşmanın da bir yolunu bulmanız gerekir.

Yönetme tutkunuzun yitip gitmesine asla izin vermeyin, sahip olduğunuz becerileri daha da geliştirin. “Başka insanlardan ne öğrensem kârdır” diye düşünün ve tüm dünyayla paylaşabileceğiniz yeni fikirler üretin. İşte bunları yaparsanız cidden başarılı olur, insanların takdirini toplarsınız.

 

2. Çektikleri acılar onlar için motivasyon kaynağı olur – Elizabeth Holmes

Istırap çektiğimiz ve üzüntüden kahrolduğumuz zamanlar hafızamızdan silinmez. Bu durumlarla başa çıkma şeklimiz gerçek kişiliğimizi ortaya koyar. Mesela Elizabeth Holmes’i ele alalım. Amcasının ölümüyle sarsılan Holmes, insanlığa yardım etmek uğruna çalışmaya başladı. Kişinin sağlık durumunu takip etmeye yarayan ve herhangi bir hastalığı tam olarak ilerlemeden tespit edebilen bir alet geliştirdi. Bugün Holmes dünyanın en genç milyarderleri arasında ve geliştirdiği ürün birçok insanın hayatını kurtarıyor.

Bu türden bir zihniyet yalnızca başarı için değil, hayatın geneli için de önemli. Ne de olsa hayat zorluklarla dolu ve bu zorluklara göğüs geremezsek başarılı olmamız mümkün değil. Böyle bir durumda kendimizi güvensiz hisseder, olan bitene kayıtsız kalır ve bunalıma gireriz. Ancak yeniden dizginleri ele almak için çaba gösterirsek bu yolda yıpransak bile güç kazanırız. Eğer bir gün kendinizi çaresiz hissederseniz buna çok takılmayın, mevcut durumu düzeltmek için neler yapabileceğinizi düşünün.

 

3. Başarılı girişimciler hitap ettikleri kitlelerin isteklerini göz önünde bulundururlar – Felix Arvid Ulf Kjellberg yani namıdiğer PewDiePie.

Biri size ters ters bakıp oyunlarla zamanınızı boşa harcadığınızı söylerse ona mutlaka PewDiePie’den bahsedin. Oyun sektörü son yıllarda çok büyüdü ama herkes istediği her oyunu alabilecek maddi imkanlara sahip değil. İnternet üzerinden yapılan canlı yayınlar veya “Hadi Oynayalım (Let’s Play)” videoları sayesinde artık bir oyunu satın almadan önce etiketindeki fiyatı hak edip etmediğine karar verebilirsiniz. Bu tarz yayınlarla videolar son yıllarda çok popüler hale geldi. İşte PewDiePie da oyun oynamayı sevdiği için bu işi bir adım öteye götürerek para kazanmaya başlayan biri.

Aslında birçok kişi onun olgun olmadığını, çocuksu davrandığını ve son derece sinir bozucu bir tip olduğunu söylüyor. Buna rağmen Felix’in milyonlarca abonesi var çünkü o oyunlarla oyun dünyası hakkındaki bilgi ve görüşlerini etkili bir şekilde aktararak her zaman hitap ettiği kitlenin beklentilerini karşılamayı başardı. Bu da eğlence sektöründe faaliyet gösteren herkes için önemli bir unsur. Performansınızı ya da sağladığınız hizmetleri en üst düzeye çıkarmak için hedef kitlenizin yorumlarına kulak vermelisiniz. Aksi takdirde müşteri hizmetleri konusunda başarısız olursunuz, bu yüzden de biri çıkıp sizi zayıf noktalarınızdan vurabilir ve müşterilerinizi çalabilir.

Başka bir deyişle hem çaba gerektiren hem de yenilikçi bir iş yapmıyorsanız emin olun biri eninde sonunda yerinizi alacaktır. Hitap ettiğiniz kitleyle sağlam bağlar kurmak için çalışmalısınız. PewDiePie esas hayranlarına bağlılığını asla yitirmedi, işte bu yüzden de popülerliğini hiç kaybetmedi.

Mutlaka okuyun: Kendi çabalarıyla zengin olan 10 YouTube milyoneri

 

4. Başarılı girişimciler yaratıcılıklarını değerlendirirler – Jonathan Koon

Bazen dünyayı değiştirmek gibi büyük bir amaca sahip olmasanız bile eşsiz ve orijinal olmak işe yarayabilir. Yaratıcılığını kullanıp araba modası üzerine çalışmaya başladığında henüz 15 yaşında olan Jonathan Koon, bu işten ciddi miktarda para kazanmayı başardı. Daha sonra Pimp My Ride adlı televizyon programının tedarikçilerinden biri olarak hem insanlara yardım etti hem de kendi reklamını yaptı. Yoluna moda tasarımcısı olarak devam etme kararı aldı ve hâlâ bu sektörde faaliyetlerini sürdürüyor.

Jonathan, hem genç yaşı hem de yeteneğini erkenden keşfetmesi sayesinde başarılı oldu. Bir şeyde gerçekten iyiyseniz haftada en az bir günü bu alandaki yaratıcılığınızı kullanmaya ayırın. Bir gün büyük başarılar elde etmek istiyorsanız işte böyle bir zihniyete sahip olmanız gerekiyor. Evet, iyi becerdiğimiz şeyleri yapmaya pek vaktimiz imkanımız olmayabilir ama hafta sonu illa biraz boş zaman bulabilirsiniz. Kendinizi bir işe tam anlamıyla adamazsanız kapana kısılmış gibi hisseder, yaptıklarınızdan tatmin olmazsınız. Ne de olsa bizi biz yapan şeyler yani hobilerimiz kişiliğimizin dışa vurumudur.

 

5. Başarılı insanlar asla umudunu kaybetmezler. Bilakis azimle çalışır ve sebat ederler – Bruce Lee

“Çok başarılı” demek illa “çok zengin” olmak anlamına gelmez. Çoğunlukla “çok başarılı” söz öbeği bir işte en iyi olan kişi anlamına gelir. Bu sebeple bu bölümde dövüş sanatları ustası Bruce Lee’yi ele alacağız. Bruce Lee, dövüş tekniklerinin tartışmasız en büyük ismidir. Ne derseniz deyin, Bruce Lee tam bir başarı örneği. O, dünyaya insan vücudunun gerçek potansiyelini göstermiş biri. “Hayatınız kolay olsun diye dua etmeyin. Zor bir hayata karşı mücadele edecek gücünüz olması için dua edin” lafı onun en unutulmaz sözlerinden biridir.

Yani azmedip sıkı çalışırsanız hayattaki en büyük engelleri bile aşabilirsiniz. Zorlu mücadeleler, bize her işin üstesinden gelmeyi ve güçlüklerle başa çıkmayı öğretir. Maddi anlamda zor günler geçiriyorsanız mali durumunuzu düzeltmenin mutlaka bir yolu olduğunu unutmayın. Evinizden çalışabilir ya da internetten birtakım işler yapabilirsiniz. Tabii bunlar haricinde başka seçenekler de mevcut. Tüm bunların kalıcı çözümler olmadığını da söylemeden geçmeyelim. Ancak bu tür işler yaparak geçiminize katkıda bulunabilirsiniz.

Çok başarılı girişimcilerin hepsi zor zamanlarda başlarının çaresine bakabilen kişilerdir. Önlerinde hangi seçeneklerin olduğunu bilir, böylelikle beklenmedik durumlar için planlar yapar ve çeşitli stratejiler geliştirirler. Eğer kendinizden emin değilseniz elinizdekileri kaybetmenin korkusu altında ezilir, sonra da mutlaka sağlık sorunlarıyla karşı karşıya kalırsınız.

 

6. Başarılı girişimciler toplumda yaygın olan düşüncelere karşı gelip sınırları zorlarlar – Steve Jobs

Genç yaşta son derece kritik kararlar vermiş başarılı girişimcilerden bahsederken Steve Jobs’u atlamak olmaz. Steve Jobs, Mark Zuckerberg ve Elizabeth Holmes, Amerikan rüyasının en güzel örnekleri. Amerikan rüyası kavramını ortaya atan Benjamin Franklin’i de bu kişilerin yanına koyabiliriz elbette. Tabii böyle insanları rol model olarak kabul ederseniz olumsuz etkilenme ihtimaliniz de var. Birçok insan örnek aldığı kişilerin tüm davranışlarını taklit ederek bu kişilerin düşünce yapısına sahip olabileceğini zanneder. Yani diyeceğim o ki başarılı insanların büyük bir kısmı okulu bıraktı diye sizin de aynısını yapmanız gerekmiyor. Steve Jobs’un okulu bırakma sebebi zaten yıllar önce belirlediği vizyonunun ve hayallerinin peşinden koşmaktı.

Kurulu düzene ve toplumun yerleşik normlarına karşı gelmeye karar verirseniz önce mutlaka sağlam bir plan yapın. Okulu bırakıp “Ben en iyisi bekleyeyim biraz, nasılsa şans da ün de kapıma gelir bir gün” demek son derece yanlış bir şey. Büyük kararlar almadan önce tüm ihtimalleri göz önünde bulundurun.

Mutlaka okuyun: Steve Jobs’tan 21 hayat dersi

100.000 TL Paranız Olsa Nasıl Yatırım Yapardınız? Hemen Deneyin!

Sadece 695 TL'ye Website Sahibi Olun!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.