7 Adımda Uzun Vadeli Düşünmek

Uzun dönemli düşünmek hem profesyonel hayatınızda hem de özel hayatınızda başarılı olmak istiyorsanız kesinlikle edinmeniz gereken özelliklerden bir tanesi. Elon Musk gibi, Steve Jobs gibi devrimsel ürünlere imza atan başarılı girişimcilere baktığınızda hepsindeki ortak yönün uzun dönemli vizyonları ve ileri görüşlülükleri olduğunu fark edeceksiniz.

Elon Musk Mars’a seyahat edebilme fırsatını gördüğünde ve Mars’ta yaşamanın nasıl bir şey olacağını düşünmeye başladığında uzaya seyahat etmek bile kısmen yeni bir fikirdi. Her ne kadar insanoğlu olarak Ay’a ayak basmış olsak da Mars’a seyahat etmek, hele de orada yaşamak birçoğumuz için aklın hayalin almayacağı bir fikirdi. Şu an, bugün bile sokağa çıkıp Mars’ta yaşamak fikrinden birilerine bahsetseniz verecekleri tepki çok sıcak olmayacaktır, emin olun.

Buna rağmen, Musk bu tasarısına hiç de imkansız olarak bakmıyor. Ona göre sadece biraz çaba gerektiren bu projeyi hayata geçirmek için bugünden daha iyi bir zaman yok. Hedefi için çoktan çalışmaya başlayan Musk, hayatının kalan kısmını Mars’ta yaşayarak geçirmek istiyor, hatta mümkünse orada ölmek istiyorum bile diyor.

Uzun dönemli düşünmenin ne kadar önemli olduğunu gösteren başka bir vizyoner iş adamıysa Amazon’un kurucusu Jeff Bezos. Hala kurduğu şirketin CEO koltuğunda oturan Bezos, uzun dönemli düşünmek dediğinizde akla gelecek olan ilk örneklerden birisi. Amazon dışında birçok farklı projede yer alan Bezos’un en çok yatırım yaptığı çalışmalardan bir tanesi 10.000 yıllık bir saat inşa etmek, Bezos’un kendi mal varlığından 42 milyon doları sırf bu projeye ayırdığı söyleniyor. Bezos’un uzun dönemli planlama ve düşünme yeteneği hakkında yazılan birçok yazıda konuya dair ayrıntıları bulabilirsiniz, araştırmanız yeterli. American Express’e göre, insanlar Bezos’a neden 10.000 yıl sonrasına odaklandıklarını sorduklarında, 1997’de Amazon’un hisse sahiplerine yolladığı bir mektupta verdiği cevap şu olmuş: “Biz (burada kendisinden ve Amazon’un diğer hissedarlarından bahsediyor) uzun dönemli düşünmediğimiz takdirde ne insanlar olarak ne de şirketler olarak potansiyelimizi fark edemeyeceğimize inanıyoruz.” Her sene hissedarlarına yolladığı mektubu 1997 yılından bu alıntıyla bitirerek uzun dönemli düşünmenin ne kadar önemli olduğunu tekrar tekrar vurgulamak isteyen Bezos, her sene sonunda artan şirket değeri ve büyüyen müşteri kitlesiyle ne kadar haklı olduğunu yatırımcılarına kanıtlıyordu.

“Eğer yaptığınız her şeyi 3 yıllık bir zaman diliminde yapmayı amaçlıyorsanız o zaman birçok insanla yarışıyorsunuz demektir.” demişti Bezos 2011 yılında verdiği bir demeçte. Bu yüzden, uzun dönemli düşünme yeteneğinizi geliştirmelisiniz ki siz de Bezos, Musk, Jobs ve daha birçok vizyoner girişimci gibi başarı basamaklarını hızla tırmanın.

Uzak geleceğe yönelik düşündüğünüzde ve ulaşmak istediğiniz yer için planlar yaptığınızda günlük ulaşmanız gereken hedefler büyük sonuçlar yaratmıyor gibi gözükebilir, ama aslında bu sayede küçük hedeflerle sonunda büyük bir şey inşa etmiş olursunuz.

Eğer bir tatile çıkmak istiyorsanız öncelikle gideceğiniz yeri ve burada neler yapmak istediğinizi belirlemelisiniz. Bu süreç aslında tam olarak da uzun dönemli vizyonunuzu belirlemeye benzer, nereye gideceğinizi ve orada neler yapacağınızı bilmeden oraya gitmek için hazırlanamaz, yanınıza gerekli şeyleri alamazsınız. Tam olarak da bu yüzden uzun dönemli düşünebilmek çok önemli bir yetenek. Eğer gerçekten başarılı olmak istiyorsanız ileri görüşlülüğü günlük hayatınızın bir parçası haline getirmeli ve sizi başarıya ulaştıracak adımları planla