Akaryakıt İstasyonu Açmak

Akaryakıt istasyonu işi her zaman karlı bir yatırımdır çünkü insanlar hiçbir zaman araba kullanma ayrıcalığından vazgeçmek istemez. Yakıt fiyatlarındaki artışlara rağmen akaryakıt istasyonu işletmelerinin kar indeksleri herhangi bir zarar görmez.

Aşağıdaki rehber bir akaryakıt istasyonu açma sürecinde neler yapmanız gerektiği ile ilgili size yardımcı olacaktır.

 

Nasıl Açılır?

Var olan bir akaryakıt istasyonunu mu satın alacaksınız yoksa her şeyiyle sıfırdan bir istasyon mu inşa edeceksiniz karar verin. Farklı durumlara bağlı olarak kararınız değişebilir. Konumunuzu mutlaka düşünmelisiniz. Trafiğin yoğun olduğu bir yerde fiyatını karşılayabileceğiniz satılık bir akaryakıt istasyonu mu var? Belki de aklınızda bugünlerde boş olan muhteşem bir arsa yeri var. Bir emlakçıyı veya bir aracıyı arayarak uygun akaryakıt istasyonlarını veya boş arazileri öğrenin. Bütün arazileri dolaşarak bu arazilerin neden boş olduğunu öğrenin ve mevcut olan bütün mali kayıtları görmek isteyin.

Akaryakıt istasyonunuz için detaylı bir iş planı hazırlayın. Finans seçenekleri, pazarlama planları, gelecek hedefleri ve çalışanları nasıl yöneteceğinizi anlatan bilgiler de olsun. Hırsızlık ve doğal afetlerle nasıl başa çıkacağınızı ve rakiplerinizle nasıl mücadele edeceğinize ilişkin planlarınız da yer alsın. Bu planı sizin için hazırlayacak profesyonel birini işe alabilirsiniz.

Bir akaryakıt istasyonu satın almak için kaynak toplayın. Görüşmelere finans kurumlarından başlayın. İş planınızı yanınıza alın ve kredi yetkilileriyle işletme kredileri hakkında görüşün. Yatırımcıları işe almayı düşünebilirsiniz. Bir işletme aracısı size ek seçenekler bulma konusunda yardımcı olabilir.

Satmayı planladığınız yakıtı sağlayan firmayla franchising seçenekleri hakkında görüşün. Başka bir firmanın yakıtını da satabilirsiniz. Bu durumda franchise sözleşmeleri ve franchise ücretleri ile ilgili müzakerelerde bulunmanız gerekecektir. Kendi şartlarınıza en uygun olan seçeneği bulabilmek için çeşitli yakıt firmaları ile görüşün.

Gerekli olan bütün ruhsat ve izinleri alın. İlgili resmi kurumlarla görüşerek gerekli olan izinler ve ruhsatlar için ne kadar ücret ödemeniz gerektiğini öğrenin. Bir işletme ruhsatına ihtiyacınız olacaktır ve eğer sigara ve içki satmayı düşünüyorsanız ekstra izinler almanız gerekecektir. Ayrıca itfaiye teşkilatına da kayıt yaptırmanız gerekmektedir.

Görkemli bir açılış planlayın. Afişlerinizde ve balonlarınızda çekici renkler kullanarak süslemeler yapın.  Açılışa özel kampanyalarınızın ve bedava hizmetlerinizin reklamını yaparak müşterileri davet edin. El ilanları dağıtın ve yerel gazetelere reklam verin. Açılışta benzin istasyonunuzu nasıl tanıtacağınızı öğrenmek için “Benzin istasyonu açılışları için tanıtım fikirleri” başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

 

İpuçları ve Uyarılar

İş planınızı oldukça detaylı hazırlayın. Detaylı hazırlanmış bir iş planı başarıyı garanti altına alacaktır.

Seçtiğiniz ilk gaz şirketinin sizi kabul etmesini beklemeyin.

 

Akaryakıt İstasyonu Açma Maliyeti

İstasyonu açacağınız şehir, konum ve anlaşacağınız dağıtım firması maliyeti doğrudan etkileyen faktörlerdir. Bu sebeple maliyet 500.000 TL’den başlayarak 10 milyon TL’ye kadar çıkabilmektedir. Sağlıklı bir maliyet hesaplaması için yazımıza yorum bırakabilirsiniz. Bunun için kurmak istediğiniz istasyon ile ayrıntılı bilgi vermeye özen gösteriniz.

 

Akaryakıt İstasyonu Açma Şartları

1-İstasyonu kuracağınız arsanın büyüklüğü en az 1.600 metrekare olmalıdır.

2-Bağlı olduğuınuz belediyeye başvurarak tesis kurma ve inşaat izni almalısınız.

3-İnşaat bittiğimde bulunan yer için iskan izni almanız gerekiyor. Sonrasında bir dağıtım şirketiyle anlaşarak gerekli tüm belgelerle belediyeye işyeri açma ruhsatı için başvuru yapmalısınız.

4İşyeri açma ruhsatı aldıktan sonra EPDK’ya lisans başvurusu yapmalı ve çalışma izni almalısınız. Ve mutlu son…

 

Akaryakıt İstasyonu Karlı mı?

Günde ortalama 5 bin litre akaryakıt satıldığını düşünürsek bu akaryat istasyonunun aylık kazancı 15.000 – 20.000 TL olmaktadır. Ancak yatırım maliyeti yüksek olduğu için yatırımın geri dönüşü 6-7 yılı bulabilmektedir.

En karlı yatırım alanlarını sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz. Akaryakıt istasyonu kurma hakkında her türlü sorularınız için yazımıza yorum bırakabilirsiniz. Uzmanlarımız size geri dönüş yapacaklardır. Herkese bol kazançlar!

One Comment

Leave a Reply
  1. merhaba ben cemal diyarbakır silvanda yaşıyorum. silvan işlek bir yer silvanın tam göbeğine benzin istasyonu açmak istiyorum. sizce günlük ortalama kaç ton satarım. bir de bayrak parası kaç olur ortalama :/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.