Anaokulu Açmak

Eğitim sektörümüzdeki çatlaklıkların kapanması uzun yıllar alabilir. Bu öğrencilerimiz açısından oldukça kötü bir durum. Ancak bu çatlaklar iş kurmak isteyen girişimciler için güzel iş fırsatları yaratıyor. Anaokulu açmak da bu yatırım fırsatlarından sadece biri.

Anaokulu dediğimizde aklımıza genellikle 3 ve 5 yaş arasındaki çocukların bakılması gelir. Anaç bir yapınız varsa, enerjikseniz ve genç beyinlere bir şeyler öğretmek ilginizi çekiyorsa anaokulu açmak sizin için harika bir yatırım fikri olabilir. Bu işe başladığınızda küçük çocuklara eğitim fırsatları ve eğlenceli aktiviteler sunmanız gerekecektir.

Anaokulu nasıl açılır?

1 – Anaokulunuzun eğitim gerekliliklerini halledin. Resmi kurumlara danışarak almanız gereken bir sertifika olup olmadığını öğrenin. Okul öncesi eğitim kurumları, Milli Eğitim Bakanlığı Talim Terbiye Kurulunun hazırladığı ve aylık yayınlanan Tebliğler Dergisindeki programa göre eğitim verirler. İlgili kurumların resmi internet sayfalarını ziyaret ederek bilgiler alabilirsiniz.

2 – İşletme ruhsatı ve izinleri alarak anaokulunuzu güvence altına alın. Bağlı bulunduğunuz belediyenin internet sayfasına girerek başvuru formlarına ulaşın. Gerekli belgeleri ilgili kurumlardan aldıktan sonra belediyeye başvuru formunuzla müracaat edin. İşletmenizi başarılı bir şekilde yönetmek istiyorsanız gerekli olan ruhsat ve izinleri almanız gerekir. Ayrıca vergi dairesine başvurarak vergi işlemlerinizi halledin. Anaokulu açmak için açılacak yerin, Okul Öncesi Öğretim Kurumları Yönetmeliği ve Özel Öğretim Kurumları Standartlar Yönetmeliğinde belirtilen şartları taşıması gerekmektedir. Daha sonra ilgili evraklar hazırlanarak, İtfaiye, Bayındırlık, Sağlık Hizmetleri Müdürlüğü ve binanın Teknik Raporlarının alınması ile Milli Eğitim Bakanlığından da izin alınmak suretiyle kurum açılabilir.

3 – Anaokulunuz için bir iş planı hazırlayın. İş planınıza başlangıç maliyetlerini ve reklam giderlerini de ekleyin. İşletme ruhsatı ve izin masraflarını, maaşları, kira bedelini kara geçene kadar nasıl karşılayacağınızı detaylandırın. Buna ek olarak anaokulunuza alacağınız maksimum öğrenci sayısını, kayıt ücreti olarak ne kadar alacağınızı, çalışma saatlerinizi ve politikalarınızı da planınıza dahil etmeyi unutmayın.

4 – Anaokulunuz için yer bulun. Bir yer alabilirsiniz, kiralayabilirsiniz veya evinizi kullanabilirsiniz. Resmi kurumların yönetmeliklerini okuyarak çocuk sayısına bağlı olarak ne kadarlık bir alana ihtiyacınızın olduğunu öğrenin.

5 – Tedarikçilerden anaokulunuz için mobilyalar ve eğitici malzemeler alın. Çocukların boyuna uygun sandalyelere ve masalara, uyku yataklarına, eğitici oyuncaklara ve oyunlara, yap bozlara ve kitaplara ihtiyacınız olacaktır. El işi malzemeleri, kağıt ve kara tahta veya silinebilen tahtalardan alarak her sınıfa bir tane koyun.

6 – İlgili yönetmeliklere bağlı olarak yangın söndürücüler, duman detektörleri ve kilitli ecza dolapları gibi güvenlik ekipmanlarından alın.

7 – Anaokulunuz için çalışanlar alın. Anaokulunuza programınızın büyüklüğüne bağlı olarak anaokulu öğretmenleri ve sağlık yardımcıları almanız gerekecektir. Başvuran anaokulu öğretmenlerinin sabıka kayıtlarını ve lise diplomaları olup olmadığını kontrol edin.

8 – Anaokulunuzu sigortalatın. Oluşabilecek zararlara ve yaralanmalara karşı sizi koruyacak bir sorumluluk sigortası yaptırmanız gerekir. Sigorta acentesi yaptırmanız gerek sigorta türü ile ilgili sizi bilgilendirecektir.

9 – Ailelerin sıklıkla gittiği kütüphaneler, bakkallar veya marketler gibi yerlere el ilanları dağıtarak anaokulunuzun tanıtımını yapın. Gazetelere reklam verin ve telefon defterlerine kayıt yaptırın. Buna ek olarak ilkokullara giderek anaokulunuzdan bahsedin.

 

İpucu

Lokantalar, aktivite merkezleri ve dans okulları gibi ailelere hizmet eden yerel işletmeler anaokulunuzun haberlerinin yayılmasına yardımcı olabilir. İşletme sahiplerine dükkanlarına el ilanlarınızı bırakıp bırakamayacağınızı sorun.

Anaokulu açma şartları

1) Oyun odası,

2) Uyku odası (ana okullarında isteğe bağlı),

3) Yemek odası,

4) Doktor bölümü sağlık odası,

5) Mutfak,

6) Sosyal hizmet uzmanı, Psikolog odası

7) Oyun bahçesi,

8 ) Hizmetli odası,

9) Büro hizmetleri, arşiv ve dosya odası,

10) Depo ve ambar,

11) Çocuk bakıcı odası,

12) Yeteri kadar lavabo ile tuvalet ve pisuvar bulunması gereklidir.

13) Bir sınıftaki öğrenci sayısı 25’ten fazla olamamalıdır.

 

Anaokulu açmak için gerekli belgeler

1. Kurucu veya temsilcisine ait belgeler

a) Bakanlıkça geliştirilmiş form dilekçe (EK-1/a) (07/09/1991-20984 s.R.G.)

b) Kurucu tüzel kişi ise,

  • Özel öğretim kurumu açılacağına dair; Ticaret Sicil Gazetesinde yayımlanmış veya noterlikçe onay edilmiş, tüzük, vakıf senedi veya ana sözleşme,
  • Kurucu temsilcilerine dair noter onaylı yönetim kurulu kararı,

c) Nüfus cüzdanı örneği,

d) Medeni hakları kullanma ehliyetine sahip olduğuna dair sağlık raporu,

e) Ahlaken kötü bir şöhrete sahip bulunmadığına ve ağır hapsi gerektiren veya yüz kızartıcı yahut kasdî bir suçtan dolayı altı ay veya daha fazla hapis cezası ile mahkum edilmemiş olduğuna ilişkin Cumhuriyet Savcılığı belgesi,

 

2. Kurumun açılacağı binaya ait belgeler;

a) Bina kiralık ise okullarda öğretim süresi kadar, diğer kurumlarda ise en az bir yıllık noterlikçe onaylı kira sözleşmesi,

b) Kurumun türü ve derecesi ne olursa olsun bina kurucuya ait ise sadece tapu senedi,

c) İntifa hakkına sahip ise ilgili tapu sicil, muhafızlığından alınacak belge,

d) Tapu kütüğünde konut olarak kayıtlı bir ana taşınmazın bağımsız bölümünde açılacak olan kurumlar için, kat sahipleri kurulu muvafakat belgesi (Her kat sahibi veya vekillerinin ayrı ayrı muvafakatları ile binanın kaç daireli olduğu, apartman yöneticisi tarafından belirtilir),

e) Belediye imar müdürlüğünden alınan konut veya iş yeri belgesi,

Gerçek kişilerde kurucunun kendisi, tüzel kişilerde kurucu temsilcisi yukarıda belirtilen belgeler ile kurum açmak için ilgili valiliğe müracaat eder.

 

Anaokulu açma maliyeti

Okulun büyüklüğüne ve lokasyonuna göre çok değişken olabilmektedir. Ortalama maliyet 40 – 100 bin TL arasında olmaktadır. Eğer kurmak istediğiniz anaokulu hakkında bize detaylı bilgi sunarsanız sizin için bir maliyet çıkarabiliriz.

 

Anaokulu pazarlama fikirleri

Yeni öğrencileri olmayan bir anaokulu gövdesinin altında delik olan bir gemiye benzer çünkü ikisi de eninde sonunda batar. Her yıl mezun olan ve ilkokula başlayan öğrencilerin yerine yeni öğrencilere ihtiyacı olacaktır. Yeni öğrencileri çekmek özelliklede bulunduğunuz bölgede rekabet varsa zor olur. Pazarlama faaliyetlerinden yararlanmanız okulunuzu bilmeyen ailelere ulaşmanıza ve öğrenci sayınızı arttırmanız yardımcı olur.

Bedava seminer: Belli konularla ilgili aileleri ve çocukları bilgilendirmek için okulunuzda bedava seminer düzenleyin. Toplum içinde veya yangın esansında çocukların nasıl korunması gerektiği gibi güvenlikle ilgili seminerler verin. Alternatif olarak çevreyi korumak gibi hem ailelerin hem çocukların ilgisini çekecek popüler konulardan da bahsedebilirsiniz. Kolluk kuvvetlerinin de dahil olduğu seminerler düzenlemeniz ailelerin hoşuna gidecektir. Aileler yardımseverliğinizi gördükçe anaokulunuzla ilgili daha fazlasını öğrenmek isteyeceklerdir.

Promosyon ürünleri: Üstünde anaokulunuzun isminin, logosunun ve iletişim bilgilerinin yer aldığı promosyon ürünlerinden dağıtın. Promosyon ürünleri yaptırabileceğiniz bir sürü firma vardır. Küçük düğmeler, tampon etiketleri, bardaklar ve hatta kalemler gibi promosyon ürünlerinden dağıtın. Çocuklarını okula kaydettiren ailelere çantalar, battaniyeler, soğutucular ve tişörtler gibi daha büyük ürünler verin ki arkadaşlarının ve aile üyelerinin dikkatini çeksin. Yeni öğrencilere ve aileler vermek için promosyon ürünlerinden oluşan bir kit hazırlayın. Kitin içinde hem markalı promosyon ürünleri hem de boya kalemleri ve kağıt gibi çocukların okulda ihtiyaç duyabileceği okul malzemeleri olsun.

Kapılarınızı açın: Yılda birkaç kez okulunuzun kapılarını açın. Ailelere sınıfları, oyun alanını, öğretmen odalarını, okulun diğer bölümlerini ve hatta merkez ofiste dahil özel alanları bile gezdirin. Tur öncesinde çocukları öğretmenlerin yanına bırakın ki aileler öğretmelerin çocuklarla nasıl güzel ilgilendiklerini görsünler. Aileleri bütün öğretmenlerinizle tanıştırın. Bedava yiyecek içecek servisi yapın ve etkinliği partiye dönüştürün.

 

 Eğtime başlamak için

Bir özel anaokulunda öğretime başlayabilmek için gerekli belgelerle en geç öğretim yılı basından üç ay önce Bakanlığa başvurulmalıdır.

Ayrıntılı  bilgi için anaokulu açma yönetliğini inceleyebilirsiniz. Yönetmeliği incelemek için tıklayınız.

Eğitim sektöründe iş kurmak isteyenler için birbirinden güzel ve kazançlı iş fikirlerini paylaşmaya devam edeceğiz.

Genel Bayilik Başvurusu

2+3=?

Sadece 295 TL'ye Website Sahibi Olun!
30 bin TL Yatırımla Ayda 4.000 TL Kazanın!
İş Kurmak İsteyenlere Özel İş Fikirleri
Yapılacak en karlı işler
Nasıl zengin olunur?
İnternetten para kazanma yolları

Tags: , ,

Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sayfalarda paylaşabilirsiniz.


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Yukarı Işınlan ↑

DMCA.com

Gizlilik Politikası