Apple Gibi Reklam Metni Yazma Teknikleri

Apple’ın olayı ne sizce?

Apple başarılı tasarımlarıyla her ürün çıkardığında dünyada olay yaratıyor. Apple’ın dünya genelinde milyonlarca hayranı ve destekçisi var.

Bu başarının ardında Apple’ın kullandığı dil ve metinler büyük önem taşıyor.

Apple için çalışan metin yazarları kelimelerin gücünü biliyor ve markayı ona göre pazarlıyor. Metin ve reklam yazısı için gereken incelikleri, teknikleri ve formülleri çok başarılı bir şekilde kullanıp ürünün fenomen haline gelmesini sağlıyor bu kişiler.

Yani iPhone 6 kullanan bir kişiyi iPhone X alması için ikna edecek sözcükleri bir araya getirmede çok başarılı bir strateji izliyor Apple.

Peki Apple insanların ilgisini sözcüklerle nasıl kendine çekiyor?

Yeni iPhone almaları için insanları nasıl ikna ediyor?

Bu yazımızda iPhone 5 için yaratılan reklamlardaki ifadeleri analiz ederek başarılı metin yazımı konusunda size faydalı bilgiler sunacağız.

Eğer siz de markanızın satışlarını artırmak, markanızın bilinirliğini artırmak istiyorsanız metin yazımı konusunda bu tavsiyelerden istifade etmelisiniz.

 

1. Büyük Bir İddiada Bulunun

Web sitesinin ana sayfasına yerleştireceğiniz görsel, ziyaretçilerin ilk göreceği şeydir. Bu görsele öyle bir iddia ve fikir yerleştirmelisiniz ki okuyan herkese “Vay be” dedirtmeli. Bu iddia ise ürünün sağlayacağı en büyük faydaya odaklanmalı.

Üstteki görselde “İlk iPhone’dan beri iPhone’un başına gelen en büyük şey.” yazıyor. Bazıları iPhone 5 satmak için geçerli bir neden bulunamadığı, o yüzden böyle büyük bir iddianın öne sürüldüğünü söyleyebilir.

Buna karşın buradaki temel amaç mevcut iPhone kullanıcılarını bir üst modele geçmeleri konusunda ikna etmek. İşte bu yüzden ilk iPhone’dan beri iPhone dünyasının başına gelen en büyük şeyin iPhone 5 olduğu ileri sürülüyor.

Bir reklam görseline başlık atacağınız zaman ana mesajınızın ne olduğunu bilmeli ve tek bir şeye odaklanmalısınız. Reklamı gören kişiler, bu ürünü satın aldıklarında nasıl bir faydaya kavuşacaklarını, hayatlarında nasıl bir gelişme olacağını bu başlık aracılığı ile öğrenmeli.

 

2. Kısa ve Anlaşılır Cümleler Kurun

Reklam metni için kısa, anlaşılır ve gerektiğinde eksiltili cümleler kullanın.

Eksiltili cümle mi?

Lisedeki Türkçe öğretmeniniz eksiltili cümle kullanımını pek onaylamazdı. Ancak satış için bir şeyler yazarken durum değişir. Satış metni kolayca okunabilmelidir. Okuyucular sizin cümlenizi anlayabilmek ekstra efor sarf etmek istemezler.

Kısa cümleler uzun ve karışık cümlelerden elbette daha iyidir. Apple da bunu bildiği için kısa cümleler kuruyorlar “Ama” veya “Ve” ile başlayan cümlelerden kaçınmıyor.

(Bu mümkün görünmüyor. Ama sahiden de öyle.)

(Şimdiye kadarki en ince ekranımız. Ve türünün tek örneği.)

(Ve üstelik yeni başlayanlar için.)

Kısa cümleleri okumak ve anlamak daha kolaydır. Kısa cümleler cümlenin ritmini geliştirir.

Apple bu gerçeği öyle bir yere taşımış durumda ki tek kelimelik cümleler dahi kuruyor.

Yeni Lightning kablo. Daha ufak. Daha akıllı. Dayanıklı. Çift taraflı.

Tek kelimelik cümlelerden oluşan böyle bir yazıda her kelimeye ayrı ayrı dikkat çekilmiş olur.

Uzun cümleleri düzenleyerek iki farklı cümle haline getirebilirsiniz. Cümlelerin eksiltili, yani yüklemsiz olmasına da fazla takılmayın. Cesur olur; cümlelere “veya, ve, fakat, çünkü” gibi bağlaçlarla başlamaktan korkmayın.

Görsele eşlik eden cümlelerinizi 12 kelime ya da daha 12’den daha az kelime ile oluşturun.

 

3. Kolay Ezberlenebilir İfadeler Kullanın

Satış metninde kolay ezberlenebilir, bir çırpıda söylenen ve cuk diye oturan ifadeler kullanmaya çalışın.

Bu tür ifadeler gündelik hayatta oldukça kullanışlıdır ve tek bir fikri kolayca söylemeyi sağlar.

Nereye gidersen, neye ihtiyaç duyarsan.

Ya da 3 farklı sıfatın olduğu bir sıfat tamlaması da yine etkili olur.

En ince, en hafif, en hızlı iPhone.

Bu tür kelime oyunlarını satış metninde kullanmalısınız. Bunun için atasözü ve deyimler sözlüğünden faydalanabilirsiniz. 30 dakika deyimlere göz attıktan sonra siz de tek bir fikri ifade eden ve gereksiz tek bir kelime dahi barındırmayan kısa bir ya da birkaç cümle bulmaya çalışın.

 

4. Teknik Detaylar Verin

Teknik detaylar uzmanlık göstergesidir. Teknik ifadeler kullandığınız bir satış metni, müşterilerin size güvenmesini ve sizin uzmanlığınızı tanımasını sağlar. Daha ikna edici olursunuz bu sayede.

İsim ve istatistik gibi bilgiler vermek sizin konuştuğunuz konu hakkında bilgi sahibi olduğunuzu gösterir. Ayrıntıların önemsiz olduğunu düşünebilirsiniz ancak detaylar önemlidir. Bir satış metnini yoktan dahi var edebilecek güçtedir hem de.

Claude C. Hopkins zamanının en önemli metin yazarlarından biriydi ve Schlitz marka biranın reklam metnini yazarken fabrikayı gezerek bilgi topladı. Şirket ile ilgili tüm detaylara hakim olmak istedi. Satış metninde ise bira üretiminde kullanılan suyun nasıl filtrelendiğini ayrıntılı bir biçimde anlattı. Bu reklam sayesinde Schlitz ABD bira piyasasında sağlam bir yer edindi.

Öbür bira markaları sadece filtrelenmiş su kullandıklarını anlatırken Schlitz, suyun nasıl filtrelendiğini ve tüm süreci ayrıntılı bir biçimde anlattı. Üstelik bu filtreleme süreci diğer markalarınki ile tıpatıp aynıydı. Ancak bu gerçeği ayrıntılı bir biçimde anlatmak Schlitz markasının fark yaratmasına neden oldu.

iPhone 5’in üretiminde anodized 6000 serisi alüminyum kullanıldığı ve bu materyalin Apple Macbook’larda da kullanıldığı ifade ediliyor.

Çoğu insan anodized 6000 serisi alüminyumun ne olduğunu bilmez. Ancak bu detay, insanlarda bir etki yaratır. Çünkü Apple ürünlerinde kullandığı materyali ayrıntılı bir biçimde açıklar.

Siz de satış metninizde ürünlerinizde kullandığınız materyaller hakkında olabildiğince spesifik bilgiler verebilirsiniz.

 

5. İyi Bir Hikaye Anlatın

Hikaye, şahane bir reklam metni aracıdır. Hikayeler insanları çeker, insanların hafızasında yer eder.

Apple da iPhone 5 reklamında sırf bu telefona özel geliştirdiği kulaklığı şöyle anlatıyor:

Apple mühendisleri 600’den fazla kişiye Apple EarPods’un 100 farklı versiyonunu test ettirdi. Teste katılan kişiler aşırı soğuk ve aşırı sıcak ortamlarda bu kulaklığı test ettiler. Çeşitli kardiyo antremanlarında bu kulaklığı kullandılar. Hatta bu kişilerden kafalarını sağa sola doğru hızlıca hareket ettirmeleri bile istendi. Sonuç: Apple Earpods suya ve tere karşı son derece dayanıklı çıktı, kulakta sabit kalma konusunda üstün performans gösterdi. Bu da siz nereye giderseniz gidin Apple Earpods’un kulağınızda sabit kalacağı anlamına geliyor.

Bu EarPod hikayesi size Apple’ın yaptığı ürün geliştirme testlerini hayal ettiriyor. Teste katılan kişilerin spor salonunda terlemelerini ve kafalarını sallamalarını zihninizde canlandırabiliyorsunuz. Hatta belki siz bile bu yazıyı okurken kafanızı sağa sola aşağı yukarı sallayıp kulağınızdaki X marka kulaklığın düşüp düşmediğini denediniz. İşte bu anlatılan hikayenin ne denli etkili ve akılda kalıcı olduğunu gösteriyor.

Siz de kendi ürün veya hizmetinizle ilgili bir hikaye oluşturmaya çalışın. Ürünün nasıl ortaya çıktığını, ürünü geliştirirken nasıl aşamalardan geçtiğinizi anlatırsanız ürünü daha etkileyici bir şekilde tanıtmış ve pazarlamış olursunuz.

6. Mevcut Bir Problemden Bahsedin

İstatistikler, rakamlar soğuktur ve ilgi çekici değildir.

Okurlar, onlara bir problem ve bu probleme bir de çözüm sunduğunuz zaman daha çok dikkat kesilir. Zira problem insanın dikkatini direkt çeker. Yukarıdaki örnekte kulaklığın kulaktan düşmesi ve Apple’ın bu sorunu ortadan kaldırmak için sarf ettiği çaba anlatılıyordu.

Başka bir örnek:

Lightning kablosunun diğer bir şahane özelliği ise iki taraflı oluşu. Yani kabloyu dilediğiniz gibi takabilirsiniz.

USB kabloyu bir yere takarken yanlış tarafı sokmanın ne kadar yaygın ve sinir bozucu olduğunu siz de bilirsiniz. Bu problemi Apple ortadan kaldırıyor ve kabloyu yanlış takma derdine son veriyor.

Siz de reklam metni yazarken ürünün tüm özelliklerine yer verin fakat bu özelliklerin ne tür problemleri ortadan kaldırdığından da mutlaka bahsedin.

 

7. Kıyaslama Yapın

Soyut kavramları (örneğin kalite) izah etmek zordur. Kıyaslama (analoji) yaparak soyut kavramları anlatmak ise daha kolaydır çünkü yeni bir ürünün özelliği ile halihazırda bilinen bir ürünün özelliği arasında bağ kurmayı mümkün kılar.

Üstteki görselde şöyle yazıyor mesela:

iPhone 5, bir akıllı telefondan değil, el yapımı özel bir saatten bekleyeceğiniz bir hassasiyetle üretildi.

Ya da FaceTime üzerinden videolu görüşme yapmayı anlatmak için Apple metin yazarları şöyle diyor:

FaceTime video görüşmelerin kalitesi o kadar şaşırtıcı ki sanki aynı odadaki biriyle konuşuyormuş hissi yaşıyorsunuz.

Üretim kalitesi, malzemenin ağırlığı, ses kalitesi, görüntü kalitesi gibi şeyleri sözel olarak açıklamak zordur. İşte böyle anlarda benzerliklerden yararlanarak kıyaslama yapmak insanların zihninde daha çok şey canlandırır. Örneğin el yapımı bir İsviçre saatinin ne kadar özenle ve kılı kırk yararak üretildiğini hepimiz biliriz. İşte Apple ekibi de iPhone 5’in üretim sürecinin bu saatlere benzetiyor.

Siz de ürünün kalitesini anlatacağınız zaman benzerliklerden yararlanın. Kendi ürününüzü, kalitesi kanıtlanmış bilinen bir örneğe referans vererek anlatın.

 

8. İtirazlara Peşinen Yanıt Verin

Reklam metninde ikna edici olmanız gerek, çünkü elinizdeki ürünü satmak istiyorsunuz.

İnsanlara ürünün ne kadar iyi olduğunu söylemeniz yetmez. Onların itirazlarını ve tereddütlerini ortadan kaldırmanız da gerekir.

iPhone 5’in ekranı daha büyük olsa da iPhone 4S ile aynı kalınlıkta. Yani yine tek elle kullanımı oldukça kolay.

Burada iPhone 4S kullananların iPhone 5’in daha büyük ekranlı olması nedeniyle tek elle kullanımı hakkındaki şüpheleri ortadan kaldırılmak istenmiş. Yani Apple diyor ki bir önceki modeldeki kullanım kolaylığının aynısı yeni modelde de var.

Ürününüzü pazarlarken müşterilerden gelebilecek olası itirazları belirleyin. Bu konular hakkında emin değilseniz müşterilerden feedback toplayın. Daha sonra reklam metninde bu konulara açıklık getirin.

 

9. Eski ile Yeni Versiyon Arasında Karşılaştırma Yapın

Apple sıkı bir hayran kitlesine sahiptir. Yeni model çıktığı anda sipariş veren bir kitleden bahsediyoruz.

Ancak diğer kişiler kendi kendine soracaktır: 4S’i 5 ile değiştirmem şart mı?

Şimdi Apple metin yazarlarının müşterileri ikna eden gerekçelendirmelerine bakalım:

Yeni A6 çip, A5’teki çipten 2 kat daha hızlı ve  %22 daha ufak. iPhone 5 ayrıca 4S’ten %20 daha hafif.

Yeni 8 megapiksellik iSight kamera ise %25 daha küçük olmasına rağmen panorama ve dinamik düşük ışık modu gibi daha pek çok özelliğe sahip. 

Bu kıyaslamaları güçlü kılan şey rakamların konuşması. Rakamlar inandırıcılığı artırır ve iPhone 5’in iPhone 4S’ten daha iyi bir telefon olduğuna inandırır.

Bu yüzden yeni bir model çıktığı zaman bir önceki modelden ne tür farklılıklar içerdiğini sayısal verilerden yararlanarak anlatmaya çalışmak şahane bir fikirdir.

 

10. Güçlü Sözcükler Kullanın

Reklam metni ürün ile alakalıdır diye biliriz, ancak bu tam olarak böyle değildir.

Reklam metni daima müşteri ile ilgili olmalıdır. iPhone 5 reklam metni ürünü değil, ürünün müşteriye katacağı faydaları, yani müşteriyi odak noktası olarak görüyor.

 • Reklam metninde iPhone kelimesi 81 kez kullanılıyor.
 • Apple kelimesi ise 25 kez.
 • Fakat tam 110 kez “you, your” (siz, sizin) kelimeleri kullanılıyor.

With one less layer between you and what you see on iPhone 5, you experience more clarity than ever before.

Siz ve iPhone 5 ekranında gördükleriniz arasındaki katman sayısı azaldıkça daha önce olmadığı kadar net görmeye başlarsınız.

Imagine (hayal etmek) kelimesi de yine etkili bir sözcüktür.

Imagine sidesplitting, adventure-filled, must-see flicks produced by you and shot on iPhone 5.

iPhone 5 ve sizin tarafınızdan çekilecek komik, macera dolu ve önemli fotoğrafları bir hayal edin.

Benzer şekilde new (yeni) kelimesi de yine Apple tarafından sıkça kullanılıyor.

Creating an entirely new design meant inventing entirely new technology.

Yepyeni bir tasarım yapmak, yepyeni bir teknoloji geliştirmek anlamına gelir.

The all-new Apple-designed A6 chip in iPhone 5 is powerful but not power hungry.

Apple tarafından tasarlanan iPhone 5’teki yeni A6 çipi daha güçlü fakat enerji tasarrufu konusunda daha verimli. 

Bu örneklerden çıkarabileceğimiz bazı dersler var tabii ki:

 • Reklam metninde okuyucuya odaklanın. Sen veya siz kelimelerini ürün ve marka adından daha sık kullanın.
 • Okuyucuya hayal kurdurun; bunu canlı ve güçlü sözcüklerle yapın.
 • Eğer bir üst model çıkarıyorsanız yeni üründeki yenilikleri vurgulayın. Yeni nesil, yepyeni, en son teknoloji gibi ifadeler kullanın.

 

 

11. İnsanları Harekete Geçirin

İyi bir eylem çağrısı (call to action) spesifik, farklı ve satın almaya hazır olmayan müşteriye saygılı olmalıdır. Apple, reklam metinlerinde ürünle ilgili daha fazla bilgi almak isteyenlere yönelik linkler ve oklar kullanıyor. Bu sayede ürünü satın almak isteyen kişiler bu linke tıklayarak daha çok bilgi edinebiliyor.

Ayrıca web sayfasında “iPhone kıyasla, satın al, mağaza ziyaret et, Apple’ı ara” gibi çeşitli sekmeler bulunuyor.

Bu bakımdan web sitenizi ziyaret eden kişileri bir ürünle ilgili daha fazla bilgi almaları için yönlendirmelisiniz.

 

Doğru Kelimeleri Kullanarak Daha Çok Satış Yapmak Mümkün

Şimdi buraya kadar öğrendiklerimizin üzerinden bir kere daha geçelim.

Mark Twain’in şahane bir sözü var: Neredeyse doğru kelime ile doğru kelime arasındaki fark ateş böceği ile şimşek arasındaki fark kadardır.

Yani kelime seçiminizle ateş böceği kadar da ışık çıkarabilirsiniz şimşek kadar da.

Bu bakımdan insanlara bir ürün satmak için reklam metni hazırlarken ürünün ne kadar şahane olduğunu siz söylemeyin. Sözcükleriniz reklam metnini okuyan kişilere “Ne şahane ürün!” dedirtsin.

İnsanların Zihnine Doğru İmajı Yerleştirin

Kullandığınız kelimeleri özenle seçin. Bu kelimelerin insanlarda nasıl duygular uyandıracağını düşünün. Unutmayın, satış metni okuyanların duygularına hitap etmeli ve onları ikna etmelidir.

Merak Duygusunu Kaşıyın

Ürününüzün arkasında bir hikaye varsa bunu mutlaka anlatın. Yoksa da ürününüzle ilgili insani bir hikaye oluşturun. Ürünle ilgili insanların dikkatini çekebilecek ilginç bilgiler vermeye çalışın. Bu tür ufak detaylar gereksiz gibi görünse de aslında insanların insani ve ilginç bilgilere ne kadar önem verdiğini kendi gözlerinizle görebilirsiniz.

Net ve Somut Örnekler Verin

İnsanlara net ve somut örnekler vererek onları zihinlerinde kıyas yapmaların olanak sağlayabilirsiniz. Yani ürünü satın alınca insanların hayatlarında yaşanabilecek bir kolaylığı tatlı bir dille anlatabilir, onların ürünü satın alma eğilimlerini artırabilirsiniz.

Mesajınızın Kolay Okunur Olmasını Sağlayın

Doğru kelime seçimi, mesajınızın daha kolay okunmasını sağlar. 18-25 aralığındaki gençlere yönelik bir reklam metninde Osmanlıca kelimeler yerine Youtuber’ların yaygın olarak kullandığı ifadeleri, söz öbeklerini kullanmanız daha doğru olur.

“Fevkalade bir oyuncu klavyesi” demek yerine “Yılan gibi bir klavye abi.” demek arasında 18-25 yaşlarındaki gençler nazarında çok fark vardır.

Apple örneğinde de gördüğümüz gibi reklam metinlerinin yerleşimi de son derece önemlidir.

 • Negatif alan konusunda cömert olun mesela. Sayfa boş görünüyor diye gereksiz bilgilerle doldurmayın metninizi.
 • Font büyüklüğünü artırın. Ufak ve eciş bücüş fontlar okunmayı imkansız kılar.
 • Satır uzunluğunu kısaltın. Özellikle metnin ilk birkaç cümlesinde kısa cümleler kullanın ki okur yazıya daha çabuk girebilsin.
 • Metinde başlık ve alt başlık kullanarak mesajlarınızı net bir şekilde belirtin.
 • Fotoğraf, video, gif gibi şeyleri kullanmaya özen gösterin. Görsel bir çağda yaşadığımız için gözümüz yazıdan önce fotoğraf arıyor artık.

 

Sonuç

Apple örneği ile başladık, bu örnekle bitirelim madem.

Sizin satacağınız ürün Apple iPhone 5 kadar süper bir şey olmayabilir. Belki çorap, belki sandalye, belki de maket bıçağı satıyor olabilirsiniz.

Ancak reklam ve satış metniniz en az iPhone 5 reklam metni kadar çekici ve etkili olmak durumundadır.

Bunun için evvela okura odaklanmalı, okuru önemsediğinizi göstermelisiniz. Daha sonra ürünün müşteriye ne gibi faydalar sağlayacağını açıklamalı, onların bu ürün ile alakalı hayal kurmasını sağlamalısınız. Daha sonra ise bu müşterinin ürün ile ilgili aklına takılabilecek soruları ondan daha önce davranarak cevaplamalısınız.

Eğer tutkuyla ve enerjiyle reklam metni yazarsanız bunun sonucu görür, daha çok satış yaparsınız. Daha çok satış demek, daha çok kazanç demektir. Daha çok kazanç ise daha çok özgürlüktür. Maddi ve manevi özgürlük! Hele de sağlığı yerindeyse ve sevdikleri yanındaysa bir insan daha başka ne ister ki!

 

İlginizi çekebilir

Reklam ve Pazarlama Yöntemleri
Reklamcılıkta ve Pazarlamada Kullanılan En Güçlü Kelimeler
100.000 TL Paranız Olsa Nasıl Yatırım Yapardınız? Hemen Deneyin!

Sadece 695 TL'ye Website Sahibi Olun!

Görüşlerinize İhtiyacımız Var!

=

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.