Başarılı Bir İşe Alım Süreci Nasıl Olmalıdır?

“İyi insanları işe aldığınızda onlara iyi işler vermeye özen gösterin. Bir de onlara tatmin edici miktarda bir ücret ödeyebilirseniz, oldukça iyi işlere imza atacaklarına emin olabilirsiniz “.

James Sinegal

Bir işletme ancak ona hayat veren ve işlerliğini sağlayan insanlar kadar iyi olabilir. Çalışanlar kadar iş başvurusunda bulunan adaylar dahi bir şirket için en az müşterileri kadar öneme sahiptir. Çünkü onlar bir şirketin sahip olabileceği en değerli marka elçileridir. Bir markayı bedelini ödemeye istekli müşterilere başarılı bir şekilde satabilmek için çalışanlarınızın da şirketinizin hedeflerine ve değerlerine tüm kalpleri ile bağlı olmaları gerekir. İster şirketinizin ilk elemanını işe alıyor olun, isterseniz de mevcut ekibinize yeni bir üye eklemeyi amaçlayın fark etmez, şirketiniz için en uygun kişiyi bulabilmeniz son derece önemlidir. Bu nedenle, değerli ve bir o kadar da üretken bireyleri işe almaya odaklanmak büyük başarılar elde etmek isteyen her şirketin birincil adımı olmalıdır.

Geçen yıllar içinde işe alım sürecinin kontrolü büyük ölçüde işverenlerden iş arayanlara kaymıştır. Artık her şey çalışanların lehine işlemektedir, üstelik güç dengesinin değişmesi ile birlikte, en iyi çalışanları işe alma yarışı bir hayli sert bir hal almış durumdadır. Bu nedenle işe alım görevini üstlenen şirket çalışanlarının en kaliteli çalışanları işe almak ve bu çalışanları şirkete bağlamak adına işe alma sürecinin her aşamasında veya adımında güncelliği yakalamaları şarttır. Ancak sıfırdan bir işe alım süreci yaratmak ve bunu sürdürmek gerçekten sıkıcı ve korkutucu bir görev olabilir.

İşte bu yüzden, işe alım sürecinde size tüm aşamalarıyla yol gösterecek, ilk adımınız olan iş ilanı yayımlamaktan iş teklifinizi ayrıntılandırmaya, bir çalışanı işe almaya ve nihayetinde işe başlatmaya kadar tüm sürece rehberlik edecek bu yazıyı hazırladık.

 

1-Araştırmanızı Yapın.

Etkin ve başarılı işe alımdaki ilk adım, neye ihtiyacınız olduğunu bilmektir. Benzer iş fırsatlarına, bu fırsatlarda yer alan tüm tanımlamalara, endüstrinizdeki iş eğilimlerine, kullanılan anahtar kelimelere ve söz konusu pozisyonun gerektirdiği görev ve sorumluluklar için hangi becerilerin gerekli olduğunu anlamak adına kalifiye adayların öz geçmişlerine bakarak işe alım sürecine kendinizi hazırlayın.

 

2-Güçlü Bir  “İşveren Markası” Yaratın.

Başarılı işe alım sadece yeni işe alımları içermez, önemli olan asıl şey şirketinizin kalifiye eleman adaylarının çalışmak istediği bir firma olarak algılanmasını sağlamaktır. Mükemmel adaylar sadece iş tanımına göre seçim yapmaz, işletmenizin marka değerine, yani “işveren markanıza” da yoğun bir şekilde odaklanmanız gerekir. İşletmenizin marka değeri temel anlamıyla bir şirketin potansiyel veya mevcut çalışanlar tarafından nasıl algılandığını ifade eder. Olumlu bir marka değerine sahip olmanız yalnızca harika yetenekleri işe almanıza ve elde tutmanıza yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda şirketinizin gelecekteki işe alım alanını da güçlendirir.

 

3- İş İlanınız İçin Tıklanabilirlik Oranı Yüksek Bir Pozisyon Başlığı Seçin.

Aranan pozisyonun başlığı, iş arayan bir çalışan adayının dikkat edeceği ilk unsurdur. Bu nedenle, pozisyon başlığınız basit, açıklayıcı ve net olmalıdır, öyle ki adayınız yalnızca bu başlığı okumakla dahi kendisinden beklenen sorumluluklar hakkında az da olsa bir fikir edinebilmelidir. İş arayanlar genellikle aradıkları bu işi Google üzerinden bulmayı tercih ederler. Bu nedenle pozisyon başlıklarında maksimum görünürlük elde etmek için en çok aranan anahtar kelimelere de yer verilmelidir.

 

4-Düzgün Bir İş Tanımı Yapın.

 

İş tanımınız, şirketinizi potansiyel çalışanlarına sunacak olan en önemli unsurdur. Bu nedenle, pozisyona dair ilanınızın başlığına ilişkin işlemleri yaptıktan sonra, işe alım yapan kişilerin kalabalığın arasından sıyrılacak denli etkili bir iş tanımı yazmaları gerekir. İş tanımınızda henüz iş başvurusunda bulunmamış bu başarılı çalışan adaylarını öyle bir anlatmalısınız ki metni okuyan adaylar anında kendileriyle bağlantı kurabilmelidir. Açık ve anlamlı iş tanımları oluşturmak için en iyi uygulamaların takip edilmesi kesinlikle büyük yetenekleri şirketinize çekecek ve onları ayağınıza kadar getirecektir.

 

5-İş İlanlarınızı Birden Çok Platformda Yayınlayın.

Pozisyon başlığınızı belirleyip ona uygun iş tanımını da yaptıysanız, bir sonraki adımda iş ilanınızı birden fazla iş panosu üzerinde yayımlandığınızdan ve yetenek havuzlarınız ile-şirket çalışanlarınız- maksimum etkileşimi sağladığınızdan emin olmanız gerekir. Açık olan bu pozisyondan tüm çalışanlarınızı haberdar etmek adına farklı pek çok kanalın kombinasyonundan yararlanmalısınız. Maksimum temas elde etmek adına açılan bu pozisyonu çeşitli iş panolarına yazmayı düşünmelisiniz. Unutmayın, mevcut çalışanlarınız tarafından yönlendirilen adaylar şirketiniz hakkında genellikle çok daha fazla bilgi sahibi olurlar.

İş ilanlarını çeşitli iş sitelerinde ve sosyal medya platformlarında yayınlamak da dönüş almanın bir diğer etkili yoludur.

İpucu: İşe Alım uygulamaları ile ücretsiz ve ücretli olarak iş panolarında, kariyer siteleri üzerinde ve farklı pek çok platformda tek tıkla iş ilanı verebilirsiniz. Ayrıca, başvuruları inceleyebilir, mülakatları planlayabilir ve işe alımları kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz.

 

6-Başvuruları İnceleyip Filtreleyin.

Açılan pozisyonun duyurulmasının ardından pek çok başvuru alınır. Bu da aday havuzunuzu daraltmanın zamanı gelmiş demektir, çünkü ancak böylece en kalifiye elemanların işe alınabilmesi mümkün olacaktır. Öz geçmişleri veya başvuruları iş tanımında belirtilen anahtar kelimelerle eşleşmeyen adayları filtrelemeli ve onlara derhal pozisyon için uygun görülmediklerine ilişkin bir e-posta göndermelisiniz. Alınan başvuruların pozisyonla ilişkili olup olmadığını dikkatle incelemeli ve sonraki süreç için son aşamaya kalanlardan oluşan kısa bir liste hazırlamalısınız.

 

7-Öz Geçmiş Kontrol Sistemlerini Devreye Sokun.

Çalışan adaylarının geçmişlerini kontrol etmeniz pozisyona başvuran adaylar hakkında öz geçmişlerinde belirtilenden daha fazlasını bilmeniz ve ek bilgiler edinmeniz için kullanabileceğiniz harika bir yöntem olacaktır.

Söz konusu adayların sosyal medya hesaplarına göz atın, önceki işlerini neden bıraktıklarını, ne tür bir üniversiteden mezun olduklarını araştırın. Bu onların becerilerini doğrulamanıza yardımcı olabilir ve etik gereksinimlerinizi yerine getirebilecek çalışanları işe almak üzere olduğunuzdan emin olmanızı sağlayabilir.

 

8-En İyi Adayı Seçmek için Mülakat Sürecinizi İyi Ayarlayın.

Mülakat işe alım sürecinin en son ve en önemli adımıdır, bu nedenle mülakat sürecinizi en ince ayrıntılarıyla planlamanız gerekir. Genellikle, aynı soru setinden yararlanmayı, adayları aynı görev veya durumlar ile uğraştırmayı ve her bir adayı aynı referansla eşit şekilde değerlendirmeyi içeren sistemler yapılandırılmış iyi birer mülakat uygulaması olarak kabul edilir. Unutmayın, mülakat sorularınız, adayların becerilerini, niteliklerini ve önemli kişilik özelliklerini ortaya çıkaracak denli stratejik olmalıdır.

Mutlaka okuyun: Daha İyi Elemanları İşe Almanıza Yardımcı Olacak 5 Mülakat Sorusu

 

9-Verimli Bir İşe Alım ve Başlama Süreci Oluşturun.

Adayları mümkün olan her şekilde sınayıp aralarından en iyisini seçmenizin ardından, bir sonraki adımınız yeni elemanınızı bir an evvel işe başlatmak ve işlerinde başarılı ve şirketinizde kalıcı sadık birer çalışan olmalarını sağlamak olmalıdır. Unutmayın, işe yeni başlayan adaylar yeterince iyi karşılanmadıklarını ya da kendilerini işe alıştırma konusunda yeterince çaba sarf edilmediğini düşünürlerse bu durumu kolaylıkla dillendirebilirler- ki bu şirketinize ilişkin olumsuz bir algı yaratılması için yeterlidir.

Mutlaka okuyun: İşe Alım Süreci Nasıl İşler?

 

10-Çalışanlarınızı Elde Tutma Konusunda Stratejiler Geliştirin.

Çalışanları işe almak ve eğitmekle uğraştığınız bu süreçte onları şirketinizin kalifiye elemanlardan oluşan bir şirket olduğuna ikna etmeniz ve elinizde tutmaya çalışmanız da oldukça önemlidir. Bu nedenle, çalışanlarınızın kalıcılığını sağlamak adına sağlam stratejiler geliştirmelisiniz.

Nasıl mı?

Uygun bir performans yönetimi süreci veya yıllık bir performans raporu çalışanlarınızın kendilerini geliştirmelerini ve motive olmalarını sağlayabilir. Çalışmaları hakkında düzenli geri bildirimde bulunmak ve çalışmalarının takdir edildiğini bilmelerini sağlamak da çalışanlarınızı motive edebilecek bir diğer harika stratejidir.

 

İlginizi çekebilir

Harika Elemanları İşe Alma ve Elde Tutma Yolları
Mükemmel Bir Ekip Kurmak ve Yönetmek
100.000 TL Paranız Olsa Nasıl Yatırım Yapardınız? Hemen Deneyin!

Sadece 695 TL'ye Website Sahibi Olun!

Sitemizi Reklamsız Kullanmak İster misiniz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.