Başarılı Bir Kariyer Nasıl Yapılır?

Başarılı bir kariyere sahip olmak çalışanlar için son derece faydalı olup onlara gerçek anlamda karlı fırsatlar sunar. Sosyal statü ve parayla yönetilen günümüz dünyasında üst tabakaya çıkmanız yaşam kalitenizi de aynı oranda artırır. Ancak yine de bir bireyin başarı arzusunun perde arkasında pek çok farklı neden olabilir.

Bu nedenlerden biri de profesyonel yaşamınızdaki başarının ruhsal açıdan da iyi hissetmenizi sağlamasıdır. Sağlam bir kariyer size sığınacak güvenli bir liman sunar ve başarmış hissetmenizi sağlar. Sıfırdan başlayıp başarılı bir kariyer sahibi olabilmiş çoğu insan yaşamlarının hemen her yönden düzeldiğini bildirmiştir.

Dünyanın neresine giderseniz gidin,başarılı insanların kendilerine has belirli alışkanlıkları veya yaptıkları belirli aktiviteler vardır. Başarıya ulaşmanın en iyi yolu, profesyonellerin kullandıkları stratejilerin neler olduğunu tespit etmek, bunlara uymak ya da söz konusu stratejileri ihtiyaçlarınıza göre modellemektir.

Yazımızda yer vereceğimiz bu yedi stratejinin başarılı bir kariyer yaratmanız konusunda size destek olacağına inanıyoruz.

 

 1-Hedeflerinizi belirleyin.

Bir kariyer çizgisi belirlemeden önce kendinizi iyi tanımanız gerekir. İnsanların büyük bir çoğunluğu hiç düşünmeksizin kusursuzca yapılandırılmış bir kariyer modelini izleyerek hayatlarını geçirirler. İşin üzücü kısmı ise bu insanların çoğunun yaptıkları işi sevmeyişleri ya da bu işe kendilerini mahkum etmekle aslında neler kaçırdıklarının farkında dahi olmayışlarıdır.

Bu korkunç sondan kaçınmak için öncelikle en büyük ve en makul isteklerinizin neler olduğunu belirlemelisiniz. Ardından daha da derine inmeye başlamalı ve içsel arzularınız ile rasyonel hedefleriniz arasındaki bağlantı hakkında düşünmenizi sağlayacak derinlemesine bir araştırma yapmalısınız.

Unutmayın, bu ikili mutlaka eşleşmek zorundadır. Aksi takdirde, mesleki yaşamınız sizi asla tatmin etmez. Hedeflerinizi tanımlamanız çokça zaman, kayda değer miktarda da çaba gerektirir. Bu, başarı yolculuğunuz için gerçek anlamda önemli bir süreçtir.

 

2- Profesyonel bir öz geçmiş oluşturun.

Öz geçmişiniz aslında “Bu konuda iyiyim, şirketinize şunları yaparak yardım edebilirim” deme biçiminizdir. İşte tam da bu yüzden profesyonel ve düzenli bir öz geçmiş hazırlamalısınız.

Bu konuya dikkat ederseniz, asla gafil avlanmayacağınızdan emin olabilirsiniz. Fırsatlar her yerdedir, bu nedenle her daim kaliteli bir öz geçmişi hazırda bulundurmalısınız. Profesyonellerin öz geçmişinizle ilgilenmesine izin vermenin verimli bir seçim olduğuna inanıyoruz.

 

3- Güçlü yanlarınızın farkında olun.

Farkındalık kişisel gelişimin en önemli anahtarıdır. Düşüncelerinizin, güçlü yanlarınızın, isteklerinizin ve dezavantajlarınızın farkında olursanız yaşamınızı, hangi koşullara tabi iseniz ona uyarlayabilirsiniz. Bilgi birikiminizi ve zekanızı iyi amaçlar için kullanabiliyorsanız, bu durumun faydasını göreceğinize eminiz.

Uzun süreli mesleğinizi kendiniz hakkında bildiklerinize göre seçmeniz çok daha yerinde olacaktır. Sabırlı bir insan mısınız? Bir ofisin içine hapsolup bilgisayar başında sekiz ila on iki saat arası oturabilir misiniz? Yoksa futbola olan tutkunuzdan ötürü verimli bir antrenör olabileceğinize inandığınızdan kariyer hayatınızı futbol koçu olarak devam ettirmeyi mi tercih edersiniz?

Güçlü yanlarınız veya dezavantajlarınız ne olursa olsun, özelliklerinizin ve niteliklerinizin lehinize işleyeceği bir kariyer yolu seçmelisiniz.

 

 4- Eylemlerinizin sorumluluğunu üstlenin.

Vasat ve başarılı iş adamları arasındaki temel farklardan biri de elini taşın altına koyup yaptıklarının sorumluluğunu üstlenme becerileridir. Bu gerçeğin farkında olsanız dahi her an uygulayabilmeniz imkansızdır. Ne zaman kötü bir şey yaşarsınız, işte tam da o zaman eylemlerinizin tüm sorumluluğunu üstlenmeniz gerekir.

Yanlış bir şey yapmamış olsanız bile mevcut deneyimleriniz ancak daha önce yaptığınız seçimlerin birer sonucu olabilirler(birine güvenmek gibi), yani yaşanan her şeyi düşünceleriniz veya eylemleriniz belirler.

Sizler de tüm eylemlerinizin sorumluluğunu üstlenin ve hatalarınız için kimseyi suçlamayın. Unutmayın, bu başkasına yapabileceğiniz en büyük kötülük olur.Bu nedenle hiçbir şeyi kişisel algılamayın ve sakin kalın.

 

5- Standartlarınızı her daim yüksek tutun.

İşte başarılı bir kariyer yaratmayı başaranları bu konuda başarılı olmayanlardan ayıran kritik bir faktör daha! Standartlar düşüncelerinizi, inançlarınızı ve davranış şeklinizi etkiler. Standartlarınız yüksek olup da başarabileceğinize inandığınızın çok daha azını elde ettiğinizde asla mutlu olmazsınız. Yüksek standarda sahip insanlar çoğu zaman ortalamaya kıyasla çok daha başarılılardır.

Her iki veya üç ayda bir standartlarınız ve değerleriniz üzerine düşünmek için bir dakikanızı ayırın. Olabileceğiniz en iyi hale geldiğinizi anlayana kadar da standartlarınızı yavaş yavaş geliştirmeye çalışın.

 

6-Kendi markanızı yaratın.

Günümüzde markalaşma kavramı oldukça önemlidir. Büyük şirketler kendilerini pazarın “büyük balığı” haline getirebilmek uğruna tonlarca para harcarlar. Bu neredeyse her profesyonel şirketin kullandığı eski bir iş stratejisidir. Markanız pazardaki imajınız bir başka deyişle attığınız imzadır.

Profesyonel dünyanın kariyer sahibi çalışanları da isimlerini ve hizmetlerini markalaştırmalı ve kendilerini sürekli geliştirmelidirler. Bunu bir blog başlatarak, profesyonel bir sosyal medya profili oluşturarak veya sadece harika hizmetler sunarak yapabilmeleri mümkündür.

 

7-Network(ağ kurma) hizmetlerinden yararlanın.

Ağ iletişimi tamamen fırsatlar ve bağlantılarla ilgilidir. Yeni insanlarla tanıştığınızda genellikle bu kişilerin sahip olduğu yetenekleri kendi yararınıza kullanma şansına da sahip olursunuz. Tabii ki karşılığında bir bedel ödemeniz de gerekir: hizmetleriniz, bilginiz, paranız vb. Başarılı insanlar her daim network hizmetlerinden yararlanır, müşteri ağı kurar ve ömür boyu sürecek karlı ilişkiler yaratır.

Peki, siz bunu nasıl yapacaksınız?

LinkedIn, Twitter ve Facebook’ta sosyal medya profilleri oluşturmakla işe başlayın. Bu üç özel ağ, bu türden faaliyetler için biçilmiş kaftandır. Süreç boyunca birçok fırsata ve kariyer seçeneğine rastlayacaksınız.

Örneğin, LinkedIn şirketlerini markalaştırma sürecinde olan, aynı zamanda da müşteri ağı oluşturan işletme uzmanlarıyla doludur. Twitter da bu anlamda kullanabileceğiniz oldukça kullanışlı bir uygulamadır.Hele Facebook… Facebook, network oluşturma da dahil olmak üzere her konuda iyidir.

Özetlemek gerekirse başarılı bir kariyer yaratmak zaman, çaba ve sabır gerektirir. Boş zamanınızın bir kısmını feda etme ya da konfor alanınızın dışına çıkma konularında yeterince istekli iseniz, başarıya ulaşmanız kaçınılmazdır. Dürüst olmak gerekirse bu o kadar da zor değildir. Sadece hedeflediğiniz şeylerin peşinden gitmeniz için cesarete ve derin bir bağlılık duygusuna sahip olmanız şarttır.

Kişisel başarınızı sağladınız. Artık sağlam bir kariyeriniz var.

Peki, başarıya giden yolda sizi daha başka neler bekliyor?

Örneğin, kurumunuz içinde kariyer basamaklarını nasıl tırmanacaksınız?

Yazımızın bu bölümünde işletmeniz içinde hızla yükselmenizi sağlayacak 5 ayrı ipucuna yer vereceğiz.

 

Şirker İçinde Kariyer Basamaklarını Tırmanmanın Yolları

İş dünyasına adım attığınız o ilk an son derece önemlidir, yani heyecanlanmakta son derece haklısınız. Ancak bu heyecan, sizi bekleyen o uzun ve çoğu zaman da zorlayıcı kariyer yolculuğu düşünüldüğünde yalnızca bir kilometre taşı olmaktan öteye gidemez.Bu nedenle kariyer basamaklarını tırmanmayı arzulayan çalışanlar olarak nihai hedefiniz kariyerinizde başarılı olmak olmalıdır.

 

1-Yalnızca işinizin gerektirdiklerini değil, şirketinizin nihai hedeflerini de öğrenin.

Sadece kendi işinizi yapmayı öğrenmekle yetinmeyin. Sorular sorun, insanları arayın ve şirketinizin çalışma şekliyle alakalı her şeyi öğrenin. Bu şekilde, şirketin rolünüze ilişkin görüşleri hakkında daha fazla bilgi edinebilir ve gerçekte neyin önemli olduğuna odaklanabilirsiniz. Bu taze bilgilerle donanmış olursanız, çalışanların veya firmanın daha iyi performans göstermesine yardımcı olabilecek iyileştirmeler yapmaya yardımcı olursunuz. Bunların hepsi hali hazırda sahip olduğunuz donanıma eklenir, böylece konumunuzu yükseltebilir ve  sizi vazgeçilmez kılar.

 

2-Hiyerarşinin hakim olduğu bir başlangıç işi seçin ve kendinizi göstermeye odaklanın.

İyi bir başlangıç yapıp yükselebileceğiniz proje bazlı bir iş seçimi yapın. Bu tarz işler işletmenize yüklü miktarda para kazandırır. Bu nedenle çalıştığınız şirketin yeni müşteriler edinmesine ve müşteri devamlılığının sağlanmasına katkıda bulunabilirseniz, işvereninizin yeni projeler geliştirmesine ve maaşlarınızı artmasına da yardımcı olmuş olursunuz, yani bir taşla iki kuş vurursunuz. Teknik veya destek ekibindeyseniz, hiyerarşik konumlu bir işe geçmek için bulunduğunuz bu konumdan yararlanın.

 

3-Başkalarına yardım eli uzatın.

Patronunuz, müşteriniz, satıcınız, yatırımcınız ya da iş arkadaşlarınız görev tanımlarından daha fazlasıdır. Onları anlamak için zaman ayırın ve sizi tanımlayan rolün bir parçası olmasa bile başarılı olmalarına yardımcı olacak yöntemler bulun. Bu sayede size destek olacak ve yaptığınız iyilikleri göz önünde bulundurup kariyer basamaklarını tırmanmanıza yardımcı olacak güçlü bir profesyonel ağ kurabileceksiniz.

 

4-Esnek olun.

Yapılara veya hiyerarşiye kulak asmayın. Firmalar esnek olabilen ve farklı zorluklarla baş edebilen insanları tercih ederler. Kendi ekibiniz içinde terfi kapsamı dışındaki fırsatlara hazır olun. Unutmayın, rekabetçi bir ortamda geçişleri belirleyen asıl şey ‘müfredat dışı’ faaliyetlerdir.

 

5-Bir akıl hocası bulun.

Şirket bünyesinde çalışan bir akıl hocası bulun ve bu kişinin kurallarına sadık kalın. Kurallara sadık olduğunuz sürece yıldızınız parlar.

 

İlginizi çekebilir

Kariyer Seçimi Nasıl Yapılır?
İş Hayatında Başarılı Olmanın Yolları
100.000 TL Paranız Olsa Nasıl Yatırım Yapardınız? Hemen Deneyin!

Sadece 695 TL'ye Website Sahibi Olun!

Görüşlerinize İhtiyacımız Var!

=

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.