Başarılı Çocuklar Yetiştirmenin Sırları

Çocuğunuzun başarılı olmasını istiyorsanız bilim her gün yapmanız gereken beş şey öneriyor. Bunları yapabilirsiniz, sadece beş taneler, ne kadar zor olabilir ki?

 

1- Onlarla ilgilenin ve gözünüz üstlerinde olsun

Bu çok yorucu olabilir, bazen sözlerinizin bir kulağından girip diğerinden çıktığını düşünebilirsiniz. Ancak İngiliz araştırmacılar yüksek beklentileri olan ebeveynlerin çocuklarının daha başarılı olduğunu ve hayatın bazı tuzaklarından kaçındığını söylüyor.

Özellikle 13-14 ila 23-24 yaşları arasındaki 10 yıl boyunca 15.000 İngiliz kız çocuk arasında yapılan araştırmada, ebeveynlerinin beklentisi yüksek olan çocukların;

Üniversiteye gitme olasılıkları daha yüksek olduğu,

Genç yaşta hamile kalma olasılıklarının daha düşük olduğu,

Uzun süreli işsizlik ihtimalinin daha düşük olduğu,

Bir yere varmayacak, düşük ücretli işlerde takılı kalma olasılıklarının düşük olduğu, sonucuna varıldı.

Sonuç olarak, çocuklar ebeveynlerinin “yüksek beklentilerini” duymaktan hoşlanmayabilir ve sizi duyduklarına dair bir tepki vermeyebilirler ancak günün sonunda sizi aslında duymuş olurlar.

Essex Üniversitesi bu konuyla ilgili; “Her başarılı kadının arkasında zorlayıcı bir anne var. Genç kızların zorlayıcı anneli varsa başarılı olma ihtimalleri daha yüksek,” açıklamasında bulundu.

 

2- Onları doğru konularda ve doğru şekilde övün

Ebeveynlerin çocuklarını övdüğü iki ana konu vardır. Birincisi doğuştan yetenekleri, ikincisi ise gösterdikleri çabadır. Örnek vermek gerekirse;

Doğuştan gelen yeteneklere övgü: Harika bir çıkardın, çok zekisin!

Çabaya övgü: Harika bir iş çıkardın, çok çalıştın ve anladın!

Sonuç olarak, çocuklarınızı yetenekleri için değil çabaları için övün.

Buna, Stanford Üniversite’si psikoloji profesörü Carol Dweck’İn araştırmaları sonucunda varıldı. Çalışmalar genel olarak gelişen zihin ve sabit zihin süreçleri etrafında toplanıyor.

Örneğin;

Birini doğuştan gelen zekası için övüyorsanız başarmakla ilgisi olmayan bir şeyle, iyileştirmek için çaba harcamadığı bir şeyle övüyorsunuz.

Fakat çabası için övüyorsanız yaşamda başarılı olmasının onun elinde ve çabalarına bağlı olduğu konusunda destekliyorsunuz.

Nispeten yeni bir ebeveynseniz ve bu tür bir ayrımın çocuklarınız büyüdükçe daha önemli olacağını düşünüyorsanız, bunu tekrar düşünün. Bu övgü stratejisi 1-3 yaş arası çocuklarda da etkili olabiliyor.

 

3- Onları dışarı çıkarın

Bu basit bir şey. Ayrıca hava güzel olduğunda hem çocuklarınız hem de sizin için keyifli olacaktır.

Şöyle düşünün; Sürekli ofislerde çalışmanın bizi öldürdüğünü duyarız. Ama yine de çocuklarımızın günde altı veya yedi saat boyunca ne yapmasını isteriz? Sınıfta oturmasını.

Bu eğitim şekli tam bir delilik. Bilim bunun yerine çocukların mümkün olduğu kadar açık havada oynamaya teşvik edilmeleri gerektiğini söylüyor.

Avrupa’daki araştırmacılar, 6-8 yaş arası 153 çocuğun dışarıda yaptıkları aktiviteleri ve geçirdikleri zamanı takip etti. Buna göre; çocuklar ne kadar fazla oturarak ya da fiziksel olarak aktif olmadan zaman harcarsa takip eden iki yılda okuma konusunda ilerlemeleri o kadar yavaş oldu.

 

4- Onlara doğru şeyleri ve doğru şekilde okuyun

Bu gerçekten çok önemli, özellikle de yaşları küçükken. Çocuklarına çok şey okuyan ebeveynlerin çocukları çok daha başarılı oluyor.

Çocuklara doğru okumak ve yanlış okumak diye bir şey olduğu ortaya çıktı.

Yanlış yol basitçe okumaktır. Hepimiz bunu yaptık. Bazen çocuklarınıza okurken o kadar yorgun olursunuz ki otomatik pilota bağlanıyoruz.

Ama aslında doğru olan yapabildiğiniz zamanlarda çocuğunuzla okurken etkileşim kurmak ve iletişimde olmaktır. Örneğin onlardan kitabın bir bölümünü okumasını isteyin. Biraz okuduktan sonra ileride ne olacağına dair fikrini sorun. Bunun için fazla küçükse sizin için sayfayı çevirmesini isteyin.

 

5- Ev işlerine yardım etmelerini sağlayın

Bu gerçekten de çok önemli. Stanford Üniversitesi Dekanı Julie Lythcott-Haims çok satanlara giren “Bir Yetişkin Nasıl Yetiştirilir” kitabında bu konuya değiniyor.

Yazar kitabında insanların yaşamlarında başarılı olmak için genellikle iki şeye ihtiyaç duyduğunu belirtiyor. İlki aşk, ikincisi iş ahlakı.

Küçük yaşlarda iş ahlakını nasıl geliştirirsiniz?

Evet, anladınız. Bulaşıkları yıkayarak, çöpü dışarı çıkararak, köpeği gezdirerek, odalarını temizleyerek… Tabii tüm bunlar için ebeveynler çocuklarını sürekli dürtmek zorunda kalıyor. (1. Maddede bu konuya değinmiştik)

Onlara ev işleri yaptırdığınızda hayatın bir parçası olabilmek için iş yapmak zorunda olduklarının farkına varıyorlar. Sadece kendileri veya ihtiyaçları ile ilgilenmenin dışında bir şeyler yapıyorlar.

Peki ebeveynin bu konudaki dezavantajı nedir? 9 yaşında bir çocuktan bulaşıkları makineye yerleştirmesini istedikten sonra bulaşık makinesinin halini gördünüz mü? Veya 7 yaşındaki çocuğunuzdan köpeği gezdirmesini istedikten sonra peşinden elinizde bir sürü torbayla gezmek zorunda kaldınız mı?

Evet, özellikle erken aşamalarda işleri kendiniz yapsanız muhtemelen sizin için daha kolay olurdu. Ama mesele bu değil.

Bu konuda hepimiz birlikteyiz. Belki çocuklar büyüdüğünde onlardan bir teşekkür alırız.

 

İlginizi çekebilir

Mutlu ve Başarılı Bir Çocuk Yetiştirmek İsteyenlere
Başarılı Çocuklar Yetiştiren Ebeveynlerin Ortak Özellikleri
100.000 TL Paranız Olsa Nasıl Yatırım Yapardınız? Hemen Deneyin!

Sadece 695 TL'ye Website Sahibi Olun!

Sitemizi Reklamsız Kullanmak İster misiniz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.