Bir Yıldan Daha Az Bir Sürede Maaşınızı Nasıl İkiye Katlarsınız?

Para kazanmak mı istiyorsunuz? İşte önünüzdeki 12 ay içerisinde gelirinizi ikiye katlamak için bir rehber.

Birçok insan maaşını ikiye katlamayı ister ancak bu neredeyse imkansız gibi görünür. Tam da bu sebepten ötürü, bu gibi iddialı bir başlığa sahip makale ile karşılaşıldığında genelde insanlar, içerisinde sunulan bilgilere göz atmayı bile umursamazlar çünkü bu gerçek olamayacak kadar güzeldir.

Ancak kademeli olarak gelirinizi arttırabilmek için yapabileceğiniz bazı pratik şeyler var. Kendi gelirimi arttırmak için zamanında bu yöntemlerden bazılarını birkaç kez kullandım. İşte gerçekten bir yıldan kısa bir süre içerisinde maaşınızı ikiye katlamak için sizinle paylaşabileceğim öneriler.

 

Belirli Becerilerinizi Fark Edin ve Geliştirin

belirli-becerilerinizi-fark-edin-ve-gelistirin

Herkesin doğuştan bazı yetenekleri vardır ve bu becerilerin ne olduğunu bulup bunların üzerine gitmek gereklidir. Özellikle diğer insanlara kıyasla daha eşsiz bir yeteneğiniz varsa bu yeteneğinize yoğunlaşmalısınız. Benzersiz bir yeteneğe sahip olmanız, çalıştığınız alanda sizi diğerlerinden ayırır ve müşterileriniz veya iş verenininiz açısından sizin değerinizi arttırır.

Kariyer sitelerinde kendi işinizle ilgili ilanlardaki maaşları araştırın ve firmadan firmaya olan değişikliklere bir göz atın. Eğer mevcut işinizdekinden daha iyi bir maaş alabilecekseniz belki de iş değiştirmeyi düşünebilirsiniz. Ayrıca yaşadığınız şehri de değiştirip, giderlerinizin daha az olabileceği bir yerde çalışarak da, geliriniz üzerinden büyük bir tasarruf yapabilirsiniz. Örneğin İstanbul’da çok daha fazla maaş alabilirsiniz ancak yaşam giderleri daha pahalı olduğundan elinizde kalan miktar Ankara’ya kıyasla daha az olabilir.

 

İnisiyatif Alın

inisiyatif-alin

İş tanımınızın ötesine geçin. Size atanmış sorumlulukların ötesindeki projelere de dahil olun. Organizasyonun operasyonlarını geliştirebilecek önerilerde bulunun ve sorumluklarınızı olması gerektiği gibi yerine getirin. Bu, sizin hırslı olduğunuzu ve şirketin ne zaman bir şeye ihtiyacı olsa orada olup yardım etmek isteyeceğinizin bilinmesini sağlar. İş arkadaşlarınızdan veya sektörünüzdeki profesyonellerden çok daha fazlasını yapmak inisiyatif aldığınızı gösterir ve itibarınızı arttırır.

Yeni sorumluluklar almak aynı zamanda yeni beceriler kazanmak için de fırsatlar sunar ki, terfi almak veya bir başka şirkette daha yüksek maaşla çalışmak gibi faydalar elde etmenize yardımcı olur.

 

Her Zaman Mülakat Yapın

her-zaman-mulakat-yapin

Her yıl en az bir defa olmak üzere iş mülakatı pratiği yapmak çok önemlidir. Böylece mülakat becerilerinizi taze tutmuş ve alanızdaki diğer fırsatlar ve maaşlar hakkında da istemeden de olsa bilgi edinmiş olursunuz. Aynı zamanda şirketinizdeki farklı pozisyonlar için de başvuruda bulunun. Bu iş görüşmelerinden herhangi biri size daha yüksek maaşlı bir fırsat sunabilir.

Mutlaka okuyun: En Sık Sorulan Mülakat Soruları ve Cevapları

 

Bilgi Birikiminizi Genişletin

bilgi-birikiminizi-genisletin

Her meslekte her zaman öğrenilecek yeni şeyler vardır. Mevcut işiniz ile ilgili kurslara katılın veya yeni işinizle ilgili yeni bir alan üzerinde çalışın. Bu bilgi birikiminizi arttıracak ve becerilerinizi geliştirecektir. Aynı zamanda terfi almak için daha kalifiye olmanıza yardımcı olacaktır. Şahsen ben günlük olarak kitap okumayı (sesli kitapları dinlemeyi) çok seviyorum.

Yöneticinizin, sizin işinizle ilgili kurslara katıldığınızı bilmesini sağlayın. Sertifikalı bir çalışan olmak şirketiniz için daha değerli bir çalışan olmanız anlamına gelmektedir. Aynı zamanda uzmanlığınızı sektörünüzdeki müşterilere de gösterebilirsiniz.

 

Fiyatınızı Arttırın

fiyatinizi-arttirin

Bu öneri işyeri sahipleri içindir ve her ne kadar en başta mümkün gibi görünmese bile bunu yapmak gelirinizi arttıracaktır. Kendinizi alanınızda bir uzman olarak tanıtın veya fiyat artışını destekleyecek ek hizmetler ve servisler sağlayın.

Eğer fiyatlarınızı ikiye katlarsanız ve müşterilerinizin yarısını kaybederseniz bu olumlu bir sonuç olacaktır. Aynı miktarda para kazanıyor ancak daha az iş yapıyor olacaksınız. Bu boşa çıkacak zamanınızı yeni beceriler öğrenmeye veya işinizi geliştirmeye ayırabilirsiniz. Müşterilerinizden ürün veya hizmetleriniz için ne kadar almalısınız? Bunu programcılar, bağımsız çalışanlar veya tasarımcılar kolaylıkla uygulayabilirler.

Mutlaka okuyun: Müşteri Kaybetmeden Fiyatlarınızı Arttırmanın Yolları

 

Diğerlerinin Para Kazanmasına Yardımcı Olun

digerlerinin-para-kazanmasina-yardimci-olun

İnsanlar para kazanmak için sektörün içerisine girerler. Şirketler kar yapmak için varlıklarını sürdürürler. Eğer eylemleriniz onların karlarını arttırıyorsa kendinizin onlar için değerli bir çalışan olduğunu göstermiş olursunuz. Kendi itibarınızı bir kez oluşturduktan sonra daha fazla maaş veya ücret talep edebilirsiniz.

Yıllardır başkalarının para kazanması için onlara yardımcı oluyorum. Bir öğrencim sıfırdan bir iş kurdu, işini büyüttü ve milyon dolarlar karşılığında işletmesini sattı. Son girişimime kim kaynak sağladı tahmin edin? Kimin hayatında olumlu bir etki yaratabileceğinizi bilemezsiniz. Tabi bunun her zaman maddi açıdan olması da gerekmez.

 

Kendi İşinizi Kurun

kendi-isinizi-kurun

Gayet becerili olduğunuz bir hobinizi veya yeteneğinizi kullanabileceğiniz bir alanda iş kurun. Tam zamanlı işinizde çalışırken bu işinizi bir ek iş olarak yürütmeye devam edebilirsiniz. Böylece, sadece zevk aldığınız bir şeyi yaparak para kazanmayacaksınız aynı zamanda hem müşteri portföyünüzü hem de gelirinizi arttırabileceksiniz.

Bunu, çalıştığım tam zamanlı işim varken yapabiliyordum. İşimden çıkmadan önce (ki gerçekten zor oldu) kendi kurduğum işimde neredeyse maaşımın iki katı kadar para kazanıyordum. Kendi işinizin patronu olmak aklınıza gelmeyecek kadar para kazanmanıza olanak tanıyor.

Mutlaka okuyun: İşten Ayrılıp Kendi İşini Kurmak İsteyenlere

 

İş Değiştirin

is-degistirin

Eğer mevcut çalıştığınız yerde fırsatlarınız sınırlı ise işinizi değiştirmeyi düşünebilirsiniz. Çoğu zaman iş değiştiren herkes maaşında bir artış elde eder. Şu anda yaptığınız işin aynısını yaparak daha fazla ücret elde etme şansınızın olduğu şirketleri araştırın. Eğer daha fazla maaş alacaksanız ve yaşam giderleri de daha uygun ise şehir değiştirmeye istekli olun.

Tek bir gece içerisinde gelirinizi ikiye katlamanın kolay bir yolu olmasa bile yukarıda sizinle paylaştığım öneriler en kısa süre içerisinde gelirinizi ikiye katlayabilecek bir rehber niteliğindedir. Bu fikirler ile çalışkan yapınız ve kararlılığınız birleştiğinde geliriniz çok kolay bir biçimde artacaktır.

Mutlaka okuyun: İşinizden Ayrılmanızı Gerektiren Nedenler

100.000 TL Paranız Olsa Nasıl Yatırım Yapardınız? Hemen Deneyin!

Sadece 695 TL'ye Website Sahibi Olun!

Görüşlerinize İhtiyacımız Var!

=

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.