Çalışan Bağlılığını Artırmanın Yolları

çalışanları mutlu etme yolları

Ülkede çalışan memnuniyetsizliği had safhaya ulaşmıştır. Yapılan bir araştırmaya göre, Türkiye’de çalışanların % 70’i işlerinden hiç memnun değil ya da sonradan memnuniyetini kaybetmiş. Bu araştırmanın güvenilirliği konusunda tartışmalar olsa da, çalışanların memnun olduğu bir iş ortamında, işletmelerin karı ve müşteri sayısı artıyor.

Peki, çalışanları nasıl memnun etmek gerekir? Sorunun çözümü için çeşitli yazılımlar, danışmanlar, terapi programları ve farklı çözümler öneren yaklaşımlar vardır fakat çalışan memnuniyetini artırmada, basit ve ucuz yöntemleri gözden kaçırmamak gerekir. Bu nedenle, aşağıdaki 10 basit fakat etkili yöntemi deneyin:

 

1. İşe en tepedekilerden başlayın.

Şirketlerin yapabileceği, en etkili memnun etme yöntemi “liderini takip et”dir. Çalışanlar öncelikle, liderlerinin kendilerinden beklenildiği şekilde davranmalarını ve kendilerinden beklenilen özellikleri taşımalarını isterler. Liderlerin istenilen davranışı sergilediği şirketlerde, çalışanların işlerinden memnun olma oranı diğerlerine göre %55 daha fazladır. Ayrıca % 53 oranında işlerine daha fazla konsantre olurlar ve istifa etme oranları da o derece azalır.

 

2. Şeffaf olun.

Yönetimin şeffaflığı % 94 oranında, çalışan mutluluğu ile yakından alakalıdır. Çalışanlara güvenerek onlardan hassas bilgileri gizlememek, onların şirkete bağlılıklarını artırır ve uzlaşmacı bir ekip ruhu oluşmasına neden olur. Böylelikle benden çok biz havası yaratılır.

 

3. Görünür olun.

Bu iki yolla olur. İlk olarak yöneticiler ve şirket sahipleri ulaşılabilir olmalıdır ve ofislerinde çalıştıkları esnada görünür olmalıdırlar. Bu sayede çalışanlar, onları ulaşılabilir görür ve rehberlik ya da yardıma ihtiyaç duyduklarında, sıkıntıya girmek yerine direkt olarak onlara danışabilirler. İkinci olarak çalışanların başarılarını ve şirkete katkılarını ödüllendirin. Bu yalnızca çalışanları büyük işler başarmaya devam etmeleri için teşvik etmekle kalmaz, diğer çalışanları da motive eder.

 

4. Teşekkür edin.

Bu basit bir şeydir ama büyük şirketlerde çoğunlukla gözden kaçar. Yönetim tarafından fark edilmek ve kabul görmek, çalışanların şirkete güvenmelerini sağlar ve şirkete bağlılıklarını artırarak çalışma ortamında pozitif enerji yaratır. Çalışanlarına destek yöneticilere sahip şirketlerde, çalışanlar diğerlerine oranla 1,3 kat şirketlerinde kalmaya meyillidirler ve % 67 oranında işlerinden daha memnundurlar.

 

5. Güvenilir olun.

Şirketler insanlardan oluşur. Ürünlerden, makinelerden ya da varlıklardan değil. Çalışanlarla yöneticiler arasında kurulan samimi ilişkiler, çalışanlar arasında güven telkin eder ve bir dostluk ortamı oluşmasına neden olur. Yapılan bir çalışmaya göre, insani yönü kuvvetli yöneticilerin, çalışanlar üzerinde etkisi büyük oluyor.

 

6. Esnek olun.

Kendi iş çizelgelerini oluşturmaları ya da ihtiyaç duydukları çalışma ortamlarını oluşturmak üzere çalışanlarınıza serbestlik tanıyın. Çoğu işveren, evden çalışan ya da kendi çalışma saatlerini kendi düzenleyen çalışanlara, güven duymazlar oysa istatistiki açıdan esnek çalışma saatlerine ve istedikleri çalışma ortamına sahip çalışanlar, sabah sekiz akşam beş usulü çalışanlara nazaran işlerinden daha memnun ve daha üretkendirler.

 

7. Belirli karakter ve davranış özellikleri edinin.

Deneyim ve eğitim, iş yerindeki performansı garantilemez. Davranışları kötüyse en yetenekli çalışan bile başarısız olur. Bazı çalışanlar sırf bu nedenle işlerinden memnun değildir. Çalışanlarınıza doğru şekilde davranın ve buna yönelik olarak kişilik özelliklerinizi geliştirin. Bunun için yöneticilerinizin eğitim almasını sağlayın.

 

8. İş yerindeki ilk günden itibaren çalışanlarınızı memnun edin.

Çalışanların daha ilk günden, dağlar kadar evrakla ilgilenmesi veya yığınla Powerpoint sunumunu gözden geçirmesi, iş yerinde memnuniyeti yok etmenin en kestirme yoludur. Yeni çalışanlar işe hevesle ve merakla başlarlar. Bu nedenle onlara iş arkadaşlarını tanıtarak ve bir akıl hocası atayarak yardımcı olun. İlk izlenim önemlidir ve bunun mükemmel olması için şirketinizi ve yapacakları işi onlara iyi bir şekilde tanıtın.

 

9. Çalışanlara yardım için gönüllü olun.

İyi hal ve davranışlar, işinizde ilerlemenizi sağlar. Yöneticilerin çalışanlara, gönüllü olarak yardımcı olduğu şirketlerde, çalışanların memnuniyeti ve üretkenliği yüksektir. Beraberce çalışıp gerektiğinde onlara yardımcı olmak, insanlara şirketin yalnızca para kazanma derdinde olmadığı, dünyada farklılık yaratma gibi iyi bir amaç güttüğü mesajını verir.

 

10. Çalışanlarla yöneticilerin bir arada eğlenmesini sağlayın.

Çalışan-yönetici birlikte eğlenmek yalnızca sıkıcı rutini bozmakla kalmaz aynı zamanda yaratıcılığı tetikler ve işbirliğini artırır.

Şirkette bir futbol turnuvası düzenleyin ya da ayda bir günü serbest kıyafet ilan edin. Çalışanlar istedikleri çirkin kıyafetleri giyebilsin ya da çılgın saç rengini yapabilsinler. Tabi, yönetim de bu etkinliklere katılmalıdır. Böylelikle çalışanlarla iletişimleri artar, çalışanların yönetimle kaynaşması sağlanır ve çalışanların yönetime güveni artar.

Görüldüğü gibi çalışanların işlerinden memnun olmalarını sağlamanın bir sırrı yoktur. Çalışanların işlerinden memnun kalmalarını sağlayacak, bazı özel şeyler olup olmadığını merak ediyorsanız, bunu onlara sorun. Böylece çözümün ne kadar basit olduğunu görerek şaşıracaksınız. Şu altın kuralı unutmayın: İnsanlara size davranılmasını istediğiniz gibi davranın. Böylelikle pahalı danışmanlar tutmak, yazılımlara ve diğer pahalı şeylere para dökmek zorunda kalmazsınız. Sevgi, karşılıklı anlayış, nezaket ve esneklik için hiçbir bedel istenmez.

 

İlginizi çekebilir

Şirketinizde Bulunması Gereken 5 Personel
Çalışanlarınızı Mutlu Etmenin Yolları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.