Birbirinden Cazip 13 İş Fikri

İster gıda ister spor ister sağlık ister kiralama olsun; herhangi bir sektörde boşluğu yakaladığınız zaman o işte ciddi bir başarı yakalayabilirsiniz.

Biz de “Ne iş kursam?” diye piyasa araştırması yapan sizlere yönelik birbirinden cazip iş fikirleri derledik.

Yazımızın tamamını okuduktan sonra aklınıza en az birkaç iş fikri yatacaktır.

O halde kendi işinizi kurmaya giden yolda ilk adımları birlikte atalım.

 

1. Zeytin Yağı Satışı

Eğer mağazacılık, perakende deneyiminiz varsa ve gıda sektörüne ilgi duyuyorsanız sadece zeytin ve zeytin yağı satılan bir dükkan açabilirsiniz.

Bu iş için perakende deneyiminin yanında zeytin ve zeytin kültürü hakkında bilgi sahibi de olmanız gerekir.

Zorunlu olmasa bile yemek yapabiliyor olmanız da bu işte size fayda sağlar, zira zeytinyağlı yemekler üzerine 6 haftalık bir yemek kursu bile düzenleyebilirsiniz!

Bu iş için iyi bir yatırım gerektiğini belirtmekte fayda var. Zira gelir düzeyi orta ve üst olan kişiler sizin esas hedef müşteriniz olmalıdır. Bu da dükkanın iyi tasarlanmasını ve işlek bir cadde üzerine olmasını şart koşar.

Bu işten kazanacağınız gelir hakkında net bir şey söylemek mümkün değil, ancak insanların giderek daha fazla organik ve premium ürünlere yöneldiğini göz önüne alırsak zeytin yağı işinden iyi paralar kazanmanız mümkün. Pazarlamanın ve müşteri ilişkilerinin böyle bir iş için çok önemli olduğunu da ilave edelim.

 

2. Deniz Tuzu Satışı

Deniz tuzu satılan bir dükkanın gelir düzeyi yüksek müşterileri hedeflemesi ve bunun için de doğru bir lokasyonda bulunması gerekir. Bu işi yapacak kişinin de en iyi deniz tuzunun nerelerde bulunacağını, hangi mevsimlerde deniz tuzu toplanacağını bilmesi gerekir. Yani su ve denizden hoşlanmıyorsanız bu işi pas geçebilirsiniz.

Deniz tuzu çıkarmak için en ideal bölgeleri tespit ettikten sonra dükkanı açmak oldukça düşük bir maliyet gerektirir. Denizden çıkardığınız deniz tuzundaki suyu buharlaştırıp temizleyebilir, sonrası bu tuzları kavanozlara yerleştirip satışa hazır hale getirebilirsiniz.

Bu iş için çok az bir maliyet gerekir ve sınırsız hammadde tedariği de kar marjını inanılmaz yüksek hale getirir. Yani yeterli bir talep yakalarsanız bu işten çok güzel paralar kazanabilirsiniz.

 

3. Kaçış Odası

Ülkemizde de son dönemlerde popüler bir iş türü haline gelen “kaçış odası” oyun oynamayı seven ve detaylara dikkat eden kişilerin kurabileceği bir iş.

Kaçış odası işinde bir evi çeşitli detaylarla donatıp eve gelen kişilerin bu evdeki ipuçların yararlanarak çeşitli görevleri tamamlamaları esastır.

Bu iş kolunun gelecekte nasıl bir seyir izleyeceğini henüz kestiremesek de insanların bilgisayar oyunlarından fiziki oyunlara geçiş yapmasını bekleyebiliriz. Özellikle küçük gruplar halinde güzel vakit geçirmek için gidilen kaçış odaları bazı şirketlerde takım çalışmasını teşvik etmek için de kullanılıyor.

Kurulum maliyeti olarak da tutulan mekanın kirası ve oyun için tasarlanmasını hesaba katmak gerekiyor. Mekanın kendinize ait olması kira bedelinden kurtulmanızı sağlar ve kar marjınızı artırır.

Mutlaka okuyun: Kazançlı Bir İş: Evden Kaçış Oyunları

 

4. Masaüstü Oyun Kafesi

Tabu, Monopoly gibi masa üstüne serilen bir haritanın etrafında 8-9 kişiyle birlikte oynanan oyunlara masaüstü oyun deniyor.

Siz fark etmeseniz de bu oyun türünü çılgınlar gibi seven ciddi bir kitle var.

Özellikle ailecek yapılabilecek şahane bir etkinlik olduğu için masaüstü oyun konseptine dayalı bir kafe açabilirsiniz.

Oldukça sade ve eğlenceli bir oyun türü olan masaüstü oyunlara yönelik kafe sayısı gittikçe artıyor. Yani insanlar artık telefonda ya da bilgisayarda değil, fiziki bir ortamda oyun oynamayı tercih ediyor.

Masaüstü oyun kafesi açmak için gereken maliyet de konsepte göre değişim gösterir. Ancak siz olaya normal bir kafe açıyormuş gibi yaklaşabilirsiniz. Satacağınız içecek ve yiyecekler de sizin temel kazanç unsurlarınız olacaktır.

 

5. Kedi Kafe

Farklı bir konsept kafe fikri de kedi kafedir. Kedileri ve evcil hayvanları seven kişiler için açılabilecek bir kafeye bol miktarda evcil, sevecen ve sağlıklı kedi getirip bu kafenin konseptini kediler üzerine kurabilirsiniz.

Klasik kafe açma maliyetlerinin hepsi kedi kafe için de geçerlidir. Ancak kafe, kedi konseptli olduğu için kedilerin bakımı ve konaklaması da maliyete dahildir.

Bilhassa Çin ve Japonya’da evcil hayvan konseptli pek çok kafe olduğunu belirtelim. Detaylı araştırma yaparken aklınızda bulunsun.

Mutlaka okuyun: Güney Kore’deki Koyun Cafe ziyaretçi akınına uğruyor

 

6. Trambolin Parkı

Trambolin, sizin de bildiğiniz üzere esnek bir yüzey üzerinde metrelerce yükseğe zıplamaya imkan veren bir tür spor aletidir. Özellikle çocukların büyük ilgi gösterdiği trambolinlerin yetişkinler için olanları da vardır.

Sırf bu işe yönelik bir dükkan açmak oldukça maliyetli olur. Zira özel ekipmanlar ve geniş bir alan gerekir.

Ancak bu alanda henüz ciddi bir rekabet olmadığını göz önüne alırsak ilk dalgadan ciddi kazançlar elde edebilirsiniz.

Buna ek olarak AVM’lerdeki çocuk parklarında yer kiralayıp trambolin kurarak da satış yapabilirsiniz. Örneğin yarım saatlik bir etkinlik için söz gelimi 30 lira alıp ebeveynlerin AVM’de daha rahat gezmesini sağlayabilirsiniz.

Mutlaka okuyun: Trambolin İşi Kurmak Kazandırıyor!

 

7. Evcil Hayvan Yemi Üretimi

Evcil hayvan sahibi pek çok kişi, hayvanlarının beslenmesine büyük önem verir. Hazır mamaların içeriğinden şüphe duyan kişiler için sağlıklı mama bulmak büyük bir derttir.

İşte bu noktada evcil hayvanlar için sağlıklı ve besleyici mama üretimi cazip bir iş fikri olarak dikkat çekmektedir.

Bu iş için dükkan açabileceğiniz gibi kendi evinizde de mama hazırlayabilirsiniz. Tabii sadece internetten satış gibi bir iş modeli de benimsenebilir.

 

8. Sukulent Satışı

Sukulent minik ve etli bitkilere verilen ad. Özellikle son yıllarda çiçekçilerde sık sık görülen sukulente özgü bir dükkan dahi açılabilir.

Örneğin Ankara’da sırf bu konseptte bir kafe bulunuyor. Amelie’s Garden adındaki bu kafede insanlar birbirinden güzel sukulentlerin arasında kahvesini yudumluyor ve sukulent satın alabiliyorlar.

Siz de bu konsept dahilinde bir kafe açabilirsiniz.

 

9. Antika Oyuncak Mağazası

Antika oyuncak işi bir defa çocuklardan önce yetişkinleri hedef alan bir iştir. Zira pek çok yetişkin, oyuncak koleksiyonu yapmaktadır.

Siz de nadir bulunan oyuncakları gerek yurt içinden gerekse yurt dışından tedarik edip bir mağazada toplayarak satış yapabilirsiniz.

İlginç ve nadir bulunan vintage oyuncakları uygun fiyata tedarik edip kar marjınızı ekleyerek bu işten iyi paralar kazanmanız mümkün.

Bu işi hem fiziki bir dükkan açarak hem de sadece internet üzerinden de yürütebilirsiniz.

 

10. Bez Bebek ve Amigurumi Üretimi

Pek çok kadın hobi olarak bez bebek yapar. Son yıllarda bez bebeklerin yanı sıra amigurumi de popülarite kazanan bir örgü yöntemidir.

Özellikle ev hanımlarına yönelik olan böyle iş için örgü malzemeleri dışında hiçbir ön yatırım gerekmez.

Üretilen bebeklerin ve amigurumilerin satışını da Instagram üzerinden yapmak gayet mümkündür.

Hobisini kazanca çevirmek isteyenlerin tercih edebileceği bu iş fikrini, ek iş olarak düşünmek de daha makuldür. Zira bez bebek insanların her gün satın almak isteyebileceği bir şey değildir.

 

11. Ufak Ev, Ağaç Ev İmalatı

İnşaat, marangozluk emlakçılık ve mühendislik altyapısı olan kişiler için şahane bir iş fikri. İnsanlar artık şehir dışında ufak araziler alıp buralarda ufak evler yaptırmak istiyor. Bir nevi kafa dinleme yeri olarak ele alabileceğimiz bu ufak evleri üretip satabilir ya da müşterinin isteği üzerine lokasyonda bizzat da inşa edebilirsiniz.

Seyyar ev maliyetleri klasik betonarme yapılara göre çok daha düşüktür. Daha az malzeme kullanılır, daha az teknik unsur söz konusudur.

Ağaç ev söz konusu olunca ise işler biraz değişir zira bir ağaç ev yapmak ve bu evi ağacın üstüne yapmak gerçekten de ustalık gerektiren bir iştir. Özellikle marangozluk ve inşaatçılık geçmişi olan kişilerin böyle bir işe girmesi daha uygun olur. Ağaç ev dışarıdan basit bir yapı gibi görünse de yapımı büyük bir ustalık gerektirir. Bu da ağaç ev işinden ciddi paralar kazanmayı beraberinde getirir.

 

12. Evcil Hayvan Oteli

Evcil hayvan barınağında ya da konaklama hizmetlerinde deneyiminiz varsa bu işi ciddi bir şekilde düşünebilirsiniz.

Evcil hayvan sahibi insan sayısı git gide artıyor ancak bu kişiler 365 gün boyunca evde sabit bir şekilde durmak zorunda değiller. Onlar da tatile ve iş seyahatine gidiyorlar.

Evden uzaklaştıkları zamanlarda ise kedilerine, kuşlarına, köpeklerine bakacak birini bulma konusunda -sıkıntı yaşıyorlar.

Bu noktada evcil hayvanlara yönelik konaklama hizmeti vermek, diğer bir deyişle kedi-köpek oteli açmak iyi bir fikir olabilir.

Böyle bir yer açmak için müstakil bir ev tutmak en mantıklı olanıdır ancak apartmanların altındaki dükkanlar da kullanılabilir. Barındırılacak hayvan sayısına bağlı olarak metrekare büyüklüğü de değişim gösterebilir.

Evcil hayvanlara yönelik bakım, besleme, gezdirme ve konaklama hizmetlerini de işin içine katabilir ve hayvan sahiplerinden günlük, haftalık, aylık bir ücret talep ederek bu işten de güzel paralar kazanabilirsiniz.

Mutlaka okuyun: Evcil Hayvan Sektörü İş Fikirleri

 

13. Parti Malzemeleri Satışı

Son dönemlerde AVM’lerde ve bazı caddeler balon, ev dekorasyon süsü, renkli plastik tabak, çatal vb. gibi şeylerin satıldığı dükkanlar görmüşsünüzdür.

Doğum günü, kutlama, yılbaşı, düğün, kına gibi etkinliklerde kullanılmak üzere süs malzemeleri satışı yapabilirsiniz.

Bu iş için lokasyon büyük önem taşır. Yani ayak trafiğinin yoğun olduğu bir caddede böyle bir dükkan açarsanız varlığınızdan daha çok kişi haberdar olur. 20-30 metrekarelik bir dükkan böyle bir iş için yeterli olabilir.

Malzemeleri Çin’de toplu olarak alabilir ya da bu işi yapan bir toptancıdan tedarik edebilirsiniz.

100.000 TL Paranız Olsa Nasıl Yatırım Yapardınız? Hemen Deneyin!

Sadece 695 TL'ye Website Sahibi Olun!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.