CV Hazırlarken Dikkat Etmeniz Gereken Konular

İş hayatında tecrübe kazandıkça CV hazırlama işinin de kolaylaşacağını düşünürüz ancak CV hazırlamak hala zor bir meseledir. Başvurulan şirkete, başvurulan pozisyona göre CV yeniden düzenlenmelidir. Hatta yurt dışındaki bir şirkete başvuru yaptığınız zaman bile CV’nizde değişiklikler yapmanız gerekir.

Hal böyle olunca ideal bir CV’de olması ve olmaması gereken pek çok temel unsur tespit edilebilir. Bu yazımızda başarılı bir CV için yapmanız ve yapmamanız gereken şeyleri sizler için sıraladık.

 

1. En Alakalı Tecrübelerinize Ağırlık Verin

Hazırladığınız temel bir CV vardır. Başvurduğunuz her farklı iş için bu CV’de ufak tefek düzenlemeler yapmalısınız. Çünkü CV temel olarak başvurduğunuz pozisyona en uygun aday olduğunuzu iddia etme aracıdır. Bu nedenle becerilerinizi, deneyimlerinizi, başarılarınızı belirttiğiniz CV’nizi başvurduğunuz her iş için yeniden düzenleyin. Finansla ilgili bir işe başvururken finans alanındaki deneyimlerinizi ön plana çıkarın, satın alma ile ilgili bir işte ise satış ile alakalı geçmiş iş tecrübelerinizi öne çıkarın.

 

2. İlgili Deneyiminiz Yoksa Üzülmeyin

Belki üniversiteden yeni mezun oldunuz, belki kariyer ve sektör değişimi yapıyorsunuz. Başvurduğunuz işle ilgili birebir bir tecrübeniz yoksa üzülmenize gerek yok. Mevcut bilgi ve becerilerinizi başvurduğunuz işe nasıl transfer edebileceğinizi düşünün. Yani tüm eğitim, staj ve iş hayatınızı düşünün ve başvurulan işe en uygun özellikleri ön plana çıkarın.

 

3. İş İlanındaki İfadeleri Kopyalamayın

İş ilanlarında klasik ifadeler vardır.

“Analitik düşünebilen, yeniliğe açık…”

Siz CV’nizde kendinizi kısaca tanıttığınız bölümde “analitik düşünebilen, yeniliğe açık biriyim.” gibi bir ifade kullanmayın.

Bunun yerine söz gelimi profesyonel düzeyde kullanabildiğiniz bilgisayar programlarının yanına aşina olduğunuz, biraz daha çalışmayla gelişme kat edebileceğiniz programları ekleyin. Yani iş ilanındaki ifadeleri kopyalamak yerine, ilanda aranan şartları taşıdığınızı daha ince bir dille söyleyin.

 

4. Gizli Bilgilere Yer Vermeyin

Google İnsan Kaynakları Müdürü CV’lerde son derece gizli ve özel bilgilere yer verildiğini ifade ediyor. Bu noktada şöyle bir mantık geliştirebilirsiniz: CV’nizde yer alan bilgilerin bir gazetenin baş sayfasında yer alması sizin için sorun teşkil edecekse CV’nizde özel ve gizli bilgilere yer vermeyin. Mesela ev adresinizin CV’de bulunmasına asla gerek yoktur.

 

5. Sosyal Becerilerinize Yer Verin

Yöneticilik alanında 15 yıllık deneyim sahibi olabilirsiniz ancak bunu sözel olarak değil, yapıp ettiklerinizle göstermeniz gerekir.

“Şirket için 100 personelden oluşan bir koçluk programı kurdum ve 3 yıl bu programın koordinatörlüğü üstlendim. Bu süreç içinde 30 personelimizi şirketteki deneyimli isimlerle eşleştirdim. Sonuç olarak şirkette yeni personelin işten ayrılma oranı 3 yıl içinde %45 azaldı.”

Böyle bir ifade sizin 15 yıllık deneyiminizin nelere kadir olduğunu gayet iyi gösterecektir.

 

6. Tartışmalı Konulara Girmeyin

Yani LGBT derneğinde gönüllülük yapmış olabilir, bir siyasi parti gençlik kollarında çalışmış olabilirsiniz. Bu gibi tartışmaya açık konularla ilgili deneyimlerinize klasik bir şirkete teslim ettiğiniz CV’nizde yer vermemeniz daha iyi olur. Fakat başvurduğunuz iş bu konularla yakından alakalı ise özgeçmişinizde yer verebilirsiniz.

 

7. Şahsi Başarılarınızdan Bahsedin

Hayatınızda özel bir yeri olan kişisel başarılarınıza da CV’de yer verebilirsiniz. Mesela 2011 yılında Avrasya Maratonu’nda 1. olduysanız bunu CV’nizde belirtebilirsiniz. Zira böyle bir deneyim sizin özgür ruhlu, disiplinli, iş etiğine sahip, sınırları zorlamayı seven bir insan olduğunuzu gösterir. Ya da spor, sanat, bilim gibi konularda önemli bir başarınız varsa bunlardan mutlaka bahsedin.

  • Ankara Valiliği Satranç Yarışması Birinciliği, 2018
  • Akut Derneği ile Everest Dağı Tırmanışı, 2014
  • Antalya Film Festivali En İyi Kısa Belgesel Ödülü, 2016

Buna ek olarak hobi düzeyinde sevdiğiniz şeylere yer vermeniz pek bir anlam ifade etmez. Düzenli basketbol oynamanız, kitap kulübüne üye olmanız eğer iş ilanındaki özelliklerle direkt alakalı değilse, CV’de yer almasa da olur. Ya da lise yıllarında part-time çalıştığınız McDonalds’ı vs. CV’nizde belirtmenize gerek yoktur. Hatta şöyle diyebiliriz: CV’nizde lise yıllarına dair herhangi bir şeyden bahsetmeyin. Eğer prestijli bir liseden mezunsanız bunu yazabilirsiniz.

 

8. CV’yi Görselleştirin

Son dönemlerde infografik, veri görselleştirme, animasyon tarzı CV’ler oluşturmak için çeşitli programlar çıktı. Eğer başvurduğunuz şirket ve pozisyon böyle bir yaklaşıma açıksa infografik tarzı bir CV hazırlayabilirsiniz. Ancak kurumsal bir şirkete başvuruyorsanız bildiğimiz klasik CV tarzını benimsemeniz daha iyi olur tabii.

 

9. Bir Sayfayı Aşmayın

İnsan kaynakları departmanlarına her gün onlarca CV gelir. İşsizliğin yüksek olduğu ülkemizde durum daha da vahimdir diyebiliriz pekala. O nedenle CV’nizi olabildiğince kısa ve öz tutmaya gösterin. Tek sayfalık bir CV gayet yeterlidir. Google insan kaynakları eski müdürü Laszlo Bock, 10 yıllık bir iş deneyimi için 1 sayfalık bir CV’nin yeterli olacağını ifade ediyor.

 

10. Kalabalıktan Kaçının

Yani CV’nizi tek sayfaya sığdırmak için her şeyi üst üste yazmaya çalışmayın. CV’nizi temiz ve sade tutmaya çalışın. Puntoyu küçültüp tek sayfa A4’ü baştan sona doldurmaya çalışmayın. Okunabilir, yeterince beyaz alan olan, en önemli bilgileri yansıtan bir CV hazırlayın.

 

11. İletişim Bilgilerinizi Belirtin

Telefon, e-mail adresi bulunmayan CV sayısını hayal edemezsiniz. İnsanlar şirketlere CV bırakıyorlar ancak insan kaynaklarının bu kişiye geri dönüş yapabilmesi için iletişim bilgilerini nasıl oluyorsa CV’ye eklemeyi unutuyorlar.

Siz böyle yapmayın.

Telefon, e-mail adresi, web sitesi, varsa portfolyonuz için URL, yaşadığınız şehir ve ülke gibi bilgileri CV’nize ekleyin. Açık adres, yani ikamet adresini CV’ye eklemeniz gerekmez.

Ha bu arada belirtelim, CV’nizde şu an çalıştığınız şirketin e-mail adresini değil, şahsi e-mail adresinizi kullanın. Sonra olaylar karışabilir.

 

12. Terfilerinizden Bahsedin

5 yıl bir şirkette çalışmış olabilirsiniz. Fakat bu şirket içinde üstlendiğiniz farklı işlerden bahsetmeniz de iyi olabilir. Yani şirket içinde pozisyon ya da departman değişikliği yaşadıysanız bu durumu belirtmeniz iyi olur. Sonuçta tecrübe çeşitliliğini gösterir böyle bir şey.

 

13. Girişte Özet Kullanın

CV’nin başlangıcında birkaç cümle ile beceri ve deneyimlerinizden bahsederek CV’yi okuyan kişilere bir perspektif verebilirsiniz. Yani iş hayatının neresinde bulunduğunuzu, bilgi ve becerilerinizin sizi nasıl bir rotaya yönelttiğini, sizi özel kılan şeyleri birkaç cümle ile özetleyebilir, daha sonra eğitim, beceri, deneyim unsurlarına geçebilirsiniz.

 

14. Boşlukları Kapatmaya Çalışmayın

Birkaç aylık ya da yıllık işsizliğinizi örtbas etmeye çalışmayın. Eğer 2015-2017 yılları arasında iş bulamadıysanız ya da çalışmadıysanız bu tarihlerde ne yaptığınızdan bahsedebilirsiniz. 2 yıllık bir sürede insan her halükarda yeni şeyler öğrenmiş, yeni şeyler deneyimlemiştir. Bu bakımdan iş hayatınızdaki boşluklardan utanmayın, onları saklamaya çalışmayın.

 

15. İmla Hatasından Kaçının

İmla demek Türkçe demektir. Kendi ana dilini düzgün bir şekilde kullanamayan bir insanın  profesyonellik bilinci maalesef düşük olacaktır. Bu yüzden CV hazırladıktan sonra imla ve noktalama hatalarına karşı Türkçesine ve dil bilgisine güvendiğiniz kişilere bu CV’yi okutun. Hata olup olmadığını kontrol ettirin.

Bu noktada dil ve üslupla ilgili bir şey daha belirtelim. Yapıcı ve olumlu cümleler kurmaya özen gösterin.

Örneğin “Finans alanında kullandığım yeni bir muhasebe programı ile şirketin finans verimlilik problemini ortadan kaldırdım.” gibi bir cümle yerine “Şirketin finans verimliliğini artırdım.” gibi bir cümle daha doğru olur. Yani olumsuz bir durumu ortadan kaldırmak yerine, olumlu bir durumun oluşmasını sağladığınızı belirtin. Olumsuz ve yıkıcı cümleler yerine yapıcı, pozitif bir üslup kullanın.

 

İlginizi çekebilir

Başarılı Bir CV Nasıl Hazırlanır?
İş Görüşmesinde Asla Söylenmemesi Gereken 20 Cümle
100.000 TL Paranız Olsa Nasıl Yatırım Yapardınız? Hemen Deneyin!

Sadece 695 TL'ye Website Sahibi Olun!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.