Daha İyi Bir Lider Olmak İsteyenlerin Okuması Gereken 8 Kitap

İnsan yönetmek zor iştir, bunu hemen herkes kabul eder. İnsanların duygularını anlamak, onların kişiliklerini analiz etmek ve bunları yaparken adil olmak büyük beceri ister. Bu konuda uzun yıllar deneyimi olan kişiler bile zaman zaman insan yönetiminde zorlanır.

Neyse ki insan yönetimi ve yönetim becerileri konusunda şahane kitaplar var. İnsan yönetimi konusunda uzman kişiler tarafından yazılan bu kitapları okuyarak yönetim becerilerini geliştirebilirsiniz.

Bu yazımızda, daha iyi bir lider, daha iyi bir yönetici olmak isteyenlerin okuması gereken muhteşem 8 kitaptan bahsedeceğiz.

 

1. Daniel Pink – Drive: Nasıl Motive Oluruz? Nasıl Motive Ederiz?

Toplum olarak çalışma hayatıyla ilgili birtakım sorunlarımız mevcut. Bu kitapta Daniel Pink, çalışma hayatındaki isteksizlik ve motivasyon sorunlarını ele alıyor. Dünyanın en yenilikçi şirketlerindeki çalışma ortamlarını, şirket kültürlerini inceliyor ve bu şirketlerin çalışanlarını nasıl motive ettiklerini analiz ediyor.

Daniel Pink, kitabında çalışanları bireysel düzeyde neyin motive ettiğini açıklamaya çalışıyor. İnsanları kişisel olarak geliştirmek ve onların kendilerini değerli hissetmelerini sağlamak, insanları en iyi motive eden şeylerin başında geliyor. İnsanlar yeni şeyler öğrenmek, bir şeyler yapmak ve etki yaratmak istiyorlar. Pink, bazı şirketlerin bunu nasıl başardıklarını akıcı bir üslupla ele alıyor. Motivasyon konusunda başucu eseri olabilecek bir kitap diyebiliriz…

Mutlaka okuyun: Çalışan Motivasyonu Nasıl Artırılır?

 

2. Charles Duhigg – Alışkanlıkların Gücü

Herkesin bazı kötü alışkanlıkları vardır. Charles Duhigg, bu kitabında alışkanlıkların hayatımıza olan etkilerini inceliyor.

Bilimsel araştırmalarla desteklenen, örneklerle güzel bir biçimde açıklanan bu kitapta Duhigg, ilk olarak alışkanlıkların nasıl işlev gösterdiğini anlamak gerektiğini ileri sürüyor. Alışkanlık mekanizmasını analiz ederek  çalışanlara daha doğru bir biçimde rehberlik edilebileceğini savunan Duhigg, ayrıca alışkanlık analizini kişinin kendisine de uygulayarak içindeki liderlik potansiyelini ortaya çıkarabileceğini düşünüyor.

Mutlaka okuyun: Girişimcilerin Sahip Olması Gereken 26 Alışkanlık

 

3. Adam Grant – Orijinaller: Geleneklere Uymayanlar Dünyayı Nasıl İleri Taşıyor?

Üst düzey kaliteli bir yönetici olmak için çalışanların potansiyellerini ortaya koyabildikleri bir çalışma kültürü yaratmak gerekir. En iyi çalışanlar, en yaratıcı olanlardır ve bu kişiler akıllarından geçeni ifade etmeye isteklidirler.

Orijinaller adlı bu eserde Adam Grant, orijinal ve özgün olmanın ne anlama geldiği hakkında konuşuyor. Steve Jobs gibi liderlerin çalışanlarına nasıl destek olduğunu, herkesin düşüncelerini özgürce ifade edebildiği çalışma ortamlarının ne kadar yenilikçi olduğunu örneklerle açıklıyor.

Özgün insanlardan oluşan bir ofis, şüphesiz olağanüstü işler ortaya koyar.

Mutlaka okuyun: Harika Elemanları İşe Alma ve Elde Tutma Yolları

 

4. Dale Carnegie – Dost Kazanma ve İnsanları Etkileme Sanatı

Bu kitabı muhtemelen biliyorsunuzdur. İnsan ilişkileri konusunda klasikleşmiş bir eser olan  Dost Kazanma ve İnsanları Etkileme Sanatı pek çok başarılı ve ünlü ismin başucu eseridir. İnsanlarla daha anlamlı ilişkiler kurmak konusunda muhteşem bilgiler veren bu kitap aracılığıyla insanları daha iyi tanımak için ihtiyacınız olan becerileri kazanabilirsiniz. Dale Carnegie’nin ileri sürdüğü düşünceler sayesinde çalışanlarınızın size olan güvenini artırabilirsiniz.

Mutlaka okuyun: İş Dünyasında Çevre Edinmenin Yolları

 

5. Ashlee Vance – Elon Musk-Tesla, SpaceX ve Muhteşem Geleceğin Peşinde

Elon Musk, tıpkı Steve Jobs gibi çalışanlarından çok şey bekleyen bir patrondur. Buna karşın yine Steve Jobs gibi çalışanlarından olağanüstü derecede olumlu sonuçlar alır Elon Musk.

Elon Musk’ın başarısının ardında yatan nedenleri detaylı bir biçimde öğrenebileceğiniz bu kitapta aynı zamanda Jobs hakkında söylenen ve Elon Musk’ın da başarılı bir şekilde uygulamayı başardığı “çarpık gerçek alanları” hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Çarpık gerçek alanlarıyla kastedilen ise şudur: Musk çalışanlarının perspektiflerini değiştirmeyi çok iyi başaran, bu sayede zor işleri bile kısa sürede yapmalarını sağlayan bir girişimcidir. Her ne kadar taahhüt ettiği tarihte ürün teslimlerini bazen geciktirse de yine de çok kısa zamanda olağanüstü işler çıkarmayı beceriyor Musk’ın çalışanları.

Onun liderlik  ve çalışanlarını motive etme tarzını öğrenmek, hem kendiniz hem de çalışanlarınız için oldukça pozitif sonuçlar doğuracaktır diyebiliriz.

Mutlaka okuyun: Elon Musk’tan Girişimcilere Tavsiyeler

 

6. Richard Thaler – Dürtme

Nobel ödüllü ekonomist Richard Thaler, Dürtme adlı bu eserinde yöntem değişimlerine yöneliyor. Kitaptaki düşünceler mikro düzeyde ele alınıyor; insan psikolojisi ve davranışsal iktisat alanlarında, ufak değişimlerin insanların karar verme mekanizmasını nasıl etkilediği anlatılıyor. Thaler, insanlara bir bilginin sunuluş biçiminin sanıldığından çok daha büyük bir etkiye sahip olduğunu savunuyor.

Daha iyi liderlik vasıflarına sahip olmak için ufak değişikliklerin çevrenizdeki insanları nasıl etkilediğini anlamanın paha biçilemez bir yetenek olduğunu söyleyebiliriz özetle.

 

7. Ben Horowitz – The Hard Thing about Hard Things

ABD’li iş adamı ve yatırımcı Ben Horowitz’in kaleme aldığı bu “Zor Şeyler Hakkındaki Zor Şey” adlı bu kitapta Silikon Vadisi’nin tarihçesine ve iş kurup şirket yönetmenin püf noktalarına dair muhteşem bilgiler öğreneceksiniz.

Ben Horowitz bu kitapta işe alım süreçlerindeki doğru ve hatalı davranışları, çalışanlara karşı nasıl bir tutum sergilenmesi gerektiğini kendi yaşantısından örneklerle izah ediyor. İnternetin emekleme yıllarında kurduğu ve 1.5 milyar dolar değer biçilen Loudscloud (Opsware) adlı şirketin ona kattığı deneyimleri de paylaşıyor.

Şirketini bilinçli ve titiz bir şekilde yöneten bir patronun deneyimlerini ve tavsiyelerini dinlemek her zaman şahane bir fikirdir. Bu nedenle bu kitabı okuyarak iş kurup büyütmenin, çalışanlarla iletişim kurmanın inceliklerini öğrenebilirsiniz.

Mutlaka okuyun: Yıldız Çalışanınızı Nasıl Yönetirsiniz?

 

8.  Jocko Willink & Leif Babin – Extreme Ownership

Jocko Willink ve Leif Babin, ABD ordusunun terörle mücadele alanındaki elit birliklerinden SEAL’ın eski iki lideri. Dünyanın en prestijli askeri birliğinde komutanlık yapan iki ismin liderlik konusundaki tecrübelerini okumak daima harika bir fikirdir. Bu kitapta Willink ve Babin, emirleri altındaki askerleri nasıl motive ettiklerini, onların moralini nasıl yükselttiklerini ve en zorlu görevlerde takım halinde nasıl birlik olduklarını anlatıyor. Takım çalışması ve liderlik konusunda farklı bir yaklaşım öğrenmek isteyenlerin mutlaka okuması gereken bir kitap…

Mutlaka okuyun: Başarılı Girişimciler Neden Bahanelere İhtiyaç Duymazlar?

100.000 TL Paranız Olsa Nasıl Yatırım Yapardınız? Hemen Deneyin!

Sadece 695 TL'ye Website Sahibi Olun!

Görüşlerinize İhtiyacımız Var!

=

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.