Dünyanın En Hızlı Büyüyen 5 İş Sektörü

Teknoloji sayesinde sürekli değişen dünyamızda, en hızlı gelişen ve büyüyen sektörleri masaya yatırıyoruz.

Dünya geliştikçe ve iletişim arttıkça, yeni iş alanları ortaya çıkan talepleri karşılamak zorunda kalıyor. Bu yazıda biyoteknolojiden yapay zekaya, en hızlı gelişen sektörlerden beşini sıraladık.

 

1- Yenilenebilir Enerji

Son yıllarda güneş enerjisi ve rüzgar enerjisi elde etmek için yapılması gereken yatırımların ucuzladığını gördük. Bu nedenle artık birçok ülke veya şirket için en uygun seçenek, yenilenebilir enerji kaynakları oldu. Dev küresel markalardan biri olan Samsung, 2020’yılına kadar Amerika Birleşik Devletleri, Avrupa ve Çin’de tamamen yenilenebilir enerji kullanmaya başlayacağının sözünü verdi. Dahası, Birleşik Krallık, Fransa, İspanya ve İtalya’nın baskılarının ardından, Avrupa Birliği de, 2030 yılında kullanılan enerjinin yüzde 32’sini, yenilenebilir enerji kaynaklarından temin etme sözü verdi. Yenilenebilir enerji piyasası diğer enerji piyasalarından daha başarılı, çünkü bu enerji kaynağının bitme ihtimali söz konusu değil. Sektörün büyüme hızı öylesine büyük ki, yenilenebilir enerji piyasası şimdiden 1,35 milyar Dolarlık bir piyasa haline geldi.

Mutlaka okuyun: Enerji Sektörü İş Fikirleri

 

2- Siber Güvenlik

İnsanlar ve şirketler verilerini saklamak için çevrimiçi yollara başvurduğundan bu yana, hırsızlar da aynı yolu izlemeye başladı. 2017 yılında, sadece İngiltere’de 4,7 milyon siber suç işlendi ve bu sayı siber güvenlik kavramının önemini bir kez daha gözler önüne serdi. Veri tabanları, ağlar, donanım, güvenlik duvarları ve şifreleme araçları kullanan siber güvenlik ekipleri,sistemlerin sorunsuz çalışmasını, izinsiz girişlerin engellenmesini ve bilgi ya da para çalınmasının önüne geçilmesini sağlıyor. Siber güvenliğe halihazırdaki ilgi devasa boyutlarda ve uzmanlar 2023 yılında bu sektörün 165,2 milyar dolara ulaşacağını öngörüyor.

Mutlaka okuyun: Siber Güvenlik Nedir?

 

3- Biyoteknoloji

Dünya nüfusunun hızla artışı karşısında, daha fazla hasat yapılmasını sağlayabilecek yol olan biyoteknoloji, günümüzde hayati önem taşıyor. Dahası, biyoteknoloji gen tedavisi ile genetik hastalıkları tedavi edebilir ve sayısız insanın hayat kalitesini arttırabilir. Ham maddeyi dönüştürerek daha kullanışlı bir hale getiren Macar Mimari Mühendis Karoly Ereky, modern biyoteknolojiyi ilk kullanan insan olarak anılır. Modern biyoteknoloji öylesine büyük bir talep ile karşılanıyor ki, 2025 yılına kadar yüzde 7,4 büyüme hızı ile 727 milyar Dolar seviyesinde bir sektör olacağı düşünülüyor.

Mutlaka okuyun: Gen Tedavisi ile Ölümcül Hastalıklar Tarihe Karışabilir!

 

4- Sanal Gerçeklik

Sanal gerçekli ilk olarak 1990’lı yılların başında karşımıza çıktı ve sektör o yıllardan bu yana sürekli güçlenerek ilerledi. Sanal gerçeklik sadece eğlence sektöründe değil, askeri amaçlarla, spor antrenmanlarında ve hatta akıl sağlığına yardımcı olmak için geçmiş travmalar ve büyük fobileri yenmek için kullanılıyor. 2016 yılında 6,1 milyar Dolar olan sektör hacmi, her sene ikiye katlayan büyüme ile bir yıl sonra, 2017’de 14.1 milyar Dolarlık hacme sahip oldu. Sanal gerçeklik piyasasının bu hızlı büyümesi hem sektörün içindekiler için hem de yatırımcılar için oldukça başarılı bir piyasa olmasına neden oldu.

Mutlaka okuyun: Sanal Gerçeklik Sektörü İş Fikirleri

 

5- Yapay Zeka

Öncülerinin Çin, Singapur ve Hong Kong’ta olduğu yapay zeka endüstrisi de hızla büyüyen sektörler arasında. Hastalıkları koklayarak bulan yapay zekâlardan ne zaman öleceğinizi yüzde 95 doğruluk payı ile hesaplamaya, oradan Amazon Alexa gibi sistemlere kadar yeni ve yaratıcı birçok teknolojini anahtarı olan rekabetin üst düzeyde yaşandığı sektörün, 2025 yılına gelindiğinde 9 milyar dolarlık hacme sahip olması bekleniyor.

Mutlaka okuyun: Yapay Zeka Alanındaki İş Fikirleri

100.000 TL Paranız Olsa Nasıl Yatırım Yapardınız? Hemen Deneyin!

Sadece 695 TL'ye Website Sahibi Olun!

Görüşlerinize İhtiyacımız Var!

=

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.