Dünyanın En İlginç Meslekleri

Mezun olmak üzere olan öğrenciler sürekli olarak ne yapacaklarını düşünürler. Tabii ki her zaman için doktorluk, avukatlık veya öğretmenlik gibi standart meslek tercihleri vardır. Ancak şu zamana kadar hiç duymadığımız başka meslekler de vardır. Siz değerli okuyucularımıza özel dünyanın en ilginç mesleklerini araştırdık.

Kendi kariyer yolculuğunuza başlarken veya daha iyi olanaklarla ilgili hayaller kurarken aşağıdaki ilginç meslekleri de dikkate alabilirsiniz (:

 

 

1. Amsterdam`da insanlar tam zamanlı iş olarak balık değil bisiklet avlıyor

Hollanda`nın başkenti Amsterdam, güzel kanallarıyla ve orada yaşayanların pedalını çevirdiği yaklaşık 2 milyon bisikletiyle dünyaca ünlüdür. Bu iki özellik bir araya geldiğinde şehirde çok özel bir meslek ihtiyacı doğuyor: Bisiklet avcılığı.

Public Radio International`da yer alan habere göre, işçiler her yıl yaklaşık 15.000 tane bisikleti kanallardan çıkarmak için hidrolik kıskaçlar kullanıyor. Bu işi 1960`lardan beri yapıyorlar ve uzun bir süre yapmaya devam edecekler gibi görünüyor.

Peki Hollandalılar neden topluca bisikletlerini kanala atıyorlar? Bu konuda çeşitli açıklamalar var ancak kimilerine göre bu olay geçmişe dayanıyor: Amsterdam`daki kanallar eskiden şehrin kanalizasyon sistemini oluşturuyordu.

Ayrıca, Hollanda`nın başkentinde bisikletler pahalı bir yatırım olmaktan ziyade ucuz ulaşım aracı olarak görülüyor. Kanalların dibini boylayan bu bisikletlerin çoğu muhtemelen eski model.

 

2. Almanya`da çöp dedektifliği mesleğinden para kazanılıyor

Diyelim ki çöpe pil veya diğer atmamanız gereken şeyler attınız. O halde Almanya`daki çöp polislerine karşı gözünüzü dört açın!

Bu kişilerin işi insanların çöplerini araştırıp özel bir şekilde atılması gereken nesneleri bulmaya çalışmak. Almanya bu konuda dünyanın en sert yasalara sahip ülkelerinden bir tanesi.

Alman TV kanalı ProSieben`e göre çöp dedektifleri işlerini oldukça ciddiye alıyor: Öyle ki işleri kapsamında suçlu olduğunuzu kanıtlayabilmek için komşularınızı sorguluyor, alışveriş fişlerinizi inceliyor ve çöp kutularınızı kontrol ediyorlar.

 

3. Britanya`da otel yataklarında yatarak para kazanabilirsiniz

Sadece yatarak para kazanmaya ne dersiniz?

Reuters`ta yer alan habere göre 2010`da bir otel zinciri insan yatak ısıtıcısı hizmetini sunarak eşsiz bir hizmet başlattı. Habere göre, isteyen personel, odayı tutan kişi gelmeden önce yatağını ısıtmak için “yünden bir uyku tulumu” giyerek yatağa yatıyor. Reuters`e konuşan şirket sözcüsünün dediğine göre bu hizmet “yatağınızda koca bir sıcak su şişesine sahip olmak” gibi bir şey.

Mutlaka okuyun: Yatak ısıtma hizmeti veren girişimci saatte 300 TL kazanıyor!

 

4. Çin`de sahte iş adamı veya yönetici olarak bir kariyer yapabilirsiniz.

Diyelim ki hiç profesyonel iş tecrübeniz yok ama takım elbisede müthiş görünüyorsunuz. O halde Çin`de sahte yönetici olarak çalışabilirsiniz.

Mitch Moxley de bu sahte  iş adamlarından sadece biri. Bir ABD şirketini temsil etmesi için işe alınmış. Moxley, iş tanımından şu şekilde bahsediyor: “Tecrübe asla gerekmiyor, bu da benim işime geldi, çünkü hiç tecrübem yoktu.” 

Moxley sadece Çin`de bulunup birkaç kişinin elini sıkarak ve film izleyerek haftada 1.000 dolar kazanıyor. Peki nasıl oluyor bu? “Sahte iş adamlarına iş vermek, Çinli şirketlerin arzuladığı imajı özellikle de bağlılığı ve güvenirliliği sağlamak için kullanılan yöntemlerden birisi.”

 

5. Hiç karınca satıcısı olmayı düşündünüz mü?

Bu tuhaf meslek hakkında söylenecek çok fazla bir şey yok: Karınca satarak para kazanıyorsunuz. Dünyada ortalama 12.000 farklı karınca türü var, o yüzden karınca satmak düşündüğünüzden daha karmaşık bir şey olabilir.

 

6. Endonezya`da kiralık yolcu olabilirsiniz

1990`larda Endonezya`nın başkenti Jakarta`nın sokakları gittikçe daha çok kalabalıklaşınca belediye yönetimi bir kural yürürlüğe koydu: İş çıkış saatlerinde her arabada en az üç kişi bulunmak zorunda.

Bu kurala karşı sürücülerin imdadına kiralık yolcular yetişti. Bu kişiler, araba başına minimum üç kişi kuralına takılmak istemeyen sürücüler için kalabalık caddelerde bekliyor ve istenildiğinde arabalara yolcu olarak biniyorlar

Jakarta Post gazetesine göre kiralık yolcular bu işten çok para kazanmıyor. Yolculuk başına 1 dolardan biraz daha fazla alıyorlar.

 

7.  Havaalanında korkuluk olabilirsiniz

Resmi olarak mesleğinizin adı “biyolojik uçuş güvenliği uzmanlığı” olacak. Ama uygulamada aslında bir korkuluksunuz. Günlük rutininiz Alman Frankfurter Allgemeine Zeitung gazetesinde şöyle açıklanıyor: Bir uçağın iniş yapacağı pistte düzinelerce kuşun bulunduğunu söyleyen bir çağrı alacaksınız, hemen arabanıza atlayacaksınız ve kuş sürüsünü dağıtmak için birkaç uyarı atışı yapacaksınız. Ancak çoğu zaman kuşların havaalanlarının devasa büyüklükteki arazilerine girmesine engel olmaya çalışacaksınız.

 

8. Profesyonel İtici

Japonya gerçekten de çok çalışkan bir ülke. Vatandaşlarının işine vaktinde gitmesini sağlamak için onları trene itecek insanları işe alıyor.

 

9. Profesyonel Sıra Bekleyici

Dünyada kuyruklar olduğu sürece, Narabiyas (Japonca`da sizin yerinize sıra bekleyen kişiler)`in modası asla geçmeyecektir. Serbest çalışan bu insanlar siz onlara para verdiğiniz sürece uzun kuyruklarda seve seve bekleyeceklerdir.

 

10. Düğün Misafiri

Japonya`da yarı zamanlı olarak düğün misafiri işi yapabilirsiniz. Bana inanmıyor musunuz? Yukarıdaki resim bununla ilgili bir iş ilanından alınma. Üstelik alacağınız ücretin yanında ücretsiz ulaşım + yemek de bulunuyor.

 

11.  Elektrik Şoku Verici

Meksika`da Toques denilen bu elemanlar elektrik şoku veren küçük ahşap bir kutu taşıyor. Kafası güzel insanlar ayılmak için bu eziyete maruz kalırken diğerleri bunun yeni bir trend olduğunu söylüyor. Çılgınca bir şey!

 

12. Tavuk Cinsiyeti Uzmanı

İşin içinde elbette piliç var ama bu işin herhangi bir seksi tarafı yok. Tavuk cinsiyeti uzmanının işi tamamen civcivin cinsiyetini öğrenmekten ibaret.

Mutlaka okuyun: Ayda 8.000 TL maaşla çalışacak eleman aranıyor!

 

13. Profesyonel Sarılmacı

Diyelim ki Japonya`dasınız ve sevgilinizi özlediniz. O zaman biraz para sökülün ve Japon bir kadınla sarılmama ve beraber uyuma fırsatı yakalayın. Ama unutmayın, sadece sarılma.

Mutlaka okuyun: Sarılıp uyuma hizmeti veren girişimci, saatte 60 dolar kazanıyor!

 

14. Araba Plakası Blokörü

Yollardaki yoğunluğu azaltmak için sunulan yasa teklifinde İran hükümeti plaka numaralarının sonu tek ve çift sayılarla biten arabaların değişimli günlerde yollarda bulunabilmesini zorunlu tutan tuhaf bir politika uygulamaya koydu. İranlı vatandaşlar ise bunun üzerine, plaka numaralarının kameralardan tespit edilmesini önlemek için arabalarının arkasından yürüyecek insanlar tutmaya başladı.

 

15. Profesyonel Yas Tutucu

Hâlâ hayattayken sizi kimse önemsemiyorsa bu yas tutuculara ihtiyaç duyabilirsiniz. Ama tabutta olacağınızdan sizin için yas tutacak insanları göremeyecek olmak üzücü.

 

16.  Yavru Devekuşu Bakıcısı

Bu iş insan bakıcılığından çok daha kolay. Niye mi? Çünkü tek yapmanız gereken yavru devekuşlarının birbirlerini hunharca gagalamadıklarına dikkat etmek.

 

17. Cuidacarro

Kosta Rika`da arabanızı park ettiğinizde cuidacarro denen kişilerle tanışabilirsiniz. Yaptıkları iş aslında adı gibi karmaşık değil. Tek yaptıkları arabanızı park edip gittiğinizde kimsenin çalmaması için arabanıza göz kulak olmak (tabii kendilerinin beğenip çalma ihtimali de var).

 

18. Koku uzmanı

Koku uzmanları koltuk altındaki kötü kokuları engelleyen deodorantların ve ter önleyicilerin etkisini test eder. Burunlarını bu işe soktukları için hepsine teşekkür ederiz.

 

19. IMAX ekran temizleyici

İhtişamlı ve gerçek üstü büyüklükte olan IMAX ekranlar kirle ve tozla kaplanırsa hiçte etkili olmaz. Allahtan ki görüntü kalitesini düşünen firmalar var. IMAX ekran temizleme firması 1570 Cinema Services’in sahibi Michael Quaranto’ya göre en büyük zorluk ekranları sürekli olarak tozdan arındırmaktır. Ekranlar sürekli toz olduğundan temizlikçilerin iki veya üç ekran da bir vakumlu elektrik süpürgelerini boşaltmaları gerekiyor.

 

20. Profesyonel ıslıkçı

İster inanın ister inanmayın ama ıslık çalarak para kazanabilirsiniz. 58 yaşındaki ıslık sanatçısı Henry Brady’e göre ıslık çalanlar da tıpkı müzisyenler veya aktörler gibi birer sanatçı. Henry bu ilginç mesleği sayesinde insanların kalbine dokunabildiğini söylüyor. Profesyonel ıslıkçı olmak için sadece yeteneğinizin olması gerekmiyor aynı zamanda kendi reklamınızı da yapmanız gerekiyor.

 

21. Buruşukluk gidericiler

Yepyeni ayakkabılarınızı ayağınıza giydiğinizde yumuşaklıkları ve buruşuk olmamaları hoşunuza gider değil mi? Birileri ayakkabıların kırışıksız olması için ciddi mesai harcar. Ayakkabı firmalarında çalışan buruşukluk gidericilerin görevi özel bir ütü kullanarak ayakkabıların cam gibi olmasını sağlamaktır.

 

22. Mobilya deneyicisi

Size daha önce hiç miskin diyen oldu mu? Cevabınız evetse belki de farkında olmadan size muhteşem bir kariyer fırsatı sunmuştur. Tembel insanlar firmaların mobilyalarını test etmelerine karşılık para kazanırlar. Mobilyaların üzerinde kıvranırlar, sallanırlar, arkaya yaslanırlar, öne yaslanırlar ve bütün rahatlık seviyelerini değerlendirirler. Mobilya deneyicilerinin bir günde 200 farklı parça üzerinde bazı pozisyonları denemesi gerekir. Rahatınıza düşkünseniz bu ilginç meslek tam size göre.

 

23. Evcil hayvan yiyeceklerini tadanlar

Hayvanlar konuşabilseydi insanlar da kedi ve köpek yiyeceklerini test etmek zorunda kalmazdı. Lezzetin yerinde olduğundan emin olmak için bir grup macerayı seven insan dokusundan sertliğine kadar bütün özellikler hakkında yorum yapmak hayvan mamalarını yerler. Marks & Spencer’ın gıda teknoloji uzmanı Simon Allison hayvan mamasını denedikten sonra hemen tükürdüğünü ve ağzını çalkalamak için koca bir bardak su içtiğini belirtmiştir.

 

24. Golf topu dalgıcı

Golf topları golf sahalarındaki tehlikeli sulara kazayla düştüğünde birçoğumuz toplardan umudumuzu keseriz. Ancak golf toplarını batıklardan çıkararak para kazanan insanlar vardır. Batıklara düşen golf toplarını çıkarmaya çalışan bir sürü insan vardır ve bu ilginç iş neredeyse bir pazar haline gelmiştir. Çıkarılan toplar daha sonra kullanılmış olarak golf kurslarına satılır.

Mutlaka okuyun: Golf topu toplayarak 15 milyon dolar kazanan girişimci

 

25. Kusmuk temizlikçisi

Tartışmasız en ilginç mesleklerden biri de kusmuk temizlikçisi. Lunaparklardaki roller coastera yani hızlı trene binen insanların çoğu öğle yemeklerini bir anda çıkarırlar.  Bu olay sıklıkla yaşandığı için lunaparklarda kusmuk temizleyen temizlikçiler vardır.  Bu işin berbat olduğunu düşünüyor olabilirsiniz ancak Thorpe Park’ta çalışan kusmuk temizlikçisi Rhys Owen roller coasterları sevdiğini ve bu makineleri bedava kullanmak için her şeyi yapabileceğini söylüyor.

 

26. Sahte eleştiri yazarı

Hiç kuşkusuz bu ilginç  iş hiç de etik değil. Ancak ne yazık ki bazı insanlar para kazanmak için firmalar adına sahte eleştiriler yazarlar ve bunları belli internet sitelerinde yayınlarlar.  Oteller, restoranlar ve ürünlerle ilgili sahte yazılar yapay olarak beğeni seviyesini arttırır ve rekabete neden olur.

 

27. İğrenç ve tehlikeli numaraları test edenler

Survivor ve Fear Factor gibi programlar katılımcılara kurtlar yedirirler veya hamam böcekleri yuttururlar. Peki bu programlar kendilerine dava açılmaması için ne yaparlar? Tabii ki bu iğrenç ve tehlikeli numaraları denemeleri için birileriyle anlaşırlar. Bu cesur yürekli insanlar hazırlık yaparlar ve bu numaraların güvenli olup olmadığını denerler. Sizce de ilginç bir meslek değil mi?

 

28. Profesyonel uykucu

Uyuyarak para kazandığınızı düşünebiliyor musunuz? Evet siz de pijamalarını giyerek ve biraz kestirerek para kazanabilirsiniz. Şüphesiz dünyanın en ilginç mesleklerinden birini icra eden profesyonel uykucular para kazanmak için uyurlar özellikle de uykuyla ilgili araştırma projelerinde. Bu sayede doktorların ve bilim adamlarının uyku bozuklukları ile ilgili problemleri anlamalarına yardımcı olurlar.

 

29. Tuvalet kağıdı koklayıcısı

Tuvalet kağıdı üreticileri ürünlerinin kullanım öncesi, kullanım esnasında ve kullanımdan sonra kokusuz olmasını ister. Tuvalet kağıtlarının kokusuz olup olmadığını anlamanın en iyi yolu nedir? Tabii ki tuvalet kağıdı koklayıcılarıyla çalışmak. Bu kişiler sayesinde üreticiler ürünlerinin olağandışı veya fark edilir derecede kokup kokmadığını öğrenebiliyorlar.

 

30. Hindistan cevizi güvenlik mühendisleri

Gezinen insanların kafasına hindistan cevizlerinin kazara düşmesini engellemek isteyen tatil köyleri hindistan cevizlerini palmiye ağaçlarından düşmeden önce toplayacak personeller alırlar. Bu ilginç meslek sahipleri ağaçlara tırmanırlar ve düşme tehlikesi olanları yerlerinden çıkarırlar.

 

31. Tatil köyü su kaydırağı deneyicileri

Tabii ki bütün gün su kaydıraklarından kaymak ofiste oturmaktan iyidir. İngiliz tatil firması First Choice tarafından yükseklik, hız, hız kalitesi, iniş ve aynı zamanda güvenliğin test edilmesi açısından görevlendirilen Tommy Lynch’ e göre havuzlar ve su kaydırakları ailecek çıkılan tatillerin en önemli parçalarından biridir ve bu nedenle her şeyin doğru çalıştığından emin olunması gerekir.

Meraklı okuyucalarımız için dünya üzerindeki en ilginç meslekleri ve daha önce duymadığınız en ilginç işleri ve para kazanma yollarını araştırmaya devam edeceğiz.

 

İlginizi çekebilir

İlginç İş Fikirleri
En İlginç Para Kazanma Yolları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.