Ekmek Fırını Açmak

Türkiye’de yılda kişi başı 150 kilogram ekmek tüketimi ile Guinness Rekorlar Kitabı’na giren bir ülkedir. Bununla gurur duymalı mıyız bilinmez ama bunun yeni bir iş kurmak isteyen girişimcileri cezbettiği kesin.

 

Ekmek Fırını Nasıl Açılır?

Bir iş planı yazın. İş planı sadece kredi verecek kurumlara ve yatırımcılara gösterilmek üzere hazırlanmaz. Aynı zamanda işletmenizin amaçlarını ortaya koymanıza da yardımcı olur. İş planınız beklenen harcamaları, potansiyel gelirleri, pazarlama planınızı ve satmayı planladığınız öğeleri içermelidir. Bununla birlikte uzun dönemli amaçlarınızı ve genişleme planlarınızı da eklemelisiniz. Eğer bir ekmek fırını açmaya niyetliyseniz planınız bütün bunları içermelidir. Ürünlerinizi yerel pazarlarda, online olarak ve dükkanlarda satma niyetindeyseniz planınızı bu türde işletmelere uygun olarak hazırlamalısınız.

Mali durumunuzu değerlendirin. Eğer iş kurma kredisine başvurmayı düşünüyorsanız kredi notunuzun iyi olması gerekir. Yeni açacağınız fırınınızı finanse etmenin farklı pek çok yolu vardır. Örneğin kredi kartları, küçük iş kurma kredileri, yerel bağışlar, devlet destekleri, ailenizden gelen yardımlar vb.

Hizmet vermeyi düşündüğünüz kitleyi araştırın. Örneğin çoğu market unlu mamüllerini fırınlardan temin ederler. Bu marketlerle antlaşmalar yapabilirsiniz. Bunun yanı sıra uzun süredir faaliyet gösteren köklü fırınlar vardır. Daha önceden fırın olarak kullanılmış bir yer bulmak veya sahipleri emekliye ayrılan bir fırını devralmak sizin için işleri daha kolay hale getirecektir. Sıfırdan bir fırın açmak pahalı olacaktır ancak doğru yeri bulduğunuz taktirde zaman harcamanıza ve efor sarf etmenize değecektir.

Ne tür ürünler pişirmek istediğinize karar verin. Fırınların çoğu sadece ekmek veya kek ve kurabiyeler gibi belli ürünlerde uzmanlaşırken diğerleri de her türlü pasta ve türevlerini sunarlar. Eğer bütün unlu mamulleri bir arada sunmak istiyorsanız o zaman sizi kimse tutamaz. Bununla birlikte pasta süslemeciliği hizmeti verebilir, düğün ve özel günler için pasta siparişi alabilirsiniz.

Ekmek fırınınız için yer bulduktan sonra, dükkanı kiralamak veya satın almak için düzenlemeler yapın. Düzenlemeleri bir avukat ve ticari gayrimenkul aracısıyla birlikte yapabilirsiniz. İl Sağlık Müdürlükleri yeniden düzenleme veya yeni bir mutfak inşa etmeden önce mülkünüzde ön inceleme yapıyorlar mı öğrenin. Ekipmanların nereye koyulması gerektiği ve hangi tamiratların yapılması gerektiği konularında yapılan ön inceleme size yardımcı olacaktır.

Bulduğunuz dükkanda daha önceden kullanılan mutfak ekipmanları yoksa yenilerini almalısınız. Bu ekipmanları finanse etmeniz ve satın almanız gerekir. Ancak eğer bütçeniz yeterli değilse kapanmış olan restoranlara veya ikinci el ekipmanlara bakın. Bazı e-ticaret sitelerinde(sahibinden.com) satılık ikinci el restoran ekipmanları bulabilirsiniz. Ekipmanlarınızı aldıktan ve yerleştirdikten sonra son denetim için hazırlıklı olun.

Sağlık denetiminden geçin. Sağlık denetiminden geçmeden işletme ruhsatını ve gerekli izinleri alamazsınız. Eğer var olan bir işletmeyi alıyorsanız zaten bu işletmenin kontrol edildiğine dair belgeleri de edinmiş olacaksanız. Bu nedenle izinler için direk başvurabilirsiniz. Mobil bir gıda ünitesi işletecekseniz ( fuar, kermes veya festivallerdeki stantlar gibi ) bunun için ayrıca izinler almanız gerekebilir. İlgili resmi kurumların internet sayfalarını inceleyerek veya doğrudan kurumlara başvurarak gerekli olan ruhsatları ve izinleri alın.

Yeni ekmek fırınınız için promosyon ürünleri tasarlayın ve bir internet sitesi hazırlayın. Fırınınız için gerekli olan bütün izinleri aldıktan sonra sıra isim bulmaya ve logo tasarlamaya geldi. Kartvizitler, sipariş formları ve broşürler bastırın. Logonuzun özelliklerini taşıyan iletişim bilgilerinizin ve sunacağınız ürünlerin yer aldığı bir internet sitesi tasarlayın. Eğer özel ve farklı hizmetler sunacaksanız bunlarını da sitenize ekleyin. Logonuzu etiketlerinizde, kutularınızda ve çantalarınızda kullanın. Bu sayede müşterileriniz bu lezzetli ürünleri nereden aldıklarını hatırlayabilirler.

Açılışınızı yapmadan önce halkı yeni bir fırın açacağınızda dair bilgilendirin. Yerel gazetelere yeni işletmeniz hakkında bilgiler içeren basın bültenleri gönderin. Sunduğunuz yeni hizmetleriniz veya düzenleyeceğiniz etkinliklerle ilgili halkı bilgilendirmek için ara sıra basın bültenleri göndermeye devam edin.

Yerel işletme sahipleriyle ve dernek yöneticileriyle yeni işletmeniz hakkında görüşün. Ticaret odalarının etkinliklerine ve toplantılarına katılın. Etkinliklerde pastalarınızı veya muffinlerinizi ikram edin. Bağışların toplandığı sosyal etkinliklerde pastalarınızı ikram ederek veya sokakta promosyon ürünler dağıtarak işletmenizin tanıtımını yapın.

 

İhtiyacınız olanlar

Fırın ekipmanları

Ekmek, kurabiye, pasta vb.malzemeleri

Promosyon ürünleri

Paketleme malzemeleri

 

Ekmek fırını açma şartları

a)Kapalı alanı en az 60 m2 olacak.

b)Bay ve bayanlar için en az iki adet tuvalet olacak,(Bedensel engellilerinde kullanabileceği şekilde düzenlenecek.)

c)Sanayi tipi bulaşık makinası,ve Yağ tutucu takılacak lavabo altına.

d)Klima,Jeneratör bulunacak,bacaya bağlı ocak üstünde davlumbaz olacak.

e)Mutfak kısmı duvarlar komple fayans olacak.

f) Mutfak kısmı üç bölümden oluşacak ve hijyenik şartları taşıyacak.

g)Binanın dışından baca çıkarılmayacak,çıkarılması halinde o parsel içerisinde bulunan binadaki bağımsız bölüm sahiplerinden izin alınacak ve baca kamuflaj yapılarak binanın renginde boyanacak,

h)Fırıncılık ustalık belgesi bulunacak.(Çalışan birinin belgesi de kullanılabilir)

I) Mutfakta sıcak su tertibatı ve sıcak su bulunacak

İ)Salondan ayrı bir yerde hizmetliler için bir soyunma odası veya dolabı bulunacaktır.

J)İşyerinin durumunu gösterir detaylı yerleşim krokisi çizdirilecek teknik bir kişiye. Bu yerleşim krokisi izinsiz değiştirilemeyecek

k)Sulu filitre gerektiren fırınlarda mutlaka aboneye bağlı ayrı bir su sayacı takılı olacak, odunlu fırın olması halinde baca çıkışlarına sulu filitre takılması mecburidir.

l)Kat maliklerinden muvafakat (Noter) alınacak

 

Ekmek fırını açmak için gerekli belgeler

1-Nüfus cüzdanı sureti ve ikametgah senedi .(muhtarlık tasdikli)

2-2 adet fotoğraf

3-Tapu fotokopisi.

4-Yapı kullanma izni kağıdı.

5-Kiralıksa Kira mukavelesi aslı veya noter tasdikli sureti.

6-Vergi levhası fotokopisi.

7-İlgili Esnaf odası veya Ticaret odası kaydı fotokopisi.

8-Fırıncılık ustalık belgesi

9-Sigorta veya bağ kur belgesi ,yada emeklilik cüzdanı fotokopisi.

10-Çöp konteynır alınacak ve faturası.

11-İşyerinde su abonesi kartlı sayaç takılacak

12-Aynı adrese daha önce verilmiş Açma ruhsatı varsa Belediyeye geri iade edilecek.

13-İtfaiyeden yangın önlemi alınmıştır raporu gelecek.

14-Emniyete kimlik bildiriminde bulunduğuna dair kimlik bildirimi belgesi fotokopisi.

15-İmza sirküleri,Ticaret Sicil gazetesi fotokopisi (Şirket olması halinde )

16-C.Savcılığından yeni tarihli sabıka kaydı

NOT:Yukarıda açıklananlar sadece bilgilendirme amaçlı olup değişkenlik gösterebilmektedir. Daha sağlıklı bilgiler için bağlı olduğunuz belediyenin işyeri açma ruhsatı servisine müracaat edilmesi ve daha geniş bilgi alınması gerekir.

 

Ekmek fırını açma maliyeti

Ekmek fırını açma maliyeti lokasyona, fırının büyüklüğüne ve sunacağınız hizmetlerin çeşitliliğine göre değişkenlik göstermektedir. Kesin bir rakam vermek bu yüzden doğru olmaz. Maliyet 40 bin TL’den başlayıp 300 bin TL’ye kadar çıkabilir. Açmak istediğinizi fırın ile ilgili bize detaylı bilgi sunarsanız sizin için bir maliyet çıkarabiliriz. Bunun için yazımıza yorum yapmanız yeterlidir.

 

Ekmek fırını karlı mı  ve ne kadar kazanırım?

Ekmek fırını açmak diğer iş fikirleriyle kıyaslandığında son derece karlı bir iştir. Aylık net kazancınız fırınınızın lokasyonuna ve büyüklüğüne göre genel olarak 3.000-20.000 TL arasında değişmektedir.

En kazançlı iş fikirlerini sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

Genel Bayilik Başvurusu

1+2=?

Sadece 295 TL'ye Website Sahibi Olun!
30 bin TL Yatırımla Ayda 4.000 TL Kazanın!
İş Kurmak İsteyenlere Özel İş Fikirleri
Yapılacak en karlı işler
Nasıl zengin olunur?
İnternetten para kazanma yolları

Tags: , ,

Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sayfalarda paylaşabilirsiniz.


11 Responses to Ekmek Fırını Açmak

 1. aral topaloglu says:

  İyi günler

  Ben sadece sandviç ekmek imalathanesi açmak istiyorum… Bunu büyük şehir olmayan bir yerde yapacağım… Acaba nekadar sermaye gereklidir ? Perakende satışım olmayacak sadece imalathane olacak yani. Ayrıca dağıtımı da buradan yapacağız. Cevabınızı bekliyorum teşekkürler

 2. özcan says:

  Slm ben 30 yaşında yım mersinde ikamet etmekteyim benim herhangibir iş tecrübem yok ben ırak erbilde bir iş yapmayı düşünüyorum. Aklımda birkaç firmanın bayiliǧini düşünüyorum simitsarayı veya simitix gibi olabilir fakat maddi durumum yok. Orda temin edicem ya da ortak bulacağım. Sizce ırak erbilde bu tür işler nasıl olur tutulur mu. Sizin önerileriniz benim için önemli. SAYGILARIMLA
  ÖZCAN KOÇER

 3. özgür says:

  Ekmek fırını acmak gibi bir fikrim var. Nereden ve ne yaparak başlamam gerektiği hususunda yardımlarınızı rica ederim.

 4. Özgür says:

  Merhaba,
  Ben içinde her türlü ekmeğin ve simidin yapıldığı, nispeten işlek olan bir yerde (aşırı işlek olan yerlerde fiyatlar çok fazla olabileceği için şimdilik düşünmüyorum) bir ekmek fırını açmayı düşünüyorum. İleride getirisine göre ürün gamına pasta,börek vb. ürünleri de ekleyebilirim. Ama şimdilik ekmek ve simit üzerine düşünüyorum. Dükkanımı özellikle İstanbul’un Anadolu yakasında (Kadıköy,Acıbadem,Koşuyolu,Bostancı,Küçükyalı,Göztepe,Maltepe,Kartal) lokasyonlarından birinde açmayı düşünüyorum. Sizce böyle bir iş için bu saydığım lokasyonlardan hangisi en iyidir veya daha iyi olabilecek bir lokasyon var mıdır? Başlangıç için neler yapmam gerekiyor? Ortalama maliyet ne olur? Kaç kişi çalıştırmam yerinde olur? Değerli fikirlerinizi bekliyorum.
  Saygılar

 5. Hasan kukaksız says:

  Arkadaşlar ekmek fırını açmak önemli değil önemli olan fırını işletmek onun için tanıdığınız bir fırıncıya sorun bakalım fırın işletmek kolay mı? eğer mesleği bilmiyorsanız yani ekmek yapmayı pişirmeyi profesyonel bir şekilde bilmiyorsanız bu işe hiç kalkışmayın derim

 6. VOLKAN says:

  Merhaba, ilgilendiğim dükkan ana cadde üzerinde müstakil kirası aylık 20,000 tl. Bu koşullarda sıfır bir fırın açmak mantıklı mıdır. yada kira bedeli ne kadar olmalı.

 7. Ezgi says:

  Merhabalar,ben Eskişehir’in gelişmeye açık olan bölgesinde oturuyorum ve burada fırın olmadığı ve de ailemde fırın ustası bulunduğu için fırın açmak istiyorum,fazlaca boş arazi var boş dükkan hiç yok ve bende fırının bağımsız olmasını istiyorum. Fırını baştan aşağı çok güzel ve lüks yapmak istiyorum bana en az nekadar gereklir öğremek istiyorum. (çok fazla pasta işine girmeyeceğim sadece ekmek de çeşitlilik olucak tam tahıllı,cevizli,zeytinli vs.)

 8. nuri says:

  hatay -antakya şehir merkezinde orta gelir seviyesine sahip yaklaşık 6-7 yıllık geçmişi olan yeni bir yerleşim biriminde ekmek,simit ve poğaça üretip aynı mekanda satabileceğim hem işlevsel hem dekoratif bir fırın açmak istiyorum . işletmeyi açmayı düşündüğüm yerde 2 market , 1 pastahane birde geleneksel unlu mamüllerin üretimi ve satışının yapıldığı çok küçük bir işletme mevcut. Bu konudaki yönlendirmelerinize açık olmakla beraber .Sirkülasyonu en fazla olan ,ekmek ve çeşitleri üzerine yoğunlaşmayı düşünüyorum , Bu iş için ne kadar bir bütçeyle yola çıkmam gerektiği ve yapmam gerekenler hakkında görüşlerinizi rica ediyorum.
  Teşekkürler

 9. gökhan says:

  Arkadaşın biri ekmek yapmayı bilmiyorsanız bu işe girişmeyin demiş. Başka bir yerde de benzer yorum okudum. Böyle saçma bir şey duymadım hayatımda. Ben mi fırının başına geçip kürek sallayacağım arkadaş? :)) Berber dükkanı mı açıyoruz da traş etmeyi bilmiyorsan bu işi yapma diyorsunuz anlamıyorum.

  Fırın açmayı düşünen kişi dükkan işletecek, sırtında un taşıyıp hamur yoğurmayacak. O işleri yapacak adam mı yok da bu işten anlamıyorsanız bulaşmayın diyorsunuz.. Amma abartıyorsunuz sanki şirket yönetecekler. Benim arkadaşımın sokak arasında fırın açmıştı, babasıyla beraber çalışıyordu. Daha önce kahveleri vardı, ikisi de bu işten anlamıyordu. Kaç yıl oldu hala çalışıyorlar.

  Bir gün yanında bayağı bir oturdum, bütün işleri yapan elemanlar var, bu sadece kasada para alıp veriyor, telefonlara bakıyor başka da bir şey yaptığı yok. Öyle insanların hevesini kırmayın boş yere. Elbette az da olsa zorlukları vardır ama hangi işin yok ki? Para kazanmak öyle kolay değil.

 10. Kamil gül says:

  Mrblar. Ben fırın açmak istiyorum ama bu konuda henüz net bir tasarım ve potansiyel oluşmadı kafamda, konuyla ilgili ne yapmam gerekiyor bilmiyorum, ilgili kişi bu hususta yardımcı olursanız sevinirim, iyi çalışmalar.

 11. polat says:

  Arkadaşlar bu işten çok anlamasanız da ekmek fırını açabilirsiniz. Yeterli bir sermayeniz varsa yüzde yüz karlı bir iştir. Ben 2013 senesinden beri fırın işletmekteyim. Daha önceleri semt pazarlarında elbise satardım. Baktım işler iyi gitmiyor ekmek fırını açmaya kafaya koydum. Eşimden dostumdan borç aldım, köydeki arazilerimin birkaçını sattım ve ayrıyetten devlet kredisine başvurdum. Toplamda elime 65 bin TL gibi bir para geçti. İşlek bir caddede dükkan buldum. 2 katlı 110 metre kare bir yer. Altında üretim üst katında satış yapıyorum ve kirası 7 bin TL. Her şeyi 2.el olarak temin ettim ve üretime başladım. Akabinde civardaki marketlere, bakkallara ve fast food dükkanlarına fiyat sundum. Şu an Antalya’da ekmek 80 kuruşa satılıyor. Benim satış fiyatım ise 55 kuruş. Şu an piyasadaki en düşük fiyatı ben veriyorum diyebilirim. Bu fırın açmak isteyenlere tavsiyem hiç düşünmeden girin bu işe. 2 sene içinde 2 ev aldım, dükkanı da almak istiyorum ama sahibi satmıyor. Ekmek fırını kazancını varın siz tahmin edin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Yukarı Işınlan ↑

DMCA.com

Gizlilik Politikası