En İyi 16 Mülakat Sorusu ve Cevapları

İnsan kaynakları yöneticilerinin işe alacakları en iyi adayı belirlemek için iş görüşmelerinde ters köşe sorularla adaylarını terlettikleri herkesçe bilinir.

“Şanslı bir insan olduğunuzu düşünüyor musunuz, peki neden? Sizce bir fil bir fareden kaç kat daha ağırdır? Türkiye’de her yıl kaç metrekare pizza tüketiliyor?”

Büyük şirketlerin işe alımlarda sordukları ve adayları ciddi anlamda terleten mülakat sorularının gerçekte de göründüğü kadar aptalca olduğunu gösteriyor. (Hatta Google birkaç yıl önce yaptığı iş görüşmelerini bu tarz tuzak sorulardan arındırmaya başladı bile.)

Ancak, ekibinize yeni katılacak insanları seçmek için görüşmeler yaparken yaratıcı olmanız şart. Ne de olsa “En büyük zayıflığın nedir?” “İyi bir takım oyuncusu musunuz?” vb. adaylarınızın gerçekte kim olduğuna açıklık getirebilecek soruların sayısını arttırmak sizin elinizde.

Yazımızda hem yeni bir adayla görüşme yapacak işverenlere hem de yeni bir işe başvuru yapan adaylara faydalı olacağını düşündüğümüz 16 soru ve bu sorulara verilebilecek cevapların nasıl olması gerektiğine değindik. Yanlış anlaşılmasın, satır satır ezberleyeceğiniz süslü cümleler sunmuyoruz size. Daha çok doğru soruları sorup doğru cevapları alabilmeyi nasıl başaracağınız konusunda bilgi vermek istiyoruz. Elbette ki okuduklarınızın sizleri hayalinizdeki çalışana veya işverene kavuşturacağından şüphemiz yok:

 

16 Mülakat Sorusu

 • Önünüze en son ne zaman ciddi anlamda zor hedefler koydunuz?
 • Firmamızın sattığı ürün veya hizmeti almak isteyen bir müşteri olduğumu düşünelim, beni nasıl ikna ederdiniz?
 • İş arkadaşlarınızla nasıl bir ilişkiniz var?
 • Bugüne kadarki en önemli kariyer başarınızı hangi proje veya görev ile yakaladınız?
 • Profesyonel olarak yaptığınız ancak bir daha asla tekrarlamak istemeyeceğiniz bir iş deneyiminiz var mı?
 • Mükemmel olup geç kalan bir çalışan olmak mı, yoksa dakik olup yalnızca iyi bir çalışan olarak anılmak mı iyidir?
 • Çok iyi bildiğiniz ancak gerçekte son derece karmaşık bir şeyi 5 dakika içinde anlatabilir misiniz?
 • Sıkı çalışmak sizin için ne ifade ediyor?
 • Birlikte çalışma fırsatı bulduğunuz herkesi kapsayacak bir anket yapmış olsaydık, sizinle yıldızı barışmayacak kişilerin yüzdesi ne olurdu?
 • En büyük başarısızlığınız neydi? Bahseder misiniz?
 • Tanıdığınız en zeki kişi kim? Neden?
 • Kariyerinizin geri kalanında her gün yapmaktan mutlu olacağınız bir şey var mı?
 • Kendi işinizi kurmak için 200.000 TL’ye sahip olsaydınız ne yapardınız?
 • Geçtiğimiz yıllarda almanız gereken en büyük karar neydi? Neden bu kadar büyüktü?
 • Bu iş görüşmesinde şu ana kadar sizi şaşırtan bir şey oldu mu?
 • Bana sormak istediğiniz herhangi bir soru var mı?

 

1. Önünüze en son ne zaman ciddi anlamda zor hedefler koydunuz?

Bu soru adayların cesaret gerektiren hedeflerin üstesinden başarıyla gelip gelemeyeceklerini ölçmektedir. Bu soruyu “Bu hedeflere ulaşmak için neler yaptınız?” gibi devam soruları ile desteklenebilir. Adaydan, kendisi için belirlediği tüm bu hedefleri süreç ve sonuçlarını da en ince ayrıntısına kadar anlatması istenebilir.

İdeal Cevap: Bu tarz bir mülakat sorusuna verilecek iyi bir cevap, bir hedefe ulaşmanın zorluğunun ne derece anlaşıldığını gösterir.  Bu cevap, adayların bir yandan standardı yüksek bir iş sunmaya çalışıp bu standardı korurken, diğer taraftan hedeflerine ulaşmak için ne denli çok çaba sarf ettiklerinin canlı bir kanıtı olmalıdır.

İşverenler adayların bahsettiği“ Zor hedef”leri dikkatle dinlemeli ve söz konusu hedeflerin neden sıradan hedeflerin üzerinde olduğunu anlamaya çalışmalıdırlar. Bu soru sayesinde, zorlayıcı hedeflere sahip olmayan adaylarla karşılaştığınız durumlarda dahi, onları iş başarısı konusunda olmasa da öz-farkındalık ve güven konularında değerlendirebilmeniz mümkün olacaktır.

 

2. Firmamızın sattığı ürün veya hizmeti almak isteyen bir müşteri olduğumu düşünelim, beni nasıl ikna ederdiniz?

Bu, “Şirketimiz ne yapar?” sorusunu sormanın benzersiz ve elbette ki çok daha zorlayıcı bir yolu. Adaylar, bu sayede iş görüşmesine gelmeden önce yaptıkları araştırmayı gözler önüne sermekle kalmayıp aynı zamanda bir iş durumunda değerli olabilecek ikna edici bir mesaj oluşturmak için bu araştırmadan nasıl yararlanabileceklerini de göstermiş oluyorlar.

İdeal cevap: Bu soruya verilecek cevap kimi adaylar için adeta tereyağından kıl çekercesine kolaylıkla, belki de kendiliğinden gelecektir. Her şeyi bir kenara bırakırsak cevabınız eksiksiz bir şirket tanımı yapılmasını da sağlayacaktır. Şirketin hedef müşteri kitlesinin ihtiyaç duyduğu veya başka bir yerde bulamayacağı hizmeti/servisi sunmasını da içerecek bir cevapla, ürün ve müşterinin birleşiminden doğacak eksiksiz bir iş tanımı yapılabilmesi mümkündür.

Sorumuzun satış veya pazarlama pozisyonu için görüşme yapacağınız bir adaya, müşteriyle birebir muhatap olmayacak bir pozisyona başvurmuş diğer adaylara oranla nispeten daha kolay geleceğini unutmamalısınız. Üstelik bu hiç de büyük bir sorun sayılmaz. Burada değerlendirilen adayların işi halletme biçimleri değil. Amaç her bir adayın nasıl düşündüğünü ve soruya nasıl bir yanıt verdiklerini görmek ki bunun ilginç bir deneyim olacağına eminiz.

 

3. İş arkadaşlarınızla ilişkiniz nasıldır? İyi bir iş arkadaşını nasıl tanımlarsınız? Peki ya kötü bir iş arkadaşlığı sizin için ne ifade ediyor?

Her ekip birbirinden farklıdır, bu soru adayın yeni bir ekiple birlikte çalıştığında mutlu, üretken veya sevilen biri olup olamayacağını anlamanıza yardımcı olur. Verecekleri cevap size başkalarıyla kurdukları etkileşim veya iş hayatlarında ne tarz etkileşimler içinde olmak istedikleri konusunda ipucu verecektir.

İdeal cevap: Bu soruya verilen cevaplar, iş arkadaşlığı ilişkisinin yalnızca profesyonel unsurlarına odaklanmak zorunda değildir – aynı zamanda iş kültürüyle alakalı da olabilirler. Belki de aday iş arkadaşlarının pozitifliğinden son derece memnun kalacak ya da bu tavırların moralini bozduğunu düşünecektir. Anlayacağınız bu sorunun tek bir doğru cevabı yok. Bu nedenle, adayın iş arkadaşlarının çalışma tarzının kendi tarzıyla ne açıdan uyuştuğunu (veya çeliştiğini) açıkladığı cevaplara odaklanılmalıdır. Neye küsüp neye mutlu olacaklarına değil.

Adayların çoğu iş arkadaşlarına ve patronlarına karşı kötü niyetli bir tavır sergilemekten veya onlar hakkında kötü ifadeler kullanmaktan çekinmektedir, bu yüzden onların kötü olarak nitelendirdiği durumların neler olduğunu ve bu konuya ilişkin soruları nasıl cevapladıklarını öğrenmek sizin için de ilginç olacaktır.

 

4. Bugüne kadarki en önemli kariyer başarınızı hangi proje veya görev ile yakaladınız? En büyük  başarınız neydi?

Bir adayı işe alıp almamaya karar verecek olan en iyi mülakat sorusu nedir sizce?

Okuduğunuz sorunun bu anlamda kullanılacak en iyi mülakat sorusu olduğu düşünülüyor, üstelik bu sonuca tam 10 yıllık bir araştırma ile ulaşılmış!

İdeal cevap: Adayların cevapları önceki işlerindeki başarıları ve işlerini sahiplenme duyguları hakkında bilgi verecektir. İdeal bir cevap adayların yalnızca işlerinde veya profesyonel tercihlerinde kendilerine güvenen kişiler olduklarını göstermekle kalmayıp şirketin başarısını da en az kendi başarıları kadar önemseyecek denli alçak gönüllü olduklarını da gözler önüne serecektir.

Varsayalım ki aday gurur duyulası bir satış veya pazarlama kampanyası oluşturduğunu söylüyor, o halde şirketinin bundan nasıl yararlandığını açıklamasına fırsat vermelisiniz. Yürüttüğü bu kampanyayla çalıştığı şirketin büyük bir müşteriyi kazanmasına yardımcı olmuş mu mesela?

 

5. Profesyonel olarak yaptığınız ancak bir daha asla tekrarlamak istemeyeceğiniz bir deneyim var mı?

Adayların bu soruya vereceği cevap size kendilerini tatmin etmeyecek görevleri nasıl tanımladıkları hakkında bir fikir verecektir. Ki bu, iş hayatında hemen hemen herkesin başından bir kez de olsa geçmiş bir durumdur.

İdeal Cevap:Adayların bu soruya ilişkin cevaplarını birkaç kategoriye ayırmak mümkün:

 • Angarya İşler (ör. Zarf-istifleme): Adayınız yapılan işin şirket açısından önemini gerçekten kavradı mı? Veya gereksiz gördüğü böyle bir işi yapmak için fazla iyi olduğunu mu düşünüyor? Bu soruların cevabını bulduğunuzdan emin olun.
 • Zorlayıcı İşler: Bir işi bu kadar zor hale getiren ne olabilir? Kötü planlanması veya kötü yönetilmesi mi yoksa bambaşka bir sebep mi var? Çok da hoş olmayan bir iş deneyimi yaşandığında sorumluluk kimin ya da neyin omuzlarına yükleniyor?
 • Ekip İşleri: Ekip çalışmasına veya adayınızın ekip içindeki rolünün ne olacağına dair sorularla görüşmenizi devam ettirebilirsiniz.

Aslında, tekrarlamak istemeyecekleri bir deneyimi düşünmeleri bile ilginç değil mi? İnsanları duygusallaştıran uç noktadaki deneyimler hakkında konuşmak son derece açıklayıcı bir yöntem olabilir. Bununla birlikte, iyi cevapların herhangi bir kategoriye girmesi gerekmediğini de unutmamak gerek – en önemlisi de adaylarınızın bir işi tekrar tekrar yapma konusundaki isteksizliklerinin, yaptıkları işin kalitesini düşürüp düşürmeyeceğini anlayabilmek.

 

6. Mükemmel olup geç kalan bir çalışan olmak mı, yoksa dakik olup yalnızca iyi bir çalışan olarak anılmak mı iyidir?

Aday bu soruya “Duruma göre değişir” şeklinde bir yanıt veriyorsa devam soruları sorarak ne söyleyeceklerini sonuna kadar dinlemenizi öneririz. Çünkü mülakat sorusunun kendisi dahi adayların doğru ve yanlış bir cevap olduğunu algılayabilecekleri bir şekilde ifade ediliyor, bu durumda doğru cevabı sezebilecekleri bir işaret arayışına girmeleri doğal bir süreç olacaktır.

İdeal Cevap: Çoğu şirket için doğru cevap “iyi ve dakik bir çalışan olmak” olacaktır. Yeterince iyi olduğunda bir şeyin bitmesine izin vermek önemlidir. Kabul edelim, blog yazısı, e-posta, kitap, video, vb. her şey her daim ince ayarla düzeltilebilir veya geliştirilebilir. Daha iyisi hep vardır. Ancak bazen bunları bir kenara bırakıp işi halledivermek gerekir. Çoğu yönetici mükemmellik takıntısı nedeniyle adeta felç olan, son teslim tarihlerine uyamayan biriyle çalışmak istemez.

Yine de, adaylarınızın cevaplarını dinlerken renginizi belli etmemeye çalışmanızı öneririz. Yaptıkları işin yalnızca kalitesine veya son teslim tarihine göre ölçülmesi fikrine sıcak bakmayabilirler, ancak görevlerini nasıl önceliklendirdiklerini ifade edebilmeleri önemlidir.

 

7. Çok iyi bildiğiniz ancak gerçekte son derece karmaşık olan bir şeyi 5 dakika içinde açıklayabilir misiniz?

Bu sorunun okul notlarına kıyasla çok daha iyi bir zekâ ölçme yöntemi olduğu söyleniyor. Aynı zamanda bir adayın temel iş sorumluluklarının dışındaki  hayatına, tutkularına veya karizmasına ışık tutan kayda değer bir ölçüt de. Bir konuya tutkuyla bağlı veya bu konuya ilişkin bilgili olup bunu son derece iyi yansıtabilen adayların iş hayatlarında coşkulu ve etkili olma olasılığı çok daha yüksek olduğu düşünülüyor.

İdeal cevap: Sorumuzda geçen “bir şey” illaki iş ile ilgili olmak zorunda değil – bu bir hobi, bir spor takımı veya teknik bir konu ile alakalı da olabilir. Aslını sorarsanız adayların akıllarına gelecek her türlü bilgiyi kullanabilmeleri mümkün. İdeal yanıtlar, adayın karmaşık konuları ne kadar iyi kavradığını ve bu konuda fazla bilgisi olmayan bir kişiyi konu hakkında ne derece aydınlatabileceğini gösterecektir.

Kıyaslamaların kullanıldığı açıklamalar ise, özellikle de endüstri jargonuyla dolu bir konu üzerine konuşulduğunda, ideal bir cevap izlenimi oluşturacaktır. Bu durum, adayın sorunları herkesin çok daha rahat anlayabileceği konular üzerinden karşılaştırma yaparak ne derece başarılı bir biçimde çözebileceğini gösterecektir.

 

8. Sıkı çalışmak sizin için ne ifade ediyor?

Bazı şirketler diğerlerinden çok daha farklı adımlarla ilerler ve bu soru adayın ekip arkadaşlarıyla ayak uydurabilecek bir çalışan olup olmadığını anlamanın etkili bir yoludur. Aynı zamanda aranan  “saklı cevher”i bulmanın da. Çünkü aday, durağan bir şirkette veya kendisi için hiç de uygun olmayan bir pozisyonda çalışmakta olan, ancak gerçekten işe yarayabilecekleri bir yerde çalışmak isteyen bir kişi de olabilir.

İdeal cevap: Bu soruya verilecek ideal cevap sıkı çalışmaya dair bir kanıt içermek zorunda değildir – daha çok adayın bir şeylerin yapılabilmesi için ne gerektiğini bilmesi ve problemleri çözmek için o problemi çözecek adımları izleyip izleyemeyeceği gerçeğini ortaya çıkarması tercih edilir.

Akıllıca davranarak sıkı bir çalışma yapabilmenin vurgulandığı cevaplar da harika olacaktır. Unutmayın – bir şeyi yapmanın en iyi yolunu bulabilmek en az görevin kendisi kadar önemlidir.

 

9. Çalışma arkadaşlarınızın tamamını kapsayacak bir anket yapmış olsaydık, sizinle yıldızı barışmayacak kişilerin yüzdesi kaç olurdu?

Bir iş yerinde, herkesi her daim memnun etmek imkânsızdır. Bu sorunun cevabı, adayın meslektaşlarından biri veya birkaçıyla çelişmek pahasına da olsa yaptıkları işe yeterli miktarda tutku ve inançla bağlı olup olmadığını öğrenmenize yardımcı olacaktır.

Elbette ki adayınızın sevilmeyen bir kişi olmasını istemezsiniz, bu yüzden kayda değer yükseklikte bir oranla karşılaşırsanız, adayınızın iş arkadaşlarını neden bu derece ötekileştirdiğini öğrenmek adına devam soruları sormayı düşünmelisiniz: “Şuan seninle değil de bu insanlarla iş görüşmesi yapıyor olsaydım, seni anlatmak için en sık kullanacakları kelime ne olurdu?

İdeal cevap: Sözcük seçimine ilişkin devam sorusu, ilk sorunuzda verecekleri yüzde oranından çok daha önemlidir. Cevaplarında “tutkulu” vb. kelimeler yakaladıysanız endişe etmenize gerek yok demektir ancak “tembel” tarzında kelimeler kullanılıyorsa bir durup düşünmeniz gerekir.

Tabii ki duyabileceğiniz tüm olumsuz sözler kırmızı kart anlamına gelmeyecektir – iş ahlakının eksik olduğunu gösteren kelimeler kötü bir işaret olabilir, ancak “inatçı” gibi yoruma açık kelimeler adayın öz farkındalığını veya iş arkadaşlarının pes edeceği durumlarda dahi işine sadık kalabileceğini gösteriyor olabilir ki bu iyi bir şeydir.

 

10. En büyük başarısızlığınız neydi? Bahseder misiniz?

Biraz klişe de olsa halen daha geçerliliğini yitirmemiş bir soru bu. Öz farkındalığa ulaşmanın test edilip onaylanmış yöntemidir hatta.(Mülakata girecek adaylar bu soruyu okumalı, önemini görüp buna göre bir cevap hazırlamalılar.) Hatalarına sahip çıkan ve onlardan ders çıkarmayı bilen biri genellikle mütevazı ve bilinçlidir. Başkalarını suçlayan ya da “göstermelik” bir başarısızlık deneyimi yaratan (“Çok sıkı çalıştım ve kendimi yıprattım” gibi) adaylar kırmızı bayraklı adaylar arasında sayılabilir.

İdeal cevap: Bu soruya iyi bir cevap verebilmenin iki yolu var:

 • Gerçek bir hatayı kabullenmek: Adaylar çoğu zaman zayıf görünmemek için kendilerini olduklarından değerli gösterecek bir yalan veya mazeretin ardına sığınırlar. Örneğin, “Ben X işine öylesine tutkuyla bağlıydım ki Y işini göz ardı ettim.” Bu örneğin aksine, ideal cevap herhangi bir durumu hesap edemediğinizi son derece basit ve yalın bir biçimde yansıtan olmalıdır.
 • Hatadan ne öğrendiğini açıklamak. Başarısızlığa uğramak berbat bir şey, ama bunu hatalarınızı düzeltmek için bir fırsat olarak kullanmak yapılacak en iyi şeylerden biri. Büyük şirketler dahi başarısızlıklarından başarılı oldukları dönemlere oranla çok daha fazla şey öğreniyorlar – bunu gerçekleştirebilen adaylar ise şirketlerin büyüyebilmeleri için tam olarak ihtiyaç duydukları şey.

 

11.Tanıdığınız en zeki kişi kim? Neden?

Bu sorular adayınızın değer yargılarını test eder ve amaçlarının ne olduğunu anlamak adına bu amaca en yakın kişiyi düşünmeye zorlar, sonrasında da bu kişiyi akıllı kılan şeyin ne olduğunu sözlü olarak ifade etmesine olanak tanır.

İdeal cevap: İdeal cevaplar değişkenlik gösterebilir. Cevaplar seçilen kişinin ileriye dönük adımlarını ve bu adımları hayata geçirebilme yeteneğini içerebilir. Ayrıca, adaylarınız bu örnek kişinin karar verme becerisine, bağlanma kabiliyetine, öğrenme isteğine veya öğrendiklerini uygulayış biçimine de değinebilirler.

 

12. Kariyerinizin geri kalanında her gün yapmaktan mutlu olacağınız bir şey var mı?

Bir kişiyi işe alırken beceri sahibi olması önemlidir, ancak alındığı işte mutlu olması da aynı derecede önem taşır. Bunun gibi bir soru, adayların işlerinde mutlu olmalarını sağlayacak olan şeyleri ortaya çıkarmaya yardımcı olacaktır. Böylelikle adayları iş yerindeki pozisyonlarından zevk alıp almayacakları veya uzun soluklu bir şirket çalışanı olup olmayacaklarını ölçülebilir.

İdeal cevap: Bu sorunun tek bir doğru cevabı yoktur – aslında bu soru, çalışanların sektörde en çok neyi sevdiğini öğrenme fırsatıdır. Yine de, bir adayın bu soruya vereceği cevap yapacağı işin temel sorumlulukları ile uyumlu biri olup olmadığını anlamayı sağlayacaktır.

Örneğin, her gün müşteri açılış toplantılarına liderlik edebileceğini söyleyen bir satış görevlisi adayı, satış üreten bir kampanya oluşturmayı tercih eden bir satış adayından çok daha iyi bir seçenek olacaktır.

 

13. Kendi işinizi kurmak için 200.000 TL’ye sahip olsaydınız ne yapardınız?

Adayların bu sorunun cevabına ilişkin konuşmayı tercih ettikleri iş türü; ilgi alanları, değerleri ve ne kadar yaratıcı oldukları hakkında pek çok şey anlatır. Ayrıca, iş dünyası hakkında ne denli bilgi sahibi olduklarına dair bir fikir de verecektir. Onlara kullanabilmeleri için belirli bir miktar vererek (ki örneğimizde bu 200,000 TL), bu parayı nasıl harcayacaklarını incelemek de mümkün olacaktır.

İdeal cevap: Bu soruya verilecek cevaplar kişiye özgüdür: Seçtikleri sektöre genel bir açıklama getirecek ardından da bu paranın nereye gideceğini, ilk olarak kimleri işe alacaklarını anlatan bilgilere değineceklerdir.

 

14. Geçtiğimiz yıllarda almanız gereken en büyük karar neydi? Neden bu kadar büyük bir karardı?

Bir adayın karar verme sürecine nasıl yaklaştığını anlamanın en iyi yolu ona bu soruyu sormaktır: Aday bu büyük kararı verme konusunda aceleci mi davrandı, yoksa oldukça uzun bir zaman mı harcadı? Zamanının çoğunu kendi başlarına düşünerek ya da başkalarıyla kafa kafaya verip düşüncelerini paylaşarak geçirdi mi? Nasıl bir plan yaptı?

İdeal cevap: Adayların cevapları işle ilgili de kişisel de olabilir. Bu mülakat sorusuna verilebilecek etkili bir cevap düşünce süreçlerini açığa çıkarmanın yanı sıra, adayın her bir olası seçeneğin kendi avantaj ve dezavantajlarına sahip olabileceğini unutmayıp bu tarz durumlarda en önemli olanı nasıl belirleyebildiğini de göstermesi olacaktır.

Farz edelim ki aday bir önceki işinde insan kaynaklarının işe alım bölümünde görevliydi. Görevi esnasında iki aday arasında seçim yapmakta zorlandı. Bu soruya vereceği cevapla, bir adayda işin gerektirdiği beceriyi gördüğünü, diğerinde ise uzun vadeli bir potansiyel sezdiğini, bu nedenle zorlandığını belirtti. Her ne kadar her iki kişi de istenilir bir çalışan gibi dursa da, aday ikinci kişiyi seçti, çünkü ona göre ikinci kişi şirket için çok daha iyi bir yatırım olacak, gelecek vaat eden bir adaydı. Adayın nasıl bir karar mekanizmasına sahip olduğuna dair bir fikriniz oldu, değil mi?

 

15. Bu iş görüşmesine dair şuana kadar sizi şaşırtan bir şey oldu mu?

Bu, adayların hazırlıksız yakalanacağı bir sorudur ve adayların sürecin tümü hakkında ne hissettiklerine ilişkin fikir verecektir. Ayrıca bu soru sayesinde adaylarınızın anlık tepkilerini ölçme fırsatı da bulabileceksiniz.

İdeal cevap: Burada ayrıntıları arıyorsunuz – ofis alanı hakkında bir şey; ekibin karakteristik özelliği vb. Bu soru adeta tamamlanmak için verilen bir ödev niteliğinde. Bu noktada dürüstlükle söylenenler ve yapılan eleştiriler çok daha iyi cevaplardır, çünkü adayın karar verme mekanizmasının önünde dahi kendinden emin olduğunu gösterir.

 

16. Bize sormak istediğiniz herhangi bir soru var mı?

Bu da mülakatların bir başka klişe sorusudur ve tıpkı bir önceki soru gibi adayların o anda düşündüklerini sorgular. Sorunun cevabı, aday için neyin önemli olduğunu da ortaya koyar. Şirket kültürünü mü merak ediyorlar yoksa ödenecek tazminatı mı? Şirketin büyüme potansiyeli veya şirketin sağlayacağı öğrenme fırsatları ilgilerini çekiyor mu?

İdeal cevap: Bu bölümde de doğru ya da yanlış cevaplar yok, ancak kişiliğinizin veya iletişim tarzınızın, bir ekibe katılacak kişiyi işe alma sürecini etkileyen önemli faktörlerden olacağını unutmamanız gerekir.

 

İlginizi çekebilir

En Sık Sorulan Mülakat Soruları ve Cevapları
İş Görüşmelerinde Sorulan İlginç Sorular
100.000 TL Paranız Olsa Nasıl Yatırım Yapardınız? Hemen Deneyin!

Sadece 695 TL'ye Website Sahibi Olun!

Görüşlerinize İhtiyacımız Var!

=

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.