En İyi 5 Otomasyon Fikri

PARAM OLSA ŞURAYA YATIRIRDIM DİYE DÜŞÜNME!

100.000 TL SANAL PARA İLE NELER YAPABİLECEĞİNİ HEMEN GÖR!

(Ücretsiz VİOP Deneme Hesabı Açmak için Tıklayın!)

Farklı sektörlerde faydalanılabilecek otomasyon teknolojilerini kullanan en yaratıcı beş yaratıcı fikri sizin için derledik.

Teknolojide yaşanan gelişmeler sayesinde talepte de artış yaşanıyor ve bu noktada otomasyon, malzeme kullanımındaki verimi ve ürün kalitesini artırmaya yardımcı oluyor. Otomasyon ayrıca, enerji tüketimini optimize ederek sürdürülebilirliği de fayda sağlıyor. Otomasyonun bir diğer getirisi de, daha önce var olmayan işlerin yaratılmasına katkı sağlaması. Örneğin; bu yazıda da bahsedilecek olan tam otomatik perakende satış mağazası, tüketicilerin alışveriş deneyimlerini sorunsuz hale getirebilmek için yapay zekadan yardım alıyor. Bu da firmanın verimini arttırıp, başka noktalara odaklanabilmesine ortam hazırlanıyor ve ekonomik büyüme ile yeni iş alanlarının oluşmasının önünü açıyor. Otomasyon iş odaklı alanlarda anahtar rol üstlendiği artık kabul edilebilir bir gerçek. Bu nedenle aşağıda farklı alanlarda kullanılan 5 otomasyon fikrini sizin için derledik.

 

Otomatik Olarak Tozlaşmayı Sağlayan Robot Arılar

Polonya’da bilim insanları, kendi güzergahını kendi belirleyen ve çiçeklerin ve ekinlerin tozlaşmalarına yardımcı olan uçan bir robot geliştirdi. İş fikri hakkında detaylı bilgi almak için tıklayınız.

 

İşaret Dilini İngilizce’ye Çeviren Sistem


Dünyanın ilk otomatik olarak işaret dilini İngilizce’ye çeviren ve engellilerin hemen her yerde insanlarla iletişim kurabilmelerini sağlayan bir sistem geliştirildi.

SignAll isimli sistem, dünyanın ilk işaret dili çeviricisi. Amaç ise, duyma engellilerle geri kalan dünyanın arasında bir köprü kurabilmek. Tüm duyma engelli insanlara ulaşmayı hedefleyen bu projeden önce, teknoloji bu alanda hiç kullanılmamıştı.

Duyma engelli bireylerin hizmet ya da bilgi almaya çalıştıklarında karşılaştıkları iletişim engellerini belki de en iyi rakamlarla açıklayabiliriz. Sadece Amerika Birleşik Devletleri’nde bir milyon duyma engelli yaşıyor ve bunların sadece 15 bini sertifikalı işaret dili çevirmeni. Bu da demek oluyor ki, yaklaşık 66 kişiye 1 çevirmen düşüyor. Bu nedenle çevirmene ihtiyacı olanlar haftalar öncesinden randevu almak durumunda kalıyor.

Çoğu insan için doğdukları ülkede anadili ile hizmet almak normal bir durum iken, ana dilleri işaret dili olan duyma engelliler için işler daha farklı. SignAll ise bu sorunun üzerinden gelerek, duyma engellilerin iletişim yolunu açmayı hedefliyor.
SignAll, 3 adet kamera, bir derinlik sensörü ve bir adet bilgisayardan oluşuyor. Sensör, işaret dili kullanan kişinin göğüs hizasında, kameralar ise kişinin çevresinde bulunuyor. Bu sayede el hareketleri ile jestler sürekli olarak takip edilebiliyor. Bu verileri değerlendirip işleyen bilgisayar, anlık olarak işaret dilini dil bilgisi kurallarına uygun, tam bir cümleye dönüştürüyor. Bu sayede işaret dili herkes tarafından anlaşılabilir bir hal alıyor.

SignAll v-becerileri sayesinde, işaret dilini her yönü ile çevirebilen, çığır açıcı bir teknoloji ve türünün tek örneği olarak karşımıza çıkıyor.

 

Perakende Satış Mağazalarında Kullanılan Yapay Zeka


Perakende satış alanında geliştirilen ve yapay zekanın kullanıldığı bu yeni çözüm, müşterilerin alışveriş deneyimini güçlendiren ve insansız olarak mağaza işletilmesini sağlayan bir yöntem.

Yapay zekanın kullanıldığı ve kendi başına çalışabilen bu mağazalar, satış personelinin işlerini elinden alacak gibi görünüyor.
DeepMagic isimli yeni kurulan bir firma, dijital dünyanın getirilerini kullanarak, mağazadan yapılan alışveriş deneyimini arttırmayı planlıyor. Derin öğrenme denilen yapay zeka modelini kullanarak geliştirdikleri sistem sayesinde DeepMagic, mağazaların insansız olarak çalışabilmesine olanak sağlayacak. “Qick Store Platform” ve “Qick Kiosk” isimli iki ürün sunan DeepMagic, platform sayesinde müşterilerin telefon ve tabletleri ile dükkanı tarayıp ödeme yapabilmelerine fırsat veriyor. Apple ve Adroid telefonlar ile uyumlu olan bu sistemde ayrıca, hırsızlık önleyici kontrol mekanizması da bulunuyor. Yapaya zeka ve kameralar sayesinde müşterinin mağaza içerisindeki hareketlerini takip eden sistem, şüpheli durumları tespit edebiliyor. Sistemin bir diğer özelliği ise, mağaza yöneticisinin bu verilere anlık olarak ulaşabiliyor olması.

Mutlaka okuyun: Yapay Zekâ Nedir? Örnekleri Nelerdir?

 

Müşteriyi Takip Eden Otomatik Alışveriş Arabası


Güney Kore’de marketler zinciri E-mart, test amaçlı ilk otomatik alışveriş arabasını görücüye çıkarttı. Ell isimli bu alışveriş arabası, navigasyon, otomatik ödeme ve engellerden kaçınabilme gibi özelliklere sahip.Robotnik ve Galtech Robotics firmalarının ortak çabası ile hayata geçirilen bu alışveriş arabası, insan sesine duyarlı sensörleri sayesinde, belirli bir kişiyi takip edebilecek şekilde tasarlandı.

Bunların yanı sıra Ell, alışveriş listenizdeki ürünlerin bulunduğu raflara da sizi yönlendirebiliyor. Alışveriş arabasının üzerindeki ekranda, markette bulunan ürünlerin konumunu gösteriyor. Araba aynı zamanda, üzerindeki ağırlık sensörlerinin yardımı ile ürünlerin ödemelerinin yapılıp yapılmadığını da kontrol ediyor. Alışverişin sonunda otomatik olarak yerine giden Ell, yol boyu indirimleri de tarıyor.

Firma bu yılın başında depolarından birinde sunduğu Ell ile alışverişte teknolojinin yeni kullanım alanlarına yöneleceğinin ve farklı deneyimler sunmayı arzuladığının işaretini veriyor. E-mart’ın 2014 yılında bu amaçla kurduğu ve bünyesinde bulunan dijital teknoloji laboratuvarı, sanal ve artırılmış gerçeklik çalışmalarını sürdürüyor.

Otomasyon, araçların kullanımını sonsuza kadar değiştirecek gibi görünüyor. Örneğin araba kullanmak, şoförün tüm dikkatini vermesi gereken bir iş gibi görülürken, artık otomasyon sayesinde kendi kendine gidebilen araçlar görebiliyoruz. Dahası, geliştirilen bazı yazılımlar sayesinde, insanların tepkilerini analiz ederek, daha iyi bir otonom sürüş sunulabiliyor.

İspanya’da da, gıda ya da küçük paketlerin taşınması için otomasyon teknolojisinden yararlanılıyor. Bu tür teknolojiler çok değil, sadece beş yıl öncesinde bile hayal olarak görülüyordu.

 

2018’de Otonom ve Gaz Emisyonu Olmayan Kargo Gemileri Yüzecek

Norveç’te geliştirilen, tamamen otomatik ve elektrik ile çalışan kargo gemileri, hem daha verimli çalışacağını hem de çevreye dost olduğunu iddia ediyor. Yeni iş fikri hakkında detaylı bilgi almak için tıklayınız.

100.000 TL Paranız Olsa Nasıl Yatırım Yapardınız? Hemen Deneyin!
Sadece 495 TL'ye Website Sahibi Olun!
30 bin TL Yatırımla Ayda 4.000 TL Kazanın!
İş Kurmak İsteyenlere Özel İş Fikirleri
Yapılacak en karlı işler
Nasıl zengin olunur?
İnternetten para kazanma yolları


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑

DMCA.com

Gizlilik Politikası