Okumanız Gereken En İyi 30 Pazarlama Kitabı

En yetenekli pazarlamacılar için bile iç güdü her zaman yeterli olmayabilir.

İnsanlar kendisini sizin yerinize koymuştur ve sizinkinden çok daha iyi bir çözüm üreten mutlaka olmuştur. Neyse ki dünyanın en iyi pazarlamacıları kendi tecrübelerini kağıda dökmeyi akıl edebilmişlerdir. Onların yaptığı hataları yapmamak ve rekabette bir adım önde olmak için onların tavsiyeleri kulak verebilirsiniz (vermelisiniz).

Girişimciler, pazarlamacılar ve şirket sahibi olan ya da bir markanın pazarlamasını yapan herkesin yararlanabileceği en iyi pazarlama kitaplarını sizin için derledik. Farklı düşünmek, işinizin amacını anlamak, müşterilerinize nasıl satış yapacağınıza karar vermek ve pazarlama stratejinizle fark yaratmak için en iyi pazarlamacıların tecrübelerine kulak verin.

 

1. Kancaya Takılınca: Alışkanlık Yaratan Ürünler Geliştirmenin Sırları, Nir Eyal

Ürünlerinizi kullanan insanlar harikadır ama düzenli olarak sizin ürünlerinizi kullanan insanlar daha harikadır. Ürün ve hizmetlerin dikkat çekmesinin ve tüketiciler için vazgeçilmez olmasının arkasında bir örüntü vardır ve bu kitap da bunu başarmanın yollarını anlatıyor. Nir Eyal’in kitabı yıllar süren davranış araştırmalarının sonucu ve kesinlikle okunması gereken bir kitap. Ayrıca tüketicilerin kullanmaktan vazgeçemeyeceği ürünler yaratmak ve pazarlamak isteyen girişimcilerin okuması gereken en iyi kitaplardan birisi.

 

2. İknanın Psikolojisi: Teori ve Pratik Bir Arada, Robert Cialdini

Bir insanın size evet demesini nasıl sağlarsınız? Pazarlamanın amacı insanların bir teklifi kabul etmesini sağlamaktır. Tabii bunu söylemek yapmaktan daha kolaydır…

İnsanlardan devamlı dikkatini vermesi ve para harcanması istenir ve sosyal baskılar, hali hazırda karmaşık ve doygun olan tüketicinin dikkatini çekme rekabetini daha da zorlaştırır. Bu çok satan ve belki de tüm zamanların en iyi pazarlama kitabında Robert Cialdini, doğru taktikleri kullanarak insanların daha fazla evet demeye nasıl ikna edilebileceğini anlatıyor.

 

3. Blink: Düşünmeden Düşünebilmenin Gücü, Malcolm Gladwell

Gladwell’in kitabı Blink, sadece pazarlamayla ilgili değil ama onun yazılmış en iyi pazarlama kitaplarından biri olmasına engel değil. Kitap, düşünmediğimiz zamanlarda düşündüğümüz şeyleri irdeliyor. Ne istediğimiz konusunda anlık kararlar alırız ve pazarlamacıların bu anlarda bizim ne düşündüğümüzü anlamaları önemlidir. Gladwell’in kitabını daha önce okuduysanız.

 

4. Contagious, Bir Ürünü veya Fikri Popüler Yapan Nedir, Jonah Berger

Wharton School profesörü Jonah Berger, bu kitabı yazarak tüm zamanların en efsane pazarlama kitaplarından birine imza attı. Berger kitapta bazı verilerin nasıl ve neden yayıldığını bazılarınsa neden yayılmadığını keşfetmeye çalışıyor. Çalışması pazarlama dünyasında çığır açtı ve bir adım önde olmak isteyen ama nasıl yapacağını bilemeyen herhangi bir pazarlamacı için mutlaka okunması gereken bir kitap haline geldi.

 

5. Ayakkabı Gurusu, Phil Knight

Phil Knight, tüm zamanların en iyi pazarlanan ürünlerinden birinin arkasındaki ekibin bir üyesi: Nike. Knight’ın anıları, tutarlı bir marka vizyonu oluşturmaya ve bunu hayatın bir parçası haline getirmeye ışık tutuyor. Pazarlamanın mekaniğini ve teorisini anlamak önemlidir ama Knight’ın kitabı bu taktikleri muazzam bir şekilde uygulamanızı sağlayacak örnek vaka çalışması da sunuyor.

 

6. İzinli Pazarlama, Seth Godin

Businessweek dergisinin bir keresinde “Bilgi Çağında tam da ihtiyacımız olan bir girişimci” olarak tanımladığı Seth Godin bu kitapta müşterilerin aklını çelmenin stratejisini açıklıyor. Kitap 1999 yılında yayınlandı ve Godin, teknoloji endüstrisinin büyümesiyle gelen değişimleri etkili bir şekilde anlatabildi. Geleneksel reklam teknikleri dikkat çekme üzerine kurulmuştu. Godin ise öngörülü davranarak pazarlamacılara ürünle ilgilenen müşterilere nasıl ulaşabileceğini ve bunu nasıl başarılı bir pazarlama kampanyasına çevrileceğini örneklerle açıkladı.

 

7.Buy.ology, Martin Lindstrom

Neden satın aldığımızla ilgili ne kadar bilgi sahibiyiz? Günümüz dünyasında kararlarımızı ne etkiliyor? Dikkatimizi çeken bir reklam, aklımıza takılan bir slogan ya da bir müzik mi? Yoksa satın alma kararlarımız bilinç altımızda gerçekleşiyor da bu süreçle ilgli neredeyse hiçbir şey bilmiyor muyuz?

Buy.ology adlı kitabında Lindstrom, üç yıl süren ve yedi milyar dolara mal olan nöro-pazarlama araştırmasının şaşırtıcı sonuçlarını paylaşıyor. Bu araştırmada Lindstrom, dünyanın her tarafından gelen 2.000 gönüllünün çeşitli reklamlara, logolara, reklamlara, ürünlere ve markalara maruz kalırken beyinlerinde olup biteni öğrenmeye çalışmış. Şaşırtıcı sonuçları, neyin ilgimizi çektiği ve bizi satın almaya iten güçle ilgili inandığımız her şeyi yerle bir etti.

 

8.Konumlandırma, Al Ries& Jack Trout

Konumlandırma, pazarlama dünyasında klasik haline gelmiş bir başka kitap. Ayrıca kendisi şüpheci ve medya tarafından hipnotize edimiş bir halkla iletişim kurmanın zorluklarını dile geitren ilk kitap. Bu kitap, potansiyel müşterinin zihninde hem şirketin hem de rakibinin güçlü ve zayıf yanları konusundaki düşünceleri karşısında bir konum alma yaklaşımını anlatıyor.

Konumlandırma kitabını okuyarak en büyük piyasa payını elde etmek ve herkes tarafından tanınan bir marka olabilmek için ne yapmanız gerektiğini öğrenebilirsiniz.
Ayrıca şunları da öğrenebilirsiniz:
• En büyük piyasa payını elde etmek ve herkes tarafından tanınan bir marka olabilmek için ne yapmanız gerektiğini
• Stratejinizi rakibinizin zayıf yönleri üzerine kurmayı
• Daha güçlü bir rakip karşısında konumlanmak ve zayıf bir nokta bulmayı
• Mevcut konumunuzu avantaja çevirmeyi
• Ürününüz için en iyi ismi seçmeyi
• Az ama öz felsefesinin sizin için ne zaman ve neden işe yarayacağını belirlemeyi
•Konumunuzu etkileyen trendleri analiz etmeyi.

 

9. Mavi Okyanusa Geçiş

Mavi Okyanusa Geçiş: Rekabetin Ötesinde — Güven Aşılamanın ve Büyümenin Denenmiş Yolları, W. Chan Kim ve Renée Mauborgne

3.6 milyon satan Mavi Okyanus Stratejisi adlı kitabın devamı olarak yazılan bu kitap da hiç kuşkusuz piyasayı sallayacak.

Ön siparişini verebileceğiniz bu kitapta gerekli araçlar, süreçler ve yeni araştırmalar ve vaka çalışmaları yer alıyor. Kitap, pek çok işletmenin ultra rekabetçi bir piyasanın (kırmızı bir okyanus) parçası olmaktan rekabet edilemeyecek bir mavi okyanusta kendi hakimiyetlerini kurmaya giden yolda yaşadıklarını anlatıyor.

 

10. İknaya Açılan Kapı

İknaya Açılan Kapı: İknanın Profesöründen Yepyeni Bir Kitap, Robert Cialdini

İknaya Açılan Kapı adlı kitabında tüm zamanların en iyi pazarlama kitaplarından biri olan İknanın Psikolojisi adlı kitabın yazarı Robert Cialdini, pazarlamada etkili ikna yöntemlerinin sırlarını açklıyor. Etkili ikna, mesajınızı hedef kitlenize iletmeden önce bu insanları mesajınızı algılamaya hazır hale getirmektir.

Vaka çalışmaları ve çeşitli hikayerler sunarak Cialdini, hedef kitlenizi mesajını algılmaya hazır hale getirmek ve size evet demelerini sağlamak için onların dikkatini çelecek yöntemler anlatıyor.

 

11. Orijinaller: Geleneklere Uymayanlar Dünyayı İleri Nasıl Taşıyor?, Adam Grant

Herkes her zaman aynı şekilde düşünür. Fikirler de bu yüzden kendini tekrar eder. Startup’lar “X’in Uberi” olarak lanse ediliyor, şirketler birbirini taklit ediyor. Bunun da aslında bir sebebi var. Farklı davranmak riskli olabilir. Kazançlar kocaman, kayıplar ağır olabilir. Girişimciler için yazılmış en iyi pazarlama kitaplarından biri olan bu eserde Robert Grant, pazarlamacılara hiçbir riske girmeden farklı düşünmenin yollarını gösteriyor.

 

12. How Brands Become Icons, Douglas B. Holt

Her şirket iyi bir şirkettir değil mi? Ama aslında yanılıyorsunuz…

Çok satanlar listesine giren ve belki de tüm zamanların en iyi pazarlama kitabı olabilecek bu kitapta Harvard İşletme Okulunda profesörlük yapmış Douglas B. Holt, düşük fiyat ya da bir anlık dürtüyle satın alınan ürün ve markalar değil de müşterilerin vazgeçilmezi olacak gerçek bir marka yaratmak isteyen pazarlamacılara ihtiyaç duydukları yol haritasını çiziyor. ESPN, Mountain Dew, Volkswagen, Buweise ve Harley- Davidson gibi ikonik markaları örnek gösteren Holt, dikkat çekmekten daha fazlasını başaran bir pazarlama stratejisi oluşturmak için tavsiyelerini paylaşıyor ve potansiyel müşterilerle kurulacak sağlam ilişkinin ipuçlarını veriyor.

 

13. The Undoing Project, Michael Lewis

Michael Lewis’in beğeni toplayan kitabı düşünce ve karar verme sürecinin arkasındaki psikolojiyi sizi içine çeken sürükleyici bir kitaba dönüştürmeyi başarmış. Pazarlama stratejinizin başarılı olmasını istiyorsanız insan ruhunu anlamalısınız. Entelektüel birikimi eğlenceli bir şekilde karşıya aktaran bu kitap da pazarlamacıların bunu başarmasına yardımcı olacak.

 

14. Misbehaving: The Making of Behavioral Economics by Richard Thaler

En iyi pazarlamacılar müşterilerinin ne düşündüğünü tahmin edebilenlerdir. Pazarlamayla ilgili yazılmış en iyi kitaplar da bunu yapabilir. Efsanevi davranış ekonomisti Richard Thaler, müşterilerin nasıl mantıksız düşündüğünü okuyuculara aktarıyor. Kendimiz için en doğru kararları vermiyoruz ve sürekli hata yapıyoruz. Pazarlamacıların da bu tekrar eden davranışları anlamaları gerekiyor.

 

15. Red Team, Micah Zenko

Her zaman en iyi fikirlerin sizden çıktığını mı düşünüyorsunuz? Red Team adlı bu kitapta Micah Zenko neden böyle düşünmemeniz gerektiğini anlatıyor. Yazar, en iyi fikirlerinizin bile piyasaya sürülmeden önce üzerinde uzun uzun düşünülmesi gerektiğini söylüyor. İlaç şirketleri, CIA ve diğer birkaç şirket performanslarını bir üst seviyeye çıkarmak için bu yöntemi kullanıyor. Yeni pazarlama stratejiniz hem sizin hem de bütün ekibinizin hoşuna gitse bile bazen yapıcı eleştiri yapmak iyi planla mükemmel planın ayırt edilmesini sağlar.

 

16. Icarus Deception, Seth Godin

Icarus’u felakete sürükleyen hatanın babasının güneşe çok yakın uçmama tavsiyesine kulak asmama olduğunu biliyorsunuzdur. Dahası Daedalus, deniz tuzunun kanatlarına zarar vereceğinden korktuğu için oğlunu alçaktan uçmaması için de uyarmıştır.

Övgü alan bu kitabında Seth Godin, Yunan mitolojisinden esinlenerek okuyucuları sınırların dışına çıkması ve ellerinde bir yol haritası olmadan yollarına devam etmeleri için zorluyor. Gelenekselleşmiş sözlerin, adetlere uymanın ve kalıba girmeye çalışmanın sıradanlığa yol açabileceğine dikkat çekiyor.

 

17. Win: The Key Principles to Take Your Business from Ordinary to Extraordinary, Frank Luntz

Frank Lutz, yıllardır siyasi ortamlarda mesaj okuma konusunda uzmanlaşmış bir isim ve müşterilerinin kullandıkları dil aracılığıyla tartışmalarını bir başka boyuta taşımalarına yardımcı oluyor. Onu destekleyen isimler ona bayılırken onunla aynı fikirde olmayanlar bu kadar etkili olmasını çekemiyor. Luntz, Washington, D. C.’de öğrendiklerinden hareketle pazarlamacıların müşterileriyle daha etkili ve onların hoşlanacağı şekilde nasıl iletişim kurabileceğini gösteriyor.

 

18. Top of Mind, John Hall

İnsanlar sektörünüz hakkında düşündüğünde ilk akıllarına gelen şey markanız olmalı. Ama bunu sağlamak kolay bir şey değildir… John Hall da bu kitabında bunu başarmanızda size yardımcı olmaya çalışıyor. Hall’un kitabı müşterilerle ürünler arasında içten ve samimi ilişki kurmanın yollarını okuyuculara sunuyor.

 

19. Outside Insight, Jørn Lyseggen

Büyük veri hala geçerliğini koruyor ve son zamanlarda moda olmuş bir sözcük değil. Jørn Lyseggen, bu kavramı ticari bilgi toplama şirketi Meltwater’ın rakiplerine fark atması için kullandı. Lyseggen’in kitabı veriyi avantaja çevirmenin yollarını arayan pazarlamacılara kaynak sunuyor.

 

20. Designing Brand Identity, Alina Wheeler

İyi markalar sadece strateji, tasarım ya da metin yazarlığından ibaret değildir. Bu üçünün bir araya gelmesiyle oluşur. Bir markanın her parçasını etkili bir şekilde pazarlamanın yollarını ayrıntılı bir şekilde anlatan Alina Wheeler’in kitabı ekiplerini iyi bir şekilde anlamak ve onlardan en iyi şekilde yararlanmak isteyen girişimcilerin yararlanabileceği en iyi pazarlama kitaplarından birisi.

 

21. The Autobiography of Gucci Mane, Gucci Mane

Birçok insan hiçbir şeyi yokken bugün olduğu yerlere gelmiş ve kalıcı bir kariyer ve marka kurabilmeyi başarmıştır. Asıl ismi Radric Davis olan Gucci Mane, Doğu Atlanta’da fakirlik içinde geçen çocukluğunu ve hip-hop türünde en çok tanınan isimlerde biri olma yolunda ilerleyişini sırasıyla anlatıyor. Yaptığınız iş müzik ya da kültürle ilgili olmasa bile pazarlamacıların saygı duyulan ve oldukça ünlü bu markayı yaratan bu isimden öğreneceği bir sürü şey var.

 

22. The Life of PT Barnum, PT Barnum

Bazen en iyi pazarlama kitapları en basit dille yazılmış olanlardır. Barnum’un otobiyografisi pazarlama konusunda yazılan kitaplar kadar basit bir dille yazılmış. Ünlü sirkiyle tanınan bu girişimci, pazarlama uzmanlığı sayesinde kalıcı bir marka kurmayı başardı. Barnum, bugün hala sektörün mihenk taşını oluşturan pazarlama ve reklam yöntemlerinin temelini inşa etmiş bir isim. Kitabı da bunu nasıl başardığını anlatıyor.

 

23. Extraordinary Popular Delusions and the Madness of Crowds, Charles MacKay

Charles MacKay’in 1841’de yayınlanan ve klasik haline gelmiş kitabı o zaman sınırları zorlamıştı ve bugün bile akademisyenler ve yazarlar tarafından beğeniyle okunmaya devam ediyor. MacKay, kalabalıkların aldanmasının Hollanda’da ortaya çıkan lale çılgınlığı gibi şeylere nasıl yol açabileceğini anlatıyor. Kitabı, kitlelerin psikolojisinin insan davranışını nasıl etkilediğini tarihi bir bakış açısı üzerinden gözler önüne seriyor.

 

24. Crushing It!: How Great Entrepreneurs Build Their Business and Influence-and How You Can, Too, Gary Vaynerchuk

Etkili pazarlama stratejisi genellikle en aşağıdan başlar, zamanla yukarıya doğru hareket eder. 2019’un en iyi pazarlama kitaplarından biri olan ve New York Times çok satanlar listesine giren bu eserde Gary Vaynerchuk, bir girişimcinin kendi kişisel markasıyla bütün girişimlerine nasıl yardım edebileceğini, dikkat çekebileceğini, bakış açısını yenileyi başarılı olabileceğini ayrıntılarıyla anlatıyor.

 

25. Marketing Myopia, Theodore Levitt

İş yaptığınızda aslında ürün satmış olmazsınız, sadece müşterilerinizin ihtiyaçlarını karşılarsınız. Pek çok pazarlamacı bunu göz ardı eder ama aslında mesleklerinin özüdür.

Şirketler büyürken pek çok kişi şirketin varlığının azaldığını düşünür. Hangi sektöre hizmet ettiklerini ve müşterilerine ne sunduklarını unuturlar. İşinde iyi olan pazarlama müdürleri ve ekipleri asla dikkatlerinin dağılmasına izin vermez. Levitt’in denenmiş ipuçları da yoldan çıkmamanızı sağlayacak.

 

26.Epic Content Marketing, Joe Pullizzi

Joe Pullizzi, kurulduğundan beri hızlı büyüyen ve girişimciler için içerik pazarlaması konusunda oldukça değerli bir kaynak olan İçerik Pazarlama Enstitüsünün kurucusu. Yani Pullizzi bu işten anlıyor ve bu kitabında da doğru şeyleri yapmak konusunda oldukça değerli tavsiyeler paylaşıyor.

Bu kitap, müşterilerin harekete geçmesini sağlayacak hikayeleri sistematik bir şekilde anlatıyor.  . Kitapta dikkat etmeniz gereken 6 ilkeden bahsediliyor:
1. İçeriğiniz müşterinizin karşılanmayan bir ihtiyacını karşılamalı ya da cevaplanmayan bir sorusunu cevaplamalı.
2. İçeriğinizi tutarlı bir şekilde paylaşmalısınız
3. İçeriğinizi kendi cümlelerinizle, espri bir dille yazmalasınız
4. Bir rapor sunmaktansa fikrinizi belirtmelisiniz
5. Satış ağzıyla konuşmamalısınız çünkü böyle bir dil içeriğinizin değerini düşürür
6. Ana temanızla uyuşan en iyi içeriği hazırlamalısınız

 

27. Social Media ROI, Olivier Blanchard

Marka oluşturma ve pazarlama uzmanı Olivier Blanchard bu kitapta pek çok yöneticinin aklındaki en önemli soruyu cevaplıyor: sosyal medyanın yatırım getirisi nedir ve daha da önemlisi şirketim için neden sosyal medyayı kullanmalıyım? Ve tabii neden sosyal medyaya yatırım yapmalıyım?

Bu kitabı okuduğunuzda sosyal medya konusunda strateji, planlama, uygulama, ölçüm, analiz ve optimizasyon hakkında en iyi bilgileri öğrenmiş olacaksınız. Ayrıca hedeflediğiniz finansal etkileri nasıl belirleyeceğinizi ve bu hedeflere nasıl ulaşacağınızı da öğreneceksiniz.

 

28. The Anatomy of Buzz, Emanuel Rosen

Bu kitapta pazarlama departmanının başkan yardımcısı Emanuel Rosen, yüksek teknolojiden kitaplara, çeşitli tüketici ve eğlenci ürünlerinden yasal ve diğer destek hizmetlerine kadar her şeyi benimseyen hareketli bir dünyanın işine yarayabilecek ürün ve hizmetleri belirliyor ve sürdürülebilir, etkili ağızdan ağıza yayılan reklamlar hazırlamak için önemli stratejiler anlatıyor.

Büyük markalar için etkili reklamlar yapan 150 yönetici, pazarlama müdürü ve araştırmacıyla yapılan röportajlardan yola çıkarak Rosen tüketicilerin dikkatini çekmenin avantajlarını ve dezavantajlarını açıklıyor. Ayrıca şirketlerin internet ve başka mecralardaki müşteri ağlarını kullanarak ürünlerinin reklamını nasıl yaptığı da dahil olmak üzere müşteri odaklı satışı teşvik edecek denenmiş teknikler de paylaşıyor.

 

29. Made to Stick, Chip Heath & Dan Heath

Chip ve Dan Heath bu kitapta bazı fikirlerin tutmasının bazılarınınsa tutmamasının sebeplerini ve tutacak fikirler çıkarmanın yollarını anlatıyor. İnsanlar arasında tutan fikirlerin içeriğini anlatıyor ve bazı teknikler kullanarak insanların aklına takılan fikirler çıkarmanın yollarını sunuyor. Bu kitap fikirlerinizi daha farklı şekilde paylaşmanızı sağlayacak.

 

30. Conversion Optimization, Khalid Saleh & Ayat Shukairy

Bu kitabı listeye eklemekle doğru mu yaptım bilmiyorum ama okuduğunuzda neden eklediğimi anlayacağınızı düşünüyorum. Yazarlar, şirketlere online müşterilerin ilgilerini çekme konusunda verdikleri danışmanlıktan hareketle bu kitapta müşteri kazanmaktan satışı kapamaya kadar sürecin her adımını ayrıntılı bir şekilde anlatıyorlar. Başarılı satış tekniklerini dikkatini çekmek istediğiniz insanların belli ihtiyaçlarıyla birleştirmeyi öğreneceksiniz.

Bu kitap, mağazanıza gelen insanlara bilgi yüklemesi yapmadan ya da onları sürekli yönlendirmeden onların bir şeyler satın almasını sağlama konusunda pratik tavsiyelerde bulunuyor. İster pazarlama ya da büyük bir e- ticaret şirketini tasarlayın ister kendi halinde bir online siteyi yönetin, kitabı okuduktan sonra müşteri kazanma oranınızı artırmak için pazarlama stratejilerini, tasarımı, kullanılabilirliği ve sitenizle ilgili analizleri nasıl kullanabileceğinizi öğreneceksiniz.

 

İlginizi çekebilir

Reklam ve Pazarlama Yolları
Mutlaka Okumanız Gereken Kitaplar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.