En İyi Warren Buffett Sözleri

Amerika Nebraska’nın Omaha bölgesinde doğduğundan “ Omaha Kahini” olarak anılan Warren Buffett adeta bir bilgelik timsalidir. Belki de tarihteki gelmiş geçmiş en başarılı yatırımcıdır. Bu yüzden hemen herkesin ondan öğreneceği çok şey olduğunu söylersek asla abartmış olmayız.

Yazımızda Warren Buffett’ın ağzından dökülen ders niteliğindeki 22 tavsiyeye yer vereceğiz.

Yatırım dünyasına ilişkin bir miktar bilgeliğe mi ihtiyacınız var? Ya da iyi bir insan olmak için ne yapmanız gerektiğini mi merak ediyorsunuz?

O halde doğru yerdesiniz. Warren Buffett size rehberlik edebilir.

 

Risk Almak Üzerine Sözler

 1. “Risk, ne yaptığınızı bilmemekten kaynaklanır.”
 2. “Bir gün kendinizi sürekli olarak sızdırmakta olan bir teknede bulursanız, enerjinizi sızıntının asıl kaynağı olan tekneyi değiştirmeye harcamanız sızıntılı bölgeleri yamamaya çalışmanızdan çok daha verimli olacaktır.”
 3. Olağanüstü sonuçlar elde etmek için olağanüstü şeyler yapmanıza gerek yoktur.
 4. Gelgit sonlandığında görüp görebileceğiniz tek şey kimin çıplak yüzdüğüdür.

 

“Olağanüstü sonuçlar elde etmek için olağanüstü şeyler yapmanıza gerek yoktur.”

Pek çok insan yatırım yapmayı erteler, çünkü işe başlamadan önce her türlü sistemin nasıl çalıştığını anlamaları ya da çok miktarda paraya sahip olmaları gerektiğini düşünürler. Ancak yanılırlar. Şu anda sıfır yatırım bilgisi ve neredeyse sıfıra yakın bir parayla(minimum para yoktur) yatırım dünyasına adım atabilmeniz mümkündür.

Bu yüzden hemen işe koyulun. Hem de hiç vakit kaybetmeden. Zaman hızla geçiyor ve kişisel finansın en güçlü öğesi olan bileşik faizin layıkıyla işlemesi için zamana ihtiyacınız var.

Bu alıntı, yaşamın farklı pek çok yönü için de doğrudur. Sağlığınızı iyileştirmek için olağanüstü miktarda egzersiz yapmak zorunda değilsiniz veya spor dünyasına adım atmak için olağanüstü yetenekli bir sporcu olma zorunluluğunuz da yok. Mükemmel bir iş bulmak için gelmiş geçmiş en etkileyici öz geçmişi yazmak zorunda da değilsiniz. Ama öz geçmişinizi söz konusu işletmeye göndermeniz şart.

Gerçek aşkı bulmak için dünyanın en güzel kızı ya da en yakışıklı çocuğu olmak zorunda da değilsiniz. Olağanüstü sonuçlar almak istiyorsanız, sizi doğru yönlendirecek pek çok normal iş yapmanız yeterlidir.

 

“Risk, ne yaptığınızı bilmemekten kaynaklanır.”

Risk ve hesaplanmış risk arasında büyük bir fark vardır. Ancak bu fark yalnızca araştırma ve hazırlık sürecine ilişkindir. İşinizden ayrılıp yeni bir işe başlamak risklidir. Kurmak istediğiniz bu yeni işe yönelik bir talep olduğunu bilecek kadar yoğun bir araştırma süreci geçirmek ve işiniz para kazandırmaya başlayana kadar hali hazırda sahip olduğunuz işte 9-5 çalışmaya devam etmek ise hesaplanmış bir risktir.

Hakkında hiçbir şey bilmediğiniz bir şirkete veya anlamadığınız bir ürüne yatırım yapmak risklidir. Bir şirketin borç / öz sermaye oranını, fiyat / kazanç oranını araştırmak, liderlik gereksinimlerini bilmek ve tüm bunların ardından yatırım yapıp yapmamaya karar vermek ise hesaplanmış riske girer..

 

Değer Üzerine Sözler

 1. Fiyat ne ödediğinizi,değer ise ne kazandığınızı ifade eder.
 2. Harika bir şirketi makul bir fiyata almanız, makul seviyedeki bir şirketi değerinin oldukça üstünde, fahiş bir fiyata almanızdan çok daha iyidir.
 3. Bugünün yatırımı dünün büyümesinden kar etmez.
 4. Konu ister çoraplar ister hisse senetleri olsun fark etmez, ben kaliteli ürünler satın almayı seviyorum.

 

“Fiyat, ne ödediğinizi, değer ise ne kazandığınızı ifade eder. ”

Doğruluğuna inandığım finansal teorilerden biri de Sam Vimes’ın bot teorisidir. Bu teori fakir insanların zaman içinde zenginlere nazaran daha fazla para harcadıklarını iddia eder. Zengin insanlar daha uzun süre dayanacak daha kaliteli şeyler için çok daha fazla harcama yapabilirler. Yoksul insanların ise mevcut en ucuz seçeneği satın almaları gerekir ve bu ucuz seçenekler pek de kaliteli sayılamayacağından daha kaliteli olanlara oranla çok daha sık değiştirilmeleri şarttır.

Mobilya, ev aletleri, bilgisayar vb. nitelikte oldukça pahalı bir satın alma işlemi yapmanız gerekiyorsa elinizden gelenin en iyisini almalısınız-ki bunun anlamı asla en pahalı olanı almanız değildir. Bunun için para biriktirmek zorunda kalabilirsiniz, ancak ömürlük bir ürün satın alım her daim daha mantıklı olacaktır.

Yatırım söz konusu olduğunda ise fiyat ve değer konuları oldukça farklı bir anlama gelebilir. Fiyat; algı, korku ve doyumsuzluk gibi öğelere bağlı olarak değişebilir. Sizce herhangi bir hava yolu şirketi hisse fiyatlarının yolculardan birinin kasıtlı olarak çifte rezervasyon yapılmış bir uçakta skandallara konu olacak bir muamele görmesinin ardından düşüşü değeri mi yansıtır, yoksa virüs misali yayılan bir olaya tepki olarak mı doğmuştur?

Söz konusu hava yolu hisselerini satın almanız için en ideal zaman hikayenin patlak vermesinden sonraki bu zaman dilimi olmaz mıydı?Böyle bir olayın ardından halk öfkelenmiştir elbet, ama hepimiz her Allah’ın günü bazı şeylere öfkelenmez miyiz? Hatta öfke patlaması yaşadığımız şeyler birbiri ardına gelmez mi? Neyse ki dikkat süremiz oldukça kısadır. Bundan birkaç yıl sonra bu olayı hangi hava yolunun yaşadığını on kişiye sorsanız, kaç tanesi hatırlar sizce?

 

“Konu ister çoraplar ister hisse senetleri olsun fark etmez, ben kaliteli ürünler satın almayı seviyorum.”

Kaliteli ürünler mi satın almak istiyorsunuz?İndirimleri bekleyin! Büyük bir satın alım yapmanız gerekiyorsa, biraz araştırma yapın ve söz konusu ürünün ne zaman indirime gireceğini öğrenin. Örneğin, egzersiz ekipmanları alacaksanız doğru zaman yeni yıl temennilerinin en yoğun olduğu Aralık ve Ocak aylarıdır. Dizüstü ve masaüstü bilgisayarlar ise Nisan ayında indirime girerler.

İndirimlere yönelik bu araştırmayı tıpkı Warren Buffett’in önerdiği şekilde yaparsanız, kaliteli ürünler elde edebilir ve satın almak için doğru zamanı beklersiniz, söz konusu ürünü daha düşük bir fiyattan alabilirsiniz.

 

İnsanlar Üzerine Sözler

9.Sizden daha üstün özelliklere sahip insanlarla takılmanız çok daha iyidir. Davranışları sizinkinden daha iyi yönde gelişmiş olan ve sizi de o yöne doğru sürükleyebilecek yaşam ortakları seçmelisiniz.

10.İtibar kazanmanız 20 yıl, onu mahvetmeniz ise yalnızca beş dakika sürer. Bunu anladığınızda bir şeyleri farklı yapmaya başlarsınız.

11.Kolay işleri zorlaştırmayı seven sapkın karakterli insanlar her daim olacaktır.

12.Tanıdığım onca milyarderden öğrendiğim en önemli şey şudur: Para, insanın temel karakteristik özelliği neyse onu öne çıkarır. Görgüsüzsen, paran olduğunda da ‘milyarder bir görgüsüz’ olacaksın demektir

13.Benim yaşıma geldiyseniz ve kimse size karşı iyi duygular beslemiyorsa banka hesabınız ne denli büyük olursa olsun, hayatınız bir felaket demektir.

 

“Sizden daha üstün özelliklere sahip insanlarla takılmanız çok daha iyidir. Davranışları sizinkinden daha iyi yönde gelişmiş olan ve sizi de o yöne doğru sürükleyebilecek yaşam ortakları seçmelisiniz.”

Muhtemelen hayatınızdaki her şey zaten iyi gidiyordur ama daha iyisini yapabilirsiniz. Kendinizi geliştirmenin bir diğer yolu da zamanınızı sizden çok daha iyi niteliklere sahip insanlarla geçirmektir. Hangi konuda olursa olsun her daim daha iyi olmaya odaklanın. Forma girmek mi istiyorsunuz? Bir koşu veya bisiklet kulübüne katılın. Daha iyi beslenmek mi istiyorsunuz, sadece iyi beslendiğiniz insanlarla yemek yiyin. Onlar sizi hamburger veya tatlılarla yoldan çıkarmaya çalışmazlar.

Kariyerinizi geliştirmek istiyorsanız, kendinize bir mentor edinin. En çok zaman harcadığınız beş insanın ortalaması olduğunuzu unutmayın. Sahip olduğunuz beş kişiye bir bakın. Bir arada olmak istediğiniz kişiler onlar mı? Olmadıklarını düşünüyorsanız, bir arada olacağınız farklı insanlar bulmaya çalışın.

 

“İtibar kazanmak 20 yıl, onu mahvetmek ise yalnızca beş dakika sürer. Bunu anladığınızda bir şeyleri farklı yapmaya başlarsınız.”

Hava yolları örneğini tekrar kullanalım. Hava yolunun evden uzakta bir hastanede ameliyat olması gereken bir çocuğu ücretsiz olarak uçurduğu zamanlar olduğunu varsayalım.Ya da evine geri dönecek askerlere birinci sınıf uçuş yapma hakkı verdiklerini de. Hayırseverlik amaçlı para bağışında bulunduklarından da bir o kadar emin olduğumuzu düşünelim.

Peki, hiç bu tarz bir hikaye duyduğunuzu hatırlıyor musunuz? Benim hatta hepimizin hatırlayabildiği tek şey, açgözlü hava yolu şirketinin fazla sattığı koltuklar nedeniyle bir yolcuyu tartaklamasından ibarettir.İyi şeyler çabuk unutulma eğiliminde olurken kötü deneyimler bir o kadar kalıcıdır.

Bugün herkesin cebinde bir cep telefonu var ve eğer aptalca veya skandallara layık bir şey yapıyorsanız birilerinin bunu kaydedip YouTube ya da Facebook’a koyması muhtemeldir. O zaman dua edin ki kimse sizi tanımasın ve kimliğinizi açık etmesin.

Bir yangından köpek yavrularını kurtarmak daha sonra da yavrulardan bazılarını sahiplendirmek için bir yerlere gidiyor olabilirsiniz, ancak yolculuğunuz esnasında birisine “ırkçı” derseniz, herkes sizi bu tavrınızla tanır. Buna hakkınızda Google araştırması yapacak olan potansiyel işverenler de dahildir.

Mutlaka okuyun: Warren Buffet’tan 11 Önemli Hayat Dersi

 

İş  Hayatı Üzerine Sözler

 1. 2 metrelik çubukların üstünden atlamayı hiç düşünmem: Üzerine rahatlıkla basabileceğim 1 metrelik çubuklar ararım.
 2. İş dünyası söz konusu olduğunda dikiz aynası her zaman ön camdan daha temizdir.
 3. Çok fazla şeyi yanlış yapmadığınız sürece, hayatınızda yalnızca çok az şeyi doğru yapmanız yeterlidir.

 

“2 metrelik çitlerin üstünden atlamayı hiç düşünmem: Üzerine rahatlıkla basabileceğim 1 metrelik çitler ararım.”

Bu sözü birkaç şekilde yorumlayabiliriz. Bir iş çok zor halledilecek gibi duruyor ise daha kolay halledilebilir bir iş bulmaya çalışın. Veya söz konusu işi daha küçük parçalara ayırmayı deneyin. Bunu gerçekleştirmek için “% 1 yöntemi” kullanılabilir.Yöntemin amacı her gün dünden %1 oranında daha iyi iş çıkarmaktır.

%1’lik dilim 15 dakikadan kısa bir zaman dilimini ifade eder. Dün hiç egzersiz yapmadıysanız, bugün 15 dakika boyunca çalışabilir ve % 1’lik iyileşmenizi gerçekleştirebilirsiniz. Uygun miktarda egzersiz yapana kadar her geçen gün çalışmalarınıza bir 15 dakika daha ekler, böylece günlük % 1 oranında bir ilerleme kaydedebilirsiniz.

Bu küçük gelişmeler zaman içinde hem alışkanlıklarınız hem de yaşam tarzınıza ilişkin kayda değer bir fark yaratacaktır.

 

“Çok fazla şeyi yanlış yapmadığınız sürece, hayatınızda yalnızca çok az şeyi doğru yapmanız yeterlidir.”

Hiç kimse hiçbir zaman yaptığı her işte çok iyi olmayı başaramaz. Herkes hata yapabilir. Ama önemli olan ne konuda iyi olduğunuz ve hangi noktalarda hata yaptığınızı bilmektir. Erken davranır, yeterli sıklıkta yatırım yaparsanız, tonlarca para kazanmak için büyük ve etkileyici bir kariyere sahip olmanız gerekmez. Tıpkı akademik seviye olarak orta düzeyde bir öğrenci olsanız dahi büyük işlere imza atabileceğiniz gibi.

Kendinizi asla emekli olmak istemediğiniz bir işe ve ortalama bir kariyere sahip olup yatırım dünyasından uzak durmaya mahkum etmemelisiniz.

Mutlaka okuyun: İş Hayatıyla İlgili İlham Veren Sözler

 

Yatırım Yapmaya İlişkin Sözler

 1. Kural 1: Asla para kaybetmeyin. Kural 2: Kural 1’i asla unutmayın.
 2. Başkaları aç gözlü olduğunda korkun ve geride durun, başkaları korktuğunda ise aç gözlü olun.
 3. Favori bekleme süremiz sonsuza kadardır.
 4. Anlayamadığınız bir işe asla yatırım yapmayın.
 5. Bugün gölgede oturabiliyorsanız, birileri uzun zaman önce bir ağaç diktiği içindir.
 6. Geniş kapsamlı çeşitlilik sadece yatırımcıların ne yaptıklarını anlamadıkları durumlarda gereklidir.

 

Başkaları aç gözlü olduğunda korkun ve geride durun, başkaları korktuğunda ise aç gözlü olun.”

İnsanlar aç gözlü davrandıklarında hisse senedi fiyatları yükselir. Korktuklarında ise senet fiyatları düşer. Sürüyü takip edip açgözlülük yaparsanız, bir hisse senedi için şişirilmiş, fahiş rakamlar ödemeniz muhtemeldir. Bu nedenle sürüye karşı gelirseniz, çok şey kazanabilirsiniz.

Bu tarz bir durum Ekim 2013’te Tesla’nın başına gelmişti. İnsanlar Tesla arabalarının ölüm tuzağı olmasından korkuyorlardı. Hisse değerleri hisse başına 12 dolar düştü ve olanların kamuoyuna açıklanmasından kısa süre sonra da 181 dolarla kapanış yaptı. Bu, hisse senedi satın almak için harika bir fırsattı. Şu anda Tesla’nın hisse değeri hisse başına tam 339,85 $.

2008’deki konut faciasından önce herkes maddi olarak karşılayamayacağı evleri satın alıyorlardı. Çıldırmış olduğumu düşünebilirsiniz, ama durum tam olarak buydu. Fakat sonra bir iflas durumu meydana geldi ve insanlar aç gözlülüklerinden ötürü acımasızca cezalandırıldılar.

 

“Bugün gölgede oturabiliyorsanız, birileri uzun zaman önce bir ağaç diktiği içindir.”

Uzun vadeli düşünme (ve yatırım yapma) ve planlama, bizi gelecekte kazanacağımız ödüllere hazırlar. Bugün 500 TL biriktirip bir yatırım hesabı açtıysanız ve buna her ay 500 TL daha eklerseniz, yılda 6.000 TL kazanmış olursunuz. Bu paraya gelecek 20 yıl boyunca ortalama yüzde 7 faiz işletirseniz, yaklaşık 265.000 TL’nin sahibi olursunuz!

Yatırım için geç kalmışsanız, bu miktarı iki katına çıkarmayı deneyebilir, başlangıç için 1.000 TL ile aylık 1.000 TL olarak belirleyeceğiniz yatırım miktarınızı (yılda 12.000 TL) bu sefer on yıllık bir süre için bankaya yatırabilirdiniz, böylelikle kazancınız 179.000 TL daha fazla olurdu. Anlayacağınız, bir ağacın erken dikilmesinin yerini başka hiçbir şey tutamaz.

Mutlaka okuyun: Warren Buffett’ten Acemi Yatırımcılara Tavsiyeler

 

Warren Buffett Gibi Olmak

Warren Buffett’a ait tüm bu alıntılar tamamen sağduyulu bir bakış açısını yansıtmıyor mu? Üstelik kendisi herkesten daha zeki olduğunu da iddia etmiyor (olmasına rağmen), yalnızca yatırım yaparken sağduyuya ve bazı temel ilkelere bağlı kalmayı tercih ediyor.

 

İlginizi çekebilir

Warren Buffet Tavsiyeleri
Finansal Eğitiminize Yatırım Yapmak Yapacağınız En İyi Yatırımdır!
100.000 TL Paranız Olsa Nasıl Yatırım Yapardınız? Hemen Deneyin!

Sadece 695 TL'ye Website Sahibi Olun!

Görüşlerinize İhtiyacımız Var!

=

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.