En Popüler YouTube Kanalı Fikirleri

YouTube piyasaya çıktığı 2005 yılından bu yana bir hayli uzun bir yol kat etti, şimdilerde de profesyonel film yapımcılarının yüklediği çoğunluğu filmlerde veya televizyonda gördüklerinizle yarışabilecek kalitede olan geniş çaplı bir video içeriği sunuyor. Web dizileri, animasyonlar, kısa filmler, çalma listeleri(mix’ler) hatta bilimsel gerçeklere ilişkin videolara kadar YouTube’da hemen hemen her konuda bir içerik bulmanız mümkün. Üstelik en az içerik sayısı kadar YouTube kanalı fikirleri de sayıca bir hayli fazla.

YouTube sahip olduğu yüksek kaliteli ve her geçen gün kendini yenilemekte olan içerik koleksiyonunun yanı sıra basit video içeriklerine de sahiptir. Hatta platformun en yaygın kullanımı bu alandadır. Dolayısıyla, kendi YouTube kanalınızı açmak için can atıyor ancak senaryo yazma, oyunculuk, özel efektler kullanma ve video prodüksiyonunda yer alan diğer şeylerden bihaber olduğunuzu düşünüp harekete geçmeye korkuyorsanız doğru yerdesiniz. Artık rahat bir nefes alabilirsiniz.YouTube kanalı fikrinizi başarıyla hayata geçirmek için bunlardan hiçbirine ihtiyacınız yok.

Bazen en zoru bir işe başlamaktır. Yeni bir maceraya atılır atılmaz ciddi bir yol kat etmeniz gerekmez, ancak girişiminizi daha iyi hale getirmek için iyi bir başlangıç yapmaya ihtiyacınız vardır.

Yazımızda bugün YouTube’da oldukça popüler olan video içerik konseptlerinden bazılarını listeledik.

 

1. Vlogging: Günlük Yaşamınızın Belirli Anlarını Yakalayın.

Vlogging, yani video günlükleri, YouTube kanalı açmanın en kolay yollarından biridir, çünkü video içeriği yakalayabilen kameralı bir cihaz dışında herhangi bir ek donanıma ihtiyacınız yoktur. Vlogger’lar genellikle kamera karşısına geçip kendi hayatları, düşünceleri, görüşleri, kaygıları ve hatta o günün haber başlıkları veya güncel olayları hakkında konuşarak zaman geçirirler. Bu tamamen açık uçlu bir aktivite olup günlük tutmanın, kişisel bir blog sayfası oluşturmanın veya dergi yazarlığı yapmanın video versiyonu olarak kabul edilir.

 

2.Unboxing: Yeni Ve Havalı Ürünler Tanıtın.

Unboxing kutu açılımı anlamına gelir ve ileri teknolojiye sahip günümüz elektronik dünyasında bir kutunun açılması son derece önemli bir olay olup son dönemin You Tube trendlerinden birini oluşturur. Yeni bir ürün piyasaya sürüldüğünde bu tür videolar ortaya çıkar ve söz konusu ürünün almaya değer olup olmadığına karar vermek için internette ürünü aratan izleyicilerin dikkatini çeker. Ürün sahipleri ürün içeriğini olduğu gibi göstermek adına ürün kutularını ilk açtıkları anı filme alırlar.

 

3.Ürün Değerlendirmesi: Sevdiğiniz ya da Sevmediğiniz Ürün veya Servisler Hakkında Konuşun.

Kutu açılım videoları bir üründen ne elde edebileceğinizi gösterir, ancak çoğu zaman potansiyel tüketiciler bir ürünü (veya hizmeti) belirli bir süre boyunca denemiş, test etmiş veya kullanmış kişileri ararlar. Ürün değerlendirmeleri tam olarak bunu ifade eder. Üstelik ürün değerlendirme videolarının kapsamı yalnızca elektronik cihazlarla sınırlı da değildir – insanlar her türden ürün için video incelemeleri yükleyebilir. Bir düşünün bakalım. Yararlı ve bilgilendirici bir ürün değerlendirme videosu oluşturmanıza olanak sağlayacak ne tür ürünler kullanıyorsunuz?

 

4.Video Oyunları: Bilgisayar Merakınıza Kucak Açın.

İnsanlar video oyunları oynamayı çok severler. Şaşırtıcı gibi gözükse de diğer insanların oyun oynamasını izlemeyi de severler. Örneğin Mark Edward Fischbach 22 milyondan fazla abonesi olan You Tube kanalı “Markiplier” in kurucusu olup oyun oynayarak para kazanan bir YouTuber’dır. İzleyiciler genellikle bu tarz bir kanala sahip YouTuber’ların oynadıkları oyunları izlemek veya bu videolara yorum bırakmaktan hoşlanırlar. Bunun nedeni söz konusu oyunu daha iyi nasıl oynayabileceklerini anlamak istemeleri ya da yalnızca eğlenme arzusu içinde olmalarıdır.

 

5.Eğitici Videolar: Takipçilerinize Herhangi Bir Şeyin Nasıl Yapılacağını Öğretin.

Teknoloji bizleri her yeni gün şaşırtmaya ya da kafalarımızı karıştırmaya devam ediyor. Artık çoğu insan herhangi bir ürünü kullanmadan önce ürün kılavuzunu okumaya çalışmak yerine YouTube’a yöneliyor. Hatırlatalım, YouTube dünyanın en büyük ikinci arama motoru sayılıyor. You Tube video içeriklerinde JavaScript kodlamaları ya da PC sorun giderme videolarından tutun da Photoshop programı düzenlemeleri veya iPhone kilit kırma işlemlerine kadar hemen her şeyi bulabilmeniz mümkün. Bir teknoloji dahisi olmak zorunda da değilsiniz – tek yapmanız gereken nasıl kullanılacağını zaten bildiğiniz herhangi bir programa ilişkin ayrıntıları insanlara yardımcı olacak belli tekniklerle gözler önüne sermek.

 

6.Müzik Performans Videoları: Yeteneklerinizi Gösterin.

Müzik yeteneğiniz mi var? O zaman bu yeteneği mutlaka YouTube üzerinden de paylaşmalısınız. YouTube müzik videoları yalnızca Vevo entegrasyonu sayesinde edinilen müzik arşivi ile sınırlı değil, sıradan insanların yüklediği şarkı veya cover’ları dinlemek de bir o kadar keyifli. YouTube kanalları üzerinden keşfedilen tonlarca sanatçı veya grup mevcut ve bugünlerde müzikle uğraşıp kariyerini bu sektörde ilerletmeyi hayal eden çoğu insanın ya da grubun You Tube kanalı açması adeta bir standart haline gelmiş durumda.

 

7.Yemek Pişirme: En Sevdiğiniz Yemek Tariflerini İnsanlarla Paylaşın.

Bir malzeme listesini ve adım adım talimatları içeren yemek tarifleri harikadır, ancak çoğu “nasıl yapılır” içerikli işte olduğu gibi yemek yapımında da bir yemeği yapmayı izleyerek öğrenmenizin önüne geçebilecek denli etkili başka hiçbir yöntem yoktur. Yemek pişirme videoları sayesinde takipçileriniz hangi teknikleri kullandığınızı tam olarak görebilir ve kullanılan malzemelerin her bir aşamada nasıl görünmeleri gerektiğine daha yakından bakma imkanı bulurlar. Paylaşacaklarınız basit tarifler veya atıştırmalıklara yönelik fikirlerden ibaret olsa bile onları YouTube’da paylaşmaya değer. Unutmayın, insanlar her zaman kolay ve pratik tarifler ararlar.

 

8.Seyahat Videoları: Dünyayı Keşfedin.

Yeni bir yere seyahat etmekten daha heyecan verici ne olabilir ki? Daha çok yurt içi seyahatler yapıyor olsanız dahi çok sayıda takipçiye ulaşabilecek ve daha önce oraya gitmemiş pek çok insanın ilgisini çekmeyi başarabileceksiniz. Birçok YouTube içerik oluşturucusu seyahat temasını vlogging(video günlükleri) ile birleştirir, ziyaret ettikleri yerleri belgeleyip açıklamak için de dijital kameralarını yanlarına alır. Bu, takipçilerinize bir yerin incelemeye değip değmeyeceğini göstermenin en harika yollarındandır.

 

9.Eğitim: Uzmanı Olduğunuz veya Tutkuyla Bağlandığınız Bilgileri Başkalarıyla Paylaşın.

Bilimsel bir alanda doktora yapmayı planlıyor veya bilgisayar dünyası ile hobi düzeyinde ilgileniyorsanız, YouTube üzerinden bildiklerinizi paylaşmanız dünya genelindeki milyonlarca takipçiyi derin bir bilgi ve tutku ile bağlı olduğunuz bir konu hakkında bilgilendirmek için kullanabileceğiniz en mantıklı ve en işlevsel yollardan biri olacaktır. Elbette ki bu tarz bir kanal sunum becerilerinizi de zorlayacaktır! Ama panik yapmayın.Bir konuyu kolay anlaşılır, ilgi çekici ve rahat bir şekilde öğretip sunabiliyorsanız takipçilerinizden tam puan alacağınıza şüphemiz yok.

 

10.Komedi: Takipçilerinizi güldürün.

Eğer oyunculuk yeteneğiniz varsa ya da komik şakalar yapma konusunda usta olduğunuzu düşünüyorsanız, bu anları videoya alarak bu yeteneği insanları takipçiniz olup videolarınızı paylaşmaya itecek denli güçlü bir eğlence malzemesine dönüştürebilirsiniz. Komik karikatürler yayımlamak veya oluşturmak bu fikri hayata geçirmenin en etkili yollarından biridir. Yazımızda bahsedilen You Tube kanalı önerilerinden herhangi birine eğlenceli bir dokunuş katmak adına da komediden yararlanabilirsiniz. Gerçekten yaratıcı olabildiğinizde hemen hemen her şeyi komik bir hale getirmeniz mümkün olacaktır.

 

11.Yaşam Önerileri: Ortak Sorunlarla Baş etme Konusunda Tavsiyeler Verin.

YouTube Google’dan sonraki en büyük ikinci arama motorudur; bu nedenle kişilerin bu platform üzerinden de kendilerini sorunlarını çözmeye bir hayli yaklaştıracak terimleri aradıkları konusunda bahse girebiliriz. Sağlık ve ilişkilerden tutun da para ve kariyer konularına kadar seçtiğiniz herhangi bir alanda kendi uzmanlığınızı kanıtlayabilir; bilgileriniz, eğitiminiz veya kişisel deneyiminize dayanarak tavsiyelerde bulunabilirsiniz. Daha da iyisi takipçilerinizden gelecek videonuzun ne hakkında olacağı konusunda yorum yapmalarını isteyebilirsiniz.

 

12.Animasyon: Film Çekme Sevdanızı Tüm Dünya İle Paylaşın.

Animasyon tutkunuz mu var? YouTube, sanat eserlerinizi paylaşmak için kullanabileceğiniz en uygun platformlardan biridir. Takipçileriniz veya izleyicilerinizden geri bildirim almak için kısa animasyonlar, web dizileri hatta uzun metrajlı filmler yaratmalısınız. Unutmayın, sanatınızı YouTube üzerinden paylaşmanız sizi hayallerinize bir adım daha yaklaştıracaktır.  Bu sayede hayallerinizi süsleyen animasyon işine girmeniz veya hayranı olduğunuz bir sanatçıyla ortak bir proje işi yürütmeniz konusunda size daha büyük fırsatlar sunabilecek kişiler tarafından keşfedilmeniz bir hayli kolaylaşacaktır.

 

13.Haberler: O Gün Yaşanan Olaylar Üzerine Yorum Yapın.

Pek çok kişi haber değeri taşıyan konulara değinerek veya ünlülere ilişkin magazinsel olaylara göz atıp bunlarla ilgili komedi videoları çekerek de YouTube’da başarılı olabiliyor. Örneğin, dünyaca ünlü Philip DeFranco, Philip DeFranco Şovu adını verdiği You Tube Kanalında günlük haberleri an be an takip edip yorumlayarak para kazanan bir YouTuber. Bu temada bir kanal açmayı düşünüyorsanız ele almaya karar verdiğiniz hikayelere kendi yorumlarınızı veya fikirlerinizi katarak haber ve eğlenceyi bir araya getirmeyi başarabileceğinizi unutmamalısınız.

 

14.Köpekler, Kediler ve Daha Fazlası: Hayvan Severlerle Bağlantı Kurun.

Kamera karşısına geçmek sizi endişelendiriyor mu? Bunun yerine videosunu çekebileceğiniz sevimli bir evcil hayvanınız mı var? O zaman kendinize bir YouTube kanalı fikri buldunuz demektir,üstelik istemediğiniz takdirde hiçbir videoda bulunmak zorunda da değilsiniz. İnternet dünyasının hayvanları sevdiğini söylemek son derece yetersiz bir ifade olacaktır, çünkü internet dünyası hayvanlara adeta tapar! Kameranızı köpeğinize, kedinize veya hamsterınıza çevirin ve çekime başlayın. Gerisinin tereyağından kıl çeker gibi geleceğini kendi gözlerinizle göreceksiniz.

 

15.Makyaj Veya Güzellik Tüyoları

Makyaj, saç, cilt bakımı, moda ve güzelliğe dair her türlü bilginin de yakından takip edilmesi gerekir. Bir eyeliner efektinde ustalaşmak için koca bir yazı okumaktansa bu işi başkasının yaptığı bir video izleyerek anlamaya çalışmanız çok daha kolaydır. Makyaj ve güzellik üzerine bir You Tube kanalı açmak genç kadınlar arasında popülerliği bir hayli yüksek olan seçeneklerden biridir. Örneğin Michelle Phan, bu kategorideki en tanınmış kanallardan birine sahip bir You Tuber’dır, ancak dünya genelinde aynı kategoride yer alıp şaşırtıcı yeteneklerini ya da stillerini başkalarıyla paylaşan binlerce güzellik uzmanı bulunuyor.

 

İlginizi çekebilir

Youtube’dan Para Kazanmak
İnternetten Para Kazanmak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.