En Sık Sorulan Mülakat Soruları ve Cevapları

Mülakat esnasında işverenlerin sorduğu soruların birçoğu standart mülakat sorularıdır. Bu tarz mülakat sorularını cevaplamak için hazırlık yapmak önemlidir. Cevabı ezberlemek zorunda değilsiniz ancak soruları gözden geçirmeniz gerekir. Bu sayede mülakat esnasında neler sorulacağını bilirsiniz ve neler söylemeniz gerektiği ile ilgili fikir sahibi olabilirsiniz.

Mülakatlar esnasında en fazla sorulan soruları ve verebileceğiniz en iyi cevapları öğrenmek için makaleyi okumaya devam edin.

 

1 – Şu zamana kadar ne tür sorumluluklar aldınız?

Şu anki veya geçmiş pozisyonlarınızla alakalı bu tarz sorular sorulduğunda geçmiş pozisyon veya pozisyonlarınızla alakalı net ve olumlu cevaplar vermeniz önemlidir.

En iyi cevap şekli sorumluluklarınızı detaylı bir şekilde açıklamak ve görüşmeye geldiğiniz pozisyonla alakalı bağlantılar kurmaktır. İş tanımlarında yer alan sorumluluklarla yeni pozisyonu bağlamaya çalışın. Böylelikle işveren işle ilgili gerekli niteliklere sahip olduğunuzu düşünür. Sorumluluklarınızın birçoğunu yeni işin gereklilikleriyle doğrudan bağlamaya odaklanın.

Dürüst olmanız oldukça önemlidir. Abartıdan uzak durun çünkü insan kaynakları sorumlusunun referanslarınızı daha önceden kontrol edip etmediğini bilemezsiniz.

 

2 – Bundan önceki işinizin sevdiğiniz ve sevmediğiniz yanları nelerdi?

Bundan önceki işinizin sevmediğiniz yanları nelerdir diye sorulduğunda fazla olumsuz olmayın. Görüşmecinin ilerleyen zamanlarda yeni işinizle veya şirketle ilgili olumsuz şeyler söyleyebileceğinizi düşünmesini istemezsiniz. Kendinizden bahsetmeniz daha mantıklı olacaktır.

Örnek cevaplar

Birlikte çalıştığım insanları severdim. Samimi ve eğlenceli bir ortam vardı ve her sabah işe gitmekten keyif alırdım. Aynı şekilde üst yönetimde harikaydı. Bütün çalışanlarının isimlerini bilirlerdi ve kişisel bağlantılar kurarlardı.  Ayrıca yerel organizasyonlar aracılığıyla sosyal yardımlar yapmaları da çok hoştu.

İşi bırakmanın nedenlerinden biri işin benim için yeterli zorlukta olmamasıydı. İş dünyasına yeni girmiş bir insan olduğum halde bana harika fırsatlar sundular. Bununla birlikte birkaç sene sonra potansiyelime tam olarak ulaşamadığımı hissetmeye başladım çünkü zorlu görevler yoktu ve şirket içinde terfi imkanı söz konusu değildi. Bu şirkette çalışmaktan hoşlanıyordum ve geliştirdiğim becerilerimin bir bölümünü şirkete bu borçluyum.

ABC şirketinde çalıştığım insanların hepsi yaptıkları işte bir numaraydı. Bu şirkette geçirdiğim süre zarfında farklı yönetim tarzları ve stratejiler öğrendim. Ancak edindiğim bu değerli deneyimleri kullanabileceğim daha uzmanlaşmış projelerin olmaması beni endişelendiriyordu.

XYZ şirketindeki insanlarla çalışmak müthişti ancak şirket yapısı ve büyüklüğü nedeniyle olası fırsatların kısıtlandığını hissediyordum. Ulusal anlamda varlık gösteren daha büyük bir şirketin küçük bir firmaya göre hem daha iyi görevler hem de daha iyi fırsatlar sunacağını düşünüyorum. Şirketinizdeki pozisyon beceri setlerimle uyuşuyor ve pazarlama bölümünüze ( insan kaynakları veya bilgi işlem ) değer katacağımı düşünüyorum.

 

3 – İlk ve son maaşınız ne kadardı?

Görüşmeciler adaylardan maaş geçmişlerini detaylı bir şekilde anlatmalarını ister. Unutmayın ki görüşmeciler daha önceki pozisyonlarınızdan ne kadar kazandığınızı öğrenmek isterler. Bu nedenle hazırlıklı olun.

Görüşmeciye listelediğiniz iş tanımlarınızla uyumlu şeyler söylediğinizden emin olun. Detaylı ve doğru bilgiler vermek için maaş geçmişinizi gözden geçirerek hafızanızı tazeleyin. Kazancınızı abartmayın veya şişirmeyin. İşverenlerin birçoğu iş teklifi yapmadan önce referansları kontrol eder ve maaş geçmişinizi onaylar. Sizin söylediklerinizle işvereninizin söyledikleri arasında uyuşmazlık olursa devre dışı kalırsınız.

 

4 – Karşılaştığınız en büyük zorluklar ve problemler nelerdi? Bu zorluklar ve problemlerle nasıl başa çıktınız?

Mülakat esnasında “Bu zorluklar ve problemlerle nasıl başa çıktınız?” sorusu sorulursa üstesinden geldiğiniz zorlu durumlarla ilgili örnekler anlatmanız gerekir. Sorunu nasıl araştırdığınızı ve çözümler bulmak için neler yaptığınızı anlatın.

En iyi cevaplar

Zorlu bir finans döneminde birçok satıcıyla görüşerek geri ödeme planları hakkında tatmin edici görüşmeler yapmıştım.

Yeni ürünümüzün yazılım geliştirme süreci geciktiğinde programı düzene sokmak için ekibi koordine ettim. Kısa bir süre içinde sorunların üstesinden başarılı bir şekilde geldik ve problemleri çözdük.

Uzun zamandır çalıştığımız bir müşterimiz işi rakibimize vermeye karar verdi. Müşteriyle görüştüm ve işlerin devam etmesini sağlamak amacıyla bizimle çalışmaya devam etmesi yönünde ikna ettim.

 

5 – En güçlü yönleriniz nelerdir?

“En güçlü yönleriniz nelerdir?” sorusu en basit mülakat sorularından biridir. Güçlü yönlerinizle ilgili bir soru sorulduğunda başvurduğunuz pozisyonla alakalı özelliklerinizden bahsetmeniz önemlidir.

Bu tarz bir soruyu cevaplamanın en iyi yolu başvurduğunuz pozisyonla doğrudan alakası olan becerilerinizden ve deneyimlerinizden bahsetmektir.

Örnek cevaplar

Bir proje üzerinde çalışırken sadece teslim tarihlerine uymaya çalışmam. Bunun ötesinde projeyi beklenen tarihten çok önce tamamlamaya çalışırım.

Satış hedeflerimi her çeyrekte aşarım ve her yıl ikramiye alırım.

Zaman yönetimi becerilerim harikadır. Organizeyimdir, verimli çalışırım ve çıkardığım işten gurur duyarım.

Müşteri ilişkileri becerilerimle ve zor durumları çözme yeteneğimle gurur duyarım.

Güçlü yönleriniz sorulduktan sonra güçlü yönlerinizin performansınıza olan etkisi de sorulabilir. Cevap verirken hem iş tanımlarını hem de işyerinde sergilediğiniz yeteneklerinizle alakalı özelliklerinizden bahsedin.

Mutlaka okuyun: “En Güçlü Yönleriniz Nelerdir?” Sorusuna Verilecek Cevaplar

 

6 – En zayıf yönleriniz nelerdir?

En zayıf yönlerinizin neler olduğu sorulduğunda işi riske sokmayacak ve farklı şekillerde verebileceğiniz bir sürü cevap vardır.

Önemsiz becerilerden bahsedin.

Mülakat yapılan geçerli pozisyon için gereken anahtar becerilerinizden ve güçlü yönlerinizden bahsettikten sonra başarınızı etkilemeyecek önemsiz becerilerinizden dürüst bir şekilde bahsedin.

Örneğin bakıcılık işine başvurduysanız grup sunumlarını yönetmek konusunda becerikli olmadığınızı söyleyebilirsiniz. Büyük gruplara yapılan sunumlarda zorluk çektiğinizi söyledikten hemen sonra hastalarla olan iletişimizin güçlü olduğundan bahsedin.

Geliştirdiğiniz becerilerinizden bahsedin.

Bir diğer seçenekte bir önceki işinizde geliştirdiğiniz becerilerinizden bahsetmektir. Bu sayede görüşmeciye zayıf yönlerinizi geliştirebildiğinizi göstermiş olursunuz.

Bu yöntemi kullanacaksanız geliştirdiğiniz becerinin başvurduğunuz iş pozisyonuyla alakalı olmadığından emin olmanız gerekir. İş için gerekli olan niteliklerinizin sorgulanmasını istemezsiniz.

Olumsuzu olumluya çevirin.

Başka bir seçenek de olumsuzu olumluya çevirmeye çalışmaktır. Örneğin aceleci ve ısrarcı olma özelliğinizi projeleri zamanından önce tamamlamanıza veya hesap tablosundaki her şeyi üç kez kontrol etmenize bağlayarak güçlü bir yönmüş gibi gösterebilirsiniz.

Unutmayın ki zayıf yönler terimi basit cevaplarda kullanılamaz. Mülakat esnasında olumlu şeylere odaklanmanız gerekir.

En iyi cevaplar

Bir proje üzerinde çalışırken sadece teslim tarihlerine uymaya çalışmam. Bunun ötesinde projeyi beklenen tarihten çok önce tamamlamaya çalışırım.

Organize olmak en güçlü yönüm değildir ancak uyguladığım zaman yönetimi sistemi organizasyon becerilerimi en iyi şekilde gerçekleştirmeme yardımcı olur.

Çıkardığım işin muhteşem olduğundan emin olmak isterim. Bu nedenle birçok kez kontrol ederim. Kurduğum sistem her şeyin yolunda gittiğinden emin olmama yardımcı olur.

Gelecek haftaların görüşmelerini ayarlamak için son dakikaya kadar beklerdim ancak görüşmeleri önceden ayarlamanın daha mantıklı olduğunu öğrendim.

Bazen bir görev üzerinde gereğinden fazla çalışırım. Ancak teslim tarihlerini asla kaçırmam ve bir sonraki göreve ne zaman başlamam gerektiğini her zaman bilirim.

Üniversitedeyken hesap konusunda pek iyi değildim ancak özel dersler alarak ve ekstra çaba göstererek üstesinden gelmeyi başardım.

Mükemmeliyetçi olmamı iş yaşantımda avantaja dönüştürdüm. Teslim tarihlerine uymada çok iyiyimdir ve detaylara dikkat etmem harika işler çıkarmama yardımcı olur.

Bir projeye bitirmeden diğer projeye geçmezdim ancak aynı anda birden fazla proje üzerinde çalışmayı öğrendim. Bu sayede daha yaratıcı ve verimli olduğumu düşünüyorum.

Mutlaka okuyun: “En Zayıf Yönünüz Nedir? ” Sorusuna Verilecek Cevaplar

 

7 – Stres ve baskıyla nasıl başa çıkarsınız?

En tipik mülakat sorularından biri stres ve baskıyla nasıl başa çıktığınızdır.

İşte verebileceğiniz en iyi cevaplar:

Stres benim için oldukça önemlidir. Stresli olduğumda çok daha iyi işler çıkarırım. Stresle başa çıkmanın en iyi yolu iyi stres ve kötü stres arasında denge kurmaktır. Motive olmaya devam etmek ve üretken olmak için iyi strese ihtiyacım vardır.

Stres yerine olaylara tepki veririm. Bu sayede olayı çözerim ve stresim geçer.

Stres altındayken daha iyi çalışırım ve zorlu iş ortamlarında çalışmanın daha eğlenceli olduğunu düşünüyorum.

Stresle başa çıkmak için her akşam spor salonuna giderim. Spor benim için en iyi stres gidericidir.

Sorumluluklarımı öncelik sırasına koymam stres anlarında ne yapmam gerektiği ile fikir sahibi olmama ve baskıyı en etkili şekilde yönetmeme yardımcı olur.

Yönettiğim insanlar stres seviyemi arttırırsa zorlu durumların üstesinden daha iyi bir şekilde gelmek için seçenekler sunarım.

Teslim tarihiyle ilgili baskı altında olduğumda daha yaratıcı işler çıkarırım.

Stresle alakalı zor zamanlar geçiren insanlardan değilim. Baskı altında olduğumda odaklanırım ve işlerimi tamamlarım.

Baskının olduğu dinamik ortamları eğlenceli buluyorum.

En iyi işlerimden bazılarını ortamın çok stresli olduğu ve teslim tarihleri sıkı olan projelerde çıkardım.

Baskı altındayken sakin kalabilen bir insanım ve stresle kolayca başa çıkabilirim.

Görüşmeciye stresle nasıl başa çıktığınızı gösteren örnekler anlatmanız oldukça mantıklıdır. Bu sayede karşı tarafa stres ve baskı olduğunda ne kadar iyi işler çıkarabileceğinizle ilgili fikir vermiş olursunuz.

Mutlaka okuyun: “Baskı ve Stres ile Nasıl Başa Çıkıyorsunuz?” Sorusuna Verilecek Cevaplar

 

8 – Yaşadığınız zorlu olaylardan ve/veya projelerden ve bunların üstesinden nasıl geldiğinizden bahsedin.

“Vermek zorunda olduğunuz en zorlu kararlar neydi?” veya “Yaşadığınız zorlu olaylardan ve/veya projelerden ve bunların üstesinden nasıl geldiğinizden bahsedin” gibi soruların doğru veya yanlış cevapları yoktur.

Belirli durumların üstesinden nasıl geldiğinizi anlamak amacıyla tasarlanmış davranışsal mülakat soruları vardır. Arkasında mantık olan bu tür sorular geçmişte nasıl davrandığınıza bağlı olarak gelecekte neler yapacağınızı anlamaya yönelik olara sorulur.

En iyi cevaplar

Zorlu olaylarla ilgili somut örnekler vererek neler olduğunu anlatın. Daha sonra problemi çözmek için neler yaptığınızdan bahsedin.

Cevaplarınız olumlu ve spesifik olsun. “Ahmet haber vermeden istifa etmiş olsa da boşalan pozisyona yeni birisini bulana kadar bölümün iş bölümünü yeniden düzenleyerek sorunu çözdük.” Neler yaptığınızı ve nasıl yaptığınızı maddeler halinde anlatın.

Bu tarz sorulara hazırlanmanın en iyi yolu yaşadığınız olayları hatırlayarak hafızanızı tazelemek ve üstesinden geldiğiniz özel durumları göz önünde bulundurmaktır.

Mutlaka okuyun: “Vermek Zorunda Kaldığınız En Zor Kararlar Neydi?” Sorusuna Verilecek Cevaplar

 

9 – Daha önceki pozisyonunuzla alakalı en büyük başarınız ve başarısızlığınız nedir?

Olası işveren şu anki veya geçmişteki pozisyonunuzda neler başardığınızı ve nelerde başarısız olduğunuzu öğrenmek ister.

Başarılarınızla ilgili sorular

Bu tür sorulara cevap vermenin en iyi yolu başvurduğunuz iş pozisyonuyla uyumlu olabilecek başarılarınızdan bahsetmektir. Özgeçmişinizi ve iş ilanını yeniden gözden geçirin.  En iyi eşleşmeyi bulun ve şirket için faydalı olacağını göstermek için bu eşleşmeyi kullanın.

Başarılarınızla ilgili bir soru sorulduğunda geçmiş pozisyonunuzda neler başardığınızla ilgili spesifik bir örnek verin.

İş başvurusu yaparken hedeflenmiş bir ön yazı yazdıysanız cevap olarak bunu kullanabilirsiniz. Örneğin başvuru yaptığınız yer bir okulsa görüşmeciye öğrencileri okula nasıl kayıt ettiğinizden, ailelerle ilgili problemleri nasıl çözdüğünüzden, kayıt yazılımını nasıl tasarladığınızdan ve yönettiğinizden bahsedin.

Başarısızlıklarınızla ilgili sorular

Herhangi bir başarısızlığınız olmadıysa bunu söyleyin. Eğer aklınıza gelen bir örnek olursa bu örneğin önemsiz olduğundan emin olun ve olumluya çevirin. Örneğin teslim tarihi olan bir proje üzerinde çalıştıysanız görüşmeciye işi teslim tarihinde teslim etmek için iş yoğunluğunu ve zaman çizelgesini nasıl ayarladığınızı anlatın.

Aynı zamanda başarısızlığa neden olan şeyin ne olduğunu ve bir daha aynı olayın yaşanmaması için ne gibi önlemler aldığınızdan bahsedin. Bu sayede görüşmeci üzerinde olumsuz bir etki bırakmamış olursunuz.

 

10 – Başarıyı nasıl değerlendirirsiniz?

Mülakat esnasında görüşmeci “Başarıyı nasıl değerlendirirsiniz?” diye bir soru sorabilir. Bu tür sorular işverenin iş etiğinizi, hedeflerinizi ve kişiliğinizi anlamasına yardımcı olur.

Cevabınızın başvurduğunuz pozisyonla bağlantısı olması gerekir. Büyük bir şirket kar zarar tablosuna önem verirken kar amacı gütmeyen bir kuruluş başarıyı parayla değil sosyal etkiyle ölçer. Mülakattan önce araştırma yaptınız mı? Şirketin internet sitesini gözden geçirin, şirketle ilgili haberleri ve medyayı araştırın ve hedef tanımıyla ilgili herhangi bir bilgi bulup bulamayacağınıza bakın.

Tabi ki cevaplarınıza kendi kişiliğinizle alakalı yönleri de dahil etmek istersiniz. Şirketin değerleriyle kendi değerlerinizin örtüştüğü bir nokta varsa mülakat esnasında buna vurgu yapın. Ancak dengeli bir cevap verdiğinizden emin olun.

İşte bazı örnek cevaplar:

Ben başarıyı farklı şekillerde değerlendiririm. İşteyken yöneticilerim ve mesai arkadaşlarımla hedeflerimiz hakkında konuşuruz.  Diğer çalışanlarla da konuşmak hem ödüllendirici bir başarıdır hem de çalışanlara ilerleme fırsatı sunar. İş sonrası da topu yakalamak için beysbol oynarım. Sonuçta bu alandaki başarı da budur.

Bana göre başarı işimi iyi yapmaktır. Başkaları tarafından yaptığı işte en iyisi olarak ve hedeflerini gerçekleştirmek için en zoru başaran biri olarak tanınmak isterim.

Ben başarıyı hem işime hem de çalışma arkadaşlarıma bağlı olarak değerlendiririm. Bana göre başarılı olmak için ekibin hem bireysel hem de ekip hedeflerini başarması gerekir.

Ben başarıyı sonuçlara göre değerlendiririm. Başarı ölçülebilir sonuçlardır.

Bana göre başarı iyi performans gösterirken ve pozisyonumdan memnunken yaptığım işinde şirkete, bana ve diğer insanların hayatına değer katmasıdır.

 

11 – Neden işinizden ayrıldınız veya ayrılıyorsunuz?

“Neden işinizden ayrılmak istiyorsunuz?” veya “Neden bir önceki işinizden ayrıldınız?” mülakatlarda sorulan en tipik sorulardandır.

Kendi isteğinizle ayrıldıysanız bu tür sorulara en iyi cevabı vermek için aşağıdaki önerileri kendi durumunuza uyarlayarak kullanın. İşten iyi koşullarda ayrılmadıysanız net olun ve soruya odaklanın.

Patronunuz hakkında kötü konuşmayın

İşten ayrılma nedeniniz ne olursa olsun bir önceki işvereniniz hakkında kötü konuşmayın. Patronunuz hakkında kötü konuşursanız görüşmeci ileride şirket hakkında da kötü konuşacağınızı düşünür. Bir gün eski patronu için berbattı diyen biriyle görüştüm. İyi maaş vermiyorlarmış, çalışma saatleri çok kötüymüş ve işinden nefret ediyormuş. Ve bahsettiği şirket benim şirketimin en büyük ve en önemli müşterisiydi. Ve değerli bir müşterim hakkında bu şekilde konuşan bir kişiyi işe almam söz konusu bile olamazdı. Sonuçta fırsatı kaçırdı.

Bunun gibi tipik mülakat sorularına önceden çalışın. Cevaplarınızla ilgili alıştırmalar yapın ki ileriki koşullarınız ve hedeflerinizle alakalı olumlu ve net bir algı oluşturabilesiniz.

İşinizden neden ayrıldınız sorusuna verilebilecek örnek cevaplar

Yaptığım işten sıkılmaya başlamıştım ve daha zorlu görevler istiyordum. Ben harika bir çalışanım ve mutsuzluğumun işverenime herhangi bir etkisinin olmasını istemedim.

Şu an çalıştığım şirkette yükselme şansım yok ve yeni mücadeleler için ayrılmaya hazırım.

Daha büyük görevler arıyorum ve kariyerimi ilerletmek istiyorum.

Bulunduğum bölümdeki kurumsal yapılandırmalar yüzünden geçici süreyle işten çıkarıldım.

İlerlemek istediğim bir nokta var ve şu anki işverenim bana böyle bir fırsat sunmuyor.

Son görevimde uzun yıllar geçirdikten sonra ekibe yönelik bir iş ortamı olan bir şirkette çalışmaya karar verdim.

Teknik becerilerimi ve deneyimlerimi kullanarak yeni görevlerde yer almak ve yeni fırsatlar yakalamak istiyorum.

Lisansımı yeni aldım ve bir sonraki pozisyonumda eğitimimden faydalanmak istiyorum.

Daha fazla sorumluluğumun olabileceği bir iş istiyorum ve yeni mücadelelere hazırım.

Bir önceki işimden ailemle daha fazla zaman geçirmek için ayrıldım. Koşullar değişti ve tam zamanlı bir işe için yeniden hazırım.

Büyümekte olan ve ilerleme fırsatı bulacağım istikrarlı bir şirkette çalışmak istiyorum.

Ev ve iş arasında gidip gelirken çok zaman kaybediyordum. Evime yakın bir işyerinde çalışmak istiyorum.

Dürüst olmak gerekirse taşınmayı düşünmüyordum ancak bu iş ilanını gördüğümde şirket ve pozisyon ilgimi çekti. Bu iş niteliklerimle uyuşan oldukça heyecan verici bir fırsat.

Bu iş fırsatı becerilerimle ve deneyimlerimle harika bir biçimde uyuşuyor.

Şirket küçülmeye gitti ve ne yazık ki işten çıkarıldım.

 

12 – Bu işi neden istiyorsunuz?

Neden bu işi istiyorsunuz? Bu soruya cevap vermek için hazırlık yaptınız mı?

Unutmayın ki başvurduğunuz iş pozisyonuna ve özel koşullarınıza bağlı olarak cevaplarınızı düzenleyebilirsiniz.

“Neden bu işi istiyorsunuz?” sorusuna verebileceğiniz yanıtlardan bazıları

Bu şirket sadece iyi bir fırsat değil aynı zamanda niteliklerimle fark yaratabileceğim bir yer. Finans sorumlusu olarak yeni hisse senedi opsiyonları kanunda oldukça tecrübeliyim ve bu pozisyon için oldukça uygun olduğumu düşünüyorum.

Bu işi istiyorum çünkü satış ve pazarlama gibi yetkinliklerimle uyuşuyor. Daha öncede belirttiğim gibi bir önceki işimde yıllık büyüme oranını %22 arttırdım. Buna ek olarak birlikte çalışacağım ekip muhteşem görünüyor.

Bu şirketin yükselişte olduğunu net bir şekilde anladım. İnternet sitenizde bir sürü yeni ürünün yakın zamanda piyasaya sürüleceği yazıyor. Bende bu büyümenin bir parçası olmak istiyorum.

Deneyimli bir teknisyen olarak kapsamlı araştırmalar yapmaktan hoşlanırım. Sürekli ilerleyen bir ekibin parçası olmak benim için muhteşem bir deneyim olacak.

Bu iş bütün kariyerim boyunca ilgilendiğim şeylere çok uyuyor. Hem kısa hem uzun vadeli faaliyetlerin karışımını harika bir biçimde sunuyor. Kısa vadeli başarılarım beni bir üst seviyeye çıkaracak ve uzun vadeli başarılarım mükemmel hissetmeme neden olacak.

Sinema bileti satışı işini istiyorum çünkü bu işte çok iyiyim. İnsanlarla olan iletişimim kuvvetlidir ve para idaresinde iyiyimdir.  Normal çalışma saatleri olan bir iş istiyorum ve işe her zaman vaktinde gelirim.

Yapmak istediğim işte hem yaratıcılık hem de araştırma becerilerimi kullanmak istiyorum. Şirketinizle ilgili edindiğim haberlere göre sağlam problemlere çözümler sunan kişileri ödüllendiriyormuşsunuz.

 

13 – Sizi neden işe almalıyız?

Bir işveren “Sizi neden işe alalım?” sorusu sorduğunda işverene şirkete ne sunacağınızı anlatan kısa ve öz bir satış konuşması yapmanız gerekir.

Bu soruyu cevaplamanın en iyi yolu becerilerinizle ve başarılarınızla alakalı örnekler vererek pozisyon için en iyi aday olduğunuzu kanıtlamaktır. Niteliklerinizle iş tanımını karşılaştırmak için birkaç dakikanızı ayırın ve aynı zamanda diğer pozisyonlarınızdaki başarılarınızdan da bahsedin. Olumlu olun ve şirkete olan ilginizi yineleyin. İşte cevaplarınızı nasıl hazırlayacağınız.

İş listesini düşünün

Bu soru için cevap hazırlarken iş listesine bakın. Kişilik özellikleri, beceriler ve niteliklerde dahil pozisyonun gerekliliklerini listeleyin. Daha sonra bu gerekliliklerle uyan niteliklerinizin listesini yapın. Nitelikleriniz doğrultusunda gerçekleştirdiğiniz başarılarınızı düşünün. Örneğin takım oyuncusu olduğunuzu yazdıysanız ekibinizle gerçekleştirdiğiniz başarılı bir projeyi düşünün.

Cevabınız bir veya iki dakikadan uzun sürmesin. Bu nedenle satış konuşmanızda vurgulamak üzere listenizden bir veya iki tane nitelik seçin.

Benzersiz özelliklerinize odaklanın

Görüşmeci kendinizi diğer adaylardan nasıl farklılaştırabileceğinizi görmek ister. Bu nedenle eşsiz olduğunuzu gösteren bir veya iki niteliğinize odaklanın. Örneğin işin gerektirdiği belli becerilerde oldukça deneyimliyseniz bundan bahsedin. Bu paha biçilemez bir çalışan olacağınızı göstermenize yardımcı olacaktır.

Cevap örnekleri

Bir düzene çalışanı verimli bir şekilde idare edebilecek bir satış sorumlusu aradığınızı belirttiniz. Satış müdürü olarak on beş senelik deneyimim var. Güçlü takım kurma ve motive etme becerilerine sahibim. Çalışanları motive etmek için geliştirdiğim yenilikçi stratejilerim sayesinde iki kere en iyi müdür ödülünü kazandım. Beni işe alırsanız liderlik becerilerimi ve stratejilerimi kazanç elde etmenize yardımcı olmak için kullanacağım.

İş ilanınızda sabırlı ve merhametli bir öğretmen aradığınızı belirtmişsiniz. İki yıl boyunca okuma güçlüğü çeken çocuklara öğretmenlik yaptım. Hem öğrencilerime akademik kazançlar sağladım hem de sabırlı olma konusunda kendimi eğittim.  Ses okuma bilgisi öğretme konusundaki deneyimimle 6-18 yaş arasındaki çocuklara oldukça faydalı oldum. Bir önceki işverenim başarı geçmişimden dolayı bana her zaman en zorlu öğrencileri verdi. Bu pozisyon için hem deneyimlerim hem de sabır ve problem çözmedeki yaratıcılığımla oldukça uygunum.

Mutlaka okuyun: “Neden Sizi İşe Alalım?” Sorusuna Verilecek Cevaplar

 

14 – Gelecekle ilgili ne tür hedefleriniz var?

Mülakatlar esnasında sıklıkla sorulan sorulardan biri gelecek hedefleridir.

Gelecekle ilgili ne tür hedefleriniz var?” veya “Beş yıl içinde kendinizi nerede görüyorsunuz?” gibi soruları yanıtlamanın en iyi yolu pozisyondan ve şirketten bahsetmektir.

Aile kurmak veya okula dönmek gibi hedeflerinizden bahsetmeyin. Bunların soruyla alakası yoktur ve saf dışı olmanıza neden olur. Bunun yerine başvurduğunuz işle alakalı cevaplar verin. Verebileceğiniz iyi cevaplar:

Uzun vadeli hedeflerim öğrenmeye devam edebileceğim, fazladan sorumluluklar alabileceğim ve değer katabileceğim bir şirketin parçası olmak,

Kendimi iyi yapılanmış ve sağlam bir şirketin en iyi çalışanı olarak görmek istiyorum. Becerilerimi artırmak ve meslek derneklerindeki faaliyetlerime devam etmek istiyorum.

Deneyimimi arttırdıktan sonra teknik pozisyondan yönetim pozisyonuna geçmek istiyorum.

Mutlaka okuyun: “Gelecek Hedefleriniz Nelerdir?” Sorusuna Verilecek Cevaplar

 

15 – Maaş beklentiniz nedir?

Ücretle ilgili konuşmaya başlamadan önce pozisyonunun değerini bilmeniz gerekir. Maaşları araştırmak için vakit harcayın. Bu sayede değerinizin ne kadar olduğunu öğrenebilirsiniz.

Maaş pazarlıklarıyla ilgili ipuçları

Ne kadar kazanabileceğinizi öğrendikten sonra bu rakamı nasıl elde edebileceğinizle düşünmeniz gerekir. Sabırlı olmanız gerektiğini unutmayın.

Maaş beklentiniz sorulduğunda pozisyona ve tazminat paketine göre değişeceğini söyleyin. Veya sorumluluklarınız ve işin zorlukları hakkında daha fazla bilgi almak istediğinizi söyleyin.

Bir diğer seçenekte daha önce yaptığınız maaş araştırmalarına bağlı olarak maaş aralığı sunmaktır. Teklifi aldıktan sonra anında kabul veya reddetmek zorunda değilsiniz. “Biraz düşünmeye ihtiyacım var” demeniz orijinal teklifi yükseltmenize yardımcı olur.

Pozisyon ve verilen teklif arasında çelişki olduğunu hissederseniz “hayır” cevabını verin. Hayır cevabı daha iyi bir teklif almanızı sağlayacaktır. Ancak bu işe ihtiyacınız varsa dikkatli olmanız gerektiğini de aklınızdan çıkarmayın. İşveren hayır cevabını kabul edebilir ve bir sonraki adaya geçebilir.

Mutlaka okuyun: Maaş Pazarlığı Yaparken Bilmeniz Gereken 33 İpucu

 

16 – Bize kendinizden bahsedin

Mülakat odasından içeri girdiniz, görüşmeciyle el sıkıştınız ve en güzel gülümsemenizle yerinize oturdunuz. İlk sorunun ne olacağını tahmin edin: “Bize kendinizden bahsedin”

Ayrıntılı bir şekilde kendinizden mi bahsedeceksiniz? Bir sonraki beş dakikayı ne kadar sevecen, sadık ve çalışkan bir insan olduğunuzu anlatarak mı geçireceksiniz? Bunu yaparsanız görüşmeciyi sıkarsınız ve negatif bir izlenim bırakırsınız.

En iyi cevaplar

Bu oldukça yaygın bir mülakat sorusu olmasına rağmen adayların birçoğu bu soruya verecekleri yanıtla ilgili hazırlık yapmaz. Soru çok yatıştırıcı ve gayri resmi olduğundan gardımızı düşürürüz ve rahat davranırız.

Görüşmecinin amacı 10 dakikalık bir tez duymak değildir. Bunun yerine jilet gibi keskin cümleler kurmanızı ve kendinizi rakiplerinizden farklılaştırmanızı bekler.

Benzersiz satış teklifiniz

Kendinizle alakalı bir özet yapın. Kişisel markalama veya katma değer açıklaması olarak bilinen benzersiz satış teklifi kim olduğunuzu, güçlü yönlerinizin neler olduğunu ve güçlü yönlerinizi kullanarak şirkete ne tür faydalar sunabileceğinizi gösteren bir cümlelik tanımdır.

Spesifik olun

En güçlü yönlerinizi kullanarak atağa geçmeniz gerektiğini unutmayın. Açık olun ve alakasız becerilerinizden veya yeteneklerinizden bahsetmeyin.

Hazırlıklı olun

Mülakat odasına girer girmez “bize kendinizden bahsedin” cümlesini duyacağınızı unutmayın. Kim olduğunuzu, güçlü yönlerinizin neler olduğunu ve şirkete sağlayacağınız faydaların neler olduğunu anlatan kişisel markalama açıklamanızı önceden hazırlamış olun. Bu yaklaşımı benimsediğiniz takdirde görüşmecinin ilgisini çekersiniz ve sizin hakkınızda daha fazla şey öğrenmek ister. Kendinizi rakiplerinizden farklılaştırmış olsunuz. Hatırlanma ve işe alınma şansınız büyük ölçüde artar.

Mutlaka okuyun: Bize Kendinizden Bahseder misiniz? ” Sorusuna Verilecek Cevaplar

 

17 – En iyi ve en kötü patronunuz kimdi?

“En iyi ve en kötü patronunuz kimdi?” sorusunu soran bir görüşmeci kin besleyip beslemediğinizi veya suçlamalarda bulunup bulunmayacağınızı değerlendirmek niyetindedir. Ayrıca şirketin liderlik tarzıyla uyuşup uyuşmayacağınızı da tespit etmeye çalışır.

Eski patronunuz berbat bir insan olsa bile bunu söylemeyin. Görüşmeciler negatif şeyler duymaktan hoşlanmaz ve eski şirketinizle ilgili neler söyleyeceğinizi merak eder.

En iyi cevaplar

Her patronumdan bir şeyler öğrendim. İyi olanlardan ne yapmam gerektiğini kötü olanlardan ne yapmamam gerektiğini.

Kariyerimin başında bana yardımcı olan bir akıl hocam vardı ve hala görüşüyoruz. Dürüst olmak gerekirse her patronumdan bir şeyler öğrendim.

Mutlaka okuyun: Patronunuzu Yönetmenin Yolları

 

18 – Tutkunuz nedir?

Mülakat esnasında görüşmeci tutkunuzun ne olduğunu sorarsa hayatınızdaki en önemli şeyi paylaşın. Bu soru kararlılığınızı göstermeniz ve sizin için önemli olan şeyin ne olduğunu anlatmanız için harika bir fırsattır.

Cevabınızın iş odaklı olması gerekmez ancak alakasız şeyler paylaşmaktan da sakınmalısınız.

Örneğin Everest dağına çıkmak gibi bir hedefi olan bir dağcı olduğunuzu veya kışı Aspen’de kayak yaparak geçirmek isteyen bir insan olduğunuzu söylemeyin.

Örnek cevaplar

En büyük tutkularımdan biri insanlara yardımcı olmaktır. Gençken anneme ev işlerinde yardım ederdim. Büyüdükçe bu alışkanlığımda büyüdü ve diğerlerine de yardımcı olmaya başladım. İnsanlara belirli ihtiyaçlarını karşılamalarını sağlayacak çözümler bularak yardımcı olmayı çok seviyorum.

Resim yapmaya bayılıyorum. Haftada bir kez sanat kursuna gidiyorum ve her hafta sonu resim yapmak için zaman ayırmaya çalışıyorum. Çok fazla yeteneğim olmasa bile resim yapmak beni çok rahatlatıyor.

Babamı pankreas kanserinden kaybettim ve o günden sonra kanserle ilgili farkındalığı arttırmak ve kanser araştırmalarına fon sağlamak için gönüllü olarak çalışıyorum. PanCan’de gönüllü olarak çalışıyorum ve gönüllü ağının bir parçasıyım.

En büyük tutkum fark yaratmaktır. Bir projeye dahil olduğumda başarıyı yakalamak için elimden gelenin fazlasını yaparım. Aynısı özel yaşantım içinde geçerlidir.

İyi bir kayakçıyım ve hafta sonları ve tatillerde kayak yapmaktan hoşlanıyorum.

Mutlaka okuyun: Tutkunuzu Nasıl Bulursunuz?

 

19 – Müdürleriniz ve iş arkadaşlarınızla ilgili sorular

Bu tarz soruların amacı iyi bir takım oyuncusu olup olmadığınızı anlamaktır. Zor sorular geldiğinde soruyu cevaplamadan önce birkaç saniye düşünün.

Örnek sorular ve cevaplar

Aynı projede çalıştığınız ancak üzerine düşen görevleri yerine getirmeyen bir iş arkadaşınızdan bahsedin. Ne yaptınız ve sonuç ne oldu?

Ayşe’yle yakın çalışıyorduk ve iş yükünün büyük bir bölümünü genellikle ben üstleniyordum. Teslim tarihi olan bir proje üzerinde çalışırken Ayşe’nin projeye olan katkısının minimal olduğunu fark ettim. Proje bittikten sonra onunla konuşmaya karar verdim. Bunu yaptığım için memnunum çünkü konuşmadan sonra özel hayatında problemler yaşadığını öğrendim. İyi niyetimden dolayı bana teşekkür etti. Sonuçta birlikte çalışma yeteneğimiz ciddi oranda arttı.

Bir meslektaşınızın başarısını diğerleriyle nasıl paylaştığınızı gösteren bir örnek verin.

Son işyerimde iş arkadaşlarımdan biri sinirli bir müşteriyi sakinleştirme, müşterinin problemini çözme ve satışı tamamlama konusunda harika bir iş çıkardır. Patron işlerin nasıl gittiğini sorduğunda her şeyin yolunda olduğunu ve iş arkadaşımın harika bir iş çıkardığını söyledim. Bu durumda hem patronum, hem müşteri hem de iş arkadaşım kazanmış oldu.

Müdürünüzle iş konusunda anlaşamadığınız bir andan bahsedin. Sonuç ne oldu ve sonucu nasıl değiştirdiniz?

Kariyerimin ilk yıllarında pazartesi günleri oldukça keyifli olan ancak cuma gününe doğru ruh hali değişen ve yaptığım her şey de bir hata bulan bir müdürüm vardı. Görevi bırakana kadar müdürün ruh halini değiştiren olayın ne olduğunu bir türlü anlayamadım. Müdürüm pazartesi günleri hafta sonumun nasıl geçtiğini ve neler yaptığımı sorardı. Ona çok eğlendiğimi ve bir sonraki hafta sonunu iple çektiğimi söylerdim. Daha sonra benim hayatımla onun hayatı arasında ciddi farklar olduğunu anladım. Bana sorular sorduğunda kısa cevaplar vermeye başladım ve hemen arkasından onun neler yaptığını sormaya başladım.

Hoşlanmadığınız biriyle çalıştınız mı? Bu durumun üstesinden nasıl geldiniz?

Evet, insan olarak farklı olduğunu düşündüğüm biriyle çalıştım. Ancak onun becerilerine, problemleri çözme kabiliyetine odaklandım ve benimde tutumlarım değişmeye başladı. Ona bu konuda minnettarım. Asla arkadaş olmadık ancak birlikte harika işler çıkarttık.

Birine yardımcı olduğunuz bir anınızı anlatın

Yakın zamanda işe vaktinde gelme konusunda sorunlar yaşayan Ahmet isminde biri işe başladı. Patronum bu durumdan nefret ediyordu. Ahmet’e bir öğle yemeğinde işe vaktinde gelmenin patron için ne kadar önemli olduğunu anlattım. Ahmet tavsiyemden dolayı bana teşekkür etti ve işe vaktinde gelmeye başladı.

Biri hakkında yanlış hüküm verdiğiniz bir anınızı anlatın

Eski işyerimde benimle son derece sert ve aksi konuşan uzun süreli bir personel vardı. İlk başta onun takdirini toplamaya çalıştım. Daha sonra bunun işe yaramadığınızı ve problemin arttığını fark ettim. Onun diğer çalışanlarla nasıl iletişim kurduğunu gözlemledim ve tek başıma olmadığımı anladım. İnsanların birçoğuna sert ve kaba davranıyordu. Onun onayını almayı denemeyi bıraktım ve bu tavrı hayranlık duyduğu bir önceki patronundan öğrendiğini keşfettim.

Sizden yaşça büyük ( yaşça küçük ) olan iş arkadaşlarınızla nasıl geçinirsiniz?

İş arkadaşlarınız yaşça sizden büyükse vereceğiniz cevap: Sonuçların daha iyi olacağını düşünerek bir şeyleri yaparken yeni yollar denediğim zamanlar oldu. Ancak daha sonra çok daha iyi olduğunu düşündüğüm yolların en iyi yol olmadığını anladım. Bu nedenle benden yaşça büyük olan iş arkadaşlarımın bilgi birikimlerine ve deneyimlerine saygı duyarım.

İş arkadaşlarınız yaşça sizden küçükse vereceğiniz cevap: kısa sürede birlikte çalıştığım insanlara ebeveynlik yapmanın benim işim olmadığını anladım. Benim görevim onları tanımak ve verimli bir şekilde çalışabilmek için ortak bir zemin yaratmaktı. Zaman aldı ancak çaba sarf etmeye değdi.

 

20 – Kariyer hedeflerinizle ilgili sorular

Günümüzün hızla değişen iş dünyasında işverenler doğru kararlar verip veremeyeceğinizi tartmak ister.

Üniversite mezuniyetinizden başlayın ve her kariyer değişimizin arkasındaki mantığı anlatın.

Üniversiteden mezun olur olmaz ABC firmasına girdim. Özgeçmişimde de gördüğünüz gibi iki kere terfi aldım. Daha sonra XYZ firmasından bir iş teklifi aldım. Dört senedir XYZ firmasındayım ve departmanıma nasıl katkı sağlayacağımla ile harika şeyler öğrendim.

Bir işi tamamlamak için ne kadar süreye ihtiyaç duyarsınız?

İşyerindeyken zamanımı oldukça verimli kullanırım. İşi tamamlamam çalıştığım saat sayısıyla değil zamanımı nasıl verimli kullandığımla alakalıdır. Referanslarımın da işleri hızlı ve profesyonel bir biçimde tamamladığımı söyleyeceğinden eminim.

Şu anki işinizde kalacak olursanız bir sonraki adımınız ne olur?

Bir sonraki adımım global pazarlama departmanına yükselmek olur.

Başarıyı nasıl ölçersiniz?

Profesyonel başarıyı çalıştığım şirketin standartlarına ve iş arkadaşlarımdan, arkadaşlarımdan ve astlarımdan aldığım geri bildirimlere bağlı olarak ölçerim. Bana kalırsa ben iyi bir eş, iyi bir baba ve iyi bir vatandaş olarak biliniyorum.

Hayalinizdeki işi anlatın

Çocukken futbolcu olmanın hayalini kurardım. Bu konuda iyi olmadığımı anladığımda pazarlama konusundaki becerilerime odaklandım çünkü bu becerim sayesinde hem büyük faydalar sağlıyorum hem de bu yeteneğimi iş ortamında kullanmaktan keyif alıyorum.

 

İlginizi çekebilir

İstediğnizi İşi Kapmanızı Sağlayacak Mülakat Tavsiyeleri
İş Görüşmesine Giderken Nasıl Giyinmeli?
Apple’ın Sorduğu Hileli Mülakat Soruları
100.000 TL Paranız Olsa Nasıl Yatırım Yapardınız? Hemen Deneyin!

Sadece 695 TL'ye Website Sahibi Olun!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.