Girişimcilerin Breaking Bad Dizisinden Çıkarması Gereken Dersler

PARAM OLSA ŞURAYA YATIRIRDIM DİYE DÜŞÜNME!

100.000 TL SANAL PARA İLE NELER YAPABİLECEĞİNİ HEMEN GÖR!

(Ücretsiz VİOP Deneme Hesabı Açmak için Tıklayın!)

Breaking Bad dizisi sonsuza kadar yaşayacak yapımlardan biri olarak zihnimize kazındı. Diziden öğrenebileceğimiz birçok şey olduğu gibi, toplum üzerindeki etkileri de uzun yıllar devam edecektir. Şartların bir insanı, kendine asla konduramayacağı bir yola düşürmesini izlemek oldukça ilginç bir deneyim oldu. Walter White hiçbir zaman büyük bir uyuşturucu taciri olmayı planlamamış olsa da, şartlar ona başka bir şans bırakmadı.

Jesse Pinkman ve Walter White özünde, kendi çaplarında iki girişimci. İş, ticaret yapma konusuna geldiğinde bu diziden birçok şey öğrendik. Onları farklı kılan sıkı çalışmaları ve kendilerini işlerine adamaları ki bunlar çok az insanda gördüğümüz özellikler. İşte iş hayatıyla ilgili Breaking Bad dizisinden öğrendiğimiz dersler:

 

Yaptığınız İşe Tutkuyla Bağlanmaktan Daha Önemli Bir Şey Yok

Walter, kimyaya tutkuyla bağlı oldukça zeki bir adamdı. Ve yaptığı işte oldukça başarılı oldu.

Bir şeye tutku ile bağlandığınızda, o alanda çalışmaktan keyif alırsınız. Bu sayede hedefinize ulaşmak için daha uzun ve sıkı çalışabilir ve bundan hiçbir zaman şikayetçi olmazsınız.

Mutlaka okuyun: Steve Jobs’ıun dediği gibi: “Tutkusu Olan İnsanlar Dünyayı Değiştirebilir”

 

Güçlü Bir Ekip Kurun. Kimse Kendi Başına Başarılı Olamaz

Bir iş kurmak, muazzam boyutlarda çalışma ve kendini adama gerektirir. Uyuşturucu taciri ikili bize gösterdi ki, doğru insanlarla yapılamayacak iş yoktur. Walter ve Jesse’nin başarılı olmasının nedeni, birbirleriyle uyumlu çalışmaları ve görev dağılımını çok iyi yapmalarıydı.

Mutlaka okuyun: Harika Bir Ekip Kurmak ve Yönetmek

 

Tutkunuz Olan Bir Alanda Kendinizi Geliştirin

Hemen hemen her iş kolunda, sizi diğerlerinden ayıracak bir yetenek geliştirmeniz gerekir. Çok başarılı bir kimyager olan Walter’ın eşsiz yeteneği; mükemmel ürünü üretecek yeni bir tarif hazırlayabilmesiydi. Bu sayede satıp büyük paralar kazanabileceği bir ürüne sahip oldu. Diğer yandan Jesse oldukça başarılı bir satış elemanıydı. Doğru bağlantılara sahip Jesse, bu bağlantıları kendi çıkarı doğrultusunda kullanabiliyordu.

 

Bağlantılarınız En Az Ürününüz Kadar Önemli

Biliyoruz ki Walter kendi başına asla ürününü pazarlayamazdı. Jesse’nin bağlantı kurabilme yeteneği ve çevresi, ikilinin başarısı için kritik önem taşıyordu. Walter kendi başına çıkıp kilolarca uyuşturucuyu satamazdı. Doğru insanlara bağlantı kurması gerekiyordu. Müşteri kitlesi oluşturabilmek için bağlantılarınızı kullanmanız önemlidir. Ancak bu sayede işinizi sonraki seviyeye çıkarabilirsiniz.

Mutlaka okuyun: İş Dünyasında Çevre Edinmenin Yolları

 

Sizin İçin Başarının Ne Anlama Geldiğini ve Neler Başarmak İstediğinizi Keşfedin

Ulaşmak istediğiniz hedefi belirleyin ve bu amaç için çalışın. Ne yapmaya çalıştığını bilmeden, kimse istediği şeyi elde edemez. Ne için çabaladığınızı bilmeniz gerek. Walter ve Jesse ne kadar para kazanmak istediklerini biliyorlardı. Belki orijinal bir fikir ya da amaç değil ama yine de ikisi de ne için çalıştıklarını biliyordu.

 

Pazarlık Yapın. İstediğinizi Elde Etmenin Tek Yolu Pazarlık Etmektir

Anlaşma yaparken ne istediğinizi bilin ve bütçenizden şaşmayın. Her şeyin bir bedeli vardır ve kar oranınızı kontrol edebilme yetiniz, başarınızın belirleyici unsurudur. Hem Walter hem de Jesse, pazarlık konusunda oldukça başarılıydı. İkisi de neyin karlı ve kendileri için iyi olduğunu biliyordu.

Mutlaka okuyun: “Hayır” Cevabını “Evet”e Dönüştürmenin 4 Yolu

 

Bir Planınız Olsun ve Ona Sadık Kalın

Başarıya giden sabit bir yol bulunmasa da birkaç iyi taktik mevcut. İşe yarayan bir sistem geliştirin ve sadece ihtiyaç olduğunda değişiklikler yapın. Fakat planınızın özüne sadık kalın. Walter ve Jesse neye ihtiyaçları olduğunu biliyordu.

Planları zaman içerisinde değişiklikler gösterse de, özü hep aynı kaldı; Malı üret, doğru kişiye ulaştır, paranı al ve oradan uzaklaş. Ne fazla ne eksik. Bu plana sadık kaldıkları için Jesse ve Walter işlerini geliştirip büyütebildiler. Planları onları hedefleri doğrultusunda ilerlemelerini sağladı ve etkili bir sistem yaratmalarına müsade etti.

 

Hiçbir Şeyin Kolay Olmasını Beklemeyin, Her Şey Yanında Problemleri İle Gelir

Bir girişimci olarak birçok engel ve zorlukla karşılaşacaksınız. Eğer istediklerinizi kolayca elde ediyorsanız ya şanslısınız ya da bir şeyleri yanlış yapıyorsunuz.

Her iş alanında kendine özgü sıkıntılar ve engeller vardır ki bu da işin bir parçasıdır. Jesse ve Walter karşılaştıkları birçok sorunla kendi yöntemleri ile başa çıktı. Bu süreçler ikisinin de gündelik hayatlarını etkiledi. İkisi de böyle bir yan etkisi olacağını bildiği halde gerekli seçimleri yaptı.

Mutlaka okuyun: Girişimcilik Dışarıdan Nasıl Görünür ve Aslında Nasıldır?

 

İletişim Kuramadığınız İnsanlara Karşı Sabırlı Olmanız Gerek

İş ilişkisi kurduğunuz herkesi sevemezsiniz. Hoşlanmadığınız insanlarla iş yapmak bazen kaçınılmazdır. Müşterilerinizden bazıları sizi rahatsız edebilir ya da anlaşmakta güçlük çekebilirsiniz. Fakat Jesse ve Walter’dan öğrendiğimiz kadarıyla, eğer bir müşteri düzenli sipariş veriyor ve zamanında ödeme yapıyorsa, iş yapmak için onu sevmek ya da arkadaş olmak zorunda değilsiniz.

Karşınızdakinin karakteri onunla iş yapmanıza engel olmamalı. Karşınıza anlaşamayacağınız birçok insan çıkacak fakat sakin davranmak zorundasınız. Zira iş iştir.

Mutlaka okuyun: Kaba Müşterilerle Nasıl Başa Çıkılır?

 

Her Ne Pahasına Olursa Olsun İşi Halledin

Walter ve Jesse’nin işleri halletme konusunda ustalıkları vardı. Baskı altında dahi olsalar, engelleri aşıp hizmet vermeyi başardılar. Örneğin yeterli “Sudafed” (bir ilaç) olmadığında, Walter üretim için farklı kimyasallar kullandı. Bu ikilinin müşterilerine ürün sağlamak için yapmadıkları şey kalmadı.

Hiçbir şeyin kolay kazanılmayacağını ve bu süreçte birçok engelle karşılaşılacağını biliyoruz. Konulan hedefe odaklanmak ve ona ulaşmak için ne gerekiyorsa yapmak, bir iş adamını diğerlerinden ayıran en önemli şeydir. Walter ve Jesse sadece iyi bir ürün üretmekle kalmadı, aynı zamanda ürünü müşterilerine sorunsuz bir şekilde de teslim etmeyi başardı.

Mutlaka okuyun: Girişimciliğin Olmazsa Olmazı: Cesaret

 

Bonus: Biraz Şansa İhtiyacınız Olacak

Bugüne kadar hiç kimse şansın yardımı olmadan kendi başına başarılı olmamıştır. Başarıya ulaşmış herkes tüm övgüleri üzerine almak istese de bu doğru değildir. Şans birçok insanın iş hayatında önemli bir rol oynar. Zor zamanları atlatmak için biraz da olsa şansa ihtiyacınız var. Jesse ve Walter dizi boyunca birçok zor durumla karşılaştı ve eğer şans yanlarında olmasaydı bu durumlardan kurtulmaları pek de mümkün olmazdı.

Mutlaka okuyun: İş Hayatında Şansınızı Yükseltmenin 7 Yolu

100.000 TL Paranız Olsa Nasıl Yatırım Yapardınız? Hemen Deneyin!
Sadece 495 TL'ye Website Sahibi Olun!
30 bin TL Yatırımla Ayda 4.000 TL Kazanın!
İş Kurmak İsteyenlere Özel İş Fikirleri
Yapılacak en karlı işler
Nasıl zengin olunur?
İnternetten para kazanma yolları


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑

Send this to a friend

DMCA.com

Gizlilik Politikası