Günün Birinde Nasıl Zengin Olunur?

Zengin olmanın farklı birçok yolu vardır. Tabii ki bu her zaman kolay olmaz ve hızlı yöntemler büyük riskler içerir. Günün birinde gerçekten zengin olmak istiyorsanız biraz vaktinizi ayırın ve aşağıdaki adımları okuyun.

 

Nasıl Zengin Olunur?

neden

En önemli varlığınıza yatırım yapmaya başlayın: Aklınıza!

1– Doktorluk, avukatlık, ekonomistlik, bankacılık gibi size avantaj ve güvenli bir ekonomik pozisyon sağlayacak yüksek maaşlı meslek dallarından birinde eğitim alın. Daha fazla bilgi için Zengin Eden Meslekler adlı yazımızı okuyabilirsiniz.

2– Bileşik faiz ve yatırım stratejileri gibi ekonominin temel bileşenlerini öğrenin. Daha fazla bilgi için “Paranızı güvenli bir şekilde her yıl ikiye katlayın!” yazımızı okuyabilirsiniz.

3– Sezgici olun.

4– Bütün hayatınız boyunca kendinizi geliştirin. Profesyonel becerilerinizi, liderlik becerilerinizi, finansal becerilerinizi, sosyal becerilerinizi ve genel hayat becerilerinizi artırın. Kendinizi değerli yapmanız zengin olma şansınızı artırır. Kendinizi nasıl geliştirebileceğinizi öğrenmek için Kendini Geliştirmenin Yolları başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

5– Vizyon oluşturun. Neden varlıklı olmalısınız? Buna bağlı olarak amaçlarınızı belirleyin. Amaçlarınızı belirlemezseniz ve amaçlarınıza odaklanmazsanız yükselemezsiniz.

6– Sağlıklı olun. “Sağlıktan büyük zenginlik yoktur ” diye bir söz vardır. Zenginleşmeye çalışırken sağlıklı kalmanız oldukça önemlidir. Sağlıklı olursanız sıkı çalışabilir, kazancınızı arttırabilir ve aynı zamanda ömrünüzü uzatabilirsiniz. Diğer taraftan sağlık masraflarınızı da azaltabilirisiniz.

 

Yatırım yapın

yatirim-plani

1– En kısa sürede küçük yatırımlar yapmayı öğrenin. Yatırım yapmak için yeterli paranızın olmasını beklemeyin. Erkenden küçük yatırımlar yapmaya başlarsanız ve düzenli olarak ilaveler yaparsanız sonunda büyük bir hesabınız olacaktır.

2– Akıllıca yatırımlar yapın. Nasıl yapılacağını öğrenmek için ” Az miktar parayla akıllı yatırımlar yapmak” başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

3– Neye yatırım yaptığınızı bilmiyorsanız küçük yatırımlar yapın yâ da hiç yapmayın. İndeksli yatırım fonları gibi basit olanlardan başlayın. Münferit hisse senetlerine göre inişleri ve çıkışları daha azdır.  Ayrıca varınızı yoğunuzu riske atmak zorunda kalmazsınız.

4– Güvenliğiniz için mümkün olduğunca borca girmemeye çalışın. Eviniz kendinize ait olursa işinize veya borsaya daha çok yatırım yapabilirsiniz. Kredilerle sadece düşük riskli yatırımlarınızı hızlandırın.

5- Şimdi başlamak hiç başlamamaktan daha iyidir.

6- “Servetinizi doğru bir şekilde kullanabilmek için size strateji yaratabilecek bir finansal planlamacı ile çalışın. Bu strateji ne kadar risk almak istediğinize ve ne tür yatırımlar yapmak istediğinize göre değişecektir. Hiçbir zaman her kalıba uyan bir formül yoktur. Bu yüzden profesyonel bir yardım almak son derece önemlidir.” Sonuçlardaki değişimi görebilmeniz için yaptığınız yatırımlara en az 5-10 yıl dokunmamanız öneriliyor.

Mutlaka okuyun: Yatırım Nedir? Nasıl Yapılır?

 

Kendi işinizi kurun

is-kurmak-isteyenlere-oneriler

1- Disiplinli bir insansanız, işiniz için zaman ve para ayırabilecekseniz işçi olmak yerine işveren olun.  Bir işletmenin nasıl yönetilmesi gerektiğiyle ilgili her şeyi öğrenmeye çalışın. Kurslara katılın. Deneyimli bir işletme sahibinden tavsiyeler alın. Ancak dikkatli olun. İşletmelerin çoğu özellikle de ilk yıllarında iflas eder. Sizde ciddi bir borca girebilir ve kazanç elde edemeyebilirsiniz. Yardım alın! Konuyla ilgilibilgi almak içinKurduğunuz İşten Zengin Olamamanızın Nedenleri başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Tek başınıza olmak zorunda değilsiniz. Aracılık yapan kişilerin karı cebe indirmesini ve oluşturduğunuz itibari zedelemesini engellemek için dürüst ve güvenilir olan biriyle anlaşarak verimli bir şekilde çalışabilirsiniz.

2- Milyonerlerin çoğu girişimcidir. Bu büyük bir risktir ancak zengin olmanın en mantıklı yoludur. Çok az insan diğer yollarla zengin olur. Diğer yollarla demek rock şarkıcısı olarak veya piyango kazanarak zengin olmak anlamına gelir. Size bir yerden yüklü miktarda miras kalmadıysa yapmanız gereken tek şey kendi işinizi kurmak olacaktır.

3- Kendi işinize yarı zamanlı olarak başlayabilirsiniz. Örneğin gayrimenkul, haciz satışı, satın alma, evlerin yenilenmesi ve satılması gibi işler insanların yatırım yapmadan para kazandıkları işlerdir.

Girişimcilik, hayatı birkaç yıl hiç kimsenin yaşamaya cesaret edemeyeceği şekilde yaşamaktır. Bu sayede geri kalan hayatınızı hiç kimsenin yaşayamayacağı şekilde yaşayabilirsiniz!”

Mutlaka okuyun: Girişimcilik Hakkında Bilmeniz Gereken Her şey

 

Akıllı olun

akilli-insanlarin-10-aliskanligi

1- Bütçeleme, kredi ve borçlar hakkında bilgi sahibi olun. Kredi kartı sisteminin nasıl işlediğini öğrenin.

2- Aylık olarak bankanıza belli miktar para yatırın. Böylece yaşlandığınız zaman emekliliğiniz de kolaylaşır.

3- Sezgilerinizi dinleyin ve akıntıya karşı gelmekten korkmayın. Birileri size sizi zengin edecek yüzde yüz garantili bir fırsat bulduğunu söylerse buna sakın inanmayın çünkü yüzde yüz kendilerini zengin edecek bir fikirleri vardır. Durun ve düşünün, dışarıda milyonlarca fırsat var. Arka plandaki bütün gürültüleri susturun ve bu fırsatları bulmaya çalışın çünkü gerçek dünyada kimse bu fırsatları sizin için bulmaz.

Mutlaka okuyun: Zeki İnsanların Asla Tekrarlamayacağı 10 Hata

 

Hayat tarzınızı değiştirin

çok para harcamak

Milyonerlerin deli gibi harcamalar yaptığı ve para içinde yüzdüğü şehir efsanelerini unutun. Pahalı evlerde yaşayan ve son model arabalar kullanan insanlar aslında çok da zengin olmayabilirler. Daha ilginci ise anketlere göre gerçek zenginler elit semtlerde bile yaşamamaktadır. Hatta en zengin olanlar eli en sıkı olanlardır. Bu kişiler hiçbir zaman kazandıkları kadar harcamazlar. Birikimlerini önce kenara ayırır, sonra kalanı harcarlar.

Mutlaka okuyun: Paranızı Yöneterek Milyoner Olmanın 15 Yolu

Mutlaka okuyun: Orta Sınıf ve Zengin İnsanlar Arasındaki 10 Fark

 

İlginizi çekebilir

Kendi Çabanızla Zengin Olmak
Kolay Yoldan Zengin Olma Yolları
En Gerçekçi Zengin Olma Taktikleri
22 Yaşında Zengin Olmamı Sağlayan 7 Teknik

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.