Hedeflerinize Ulaşmak İçin Atmanız Gereken 4 Adım!

Ulaşmayı en çok istediğiniz hedef ya da hedefleriniz nedir?

Saymaya başladınız mı?

Zaten hedeflerinizi tanımlamada sorun yaşayacağınızı zannetmiyoruz. Asıl sorun bu hedeflere ulaşma konusunda sizleri alıkoyan şeyin ne olduğunu bulmaktadır.

Hayatın mükemmel gibi görünen planlara dahi müdahale etmek gibi kötü bir alışkanlığı vardır, ancak çoğu zaman hedeflerimizin önüne geçen asıl şey zihinlerimizdir. Zihnimiz hedeflerimizi neden gerçekleştiremediğimize ilişkin binlerce mazeret sıralar ve en nihayetinde de en kötü düşmanımız yine kendimiz oluruz.

Yazımızın ürettiğiniz tüm bu bahanelerin sonunu getirebilmesini diliyor, beraberinde de hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olacak öneriler içeren TED  konuşmacılarına ait videolar sunuyoruz.

 

1- Hedefleriniz yerine korkularınızı tanımlayın.

“Doğru an” ın gelmesini beklemek adına neleri ertelediğinizi bir düşünsenize.

Sizi engelleyen şey nedir? Nelerden korkarsınız? Yatırımcı ve yazar Tim Ferriss, TED konuşmasında başarısızlık durumunda yaşayabileceğiniz en kötü şeyleri not almanızı öneriyor. Ardından da başarısız bir deneyimle karşılaşırsanız ne yapacağınızı anlatıyor ve tüm bunları nasıl önleyebileceğinizi düşünmeniz gerektiğini belirtiyor.

Ferriss, bu süreci “korku kurgusu” olarak adlandırıyor ve bu kurgunun eli kolu bağlanmışlık döngüsünü kırmanıza yardımcı olabilecek bir uygulama olduğuna inanıyor. Ferriss korku kurgusu ile olası tüm felaketlerin önüne geçmeyi  ve sonucunda da en büyük kazançları elde etmeyi başarabileceğimizi iddia ediyor.

Mutlaka okuyun: Korkularınızla Yüzleşmenin Önemi

 

2- “İyi” kelimesini hayatınızdan çıkarın.

Hedeflerinizi neden erteliyorsunuz? Mel Robbins yukarıda tamamını bulabileceğiniz bu motive edici TED konuşmasında her şeyin sorumlusunun “iyi” kelimesini sıklıkla kullanmanız olduğunu söylüyor.

Neden mi?

Bu kirli kelime sizi ortalamanın altındaki vasat durumların dahi – iş hayatınıza dair tatminsizlik, 10 kilo fazlanızın olması ya da sıkıcı bir ilişki yaşıyor olmanız – onları değiştirmek adına zaman harcamanızı gerektirmeyecek denli iyi olduğunu düşünmenizi sağlar. Böylece rehavete kapılır ve hedeflerinizi ertelersiniz.

Bunu bir uyandırma çağrısı olarak düşünmeniz de mümkündür. Artık kendinizi “iyi” kelimesinin güvenli kollarına bırakmaktan vazgeçip, onun yerine bakış açınızı  “iyi” ya da “harika” olan ile değiştirmenizin zamanı geldi de geçiyor bile!

 

3-Karşınıza çıkan engellere dahi büyük bir merakla yaklaşın.

“Gelecek altı saat boyunca Netflix’ten bir dizi izlemek daha eğlenceli olmaz mıydı?” diyen iç sesiniz tüm planlarınızı aksatabilir: Bu savaşacağınız bir his değildir – aksine derinlemesine incelenmesi gereken bir durumdur. Psikiyatrist Judson Brewer, bu TED konuşmasında merakın dikkat dağıtmaya karşı en etkili silahınız olacağını iddia ediyor.

Kendinizi herhangi bir işi yapmayı ertelerken bulduğunuzda aklınızdan neler geçtiğine bir bakmalısınız. Sıkıldınız mı? Korkuyor musunuz? Sinirlendiniz mi? Bu iç görü, söz konusu işi yapmaya tekrardan kalkışmadan ya da normale dönmeden evvel neleri çözmeniz gerektiğini belirlemenize yardımcı olabilir.

Mutlaka okuyun: Başarının gizli anahtarını bulan deney: Marşmelov Deneyi

 

4- Kazanmaya yakın olduğunuz anlara da kucak açın.

Her zaferin perde arkasında kazanmaya bir hayli yakın olduğunuz anlar vardır – başarıya çok yaklaştığınız ancak ona ulaşmayı başaramadığınız zamanlar. Tarihçi Sarah Lewis, yazımızda yer vereceğimiz bu TED konuşmasında kazanmaya en çok yaklaştığınız anların ne denli değerli olduğundan bahsediyor. Çünkü söz konusu bu anlar size kullandığınız hangi yöntemlerin işe yaradığını ya da hangilerini daha da geliştirebileceğinizi gösteriyor ve size yeniden denemeniz için şans tanıyor.

“Asıl ustalık herhangi bir hedefe ulaşma konusunda değil, sürekli bir arayış içinde olmaya ilişkin taahhüdde bulunmaktır”. Kazanmaya yakın olduğunuz anlara kucak açarsanız, kendinizi hayal ettiğinizden daha fazlasını elde etmeye zorlayabilirsiniz.

 

İlginizi çekebilir

Hayatınızla İlgili Hedef Belirleme Yöntemleri
Hedeflerine Ulaşmak İsteyenlere
100.000 TL Paranız Olsa Nasıl Yatırım Yapardınız? Hemen Deneyin!

Sadece 695 TL'ye Website Sahibi Olun!

Görüşlerinize İhtiyacımız Var!

=

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.