Her Girişimcinin Mutlaka Okuması Gereken Kitaplar

Dünyanın en zengin insanlarının %88’i günde en az yarım saat kitap okuyor. Eğer siz de girişimcilik dünyasında zirvelere tırmanmak istiyorsanız okumak zorundasınız. Okumak, bilgilenmek ve dünyaya farklı perspektiflerden bakabilmek sizi sokaktaki insanlardan ayıran temel özelliklerdendir.

Şimdi size her girişimcinin ve girişimci adayının okuması gereken şahane kitaplardan bahsedeceğiz.

(Not: Kitap isimlerine tıklayarak sipariş verebilirsiniz.)

 

Sil Baştan – Jason Fried & David Heinemeier Hansson

Sil Baştan sıradan bir iş dünyası kitabı değil. Kitap size iş hayatında aha hızlı, daha akıllı ve daha başarılı olmanın yollarını gösteriyor. “Geleneksel” kuralları yıkıp basit ve zeki önermelerde bulunuyor.

“Başarılı olmanın en iyi yolu istikrarlı olmaktır. Gelecekte neler olacağını düşünüp durmak yerine şimdiki zamana odaklanın.”

 

Mor İnek – Seth Godin

girisimcilere-tavsiye-kitaplar-1

Godin, dünyanın en önemli girişimci beyinlerinden biri. Mavi İnek adlı kitabında olağanüstü bir şey üreten bir kişinin asla görmezden gelinemeyeceğini ileri sürüyor.

“Öyle bir ürün tasarlamalısınız ki ilk müşteriler etkilenmeli. Zira ilk kullanıcılar ürünün esnekliği ve çekiciliğinden etkilenerek sizin ürününüzün reklamını yaparlar, hem de bedavaya.”

 

Etkili İnsanların 7 Alışkanlığı – Stephen Covey

Girişimcilik ve başarı konusunda kült bir kitap… Covey’in her daim işe yarayan tavsiyeleri nedeniyle bu kitap dünya çapında milyonlarca kopya sattı. Kazan-kazan alışkanlığı üzerine bolca eğilen Covey, bir ürün veya hizmet ürettiğiniz zaman ilk önceliğinizin müşteri memnuniyeti olduğunu ileri sürüyor.

 

Takım Oyunu – Seth Godin

Godin listede kendine bir kere daha yer buluyor, zira Takım Oyunu, her girişimcinin mutlaka okuması gereken bir eser.

“En çok başkalarına benzemediğiniz ve seçkin insanların dikkatini çektiğiniz zaman gelişme gösterirsiniz.”

Yani önce hedef kitlenizi belirleyin ve sonra bu kitlenin ihtiyaçlarına cevap verin.

 

Kendime Düşünceler – Marcus Aurelius

Girişimcilik hayatta dengeyi sağlayabilme sanatıdır. İp üstünde yürümeye benzer bu yanıyla. “Kendime Düşünceler” de Roma İmparatoru ve filozof Aurelius’un irfanını yansıtan metinlerden oluşuyor.

“Zihninizi kontrol edebilirsiniz, dışarıdaki olayları değil. Eğer içinizdeki kuvveti keşfederseniz esas o zaman güçlenirseniz.”

 

Yaratıcı Özgüven – Tom & David Kelley

İçinizdeki yaratıcı ruhu alevlendirecek kadar etkili bir kitap. Her girişimcinin muhakkak en az bir kere okuması gereken klasikleşmiş bir eser.

“Her sabah kendinize şunu sorun: “En iyi olduğum şey ne?”, “İşimden en çok ne zaman keyif aldım?” Bu sorulara vereceğiniz yanıtlar sizi işinizden daha çok keyif almak için yapmanız gereken görev ve etkinliklere yönlendirecektir.”

 

4 Saatlik Hafta – Tim Ferris

“4 Saatlik Hafta – Az Çalış , Çok Kazan ve İyi Yaşa!” adlı kitabın yazarı Tim Ferris, “şahane iş fikirlerini” piyasaya nasıl sunmak gerektiğini gayet güzel açıklıyor. Bildiğiniz bir iş kolu seçin, hedef kitlenin bu iş kolundan nasıl yararlanabileceğini tespit edin ve bu ihtiyaçlara yönelik bir ürün geliştirin. Girişimcilik rüyasının nasıl gerçeğe dönüştürülebileceğiyle ilgili harika bir eser.

 

Etkin Yöneticinin Seyir Defteri – Peter Drucker

Amazon CEO’su Jeff Bezos ve şirketin yönetim kurulu bu eser üzerine kitap okuma seansları yapmış. Öyle etkili bir kitaptan bahsediyoruz yani. Drucker şimdilerde yönetim ve işletme ile ilgili yaygın olarak benimsenen fikirlerin babası diyebiliriz. Bu kitap da etkin bir yöneticinin sahip olması gereken özellikleri irdeliyor. Zaman yönetimi, karar alma mekanizması gibi bir yöneticinin uzmanlaşması gereken konular son derece akıcı bir şekilde inceleniyor kitapta.

 

Zen ve Motosiklet Bakım Sanatı – Robert M. Pirsig

Foundry Group kurucu ortağı Brad Feld, bir baba ve oğulun ABD gezilerini anlatan bu kitabı bir şeyler üretmek isteyen herkesin keyifle okuması gerektiğini ifade ediyor.

 

Benjamin Franklin – Walter Isaacson

girisimcilere-tavsiye-kitaplar-2

Bu kitap Elon Musk’ın favori kitabı. Öyle düşünün. Musk bir röportajında şöyle diyor: “Franklin tam bir girişimci. Her şeyi sıfırdan tırnaklarıyla kazanıyor.”

 

Keskin Kenar – Jeff Olson

“Keskin Kenar – Başarılı Yaşamın Sırrı” istikrarlı bir şekilde yapılan küçük eylemlerin bir süre sonra büyük başarılara dönüşeceğini ileri süren bir kitap. Girişimcilerin mutlaka okuması gereken bu eser, “ufak şeylerin” ve “istikrarın” başarı için ne kadar önemli olduğunu vurguluyor.

 

Pınar – Ayn Rand

Kendi emekleriyle milyarder olmuş Mark Cuban ve Brooklyn Bridge Ventures ortaklarından Charlie O’Donnell’in başucu kitabı olan Pınar, girişimcilik tutkusu ve girişimcilik ruhu ile ilgili enfes bir eser.

“Sorulması gereken soru, beni kimin özgür kılacağı değil, beni kimin durdurabileceği.”

 

Düşün ve Zengin Ol – Napoleon Hill

Amerikan giyim şirketi FUBU’nun kurucularından Daymon John’un favori kitabı da bu. “Düşün ve Zengin Ol” hedef belirleme konusunda sunduğu eşsiz deneyimlerle girişimcilerin muhakkak hatmetmesi gereken bir eser.

 

İknanın Psikolojisi – Robert B. Cialdini

Basecamp’in kurucusu David Heinemeier bu kitabı iş dünyasıyla ilgili herkese öneriyor ve şöyle diyor: “Bu kitap müşterilerinize insanca davranarak nasıl satış yapabileceğinizi, yani ikna sanatının inceliklerini öğretiyor.”

 

Krizden Çıkış – W. Edwards Deming

IA Ventures’in kurucusu Roger Ehrenberg bu kitapla ilgili şöyle diyor: “Büyük ya da küçük fark etmeksizin bu kitap, girişimci ve yöneticilerin çalışanlarıyla nasıl muhatap olması gerektiğini, kriz yönetiminde neler yapılması gerektiğini ve veri toplamaya verilmesi gereken önemi çok iyi bir şekilde anlatıyor. Startup kurucuları için olağanüstü faydalı bir eser.”

 

Değiştir! – Chip Heath ve Dan Heath

GrowthHackers sitesinin kurucusu Sean Ellis bu kitabı tüm girişimcilere öneriyor ve şöyle diyor: “Uzun vadeli karar vermenin ne kadar zor ve diğer yandan ne kadar yararlı olduğunu anlatıyor. Karar alma psikolojisiyle ilgisi şahane bir kitap.”

 

Sıfırdan Bire – Peter Thiel

girisimcilere-tavsiye-kitaplar-3

Pepsi ve Apple’ın eski CEO’larından John Sculley, teknoloji girişimcilerine bu kitabı hararetle öneriyor. “Bu eser geleceğin iş dünyasında teknolojinin nasıl kullanılacağını ve startup dünyasında ne yaptığını iyi bilmenin önemini vurguluyor.”

 

Blink – Malcolm Gladwell

“Blink – Düşünmeden Düşünebilmenin Gücü” karar alma sürecine dair şahane ipuçları veren bir kitap. Psikoloji, nörobilim ve iş hayatından örneklerle zenginleştirilen metin girişimcilerin mutlaka okuması gereken kitaplardan biri.

 

Engel Yolun Kendisidir – Ryan Holiday

2014 yılında çıkan bu kitapta Ryan Holiday; Steve Jobs, Marcus Aurelius gibi liderleri inceliyor ve bu kişilerin antik Yunan felsefesinden istifade ederek insanları nasıl yönettiklerini ele alıyor.

 

Eminim Şaka Yapıyorsunuz Bay Feynman – Richard P. Feynman

Google kurucuların Sergey Brin, kariyerini teknoloji ve yaratıcılığa adamak konusunda meğer bu kitaptan ilham almış. Kuantum fiziği alanında Nobel Ödülü alan Feynman hakkında Sergey Brin şöyle konuşuyor: “Fizik alanında öncü bir isim olmasının yanında Feynman son derece açık görüşlü bir insan. Hem Leonardo Da Vinci hem de bilim adamı olmak istemiş mesela. Bu iki arzuyu çok ilham verici bulmuştum kitabı ilk okuduğum zaman.”

 

İlginizi çekebilir

Yılda 100 Kitap Okumanın Sırrı
Kendinizi Geliştirmenin Yolları
100.000 TL Paranız Olsa Nasıl Yatırım Yapardınız? Hemen Deneyin!

Sadece 695 TL'ye Website Sahibi Olun!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.