İlerde işinizi bırakma lüksüne sahip olana kadar ek gelir elde etmenin 5 yolu

İster yarın olsun ister önümüzdeki sene isterse de 10 yıl sonra, neredeyse herkes işini bırakmanın hayallerini kuruyor. Fakat “hayaller” ve “hayatlar” arasında insanların bir türlü geçemediği bir boşluk var ki bu boşluk genelde paradan kaynaklanıyor.

Eğer işinizi bırakmak istiyorsanız faturalarınızı ödemeye, gelecek için birikim yapamaya ve hayatın tadını çıkarmaya yetecek kadar paranızın olması gerektiği su götürmez bir gerçek. Peki bunu en iyi şekilde nasıl yapabilirsiniz? Nasıl “ek gelir”sahibi olarak işinizi yakın zamanda bırakabilirsiniz?

İşte normal işinizde çalışmaya devam ederken ek gelir elde etmenin 5 yolu:

 

1- Emlağa yatırım yapın.

Robert Kiyosaki’nin yazdığı “Fakir Baba Zengin Baba”’ kitabını okuduğum zaman aklıma ilk olarak “pasif gelir” fikri geldi. Tam olarak bir emlak kitabı olması da bana gelir sağlayan mülklerin önemini öğretti ve bu da beni emlağa yönlendirdi. Emlak yatırımı her zaman için pasif ya da kolay olmayabilir fakat oldukça kârlı bir yatırımdır. Ayrıca, emlağa yatırım yapmanın yüzlerce yolu var. Örneğin;

  • Aldığınızdan daha yüksek bir fiyata evinizi satabilirsiniz
  • Kiralık konut sahibi olabilirsiniz.
  • Evinizde bir odayı kiraya verebilirsiniz. Konu hakkında bilgi almak için tıklayınız.

Emlak yatırımı ek gelir elde etmek konusunda benim favori yöntemim çünkü lokomotif gibi ilerliyor. Harekete geçirmesi biraz zaman alabilir fakat harekete geçtiği zaman çok çaba gerektirmeden ilerleyebiliyor.

 

2- Kitap yazın.

Birçok kişinin kitap yazma hayali vardır fakat pek az kişi bunu gerçekleştirir. Kitap yazmanın çok zor olduğunu, yeterince bilgili olmadıklarını, vakitlerinin olmadığını, yeterince zeki olmadıklarını ya da buldukları herhangi bir şeyi bahane ediyorlar. Fakat gerçek şu ki kitap yazabilirsiniz ve bu kitap size aylık ek gelir kaynağı olabilir.

Kitap yazarken takip edebileceğiniz pek çok yol var ve bunlardan hiçbiri “en iyisi” değil. Örneğin;

  • Konu odaklı kısa kitaplardan oluşan bir seri yazabilirsiniz.
  • İnternet siteniz üzerinden kendiniz yayınlayabilir ve müşterilerinize satabilirsiniz.
  • Büyük bir platformla iş ortaklığı yapabilir ve onların okuyucularına satabilirsiniz.
  • Büyük bir yayın evinden kitap çıkarmaya çalışabilirsiniz. (Muhtemelen en zor yol bu.)
  • Bir audio kitap kaydedebilir be Audible’da yayınlayabilirsiniz.

Bugün yayınlayabileceğiniz pek çok yol olduğu için kitap yazmak eski zamanlarda olduğu kadar zor değil. Anahtarlar artık büyük yayın evlerinin elinde değil. Anahtarlar artık sizin elinizde.

E-kitap yazarak ek gelir elde etmek için tıklayınız.

 

3- İnternette bir ürün satın.

Artık toptan ya da perakende satış yapmak için bir mağazaya ya da çalışanlara ihtiyacınız yok. İnternet oyun alanını genişletti ve artık herkes bir şeyler satabiliyor.

İnternet üzerinden satış yaparak ayda binlerce TL kâr yapabilirsiniz. En güzel tarafı ne biliyor musunuz? Sattığınız ürüne dokunmanız gerekmiyor bile, her şey otomatik olarak yürüyor.

İnternetten satış yaparak ek gelir elde etmek için tıklayınız.

 

4- Yeteneklerinizi satın.

Muhtemelen iş dünyasında bir konuda iyisiniz. Bu belki muhasebe, belki veri girişi, belki de video üretimidir.

Hangi konuda iyi olursanız olun, dışarıda muhtemelen işlerinin bu kısmını yapmak için size para ödemeye hazır olan insanlar var. Küçük iş sahipleri işlerinde kendilerinin iyi olduğu şeylere odaklanmaları ve geri kalanı için eleman almaları gerektiğini biliyorlar. İşte siz de burada sevdiğiniz şeyleri yaparak ek gelir kazanmak için devreye giriyorsunuz.

Serbest çalışmanın yanı sıra danışmanlık da yapabilirsiniz.

Peki siz hangi konuda iyisiniz? İnsanlar size neyi yapmanı için para ödeyebilir?

 

5- Bir blog açın.

Son olarak ek gelir kazanmanın bir yolu da bloglar olabilir. Takipçi kazanmak biraz vaktinizi alsa da bir kez kazandınız mı bloğunuzu paraya dönüştürmenin pek çok yolu vardır.

Blog yazarak para kazanma konusunda başarılı olmak için:

  • İçeriğin kaliteli olmasına odaklanmalısınız.
  • Bu içeriğin dünyaya yayılması için çalışmalısınız.

Blog işi kesinlikle “evde pijamalarımla oturup para kazanayım” işi değil. Çaba, kalite ve zaman gerektiriyor. Fakat bunun yanında blog işi gayet verimli de olabiliyor.

Blog yazarak ek gelir elde etmek için tıklayınız.

Yukarıda yazılan ek gelir kazanma yollarının hepsine ortak bir nokta var. Ne olduğunu biliyor musunuz? Hepsi çaba gerektiriyor. Aynen öyle. Eğer uğrunda çaba göstermezseniz asla istediğiniz yaşam tarzına ulaşamayacaksınız. O yüzden şimdi dışarı çıkın ve çabalamaya başlayın. İşinizi hayal ettiğinizden daha kısa sürede bırakma lüksüne ulaşacaksınız.

 

İlginizi çekebilir

Ek iş yaparak para kazanmak isteyenlere
Ek gelir elde etmenin 8 adımı
100.000 TL Paranız Olsa Nasıl Yatırım Yapardınız? Hemen Deneyin!

Sadece 695 TL'ye Website Sahibi Olun!

Sitemizi Reklamsız Kullanmak İster misiniz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.