İlham Veren Başarı Hikayeleri

Eğer hayatta başarılı olma konusunda gerçekten ciddiyseniz o zaman hayatta başarılı olmuş insanların ilham veren hikayeleri ile kendinizi eğitmekten başka yapacak daha iyi bir şey yoktur. Hayatta, kariyerinde ya da işinde başarılı olmak isteyen birçok insan, genellikle bunu pek başaramıyor çünkü başarılı olmanın neleri gerektirdiğini ve başarıya giden yolun nasıl olduğunu bilmiyorlar. Sadece, halihazırda başarılı olan ve bunun meyvesini yiyen insanları görüyorlar ve o insanın bu mertebeye ulaşana kadar nelerden feragat ettiğini ya da ne kadar çabaladığını ilk bakışta göremiyorlar tabii ki.

Başarılı insanların ilham verici hikayelerini öğrenerek başarıya giden yolun nasıl olduğunu göreceksiniz ve böylece sizin de başarılı olma şansınız aratacaktır.

Şimdi birlikte başarılılarıyla ün kazanmış insanların bizi heveslendirecek hikayelerine bir göz atalım.

Bilginiz arttıkça siz de başarıya bir adım daha yaklaşacaksınız.

 

1- Soichiro Honda’nın başarı hikayesi:

Soichiro Honda, bildiğiniz üzere dünyaca ünlü Honda firmasının kurucusu. Honda’nın hikayesi, Toyota firmasında iş görüşmesine gitmesiyle başlıyor. Bu firma, Honda’ya iş için uygun olmadığını söyleyerek onu geri çeviriyor. Honda ise vazgeçmiyor ve Toyota ile rekabete girecek kendi firmasını kurmaya karar veriyor ve böylece Honda doğuyor. Bu hikayeden öğrenilecek bir şey var ise o da asla vazgeçmemektir!

Soichiro Honda’nın başarı hikayesini okumak için tıklayınız.

 

2- Stephen King’in başarı hikayesi:

Birçok kimse, ünlü yazar Stephen King’i bilir ancak çok az insan hayat hikayesini duymuştur. Stephen’in ilk romanı neredeyse her basımevinden geri çevrildi ve o da romanını çöpe attı. Karısı ise romanı çöpten alarak, ona yeniden başvurması konusunda ısrar etti ve tekrar tekrar yapılan başvurular sonrasında da bizim bildiğimiz Stephen King haline geldi. Bu ilham verici başarı hikayesinden öğreneceğiniz en önemli ders, eğer siz kendinize inanıyorsanız, ret edilmenin bir anlamı olamaz!

 

3- Thomas Edison’un Motive edici başarı hikayesi:

Thomas’ın başarı hikayesi, başarısızlığı tecrübe etmiş herhangi birini motive edebilecek hikayelerden biridir. Thomas lambayı icat etmeden evvel 999 kez başarısızlığa uğramış, ancak 1000. girişiminde başarılı olmuştur. İnsanlar ona, her seferinde çuvalladığın halde nasıl hala devam edebildiğini sorduklarında Thomas onlara; buluşunun çalışmadığı her seferinde kendisine, bir lambanın nasıl icat edilemeyeceğini bulduğunu söylemiş. Gördüğünüz üzere, başarısızlık birden fazla sefer karşınıza çıksa da vazgeçmeyerek başarıya ulaşmanın öyküsü Thomas Edison tarafından oldukça güzel yazılmış.

Mutlaka okuyun: Thomas Edison Kimdir?

 

 

4- Amancio Ortega

Zara’nın kurucusu olarak bilinen Amancio Ortega 68 milyar dolarlık servetiyle dünyanın ilk 10 zengini arasında bulunuyor. Ancak bu konumuna çok da kolay ulaşmadı. İş hayatına bir terzinin yanında çırak olarak adım atan girişimcinin hikayesinden çıkarmamız gereken birçok ders bulunuyor.

Mutlaka okuyun: Zara ve Kurucusunun Başarı Hikayesi

 

5- Yoğurt Kralı Hamdi Ulukaya’nın Başarı Hikayesi

Amerikan yoğurt sektörünü altüst eden Hamdi Ulukaya Erzincan’ın ücra bir köyünde doğdu. Küçükken ailesi süt ve yoğurt satarak geçimini sağlıyordu. Dil öğrenmek için gittiği Amerika’da, yoğurtları tiksinç buldu ve bu işe girdi. Sadece 5 yıl gibi kısa bir sürede yoğurt sektörünün yarısının ele geçirdi. Ve Amerika’da yılın girişimcisi ödülüne layık görüldü. Daha fazlası için..

Mutlaka okuyun: Amerikan Yoğurt Sektörünü Altüst Eden Hamdi Ulukaya’nın Başarı Öyküsü

 

6- 1967 Yılında Kırdığı Hız Rekoru Hala Geçilemeyen Burt Munro’nun Öyküsü

Motosiklet dünyasında bir duayen isim olarak görülen Burt Munro, eski model bir motosikleti hayatı boyunca geliştirerek saatte 300 km hız yapmasını sağladı. Hikayesi ” Efsane Adam” filmine de konu olan Burt Munro’nun rekoru hala kırılabilmiş değil.

Mutlaka okuyun: Burt Munro’nun Hayat Hikayesi

 

7- Milyar Dolarlık İnternet Şirketi KuranTürk Girişimci : Eren Bali

Malatya’da bir dağ köyünde doğdu. İlkokulu birleştirmeli bir sınıfta okudu. Lisede Matematik olimpiyatlarında madalya aldı. Harvard ve MİT’ten gelen teklifleri geri çevirdi. Üniversiteyi yarıda bırakıp Silikon Vadisi’ne gitti. Fikri 57 yatırımcı tarafından reddedildi. Şimdi milyar dolarlık bir şirketini kurucusu.

Mutlaka okuyun: Udemy’nin Kurucusu Eren Bali ve Hikayesi

 

8- Nasa’ya Uzay Aracı Yapan Türk’ün Hikayesi

Sierra Nevada isimli şirketin sahibi olan Eren Özmen Nasa’ya uzay aracı yapmakta ve şirketin farklı ülkelerden 4.000 çalışanı bulunmakta.

Mutlaka okuyun: Nasaya Uzay Aracı Yapan Türk Kadın Girişimci: Eren Özmen

 

9- Oprah Winfrey’in başarı hikayesi:

Beni ilk okuduğumda gerçekten motive eden, ilham verici başarı öykülerinden biri de Oprah’a ait. Oprah son zamanların en ünlü TV Show yıldızı ve gezegendeki en zengin kadınlardan da biri ancak bu onun hikayesinin başlangıcı değil elbette. Oprah’ın daha önceki yaşamında işinden kovulduğunu ve Televizyon için uygun olmadığının söylendiğini biliyor muydunuz?

 

10- Bill Gates’in başarı hikayesi:

Microsof’un kurucusu olan Bill Gates, bu günlerde iş hayatındaki yaşayan en ilham verici liderlerden biri ancak, onun grafiksel kullanıcı ara yüzü ve faresi olan bir bilgisayar yaratmaya dair fikrini, başka bir firmaya sunduğu zaman reddedildiğini biliyor muydunuz? Hatta bazı insanlar şöyle söylüyor, projenin olduğu kağıtları işverenler suratına fırlatmışlar ve böylece o Bill Gates olmuş.

Bill Gates’in hayatı hakkında daha fazla bilgi almak için tıklayınız.

 

11- Dünyanın en zengin adamı olan Jeff Bezos’un başarı öyküsü

Üvey babası tarafından yetiştirildi. 16 yaşında kadar babasının çiftliğine gidip çobanlık yaptı. Küçük yaşta güneş enerjisiyle çalışan tava ve robot icat etti. İnternetin %2300 büyüdüğünü görünce mükemmel işini geride brırakıp evinin garajında Amazon’un kurdu. Günümüzde 113 milyar dolarlık servetiyle dünyanın en zengin insanı.

Mutlaka okuyun: Jeff Bezos Kimdir?

 

12- Virgin(Bakire) adı altında binlerce şirket kuran Richard Branson’ın başarı öyküsü

Virgin Group’un sahibi ünlü ve karizmatik İngiliz iş adamı Richard Branson, adeta sıfırdan kendi kendini yaratmış bir isim.

Avukat bir babaya ve hostes bir anneye sahip olan Richard Branson orta direk bir aileden geliyor. Ancak ailesi ona dünyanın en zengin insanlardan biri olmasını sağlayacak özgüveni ve tutkuyu aşılamış.

İlk işini kendi biriktirdiği parasıyla kuran, yavaş yavaş işlerini büyüten Branson bugün uzaycılık, medya, havacılık gibi pek çok alanda milyar dolarlık yatırımlara sahip.

Branson’un şöyle de bir sözü var: “Hayallerinizi gözünüzü korkutmuyorsa, bunlar oldukça ufak hayallerdir.”

Mutlaka okuyun: Richard Branson’un Başarı Hikayesi

 

13- İlk hissesini 11 yaşındayken alan Warren Buffet’ın başarı öyküsü

İlk hissesinin henüz 11 yaşındayken aldı. 16 yaşında geldiğinde 53 bin dolar kazandı. 2013 yılında günde 37 milyon dolar kazandı. Duayen yatırımcının günümüzde 83 milyar dolarlık bir serveti bulunuyor.

Mutlaka okuyun: Warren Buffet Kimdir?

 

14- Tony Stark’a ilham veren Elon Musk’ın başarı öyküsü

Uzaya kendi ürettiği Tesla’yı gönderebilecek kadar çılgın işler yapan Elon Musk’ı hepiniz biliyorsunuz. Elon Musk da varlıklı bir ailede doğmadı.

Annesi diyetisyen, babası ise makine mühendisiydi. Ancak oldukça zor bir çocukluk geçiren Musk, Güney Afrika’dan Kanada’ya okumaya gitti. Burada kendi çabaları ve azmiyle Paypal’ı kurdu. Daha sonra bu şirketi satıp Tesla ve SpaceX gibi çılgın projeleri hayata geçirdi.

“Bir şey sizin için gerçekten önemliyse, şartlar sizin aleyhinize olsa bile o işi yapmaya çalışırsınız.”

Mutlaka okuyun: Çılgın Girişimci Elon Musk’ın Başarı Hikayesi

 

15- Peter Dinklage

Game of Thrones severler Tyrion Lannister’i canlandıran Peter Dinklage’ın oyunculuğuna mest oluyorlar. Zira Dinklage gerçekten de şahane bir aktör.

Fakir bir ailenin çocuğu olarak New Jersey’de doğan Dinklage, aktör olmak istediği için üniversitede tiyatro eğitimi aldı. Mezuniyetten sonra yüklü bir öğrenim kredisini ödemek zorunda kaldığı için New York’ta arkadaşlarının evlerinde kalarak yaşıyordu.

Gündüzleri temizlik içine giderek para biriktiren ve kendi dairesini tutan Dinklage, 2 yıllık iş arama sürecinden sonra bir şirkette veri hazırlama personeli olarak işe girdi. Ancak burada kazandığı para da ısıtma sistemi olmayan bir çatı katında ev tutabilmesini sağlıyordu.

İşinden nefret eden, sevgilisi olmayan, kendini alkole veren Dinklage, 29 yaşındayken karşısına çıkan ilk oyunculuk işini kabul edeceğini söyledi.

Buna rağmen bile Game of Thrones’ta oynaması onun yıllarını aldı. Bu diziden sonra ise yıldızı parladı, parladı ve parladı. Öyle ki dizinin her bir bölümü için 1 milyon dolar kazanır oldu.

“Hayatınızı belirleyecek anlar aramayın, çünkü böyle anlar yok. Hazır olana dek beklemeyin. Mesela ben kendime başarısız olmak için fazla zaman tanıdım. Siz bunu yapmayın. Hazır olmayı beklemeyin. Çıkın ve yapın.”

Mutlaka okuyun: Liderlik Konusunda Game of Thrones’tan Neler Öğrenebiliriz?

 

16- Çocukluğunda kibrit satan Ingvar Kamprad’ın başarı hikayesi

27 Ocak 2018 günü hayatını kaybeden IKEA kurucusu Kamprad, İsveç’in bir kaabasında dünyaya geldi. Yoksul bir ailenin çocuğu olan Ingvar Kamprad, 6 yaşındayken kibrit satarak ailesine destek olmaya başladı. 10 yaşındayken de kapı kapı gezerek yılbaşı süsleri satıyordu.

Disleksiye sahip olan Kamprad, okulda zorluk geçmesine karşın yine de iyi notlar alıyordu. Babasının okuldaki başarısı nedeniyle ona verdiği parayı IKEA’nın kuruluşuna harcayan Kamprad, insanların mobilya ve ev eşyalarına büyük ihtiyaç duyduğunu fark etti. Rakiplerinden de daha uygun fiyata satış yapan Kamprad, yerel mobilya şirketleri tarafından boykot dahi edildi.

Bu nedenle satacağı mobilyaların kendi tasarımı olmasına karar verdi; basit, ucuz ve modern ürünler tasarlatmaya başladı. Bugün dünyada 370 adet IKEA mağazası var.

Ingvar Kamprad öldüğünde yaklaşık 60 milyar dolarlık bir servetin sahibiydi.

Mutlaka okuyun: IKEA’nın Kurucusu Ingvar Kamprad’ın Başarı Hikayesi

 

17- Jan Koum: Su Akmayan Evden 9 Milyar Dolarlık Servete

Jan Koum’un yarattığı uygulamayı bugün en az bir kez kullandığınıza eminiz. Evet, Whatsapp’tan bahsediyoruz.

Whatsapp’ı 19 milyar dolara Facebook’a satan Jan Koum, Ukrayna’da inşaat işçisi bir babanın oğluydu. Annesiyle ABD’ye göçen Koum, oldukça zor günler geçirdi. Annesi bebek bakıcılığı ve temizlikçilik yapıyordu.

Ancak içine girdiği yeni ortama çalışan Jan Koum, bilgisayarlara ve yazılıma ilgi duymaya başladı ve Yahoo’da işe girdi. Bu süreçte epey para kazanıp kaybeden Koum, Whatsapp’ı yarattı ve ondan sonrasını siz biliyorsunuz, zira Whatsapp’ı her gün kullanıyorsunuz…

“Tek bir şey yaparım ve onu iyi yaparım.”

Mutlaka okuyun: Su Akmayan Evden 9 Milyar Dolarlık Servete Uzanan Başarı Hikâyesi

 

18-  Kadın Giyim Sektöründe Devrim Başlatan Gabrielle Coco Chanel’in Başarı Hikayesi

Gabrielle “Coco” Chanel, 1883 yılında Fransa’da doğdu. Babası tarafından terk edilen ve bir yetimhanede büyüyen Chanel, burada terziliği öğrendi. Geceleri de bir barda garsonluk yapıyordu.

O zamanlar kadınların banka hesabı açması ya da kendilerine ait mal varlığına sahip olmasına izin verilmiyordu bile. Bu dönemde barda çalışırken zengin bir adamla tanıştı ve onunla birlikte yaşamaya başladı. Bu da ona sosyetenin içine dahil olma imkanı tanıdı.

Sosyetik çevrelerde arkadaşlık edindikçe ucuz kumaşlardan giyim malzemeleri üretmeye karar verdi. O dönem kadın elbiselerinde hem aşırı pahalı hem konforsuz materyaller kullanılıyordu.

Kısa süre içinde onun tasarımları Paris başta olmak üzere dünyanın pek çok yerine satılır oldu. Kendine ait butikler açan Chanel, artık birlikte olduğu adamın desteğine ihtiyacı olmadığını anladı.

Bugün Chanel markası, lüks ile eşanlamlı olarak kullanılıyor. Chanel’in varislerinin serveti ise yaklaşık 19 milyar dolar.

Mutlaka okuyun: Coco Chanel’in Hayatı ve Başarı Hikayesi

 

19- Leonardo Del Vecchio

Ray Ban, Oakley, Prada Versace, Armani, Bvlgari, Polo, Chanel, Dolce Gabbana gibi gözlüklerin Leonardo Del Vecchio’nin sahip olduğu Luxottica markası tarafından üretildiğini biliyor muydunuz?

1935 yılında Milano’da doğan Vecchio, henüz doğmadan babasını kaybetti. Annesi de yoksulluk gerekçesiyle onu yetimhaneye bıraktı.

Ergenlik yıllarında bir demir fabrikasında işe giren Vecchio, burada madalya ve rozet yapımını öğrendi. Fabrika aynı zamanda onun üniversite masraflarını da karşıladı. Geceleri okula gidiyor, gündüz de atölyede çalışıyordu. Üniversiteden sonra aynı fabrikadamakinist olarak işine devam etti.

Bu fabrikada uzun yıllar çalışan Del Vecchio, ufak demir parçalarının gözlük yapımında kullanılabileceğini ve bu işe epey talep olduğunu fark etti. Kendi birikimiyle Milano’da bir gözlük atölyesi kurdu.

26 yaşındayken Agordo adlı bir kasabada iş kuracaklara ücretsiz arazi verildiğini öğrendi ve Milano’yu terk ederek bu kasabaya yerleşti. Atölyesine de Luxottica adını verdi. Bu sayede atölyesinde üretilen tüm gözlükler bu adı taşır oldu.

Del Vecchio bugün dünyanın en bilindik gözlük markalarından birçoğunu üretiyor ve şu an 22.5 milyar dolarlık bir servetin sahibi.

“Bu kadar mesafe kat edeceğimi hiç düşünemezdim. Ama daima kendim için en iyi olanı yapmaya çalıştım.”

 

20- Oracle’ın kurucusu Larry Ellison

Larry Ellison 35 milyar dolarlık servetiyle dünyanın en zengin insanlarından biri.

İyi bir üvey anneye sahip olmasına rağmen babasını onu terk etti. Biyolojik annesi ile 9 aylıkken onu evlatlık verdi zira Ellison bebekken lösemiye sahipti.

Zeki bir çocuk olmasına rağmen okulda pek başarı gösteremeyen Ellison, yazılıma ilgi duymaya başladı ve Kalifoniya’ya yerleşti.

Burada Oracle’ı kuran Ellison, şu an Silikon Vadisi’nin duayen isimlerinden biri olarak kabul ediliyor.

“Hayatınızı farklı şekillerde yaşarsanız çevrenizdeki insanlara rahatsız edersiniz ki buna hazır olmanız lazım. İnsanlar ne yapmaya çalıştığınızı bilemezler.”

Mutlaka okuyun: Larry Ellison’un Başarı Hikayesi

 

21- Mark Zuckerberg

İnternet dünyasını ve dijital iletişimi kökünden değiştiren Mark Zuckerberg, sıradan bir öğrenciydi.

Ancak tutkusu ve bitmeyen projeleri sayesinde kendini sürekli geliştiren Mark Zuckerberg, Facebook gibi bir fenomeni kattı hayatımıza.

Mark Zuckerberg, bugün bile çalışanlarının kendi projelerine zaman ayırmalarını teşvik ediyor. Bu da aslında her şeye karşın bir insanın kendine özgü projeleri olması gerektiğini kanıtlar nitelikte. Mark ise bunu teşvik ederek dijital dünyanın daha da iyi bir yer olmasına destek sağlıyor.

“En büyük risk, risk almamaktır. Bu kadar hızlı değişen bir dünyada başarıya giden yol, risk almaktan geçiyor.”

Mutlaka okuyun: Mark Zuckerberg’in Hayatı

 

22- Harry Potter’ın yaratıcısı J.K. Rowling’in başarı hikayesi

Maddi olarak zor geçinen bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen J.K. Rowling, romancı olmak istiyordu ancak ailesi bunun ergenlik hezeyanı olduğunu söylüyorlardı.

Yetişkinlik döneminde kötü bir evlilik neticesinde kocasından ayrılan ve çocuğuyla birlikte yaşayan Rowling, çok yoksulluklar çekti. Devlet yardımı sayesinde hayatta kalıyordu.

En dibi gördükten sonra kendini yazmaya veren Rowling, uzun zamandır aklında olan Harry Potter fikrini yazıya dökmeye başladı. Pek çok yayınevi onun bu romanını yayımlamayı kabul etmedi. Ancak 32 yaşındayken Harry Potter ve Felsefe Taşı adlı romanını İngiltere’de yayımlatmayı başardı.

Bugün dünyanın en başarılı ilk 3 yazarından biri olarak kabul gören J.K. Rowling, Harry Potter kitapları ve satışlarından 7.7 milyar dolar gelir elde etti. Şahsi servetinin ise 650 milyon dolar olduğu düşünülüyor.

Mutlaka okuyun: J. K. Rowling Kimdir?

 

23- Andrew Carnegie

Çelik dünyasının en önemli isimlerinden biri olan Andrew Carnegie de dipten dike bir hayat hikayesine sahip.

Fakir bir İrlandalı ailenin çocuğu olan Carnegie, çocuk yaşta ailesiyle ABD’ye yerleşti. İşsiz güçsüz babasıyla aynı kaderi paylaşmak istemeyen Carnegie, yaşadığı kasabadaki önemli insanlarla dostluk kurdu ve çelik imparatorluğuna giden yolda yavaş adımlarla yürümeye başladı.

Demir-çelik endüstrisinden kazandığı servetini yine hayır işlerinde harcayacak kadar da cömert bir insandı.

“Başarının sırrı, bir işi yapabilecek doğru kişiyi seçebilmektedir.”

 

24- George Soros

George Soros da çok günler geçirdi.

Dünyanın en önemli yatırımcılarından biri olan Soros, 2. Dünya Savaşı’nın karanlık yanlarını bizzat yaşayan biri isim. 17 yaşındayken savaş nedeniyle mülteci konumuna düşmüş bir insan dünyanın en başarılı yatırım fonlarından birini yaratabiliyorsa siz de kendi hedeflerinize ulaşabilirsiniz.

“Eğer yatırım yapmaktan keyif alıyor ve eğleniyorsanız o yatırımdan bir şey kazanamazsınız. İyi yatırım sıkıcıdır.”

 

25- McDonalds’ı bugünlere ulaştıran adam: Ray Kroc

McDonalds’ın kurucusu Ray Kroc değil, ancak şirketi zirveye taşıyan isim o.

Birinci Dünya Savaşı’nda ambulans şoförü olan, çeşitli tuhaf işlerde çalışan Ray Kroc girişim dünyasında başarılı bir fikre yatırım yapma hususunda örnek gösterilen bir isim.

McDonalds kardeşlerle tanıştığında fast food işindeki fırsatı idrak eden Ray Kroc, bu işe yatırım yapmaya karar verdi.

1955 yılında, 52 yaşındayken milkshake makinesi pazarlamacısı olarak çalışan Kroc, Kaliforniya  merkezli fast food zincirinin franchising haklarını satın aldı. 1961’de ise McDonalds’ı 2.7 milyon dolara tamamen satın aldı.

“Siz müşterilerle ilgilenin, işiniz kendiliğinden yoluna girecektir.”

Mutlaka okuyun: Ray Kroc ve McDonalds’ın Başarı Hikayesi

 

26- John D. Rockefeller

Rockefeller ismini duyunca gözünüzün önüne dolar işareti gelmesi normal. Ancak işler her zaman öyle değildi. 1839 yılında doğan John Rockefeller fakir bir ailenin çocuğuydu.

Gençlik yıllarında muhasebe kursuna giden Rockefeller, bu sayede bir gemi şirketinde muhasebeci olarak işe girdiğinde henüz 16 yaşındaydı.

20 yaşına geldiğinde  kendi işini kuran Rockefeller, et ve saman gibi şeyler satarak komisyon alıyordu. Ancak esas paranın petrolde olduğunu fark etmesi uzun sürmedi.

24 yaşındayken ilk petrol rafinerisini kuran Rockefeller, daha sonra işini büyüttü ve Standard Oil’i kurdu. 1916 yılında ise dünyanın ilk dolar milyarderi oldu. 1937’de öldüğü zaman onun serveti, ABD ekonomisinin %1.5’una denkti…

 

27- Mark Cuban

Shark Tank filmindeki rolü nedeniyle girişimciliğin ekran yüzü olan Mark Cuban’ın gençliği bu kadar şaşaalı değildi.

Kapı kapı gezerek çöp poşeti satan Cuban, ay sonunu getirebilmek için ekmek ve ketçap yemek zorundaydı.

Okuldayken bile faturalarını ödeyebilmek için tuhaf işlerde çalışan Cuban, bilgisayar danışmanlık şirketini kurduktan sonra internetten yayıncılık işine de girdi ve milyonlar kazanmaya başladı. Hatta NBA takımlarından Dallas Mavericks’i bile satın aldı.

Cuban iş dünyasında sıkı çalışmasıyla ve sürekli fırsat kovalamasıyla bilinen bir isim.

“Ne kadar başarısız olduğunuz önemli değil. Bir kere başarılı olmanız yeterli.”

Mutlaka okuyun: Mark Cuban Kimdir? Hayatı ve Başarı Hikayesi

 

28- Evsizlikten yatırımcılığa uzanan başarı öyküsü: Chris Gardner

Will Smith ile tanışmak her insana nasip olmaz. Hele kendi hayatını Will Smith’in canlandırması dünyada sadece bir kişiye nasip olur. O kişi ise Chris Gardner…

Kötü bir çevrede yetişen Gardner’ın hayatında şiddet ve taciz vardı. Gençlik yıllarında yaşadığı zor dönemlere rağmen o pozitif bir tutum sergiledi hayata karşı. Evsizlik ve parasızlıkla mücadele etmesine karşın Gardner Rich adlı yatırım şirketini kuran Gardner, günümüzde dünyayı gezerek nasıl küllerinden doğduğunu anlatıyor konferanslarda…

“Zenginlik, şükür etmeye yönelik bir tutum da olabilir.”

Mutlaka okuyun: Chris Gardner’ın Evsizlikten Milyarderliğe Uzanan Hayat Hikayesi

 

29- Çin’in en zengini ve Alibaba’nın kurucusu olan Jack Ma’nın başarı öyküsü

Üniversitede 3 yıl sınıfta kaldı. 30 iş başvurusu yapıp hepsinden red cevabı aldı. KFC Çin’e geldiğinde 24 kişi arasından sadece onun başvurusu reddedildi. Harvard Üniversitesi’ne 10 kez başvurup hepsinde red cevabı aldı. Bugün Alibaba’nın kurucusu olan Jack Ma 38 milyar dolarlık servetiyle Çin’in en zengin adamı konumunda.

Mutlaka okuyun: Jack Ma Kimdir? Hayatı ve Başarı Öyküsü

 

30- Robert Downey Jr.’ın Madde Bağımlılığından Iron Man’e Uzanan Hayat Hikayesi

Iron Man’i canlandırarak büyük bir hayran kitlesine sahip olan Robert Downey hayatı boyunca birçok sorunun üstesinden gelmek zorunda kaldı.

Mutlaka okuyun: Robert Downey Jr.’ın Başarı Hikayesi

 

31- Uber ve Kurucusu Travis Kalanick’in Başarı Hikayesi

Uber günümüzde 80’e yakın ülkede faaliyet göstermekte olup 76 milyar dolarlık piyasa değerine sahip. Ancak bu başarı 1 gecede oluşmadı. Travis Kalanick Uber şirketinden önce birçok başarısızlıkla boğuştu.

Mutlaka okuyun: Travis Kalanick’in Başarı Hikayesi

 

32- Nutella’nın Başarı Hikayesi

Mutlaka okuyun: Güçlükler Nasıl Başarı Getirir: Nutella’nın Hikayesinden Çıkarılacak Dersler

 

33- Muhammed Ali

Mutlaka okuyun: Muhammed Ali’nin Hayatı ve Başarı Hikayesi

 

34- 1 gecede 70 milyar dolar kaybeden Masayoshi Son’un Başarı Hikayesi

Japonya’nın Bill Gates’i olarak görülen Masayoshi Son internet balonu patlak verdiğinde 1 gecede tam 70 milyar dolar kaybederek tarihe geçmiştir. Ancak yapmış olduğu akıllı yatırımlarla tekrar milyarder olmayı başarmıştır.

Mutlaka okuyun:Masayoshi Son Kimdir?

 

35- Havacılık Sektöründe Çığır Açan Howard Hughes’ın Hayat Hikayesi

Mutlaka okuyun: Howard Hughes’ın Başarı Hikayesi

 

36- Başlangıçta traktör üreten Ferruccio Lamborghini’nin başarı hikayesi

Lamborghini her zaman dünyanın en lüks ve spor araçlarıyla bilinmiyordu. Bir zamanların ünlü traktör üreticilerinden biriydi. Kurucusu Ferrucio Lamborghini ise tam bir spor araba tutkunuydu. Ferari arabasını çok seviyordu. Ferrari aracıyla ilgili bir şikayetini firmaya bildirince tarihin en ilginç başarı öykülerinden birinin fitili de ateşlenmiş oldu.

Mutlaka okuyun: Ferruccio Lamborghini’nin Başarı Hikayesi

 

37- Ketçap Şişesini Ters Çevirerek Milyoner Olma Hikayesi

Mutlaka okuyun: Ketçap Şişesini Tekrar Tasarlayarak Milyoner Olan Adamın Hikayesi

 

38- Levi Strauss

Mutlaka okuyun: Kot Pantolonun Mucidi Levi Strauss’un Hayat Hikayesi

 

39- Şişme yatak kiralayarak başladıkları Airbnb’nin başarı hikayesi

3 üniversite öğrencisi, harçlıklarını çıkarmak ve kiralarını ödeyebilmek için çıkar yol ararken akıllarına evlerindeki bir odayı kiralama fikri geldi. 3 şişme yatak alarak odaya yerleştiren genç girişimciler yatakları kiraladıkları ilk müşterilerden 80 dolar kazandılar. Fikrin potansiyelini gördükten sonra yatırımcı arayışına giriştiler. Ancak her şey umdukları gibi gitmedi. Fikirlerini 15 yatırımcıya sunan gençler, yatırımcıların 8’inden red cevabı alırken 7’sinde geri dönüş dahi alamadılar. Bugün ise Airbnb tam 38 milyar dolar değerinde bir şirket!

Mutlaka okuyun: Airbnb Nasıl Kuruldu?

 

40- Kurulduktan tam 15 yıl sonra kar eden Shazam’ın başarı hikayesi

1999 yılında 3 arkadaş, “çalan şarkıyı kimin söylediğini bilseydik harika olmaz mıydı?” diye düşündüler ve bununla ilgili bir program geliştirdiler. O zamanlar ne internet ne de akıllı telefon vardı. İnsanlar çalan şarkıyı öğrenmek için telefonla arayıp şarkıyı telefona tutuyorlardı. Bir bant da şarkıyı kaydediyordu. Daha sonra şarkı kısa mesaj ile müşterinin telefonuna gönderiliyordu. 15 yıl boyunca hiç kar elde edemediler. 2014 yılında ise Apple tarafından 400 milyon dolara satın alındı.

Mutlaka okuyun: Shazam’ın İlham Verici Kuruluş Hikayesi

 

41- Ailesi günlük 1 dolar kazanırken yaptığı oyun sayesinde günde 50 bin dolar kazanan genç

Vietnamlı genç bilgisayar programcısı olan Dong Nguyen oldukça kısıtlı imkanlarla yarattığı Flappy Bird oyunu kendisine günde 50.000 dolar kazandırdı.

Mutlaka okuyun: Sahibine Günde 50 bin Dolar Kazandıran Oyun: Flappy Bird

 

42- Coca Cola’nın CEO’luğuna kadar yükselen Türk: Muhtar Kent

Muhtar Kent, marketlere Coca Cola satarak ve rafları düzenleyerek başladığı yolculuğunda CEO’luğa kadar yükselmiş bir Türk.

Mutlaka okuyun: Muhtar Kent Kimdir? Hayatı ve Başarı Hikayesi

 

43- Arabanın bagajında ayakkabı satarak başlayan Phil Knight’ın başarı hikayesi

Nike’ın kurucusu olarak bilinen Phil Knight bu yolculuğa Japonya’dan getirdiği ayakkabıları arabanın bagajında satarak başladı. İlk Nike ayakkabısı da bir mutfak tezgahında üretildi. Bugün dünyanın en ünlü spor ayakkabı markası olan Nike’ın bugünlere ulaşması hiç de sanıldığı kadar kolay olmadı.

Mutlaka okuyun: Phil Knight Kimdir?

 

44- Başlı başına bir ilham kaynağı olan Steve Jobs’ın hayat hikayesi

Böyle bir liste oluşturup da muhtemelen şu an bu yazıyı okuyabilmenizi biraz da kendisine borçlu olduğumuz kişiyi es geçmek olmazdı. Steve Jobs’ın gerek kişisel bilgisayarların gerekese de akıllı telefonların bugüne ulaşmasındaki katkısı yadsınamaz. Hayatının her bir karesi farklı ilham kaynağı olan Steve Jobs’ı çoğumuz biliyoruz. Bu yüzden sizlerle Steve Jobs ile ilgili pek bilinmeyenleri paylaşmak istiyoruz.

Mutlaka okuyun: Steve Jobs’ın Hayatı Hakkında 53 Şaşırtıcı Gerçek

 

45- Gillette’in 100 yılı aşkın başarı öyküsü

Gilette’in kurucusu King Camp Gillette:

Her gece yatağıma uzandığımda, milyarlarca erkeğin sakal ve bıyıklarının uzamakta olduğunu bilmek, rahat uyumamı sağlıyor.

Mutlaka okuyun: Gillette Tıraş Bıçaklarının Başarı Öyküsü

 

100’lerce Başarı Hikayesi İçin Tıklayınız!

 

Bu ilham verici başarı hikayelerinden öğrenilen hayat dersleri:

Elbette bu hikayeler, sadece keyifle okunması için anlatılmıyor, her okuyana ilham vermesi, motive etmesi ve insanları iş hayatlarında ya da özel hayatlarında başarılı olabilmeleri için cesaretlendirmesi bekleniyor.

Bu teşvik edici başarı hikayelerinden çıkarılacak en kıymetli dersler:

1. Reddedilmek sizi asla durdurmamalı

2. Başarısızlık hiç de düşündüğünüz kadar problem değil.

3. Sizi reddeden insanlar hiçbir şey bilmiyorlar.

4. Hayatta başarılı olmanın anahtarı, kendinize inanmanızdır!

Ben 38 yaşımda kendi başıma milyoner olmayı başardım. Bu şansın yardımıyla olmadı, çünkü ben zaten bu hedefi kendime 5 sene öncesinden, daha başarının b’si ortada yokken koymuştum. Zengin olmanın şansla bir ilgisi yok, büyükten başlamak yahut zeki olmakla daha ilgili ancak en önemlisi para kazanmak ve yaşama dair keskin inançlarınız varsa, işte o zaman başarıya ulaşmanız hayal olmayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.