İnternetten Ne Satabilirim?

Online ürün satışı dev bir pazardır. Yeni işletme sahiplerinin, girişimcilerin ve hatta sermayesiz para kazanmak isteyenlerin çoğu internettten satabilecekleri ürünleri araştırırlar. Biz de “İnternetten ne satabilirim” diyenler için bir rehber niteliğinde olan bu yazıyı hazırladık.

Evimdeki kullanmadığım eşyaları mı satmalıyım? Yoksa sadece online araştırma yapmalı ve hoşlandığım ürünlerin tedarikçilerini bulup bu ürünleri mi satmalıyım? Ürünleri internetten satmak para kazanmanın en kolay yoluymuş gibi gösterilir. Eminiz ki sizde sahibinden, ebay, amazon ve gittigidiyor gibi internet sitelerinde “para kazanmanın en hızlı yolu” reklamlarını görmüşsünüzdür. Bu tür yanıltıcı reklamlara kendinizi kaptırmanız ve büyük umutlarla kendi online işinize başlamak istemeniz son derece normaldir. Şu bir gerçek ki internetten ürün satışı yaparak başarılı olabilirsiniz ancak bu satmak istediğiniz herhangi bir ürünü kolaylıkla satarak parayı garantileyeceğiniz anlamına gelmez. Online ürün satışında iki önemli nokta vardır. Birincisi DOĞRU ürün türlerini seçmek ikincisi de bu ürünleri nereden bulacağınızı bilmektir.

 

1- Online satış için doğru ürünlerin seçilmesi

İnternet satıcılarının en büyük ortak hatası en iyi bildikleri veya en çok arzu ettikleri ürünleri seçmeleridir ki bu doğru bir yaklaşım değildir. Çoğunlukla iyi bir fikir olarak gördüğünüz ve sizin için doğru olan bir ürünü satmaya çalışmak başarı şansınızı azaltır. Neden mi? Çünkü online satış yaparken gerçek bir alışveriş ortamında satış yaparsınız. Online satış yapmak gerçek bir iştir ve gerçek işler varsayımlarla, tahminlerle ve kişisel tercihlere bağlı olarak ilerlemez. Yeni bir online dükkân açmak ve satış dünyasında yarışmak istiyorsanız hangi ürünü satacağınıza karar vermenin TEK yolu pazar araştırması yapmaktır. Satmayı istediğiniz ürünün pazarlanabilir olup olmadığını veya pazarlanabiliyorsa ne kadarlık bir başlangıç bütçesine ihtiyacınızın olduğunu belirlemek zorundasınız.

Örneğin yeni satıcıların çoğunun elektronik cihazlara karşı ilgisi vardır. MP3 çalarlar satan bir tedarikçi bulurlar ve yeni online dükkanlarını lanse etmek için bir sürü para harcarlar. Sonrasında hiçbir satış yapamadan aylar geçer ve bir sürü para harcadıkları halde neden satış yapamadıkları konusunda kafaları karışır. Anlayamadıkları şudur: girdikleri ürün pazarındaki diğer online satıcılar yığın halinde satın alma yaptıklarından toptan fiyatı düşürürler ve eğer siz ürünleri dropshipping ( satıcılar alıcıları bulur, ürünün postalanacağı adresi ve ürün bedelini müşteriden alır, ürünün ücretini ve postalanacağı adresi ise doğrudan tedarikçisine gönderir. Satıcının birim kazancı ise ürünü satın aldığı fiyat ile sattığı fiyat arasındaki farktır ) yöntemiyle satmaya çalışırsanız sizin fiyatlarınız diğer satıcıların fiyatlarına göre daha pahalı kalır. Bu tür ana malları satmaya çalışan yeni satıcılar genellikle başarısız olur çünkü online pazarı yöneten oturmuş satıcılara karşı mücadele edemezler.

Online satışta doğru ürünleri seçmenin anahtarı niş pazarlara yönelmektir.

 

2- Online olarak satılacak ürünlerin bulunması

Diyelim ki satacağınız doğru ürünü seçtiniz ve sıra bu ürünü nasıl bulacağınıza geldi. Satacağınız online ürünleri araştırırken “yenilenebilir” kaynaklar bulmanız gerekir. İşte bu noktada bir tedarikçiye ihtiyacınız olacaktır.

İster dropshipping yöntemiyle satış yapın isterseniz toptan satış ile. Satıcı olarak amacınız size en iyi toptan fiyatları verecek ve size tekrar tekrar ürün tedarik edebilecek daimi bir tedarikçi bulmak olmalıdır. İnternet üzerinden gerçek tedarikçiler bulmak oldukça zordur çünkü gerçek tedarikçiler internet üzerinden nadiren reklam verirler.

Ancak sizi önceden uyaralım. Bu tedarikçilerle ilgili reklamların %99’u meşru kaynaklara ait değildir. Bunların çoğu komisyoncudur ve yeni satıcıların başarısız olmalarının en büyük nedenleridir. Komisyoncular, online satıcılar ve gerçek tedarikçiler arasındaki firmalardır. Kendilerinin gerçek tedarikçi olduğunu söylerler ancak bu büyük bir yalandır. Asıl amaçları sizden para almaktır. Saçma gibi gözükse de her gün bir sürü yeni satıcı bu tuzağa düşmektedir.

Tedarikçileri araştırırken aşağıdakileri aklınızdan çıkarmayın:

1- Gerçek tedarikçiler sizden aylık ücret almazlar.

2- Gerçek tedarikçiler sizden kurulum ücreti almazlar.

Diyelim ki online satış için ürün bulmaya çalışıyorsunuz ve sizden hiçbir ücret talep etmeyen bir tedarikçi buldunuz… Sahte olabilirler ve size gerçek toptan fiyatları vermeyebilirler. Tedarikçiler size gerçek toptan fiyatları vermezse online ürün satışı piyasasında mücadele edemezsiniz. Gerçek tedarikçilerle çalışmazsanız başarılı olamazsınız. Neyse ki bulabileceğiniz gerçek tedarikçiler de vardır.

 

İnternetten Satılacak Ürünler

İnternetten satış yaparak gayet güzel paralar kazanabilirsiniz, ama ilk önce işin mantığını kapmanız gerek.

İnsanlar kar oranı yüksek ürünleri toptan alıp direkt olarak satma hayali kurar. Ancak hangi ürünü satacağına karar vermek zor bir konudur.

Yeni ve popüler ürünleri tespit edip bu ürünleri internet üzerinden satmak için öncelikle iyi bir araştırma yapmak gerekir. Zira sizin gibi bu işi yapan, yapmak isteyen milyonlarca kişi bulunuyor.

E-ticaret alanında başarıya ulaşmak için doğru ürünleri seçmeli; bu ürünleri pazarlamak ve satmak için doğru becerilere sahip olmalısınız.

Aşağıda internet üzerinden satabileceğiniz pek çok ürün derledik. Listemize geçmeden önce internetten satmak için ürün alırken nelere dikkat etmeniz gerektiğine bakmalıyız.

 

İnternetten Satmak İçin Ürün Nasıl Tespit Edilmelidir?

Öncelikle trend ve popüler bir ürün bulmalı, bu ürünün 3-6-9-12 aylık satış performansına bakmalısınız. Amazon Best Seller’dan seçeceğiniz ürünün ne oranda talep gördüğüne bakabilirsiniz.

Seçeceğiniz ürün insanların hayatını kolaylaştırmalı, onların yaşadığı bir probleme çözüm sunmalıdır. Bu da seçeceğiniz ürün kategorisinde insanların ne tür şeylere gereksinim duyduğunu tespit etmekle mümkündür. Yani bir anlamda piyasanın açığını yakalamalı ve açığı doldurmaya çalışmalısınız. Eğer yaygın olarak bulunan ve farklı çeşitleri olan bir ürün seçerseniz rekabetin altında kaybolup gidebilirsiniz.

Google Trend ya da Trend Hunter gibi platformlar üzerinden yaklaşan bir trendi yakalamalı ve bu trendi herkesten önce fark etmelisiniz. Trend ürünler bir anda piyasayı kapladığı için hızlı hareket etmek ve bu ürünü tedarik etmek için risk almaya çalışmanız iyi olabilir.

Hobi tutkunlarının ilgi göstereceği spesifik ürünler satmak da yine farklı bir yöntemdir. Hobisi olan kişiler, bu tutkuyu gerçekleştirmek için alışveriş yapmaya daha yatkındır. Ayrıca hobisi olan, bir şeylerin koleksiyonunu yapan kişiler size ve markanıza daha sadık olurlar. Bu da uzun vadede işiniz için şahane bir şeydir.

Kar oranı yüksek ürün seçmek de internetten satış yapmak için mühim bir konudur. İnsanlar genelde 150-200 lira ve altındaki ürünleri daha kolay satın alırlar. Bu fiyat aralığındaki ürünleri toptancılardan uygun fiyata alıp üstüne kar marjı koyarak satabilirsiniz.

 

En Çok Satan Mı? En Trend Olan Mı?

Bu soruyu sormanız son derece anlaşılır. Kısaca ikisini de denemenizde fayda vardır diyebiliriz. Bu yıl trend olan ve gayet güzel kazanç sağlayan bir ürün gelecek sene iş yapmayabilir.

Bizim size önerimiz öncelikle popüler ve trend ürünlerle satış yapmaya başlamanız, daha sonra ise çok satan ve başarısını kanıtlamış (365 gün boyunca ihtiyaç duyulabilecek) ürünler satarak iş modelinizi sürdürülebilir hale getirmenizdir.

Yani yaz mevsiminde çocuklar için balkon havuzu peynir ekmek gibi satarken bu ürün sonbahar ve kış aylarında bir tane bile satılmayabilir.

O halde sizler için seçtiğimiz onlarca ürüne bakalım ve internetten satış yapma maceranıza start verelim.

 

1. Kablosuz Şarj Aleti

Son birkaç yıldır kablosuz şarj aletleri ve şarj üniteleri gittikçe popüler hale geldi. Google Trends üzerinden de kablosuz şarj ünitelerinin yaygınlaştığını net bir şekilde görebiliyoruz. Zira insanlar kabloyla uğraşmaktan yorulmaya başladı. Teknoloji de müsaade ettiği için kablosuz şarj teknolojisi gelecekte çok daha yaygın bir şekilde kullanılacak.

Toptan olarak alacağınız kablosuz şarj ünitelerini son derece uygun bir fiyata mal edebilir ve sağlam bir kar marjı koyarak satabilirsiniz, çünkü pazarda henüz aşırı bir rekabet ortaı yok.

 

2. Köpek Tasması

Köpek besleyen bir insan sürekli köpek aksesuarlarına bakar. Bir köpeği hayatına alan bir insan köpeğinin rahatını ve mutluluğunu düşünür. Bu bakımdan tasma, mama tası, köpek oyuncağı gibi şeylere olan ilgi sabittir.

Doğru müşteri kitlesine ulaştıktan sonra köpek ve genel anlamda evcil hayvanlarla ilgili iyi bir satış performansı yakalayabilirsiniz. Google Trends’te de köpek tasmasına olan ilginin sürekli diri olduğunu görebilirsiniz.

Köpek tasmasına ek olarak mama kabı da yine köpek besleyenlerin yoğun olarak ilgi gösterdiği bir ürün. Önemli olan bu geniş pazar içinde çok spesifik bir alandan yürümeniz. Yani katlanabilir köpek mama kabı gayet spesifik bir üründür.

Köpek aksesuarları ile ilgili bir şeyler sattığınız zaman müşterilerinizin farklı ihtiyaçlarını öğrenip ürün gamınıza farklı şeyler de ekleyebilirsiniz. Yani tasma ve mama kabı ile başlayıp proteinli köpek maması satmaya ya başlayabilrsiniz.

Mutlaka okuyun: Evcil Hayvan Sektörü İş Fikirleri

 

3. Kol Saati

Kol saatleri, bugün aksesuar niyetine kullanılıyor diyebiliriz. Yani fonksiyondan ziyade takı olarak kullanılıyor fakat akıllı kol saatleri de yine oldukça revaçta olan bir ürün türü. Piyasanın en gözde kol saatlerini internetten araştırıp bu ürünleri toptan tedarik edebilirsiniz.

Ürünleri nasıl stoklayacağınızı ve hedef kitlenizi belirledikten sonra kol saati satmaya başlayabilirsiniz. Sürekli talep gören kol saatleri üzerinden iyi paralar kazanmanız son derece mümkün. Yukarıda görselden de kol saatlerine olan ilginin düzenli bir ivmeye sahip olduğunu görebilirsiniz.

 

4. Korse

İnce ve fit görünmek isteyen kadın ve erkeklerin kıyafet altına korse giydiğini bilirsiniz. Genelde kadınlar tarafından ilgi gören korse ve benzeri ürünlere son zamanlarda erkeklerin de ilgi gösterdiğini söyleyelim.

Genç yaşlı, kadın erkek herkesin ilgi gösterebileceği bu ürünlere istikrarlı bir şekilde ilgi gösteriliyor.

 

5. Oyuncak

Çocukların oyuncaksız durmadıklarını biliriz. Eğitim amaçlı oyuncaklar, oyun hamurları, ayıcıklar, klasik oyuncaklar, uzaktan kumandalı oyuncaklar derken sayısız türde çocuk oyuncağı bulunmaktadır.

Özellikle Türkiye’de bulunmayan ve yurt dışında büyük bir ilgi gören oyuncakları Türkiye’ye ithal edebilirseniz bu işten sağlam paralar kazanabilirsiniz.

 

6. Kulaklık

Kablosuz kulaklıklar, bluetooth kulaklıklar, gürültü önleyicili kulaklıklar, oyuncu kulaklıkları da yine akıllı telefonların yükselişinden etkilenen bir başka ürün türü.

2019 yılı için kulaklıklara olan ilginin arttığını grafikten de görebilirsiniz.

 

7. Abiye/Elbise

Kadınlar için giyim kuşamın önemi asla azalmaz. Kıyafet ve moda da yine e-ticaret alanında rekabetin yüksek olduğu bir alan. Ancak Instagram çağında yaşıyoruz ve kadınlar birbirinden şık kıyafetlerle poz vermeye hiç olmadığı kadar hevesli.

Bu bağlamda gece elbiseleri, abiyeler, parti kıyafetleri de yoğun ilgi görüyor. Yurt dışından sağlam bir ürün koleksiyonu olan tedarikçi bulup toplu alım yapabilir, sonrasında ise abiye/gece elbisesi konulu bir e-ticaret sitesi açarak bu işten ciddi paralar kazanabilirsiniz.

 

8. Telefon Kılıfı ve Aksesuarları

Telefon kılıfı, kırılmayan ekran camı da istikrarlı bir şekilde talep görmekte. Markası ne olursa olsun, herkes telefonunu korumak istiyor. Bu da özellikle Çin’den farklı tasarımlara ve işlevlere sahip telefon kılıflarını toplu olarak satın alıp perakende satış yapmak için iyi bir fırsat sunuyor.

Müşterilerin aradıkları özellikleri keşfeder, bu talebi karşılayacak şekilde telefon kılıfı ve aksesuarı satarsanız ihya olabilirsiniz.

Telefon aksesuarlarının 2022 yılına 108 milyar dolarlık bir hacme ulaşması bekleniyor. Siz de telefon kılıfı, mıknatıslı telefon tutturgaçları vb. gibi faydalı aksesuarlar satarak bu pastadan pay alabilirsiniz.

 

9. Kadın İç Çamaşırı

Kadın iç çamaşırı da dünya genelinde ilgi gören bir üründür. Askısız sütyen özellikle son birkaç yılda büyük ilgi gören bir ürün örneğin.

Her türlü sosyo-ekonomik kesimden insanın ilgi duyabileceği çeşitte ürün ithal edip Instagram’dan ya da kendi web sitenizden satabilirsiniz.

 

10. Drone

Drone’lar özellikle son 3 yıl içinde büyük bir yaygınlık kazandı. Talebin de gittikçe artmasını bekliyoruz.

Yurtdışından uygun fiyata getirteceğiniz drone’ları Türkiye’de 2 kat fiyata satmamanız için hiçbir neden yok. Zira Türkiye’deki elektronik mağazalarda satılan drone’ların ABD fiyatı, Türkiye fiyatının neredeyse yarısına tekabül ediyor. Siz de farklı modellerde, farkı özelliklerde drone’lar ithal edip satabilirsiniz. Instagram ve Youtube çılgınlığı yakın bir zamanda bitecek gibi görünmediği için bu fırsattan mutlaka istifade etmelisiniz.

Mutlaka okuyun: Drone Sektörü İş Fikirleri

 

11. Selülit Önleyici Masaj Aleti

Selülit önleyici cihazlar da son yıllarda popülaritesi artan bir ürün türü. Selülit karşıtı masaj aletleri internetten satış yapmak isteyenler için şahane bir niş ürün fikri.

Eğer bu ürünü satmak istiyorsanız şöyle bir yöntem izleyebilirsiniz mesela:

  • Aliexpress üzerinden 1 dolar ya da daha uygun fiyata selülit karşıtı krem bulun.
  • Sonra bu ürünü ücretsiz olarak test etmeleri için bir Facebook reklam kampanyası başlatın. İnsanlara ürünü ücretsiz olarak gönderin. (Kargo alıcıya ait olmalı!)
  • İnsanlar bu ürünü satın almaya karar verdiklerinde ödeme esnasında e-mail adreslerini alın.
  • Daha sonra bu kişilere daha üst kalite bir selülit kremi reklamı gönderin. Bu kişilere selülit önleme ile ilgili eğitici birtakım materyaller gönderin.
  • En sonunda bu kişilere selülit karşıtı masaj aleti reklamı gönderin ve kremi denemiş olmalarından ötürü bu kişilere %20 indirim sunun.

 

12. Bluetooth Hoparlör

Bluetooth hoparlör sayesinde müzik dinlemek için tek bir yerde bulunma zorunluluğunu ortadan kaldırıyor. Cebinize sığabilecek ebattaki bu hoparlör sayesinde siz nereye giderseniz müzik de oraya geliyor. Son derece güzel bir kolaylık bu.

2023 yılına kadar bluetooth hoparlör piyasasının sadece ABD’de 32 milyar dolara ulaşması bekleniyor. Yani bluetooth hoparlöre olan ilgi daha da artacak.

Mutlaka okuyun: Akıllı Hoparlörler Hakkında Bilmeniz Gerekenler

 

13. Postür Düzeltici Korse

ABD’nin köklü üniversitelerinden biri olan Columbia Üniversitesi’nin bir araştırmasına göre insanların uyanık olduğu zamanın %77’si oturur pozisyonda geçiyor. Ofiste, masa başı işlerde çalışan kişiler için postür ve duruş bozukluğu riski de artıyor doğal olarak. Hatta omurga cerrahı Kenneth Hansraj, insanların sürekli telefona bakmalarının boyun ve eklem bozukluklarına yol açtığını tespit etmiş durumda.

Bu noktada postür bozukluklarının gelecek dönemde en yaygın rahatsızlıklardan biri olacağını söyleyebiliriz.

Bizi ilgilendiren kısımise postür düzeltici korselerin şahane bir iş fikri olması.

Bu tür bir ürünü satmak için özellikle masa başında çalışan kişiler sizin temel müşteri kitleniz olacaktır. Bu kişilere yönelik reklam kampanyaları hazırlayabilir, bu tür korselerin sağladığı faydaları sosyal kanıt olması bakımından kullanan kişilerin dilinden aktarabilirsiniz.

Mutlaka okuyun: Kamburluğa çözüm getiren fikirler

 

14. Üyelik Kutuları

Subscription Box deniyor bu olaya. İstediğiniz bir kategoride her ay kapınıza kargoyla bir kutu geliyor. Bu hizmeti veren şirkete üye oluyorsunuz ve örneğin her ay 40 lira karşılığında evinize farklı ürünlerden oluşan bir kutu geliyor.

Bu kutunun içinde makyaj malzemeleri de olabilir, kahve ürünleri de olabilir, ev dekorasyon ürünleri de olabilir.

Siz de belli bir kategori belirleyip böyle bir hizmet sunabilirsiniz. İnsanlar size aylık fix bir meblağ ödüyor, siz de onlara içinde farklı ürünler bulunan bir kuyu gönderiyorsunuz.

Dollar Shave Club adlı şirketi özellikle tıraş alanında bu hizmeti büyük bir başarıyla sunan şirketlerin başında geliyor.

 

15. Online Yemek Teslimatı

2025’e kadar bu sektörün 30 milyar dolarlık bir hacme ulaşması bekleniyor.

Blue Apron ya da Home Chef gibi platformlar insanların akşam yemeğinde ne yemesi gerektiği konusundaki streslerini alıyor ve her akşam eve yemek getiriyor.

Kişisel catering olarak da anlandırabileceğimiz bu iş kolunun, özellikle İstanbul ve Ankara’da ciddi bir müşteri kitlesi olabilir. Çalışan yeni evli çiftler ve tek yaşayan gelir düzeyi yüksek yaşlılar hedef müşteri kitleniz olabilir.

 

16. Kot

Kot her dönem talep gören bir kıyafet/kumaş türü olmuştur. Ancak son yıllarda kot ürünlerine gözle görülür bir talep mevcut.

Yetişkinler ve çocuklar için kot kıyafetler satmak iyi bir fikir olabilir. Yani giyim sektöründe kot ve kot ürünlerine odaklanabilirsiniz. Bu iş için Instagram şahane bir mecra olacaktır.

 

17. LED Aydınlatma

LED aydınlatma da sıkı bir geleceğe sahip. Özellikle mutfak ve bahçe aydınlatma alanında LED aydınlatma sistemlerini dikkate almanızı tavsiye ederiz.

2022 yılına kadar 55 milyar dolara ulaşması gereken piyasa hacmi ile aydınlatma sistemlerinde ciddi paraların döndüğünü belirtebiliriz.

 

18. Matcha Çayı

İnsanlar kolay yoldan kilo vermek için çok paralar harcıyor ve bu yollardan biri de matcha çayı.

Eğer Japon kültürü hakkında bilginiz varsa matcha çayını zaten bilirsiniz. Matcha çayı kilo verme konusunda oldukça etkili bir içecek ve neredeyse yeşil çay kadar popüler hale gelmek üzere.

Daha az işlenmiş yeşil çay olarak da adlandırabileceğimiz matcha çayı, Amazon’da aylık 18.000 kez satılıyor. Aşağıdaki grafik tam olarak bunu gösteriyor ve bu sadece bir markaya ait rakamlar.

 

19. Detoks Çayı – Detoks Suyu

Detoks özelliği olan pek çok çay ve içecek bulunmakta. Siz de bu ürünlerden bir tanesini alıp markanızı kurabilir ve daha sonrasında ürün çeşidinizi artırabiirsiniz.

Detoks suyu piyasasının şu an 3.4 milyar dolarlık bir hacme sahip olduğunu ve piyasanın artış trendinde olduğunu belirtelim.

 

20. Epilasyon

Epilasyon sektörünün 2022 yılına dek 1.3 milyar dolarlık bir hacme ulaşması bekleniyor. Ancak epilasyon çok geniş bir alan. Siz daha spesifik bir alt dal bulmalı ve oradan yürümelisiniz.

Örneğin sadece kulak kılı almaya yarayan şarjlı tıraş aletlerine odaklanabilirsiniz.

 

21. Taş Devri Diyeti

Paleo diyeti olarak da bilinen bu diyet türünde Taş devrinde yaşayan atalarımızın tükettiği ürünler temel alınır. Süt ürünleri, tahıl ve işlenmiş gıda tüketilmez.

Bu diyet türünü uygulayan kişilere özel hazırlanmış barlar satabilirsiniz. İçinde badem, kaju ve yumurta akı gibi besinler bulunan bu barlara yönelik gayet iyi bir talep gözlemliyoruz.

 

22. Sahte Kirpik

Sahte kirpikler de kadınların yoğun olarak gösterdiği bir bakım ve güzellik ürünü.

Güzellik ve bakım sektöründeki her şeyin iyi bir iş fikri olduğunu belirtebiliriz rahatlıkla ama önemli olan sizin olaya özgün ve yeni bir bakış açısıyla girmeniz.

 

23. Parti Aksesuarları

Genç anne babaların bebeklerinin doğum günlerinde ne kadar görkemli partiler verdiğini siz de yakından bilirsiniz.

Bu bağlamda parti aksesuarları ve parti dekorasyon ürünleri son derece revaçta ürünler haline gelmiş durumda.

Anne babaların hayatını kolaylaştırmak ve çocuklarının partisi için hazır halde parti ürünleri satmak da bu noktada size düşüyor.

Parti için tüm aksesuarların olduğu bir kutu hazırlayıp göndererek bu işten güzel paralar kaldırabilirsiniz. Yapmanız gereken parti ürünlerini Çin’den yok pahasına getirmek ve güzel bir aranjman ile kutulamak…

İnstagram üzerinden bu işi gayet güzel yapabilirsiniz.

 

24. Sanat Malzemeleri

Boya, fırça, kalem, özel kağıt gibi şeylere olan ilgi maalesef azalıyor ancak buna rağmen bu tür sanat malzemelerini arayan sayısız insan var.

Bir resim yapmaya heveslenip bir kırtasiyeye gittiyseniz boya ve sanat malzemelerinin sayısından başınız dönmüş olabilir. İşte bu durumu fırsata çevirip hazır paketler halinde ve özellikle de amatörleri hedefleyecek şekilde sanat malzemeleri satabilirsiniz.

 

25. Cep Mendili

Cekete iliştirilen şık bir mendil tarzınızı ve duruşunuzu son derece olumlu etkileyebilir. Ancak bu alışkanlık son yıllarda yavaşça da olsa yeniden fark edildi.

Siz de farklı kumaş, desen ve fiyat aralığında erkekler için cep mendili satabilirsiniz. Bu tür aksesuarlar, kar marjı yüksek olması nedeniyle satış yapmak için idealdir.

 

26. Hayvansal Bileşen İçermeyen Makyaj Malzemeleri

Pek çok makyaj malzemesinin içeriğinde hayvansal bileşenler bulunuyor. Veganları hedefleyerek bu tür makyaj malzemeleri de satabilirsiniz. Zira organik ürünlerden de farklı olarak bu ürünler asla hayvansal bileşen içermez.

Bu piyasanın son 5 yılda ciddi bir artış yaşadığını da grafikten gözlemleyebilirsiniz.

 

27. Bebek Kıyafeti

Bebek kıyafeti her zaman her türlü koşul altında revaçtadır ve çok geniş bir kategoridir.

Bu kategoride çok spesifik bir alandan yürürseniz, anne babaları yakalamış olursunuz.

Örneğin %100 pamuk zıbınlar, kimyasal boya içermeyen patikler ve daha nice ürün çeşidi bu kategoride yer alır. Önemli olan hedef müşteri kitlenizin kimlerden oluştuğu ve kendi markanızı nasıl konumlandırdığınız. Zira 10 liraya da zıbın var, 100 liraya da…

 

28. Oduncu Gömleği

Eylül 2018 verilerine göre kareli gömlek büyük bir popülarite kazandı ve bu trend bitecek gibi de görünmüyor.

Her yıl özellikle sonbahar ve kış aylarında kareli gömlek mevsimsel olarak daha çok talep görür. Ancak bu mevsimsellik gözünüzü korkutmasın. Kareli ve oduncu gömlek için bir e-mağaza açacaksanız ilkbahar ya da yaz aylarında işe koyulabilir, yaz aylarını sitenizi geliştirmek için kullanabilirsiniz. Sonbahar geldiğinde ise satışa hazır olursunuz. Oduncu gömlek satmak için kurduğunuz web sitesini SEO kriterlerine göre organik olarak ilk sıralara taşıyabilirsiniz örneğin.

Oduncu gömlek satmanın en güzel yanı tek bir konuya odaklanabilmelinizdir. Oduncu gömlek odaklı bir web sitesinde ayrıca farklı gömlek türleri de satabilmek şahane bir fırsattır.

Gömlek türüne gelince kareli deseler her zaman iş yapar ancak Zara, HM gibi mağazaları gezerek ya da internetten araştırarak da en popüler gömlek türlerini tespit edebilirsiniz.

 

29. Fitness Kıyafeti

Moda sektörü sürekli bir değişim içindedir. Ancak fitness kıyafetleri her zaman ilgi gören bir alt kategoridir. Özellikle günlük giyime uygun taytları buna örnek verebiliriz. Bu kategori içinde sweat, tayt, spor sütyeni, kapüşonlu, çorap gibi şeyleri sayabiliriz.

Günlük giyime uygun fitness ürünlerini tek başına bir kategori olarak alıp buna uygun bir mağaza açabilir ve buna uygun bir satış stratejisi geliştirebilirsiniz. Markanızı konumlandırma biçiminize göre takı, fitness aksesuarı, yoga malzemeleri vs. de satmaya başlayabilirsiniz tabii.

Genç kadınlar bu noktada sizin hedef müşteri kitlenizi oluşturur. Facebook, Instagram, Twitter, Pinterest, Youtube gibi platformlar markanızı büyütmek için ideal yerlerdir. Ayrıca fenomenlerden yararlanarak da ürünlerinizin reklamını yapabilirsiniz. Influencer marketing için oldukça uygun bir kategoriden bahsediyoruz çünkü. Bu kişiler sizin ürünlerinizi giyer ve örneğin Instagram hikayelerinde sizden bahsederse mağazanıza ciddi bir talep oluşabilir. Ayrıca Shopify gibi platformlardan da uluslararası satış yapmanız mümkün.

 

30. Seyahat Malzemeleri

Seyahatin bir yaşam tarzı haline gelmesiyle birlikte insanların seyahat malzemelerine olan ihtiyacı da arttı.

Seyahat malzemeleri satmak için size farklı bir yöntemden bahsedelim. Google Keywords üzerinden seyahat, tatil gibi anahtar kelimeleri araştırın. Bu kelimeler çok geniş olduğu için biraz daha daraltın kapsamı. Örneğin “Ege’de tatil yapılacak yerler” gibi bir ifadeyi aratın. Bu kelimenin aylık güzel bir aranma hacmi olduğunu göreceksiniz.

Daha sonra bu anahtar kelime ile ilgili bir blog yazısı oluşturun. “Ege Kıyılarında Tatil Yapmalık 15 Şahane Yer” gibi bir yazı mesela… Bu yazının orta bölümüne seyahat malzemelerinizin linkini koyun. Böylece insanlar yazıyı okurken sizin ürünlerinizden de haberdar olur.

Bu uzun vadeli ancak başarısı kanıtlanmış bir yoldur. İnsanlara içerik sunarak bu içeriği araçsallaştırır ve ürününüzü satarsınız. Daha kısa vadeli bir yöntem ise bu blog yazısını Google veya Facebook’ta reklamlı olarak tanıtmaktır. İnsanları blog yazısı yerine direkt ürün sayfasına yönlendirirseniz daha düşük reklam ücreti ödersiniz. Bir başka yol ise direkt olarak ürünlerinizin reklamını yapmaktır. Yani tatil ve seyahat ürünleri ile ilgili çeşitli satış yöntemleri bulunuyor. Size en uygun olanını seçip satışa başlayabilirsiniz.

 

31. Otomobil Aksesuarları

Otomobiller de gittikçe dijital bir hal alıyor. Bu da dijital otomobil aksesuarlarına olan ilgiyi artırmakta. Görseldeki araç projeksiyonuna bakın. Araç ile ilgili tüm bilgileri arabanın ön camına yansıtıyor ve sürücünün gözünü yoldan ayırmamasını sağlıyor. Gayet güzel bir hizmet bu.

Bu tür bir ürünü satmak istiyorsanız Facebook, Instagram gibi görsel ortamları kullanmalısınız. Örneğin bu projeksiyon cihazını tanıttığınız bir Instagram hikayesi ya da Youtube videosu gayet güzel iş yapabilir. İnsanlar bu tür ürünleri bir an gaza gelerek satın alır. Bu nedenle görsel bir reklam ve etkileyici bir video sizin yararınıza olacaktır.

 

32. Akıllı Saat

Dünyada her yıl 1.2 milyar adet akıllı saat satılıyor. Bu rakam ise artış trendini uzun süreler koruyacak. Bunu net bir biçimde söylemek mümkün. Geçen yılın Aralık ayında ise akıllı saat satışları tavan yaptı. Bunda yılbaşı alışverişlerinin de etkisi söz konusu tabii.

Saat satışı için sosyal medyadan yararlanmak ise çok doğru olur. Pek çok saatçi, sosyal medyadaki fenomenlerden yararlanarak reklam yapıyor ve ürünlerini lüks ve doğal ortamlarda fotoğraflayarak pazarlıyor.

Mutlaka okuyun: En İyi Akıllı Saatler ve Özellikleri

 

33. Minimal Takı ve Aksesuar

Minimalizmin son yılların en büyük trendlerinden biri olduğunu söyleyebiliriz. İnsanlar artık daha sade ve işlevsel şeyler arıyorlar. Bu durum takı ve aksesuar dünyası için de geçerli.

Minimal takı ve aksesuar satmak için en ideal platform Instagram, Pinterest ve Facebook olacaktır. E-mağazanızın bilinirliğini artırmak için ürünlerinizi tanıttığınız fotoğraflar ve videolar son derece faydalı olur. Instagram’ın “Keşfet” kısmında videoların daha çok yer kapladığını siz de görebilirsiniz. Bu bakımdan ürünleriniz tanıtmak için kısa ve kaliteli videolar çekmenizi öneriyoruz.

 

34. Isıtmalı Yelek

Outdoor ve doğa tutkunları ile dışarıda çalışan kişiler (balıkçılar, avcılar, temizlik işçileri) için şahane bir ürün var. Isıtmalı yelek… Bu yelek, içinde bulunan batarya sayesinde yeleği ısıtıyor ve 35-45 dereceye kadar sıcaklık veriyor. Özellikle soğuk yaz günlerinde mumla aranacak bir şeyden bahsediyoruz.

Google Trends’te de ısıtmalı yeleklere yönelik ciddi bir artış görüyoruz. Özellikle spor ve outdoor konulu bir e-ticaret mağazası bu tür yelekleri satmak için ideal olabilir.

 

35. Yarım Çizme

Ayakkabı sektörünün 2023 yılına kadar yıllık %8 büyümesi bekleniyor. Son dönemde yarım çizmeler büyük bir popülerlik kazandığı için yarım çizme modellerine ağırlık verebilirsiniz.

Yani ayakkabı bazlı bir e-ticaret sitesi veya mağazası açacağınız zaman yarım çizme modellerine ayrı bir kategori oluşturmanız yararınıza olabilir.

Tam çizmeden yarım çizmeye dönüşebilen modeller ise kullanışlı olması bakımından talep görme ihtimali yüksek bir model olacaktır. Bu tür ürünleri de yine Instagram, Facebook, Youtube üzerinden bilhassa 20’li yaşlardaki kadınları hedef alarak satabilirsiniz.

 

İlginizi çekebilir

E-Ticaret Nasıl Yapılır?
Yeni İş Fikirleri
100.000 TL Paranız Olsa Nasıl Yatırım Yapardınız? Hemen Deneyin!

Sadece 695 TL'ye Website Sahibi Olun!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.