İş Dünyasının En Güçlü 10 Kadını

2017 yılının iş dünyasında kadın olmak nasıl bir duygu? Keşke bu sorunun daha basit bir cevabı olsaydı. Bu yıl kadın CEO’lar Fortune 500 listesinde rekor kırdı: Liste yayınlandığında en tepedeki pozisyonların 32’sinde kadınlar vardı. Ama aynı zamanda bu yıl, ister Uber şirketinde olsun ister startup veya Fox News kanalında, kadınların özel hayatının rahatsız edici gerçeklerinin gözler önüne serildiği bir yıldı.

İşte biz de böylesine karmaşık bir dönemde En Güçlü Kadınlar listemizin 20.’sini sizinle paylaşıyoruz. Bu sıralamada gözünüze oldukça yavaş görünse de bir gelişme göreceksiniz. 2017 listemizde aralarında PepsiCo’dan Indra Nooyi ve HPE’den Meg Whitman’ın aralarında bulunduğu ve toplamda 1. 1 trilyon $’lık şirketleri yöneten 26 CEO yer alıyor. Listemize bu sene girmeyi başarmış yedi yeni isim ve ayrıca Hollywood’da meşhur olan ama daha sonra pek çok farklı sektöre el atan Reese Witherspoon da bulunuyor. Listeye bu sene girenler arasında ise Fortune 500 listesinde yer alan bir şirketi yöneten ilk Latin Amerikalı PG&E’nin başı Geisha Williams göze çarpıyor.

İlk başta sorduğumuz soruya geri dönecek olursak: Oldukça karışık bir his. Ama bu 2017’nin en güçlü kadınlarını durdurmadı ve sizi de durdurmamalı.

 

1. Mary Barra

General Motors Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su

Üst üste üçüncü kez listeye 1. sıradan girmeyi başaran Barra, aynı şehirdeki rakibi Ford’un CEO’su Mark Fields’ı bile Mayıs ayında geçerek zirveye oturdu. Genaral Motors’un bu çağda dışarıda bırakılamayacağını kanıtlayan Barra, 2016 yılında piyasaya sürdüğü ve aküsü Tesla’nınkinden çok daha uzun süren Chevrolet Bolt EV modeliyle Tesla’nın heyecan yaratan Model 3’ünü geride bırakmayı başardı. Barra şimdi ise gözünü sürücüsüz otomobillere dikti: Sürücüsüz araba teknolojisi startup’ı Cruise Automation’u geçen sene satın alan General Motors, otonom Bolt model arabalarını test ediyor. ­Ayrıca paylaşma hizmeti Maven de Uber ve Lyft sürücülerine tekliflerde bulunuyor. Hisseler de tepki vermeye başlayarak son 12 ayda %25 arttı. Ayrıca General Motors’un son yıllardaki en büyük satış büyümesi gerçekleşti ve gelirler 2016 yılında %9 oranında artış gösterdi.

 

2. Indra Nooyi

PepsiCo Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su

PepsiCo, uzun­ zamandır açıkta olan başkanlık pozisyonunu temmuz ayında doldurduğunda CEO’nun emekli olmayı düşündüğü dedikodusu yayıldı. Ancak Nooyi’nin koltuğunu bırakmaya hiç niyet yok gibi gözüküyor, zaten neden bıraksın ki? Şirketin geliri 2016 yılında hiç değişmezken kâr oranları %16 arttı ve sektör değişen tüketici davranışlarına ayak uydurmaya çalışırken PepsiCo, aynı sektördeki diğer şirketlerin çoğunu geride bıraktı. Nooyi de şirket portföyüne daha sağlıklı ürünler eklemeye karar verdi. Şirket yakın zamanda “Premium Su Serisini” tanıttı ve 2016’da da kombu çayı üreticisi KeVita’yı satın aldı.

 

3. Marillyn Hewson

Lockheed Martin Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su

ABD Başkanı Trump, Lockheed’in F- 35 jet programını çok masraflı bulsa da ülke şu anda şirketin en değerli ve en büyük müşterisi konumunda. Ayrıca Beyaz Saray’ın savunma bütçesini artırması en çok bu şirkete yaradı ve Suudi Arabistan gibi ülkelerle yeni silah anlaşmaları yaptı: Lockheed’in hisseleri geçtiğimiz yılda S&P’yi geçerek %26 oranında artış gösterirken geliri 2016 yılında %17 arttı.

 

4. Abigail Johnson

Fidelity Investments Başkanı ve CEO’su

Şirket, üst üste dördüncü kez rekor kırarak 2016 yılında gelirini 15. 9 milyar $’a çıkardı ve şirket varlıkları da yüzde %11 artarak 5. 7 trilyon $’a çıktı. Ancak yatırımcılar geçtiğimiz sene 58 milyar $’lık yatırımı geri çektiği için hala yatırım sermaye fonunda başlayan kanamayı durdurmaya çalışıyor. 2016 yılında yönetim kurulu başkanlığı koltuğunu babasından devralan Johnson, ­pasif yatırım ürünlerinin fiyatlarını düşürerek­ ve müşterilerin Bitcoin birikimlerini takip etmesine izin vererek şirketin diğer kısımlarını öne çıkarmaya çalışıyor.

 

5. Sheryl Sandberg

Facebook COO’su

Facebook’un 2016 yılında rekor kıran reklam geliri artışı (%57 artarak 26. 9 milyar $’a yükseldi), Sandberg yönetimindeki şirketin ve hisse fiyatlarının tavan yapmasını sağladı. Facebook ve diğer şirketler yalan haberler ve internet üzerinden yayılan nefret söylemiyle başa çıkmayı öğrendi ama siyasi gerilimin tırmandığı bir ortamda Sandberg, kadın sağlığı ve göçmen reformu gibi konularda daha çok fikrini dile getirmeye başladı. B Planı adındaki yas ve kocasının vefatı hakkında konuştuğu kitabı bu baharda çok satanlar listesine girdi.

 

6. Ginni Rometty

IBM Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su

IBM’in gelirleri azaldıkça Rometty’nin omuzlarındaki yük de artıyor. Temmuz ayında satışların düşmeye devam ettiğini açıklayan teknoloji devi, üst üste 21. Çeyreği de düşüşle kapattı. Mayıs ayının başlarında ünlü yatırımcı Warren Buffett’in IBM hisselerinin üçte birini satması hisselerde deprem etkisi yarattı. Ancak yine de güzel şeyler de olmuyor değil. Analiz, bulut, mobil ve güvenlik gibi alanlara giren şirket buralardan %45. 6 oranında gelir elde ederek bir önceki seneye göre satışlarını yüzde beş artırdı.

 

7. Meg Whitman

Hewlett Packard Enterprise CEO’su

HP’yi nereydeyse ikiye böldükten yaklaşık iki yıl sonra Whitman, hala bazı birimlere kapatmaya devam ediyor. Bu da sunucu ve ağ sistemleri sektöründe hizmet veren HPE’nin kar oranları tekrardan artmaya başladıysa da satışlarının giderek düşmesine neden oluyor. HP’yi kurtarma planını açıklamasından bu yana beş yıl geçen Whitman’dan şimdi ise gelir artışı konusundaki vaatlerini gerçekleştirmesi bekleniyor.

 

8. Safra Catz

Oracle Eş CEO’su

Eş CEO olarak şu anda önemli bir operasyonu yürüten Catz, teknoloji devinin bulut depolama sektöründeki girişimlerini güçlendirecek 5000’den fazla yeni mühendis, satış görevlisi ve başka çalışanlar işe alarak yeni bir departman kuruyor. Oracle’ın ­en hızlı büyüyen birimi olan bu departman, bir önceki mali yıla oranla %60 artarak 4. 6 milyar $ gelir getirdi. Catz ayrıca 2016 yılında NetSuite’in 9. 3 milyar $’a satın almasına öncelik ederek şirketin tarihine geçti. Boş zamanında şirketin 3. 5 milyar $ yatırım yaptığı STEM girişimleriyle ilgilenen Catz, Başkan  Trump’ın da başkanlık kampanyası ekibindeydi.

 

9. Phebe Novakovic

General Dynamics Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su

Novakovic, hükümetle iş yapan bir savunma şirketini yönetiyor. Askeri teçhizatlara doğru kayan ilgiden yararlanan şirket şu anda geçen seneye göre üç kat daha değer kazandı. Yine de savunma harcamaları uçak ve silah sistemlerine kaydığı ve şirketin uzmanlaştığı teçhizatlardan uzaklaştığı için 2016 yılında satışlar çok az da olsa düştü. Ancak Novakovic’in siber güvenlik becerilerini geliştirme yeteneği işe yaradı ve GD’nin yeni anlaşmalar yapmasını ve geçtiğimiz yıl kazançlarda ve kâr oranlarında re­kor kırmasını sağladı.

 

10. Ruth Porat

Google, Alphabet Başkan Yardımcısı ve Mali İşler Müdür

Kâr ve zarar oranlarına olan takıntısı yüzünden  Google’daki takma adının “Ruth Vader” olduğu söylenen Parat’ın tepkisi, ” Mükemmel!” olmuştu. Wall Street de çalışanlarla aynı fikirde: Mayıs 2015’te Mali İşler Müdürü olduğundan beri hisseler %70’den fazla arttı ve Google şu anda Apple’dan sonra dünyanın en değerli ikinci ­şirketi konumunda. Morgan Stanley’in yaptığı denetim şirketin pek çok yatırım projesinin arkasında disiplinin olduğunu gösterse de Parat, fiyat düşürmektense yatırıma daha çok önem verdiğini söylüyor.

 

İlginizi çekebilir

Dünyanın En Başarılı 15 Kadın Girişimcisi
Dünyayı Değiştiren 69 Kadın
100.000 TL Paranız Olsa Nasıl Yatırım Yapardınız? Hemen Deneyin!

Sadece 695 TL'ye Website Sahibi Olun!

Sitemizi Reklamsız Kullanmak İster misiniz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.