İş Hayatı ve Girişimcilikle İlgili İlham Verici 100 Söz

girisimcilik sözleri

Kendi işini kurmak zor bir karar, maddi-manevi açıdan insanı zorlayabilen bir süreçtir. Bu nedenle kişinin motivasyonunu yüksek tutması büyük önem taşır.

Bu noktada ünlü filozofların, siyasetçilerin ve iş hayatında başarılı olmuş, engin deneyim sahibi girişimcilerin sözlerine kulak vermek büyük bir ilham kaynağı olabilir.

Birbirinden etkileyici 100 söze yer vereceğimiz bu yazıdaki her madde üzerinde derin derin düşünmek, ufkunuzu genişletebilir, zor günlerde size ışık olabilir.

1. Değişimin sırrı, tüm enerjinizi eskiyle kavga etmek yerine yeni bir şey inşa etmek için harcamaktır. (Sokrates)

2. Beklenenden daha fazlasını sunun. (Larry Page, Google kurucu ortağı)

3. Çok fazla tavsiye almayın. İnsanların pek çoğu öğüt vermeye heveslidir. Kendi yaptıklarını genelleştirip her şeye ve herkese mal etmeye çalışırlar. Ayrıca aşırı analiz yapmaya çalışmayın. Sorunlar üzerine aşırı düşünmeyin. Bir şeyler yapın ve işe yarayıp yaramadığını daha sonra kontrol edin. (Ben Silbermann, Pinterest kurucusu)

4. Başarı final değildir. Başarısızlık da dünyanın sonu değildir. Önemli olan tek şey devam etme cesaretidir. (Winston Churchill, 2. Dünya Savaşı esnasında İngiltere Başbakanı)

5. Korkuyu, risk alma korkusunu aşarsanız nelerin olabileceğini hayal dahi edemezsiniz. (Marissa Mayer, Yahoo CEO’su)

6. Ne zaman yeni bir özellik getirsek insanlar bize bağırıyor. (Angelo Sotira, deviantART kurucu ortağı)

7. İşinizde kimsenin inkar edemeyeceği kadar iyi olun. Hiçbir sosyal medya veya pazarlama kampanyası size bunu sağlayamaz. (Anthony Volodkin, Hype Machine kurucusu)

8. İş kurmak için 3 şey gerekir: Ürünü herkesten çok daha iyi bilmelisiniz. Müşterilerinizi bilmelisiniz. Başarılı olmak için büyük bir arzuya sahip olmalısınız. (Dave Thomas, Wendy’s kurucusu)

9. Bir ekibi 2 pizza ile doyuramıyorsanız, gereğinden daha kalabalıksınız demektir. (Jeff Bezos, Amazon’un kurucusu, 2018 itibarıyla dünyanın en zengin insanı)

10. İnsanlar sizi severse sözlerinizi dinler. İnsanlar size güvenirse, sizle iş yapar. (Zig Ziglar, yazar ve motivasyon konuşmacısı)

11. Ürününüzün ilk versiyonundan utanmıyorsanız, ürünü piyasaya sunmak için çok geç kalmışsınız demektir. (Reid Hoffman, LinkedIN kurucu ortağı)

12. Bir fikrin değeri, onun kullanımında yatar. (Thomas Edison, mucit, General Electric kurucu ortağı)

13. Her detayı kusursuz hale getirin. Kusursuz olmak için de detayların sayısını sınırlayın. (Jack Dorsey, Twitter kurucu ortağı)

14. İşiniz hayatınızın büyük bir kısmını kaplar. Gerçekten hayatınızdan memnun olmak istiyorsanız şahane bir iş olduğuna inandığınız şeyi yapın. Başarının tek yolu yaptığınız işi sevmekten geçer. (Steve Jobs, Apple kurucu ortağı)

15. Başarılı bir insan, başkaları tarafından kendisine atılan taşlardan sağlam bir temel inşa eder. (David Brinkley, NBC ve ABC haber bülteni sunucusu)

16. Bir anlaşmada salak olan tarafı bulmaya çalışın. Kimseyi bulamazsanız bu kişi muhtelemen sizsinizdir. (Mark Cuban, girişimci)

17. Başarılı insanlar, başarısız insanların yapmak istemediği şeyleri yapan kişilerdir. Bir şeyin kolay olmasını bekleyemezsiniz, ancak o konuda daha iyi olmanızı bekleyebilirsiniz kendinizden. (Jim Rohm, ABD’li düşünür)

18. En çok şeyi, en mutsuz müşterinizden öğrenirsiniz. (Bill Gates, Microsoft kurucu ortağı)

19. Eğer tutkuyla sevdiğiniz bir iş üstünde çalışıyorsanız, iş planına sahip olmasanız da olur. (Mark Zuckerber, Facebook kurucusu)

20. Kendinizi rakiplerinizden ayıran özelliklerinizle tanımlıyorsanız, başınız dertte demektir. (Omar Hamoui, AdMob kurucu ortağı)

21. Bir şeyi hayal edebiliyorsanız, o şeyi gerçekleştirebilirsiniz. (Walt Disney, Disney kurucusu)

22. Müşterilerinizin ne istediğini merak ediyorsanız sadece sorun. Akıl yürütmeyin. Sorun. (Lisa Stone, BlogHer CEO’su)

23. Bir konu hakkında tutkuluysanız ve sıkı çalışıyorsanız, başarılı olursunuz. (Pierre Omidyar, eBay kurucusu)

24. Mesele fikir bulmak değildir. Mesele fikirleri gerçeğe dönüştürmektir. (Scott Belsky, Behance kurucu ortağı)

25. Aklınıza gelen bir iş fikrini düşünmeden edemiyorsanız, iyi bir fikir bulmuşsunuzdur. (Josh James, Omniture CEO’su)

26. İçinizdeki en ufak kıvılcımları yelleyerek aleve dönüştürmeye çalışın. (Golda Meir, 4. İsrail Başbakanı)

27. Küçük bir şirket olmakta yanlış bir şey yok. Ufak bir ekiple büyük işler yapabilirsiniz. (Jason Fried, 37signals kurucusu)

28. Kendinizi değiştirmenin en hızlı yolu, başarmak istediğinizi başarmış kişilerle birlikte zaman geçirmektir. (Reid Hoffman, LinkedIN kurucu ortağı)

29. Vizyonun peşinde olun, paranın değil. Para zaten kendiliğinden sizi bulur. (Tony Hsies, Zappos CEO’su)

30. Başarının bir sırrı yoktur. Hazırlık, sıkı çalışma ve hatalardan ders alma. Başarı bundan ibarettir. (Colin Powell, eski ABD Dışişleri bakanı)

31. Başarının sırrını vereyim size: Başarısızlık sayınızı iki katına çıkarın. Başarısızlık, başarının düşmanı filan değildir. Başarısızlık kişiyi motive eder, hatalardan ders çıkarma imkanı sunar. Bu nedenle hata yapmaktan korkmayın. (Thomas Watson, IBM yönetim kurulu üyesi)

32. Başarısızlık konusuna çok takılmayın. Bir kere haklı olmanız yeter. (Drew Houston, Dropbox kurucusu)

33. Ürünü geliştirmek kadar işe yarayan başka bir teknik yoktur. (Joel Spolsky, Stack Overflow kurucusu)

34. İki tür insan size dünyada bir şeyleri değiştiremeyeceğinizi söyler: Bunlardan biri denemekten, diğeri de başarılı olmaktan korkan insandır. (Ray Goforth, Spredfast strateji direktörü)

35. En zeki 6 arkadaşınızı bir odaya çağırın ve onlara fikrinizi puanlandırmalarını söyleyin. (Mark Pincus, Zynga CEO’su)

36. Para, seyahat esnasında arabanızdaki benzin gibidir. Benzinin yol ortasında bitmesini istemezsiniz ama benzin istasyonları arasında da seyahat yapmak istemezsiniz. (Tim O’Reilly, O’Reilly Media CEO’su)

37.  En tehlikeli zehir “Başardım!” hissidir. Bunun panzehri ise her gece, ertesi gün nelerin daha iyi yapılabileceğini düşünmektir. (Ingvar Kamprad, IKEA kurucusu)

38. Tasarım bir şeyin nasıl göründüğüyle alakalı değildir. Tasarım bir şeyin nasıl çalıştığıyla alakalıdır. (Steve Jobs, Apple CEO’su)

39. Başarı ve başarısızlığa giden yol neredeyse birebir aynıdır. (Colin Davis, Londra Senfoni Orkestrası şefi)

40. Sessizce büyüyün, böylece potansiyel rakiplerinizin bundan haberi olmaz. (Chris Dixon, yatırımcı)

41. Bazı insanlar başarı hayali kurar. Bazıları da her sabah uyanıp hayallerini gerçeğe dönüştürmek için çaba sarf eder. (Wayne Huizenga, Blockbuster Video ve the Miami Dolphins kurucusu)

42. Yirmili yaşlarımda bir gün bile tatil yapmadım. Bir gün bile… (Bill Gates, Microsoft kurucu ortağı)

43. Bazı kişiler yanlış konuda çok çalışır. Doğru konuda çalışmak, sıkı çalışmaktan çok daha önemlidir. (Caterina Fake, Flickr kurucu ortağı)

44. İşe koyulmanın yolu, konuşmayı bırakıp bir şeyler yapmaya başlamaktır. (Walt Disney, Disney Studio kurucusu)

45. Tevazu ve özgüven sahibi olan kişiden çok iyi bir lider olur. (Fred Wilson, Union Square Ventures kurucu ortağı)

46. Risk, birçok kişinini sandığından daha güvenlidir. İnsanların makul bulduğu şeylerden daha büyük hayaller kurun. (Howard Schultz, Starbucks CEO’su)

47. Daha çok çalıştıkça daha şanslı olduğumu fark ettim. (Thomas Jefferson, ABD kurucu başkanlarından)

48. Bir şeyi “viral yapamazsınız” ancak onu iyi yapmak sizin elinizdedir. (Peter Shankman, HARO kurucusu)

49. Başarı küçük çabaların toplamıdır. Her gün, her an gerçekleşen küçük çabalar… (Robert Collier, yazar)

50. Data, duygulardan çok şey söyler. (Sean Rad, Tinder kurucusu)

51. Bana heyecan vermeyen konulardan karar vermekten kaçınıyorum. (Jake Nickell, Threadless CEO’su)

52. Bugün bir şeye başlayıp da başarısız olmaktan daha kötü bir şey varsa o da bir şeye başlamamış olmaktır. (Seth Godin, girişimci ve yazar)

53. Orijinal olmaya değil, iyi olmaya çalışın. (Paul Rand, ünlü grafik tasarımcı)

54. Tüm insanlar birer girişimcidir. Bu zira yaratmak, bir şeyler üretmek insanın DNA’sında vardır. (Reid Hoffman, LinkedIN kurucu ortağı)

55. Bir şeyi yapabilirim diyorsanız yaparsınız, yapamam diyorsanız yapamazsınız. (Henry Ford, Ford Motors kurucusu)

56. Fikir bir maldır. Onun uygulamaya dökülmesi ise mal değildir. (Michael Dell, Dell CEO’su)

57. Bir iş fikri geliştirmek için 100 kişilik bir ekibinizin olması gerekmez. (Larry Page, Google kurucu ortağı)

58. Başarı genelde başarı hayali kuramayacak kadar çok çalışan kişileri kendiliğinden bulur.(Henry David Thoreau, filozof, yazar, şair)

59. Yedi kere düş, sekiz kere ayağa kalk. (Japon atasözü)

60. Fikir bulmak kolaydır, zor olan onu pratiğe dökmektir. (Guy Kawasaki, girişimci, Alltop kurucu ortağı)

61. İnsanların fikrinizi çalmasından korkmayın. Tam aksine insanların sizin fikrinizi çalmaktan vazgeçtikleri zaman üzülün. (Jeffrey Zeldman, girişimci)

62. Daima sürüden ayrı hareket edin, nerede olursa olsun karşınıza çıkan fırsatları değerlendirin. (Lakshmi Mittal, ArcelorMittal CEO’su)

63. Bir şeyi %10’a getirmek, geri kalan %90’lık süreç kadar yorucudur. (Rob Kalin, Etsy kurucusu)

64. Anlamadığınız konulara girmeyin. Bu konulardan birçok kişi para kazanıyor olsa bile anlamadığınız işe girmeyin. (Tony Tsieh, Zappos CEO’su)

65. Hayatın trafik ışıkları her zaman yeşil yanmaz. Evren size komplo kurmaz. Koşullar asla mükemmel olmaz. “Bir gün” kelimesi hayallerinizi sizinle birlikte mezara gömer. Bir şeyi yapmak istiyorsanız, sadece başlayın. Yol boyunca karşınıza çıkan sorunlarla baş edersiniz. (Tim Ferris, 4-Hour Work Week yazarı)

66. Bir şeyi gerçekten başarmak istiyorsanız bu şey hakkında konuşmayı bırakıp eyleme geçin. (Ryan Freitas, About.me kurucu ortağı)

67. İnsanların en büyük zaafı vazgeçmektir. Başarının en temel sırrı, bir kere daha denemekten asla vazgeçmemektir. (Thomas Edison, girişimci, mucit)

68. Hata yapmaktan kaçınmak değil mesele… Mesele bu hatanın sizi hayata küstürüp küstümemesidir. Önemli olan bu hatadan ders alabilmek ve azimli olmayı tercih etmektir. (Barack Obama, 44. ABD Başkanı)

69. Hayat ne kadar zor görünürse görünsün, daima başarılı olabileceğiniz bir şey vardır. (Stephen Hawking, İngiliz fizikçi, kozmolog ve yazar)

70. Tedbirli olmak, şansın anasıdır. (Benjamin Franklin, ABD kurucu babalarından)

71. Mümkün olduğunca kendi kendinizi finanse edin. (Garrett Camp, Expa, Uber ve StumbleUpon kurucusu)

72. Ölçülebilen ve gözlemlenebilen her şeyde gelişme sağlanabilir. (Bob Parsons, GoDaddy kurucusu)

73. Başarı, başarısızlıktan başarısızlığa hevesini kaybetmeden gitmekle mümkün olur.  (Winston Churchill, 2. Dünya Savaşı esnasında İngiltere Başbakanı)

74. Başarı hayali kurmadım, başarı için çalıştım. (Estee Lauder, Estee Lauder Cosmetics kurucusu)

75. Ölürken hayatımı gözümün önüne getirip “Vay canına, ne maceraydı ama” demeyi planlıyorum. (Tom Preston-Werner, Github kurucusu)

76. Servet piyasalar kötüyken elde edilir. (Jason Calacanis, LAUNCH Ticker kurucusu)

77. Zamanlama, azim ve 10 yıllık çalışma, sizi bir gecede başarılı olmuş gibi gösterir. (Biz Stone, Twitter kurucu ortağı)

78. Geçmişin sizi alıkoymasına izin vermeyin. Yaratmak istediğiniz yeni bir geleceğe adım atın. (Oprah Winfrey, sunucu, medya patronu)

79. Girişimci yaratma isteği ve vizyon sahibi olan kişidir. (David Karp, Tumblr kurucusu)

80. Araştırmaktan vazgeçmediğim için şansı yakaladım. Mesele tam olarak budur. İlk yenilge pes edecek misiniz? Yoksa şansınızı yaratmaya devam mı edeceksiniz? (Jill Konrath, yazar ve konuşmacı)

81. Neyi aradığınızdan emin değilseniz kendinize bir mentor edinin. (Kyle Bragger, Forrst kurucusu)

82. Ürün ya da hizmetinizi geliştirmeye harcamadığınız her gün ziyandır. (Joel Spolsky, Stack Overflow kurucu ortağı)

83. İş kurmak için kaynak bulamazsanız üzülmeyin. Bugün iş kurmak hiç olmadığı kadar kolay ve ucuz. (Noah Everett, Twitpic kurucusu)

84. Başarısız olursam pişman olmam. Ancak bir şeyi denemediğim için pişman olurum. (Jeff Bezos, Amazon kurucusu)

85. Uygulamaya dökme yeteneği olmadan sahip olunan vizyon olsa olsa halüsinasyondur. (Steve Case, AOL kurucu ortağı)

86. En iyi startuplar genelde birinin bir yaraya derman olma isteğiyle kurulur. (Michael Arrington, TechCrunch kurucusu)

87. Stratejiniz ne kadar sağlam olursa olsun, tek başınıza hareket ederseniz ekip halinde hareket eden karşı takıma yenilirsiniz. (Reid Hoffman, LinkedIN kurucu ortağı)

88. Ukala ve havalı olmayın. Yaptığınız şeyi sizden çok daha iyi yapan biri mutlaka vardır. (Tony Tsieh, Zappos CEO’su)

89. Karakter konforlu bir ortamda gelişmez. Ancak deneme yanılmayla daha güçlü bir insan olursunuz. Ancak o zaman başarılı olursunuz. (Helen Keller, Amerikan yazar ve aktivist)

90. Başarılı insanların ivmesi vardır. Başarılı oldukça daha çok şey başarmak isterler. Bu da başarılı olmak için daha çok yol bulmayı beraberinde getirir. (Tony Robbins, yazar, stratejist)

91. Değerli bir şey üretmek, sizin hakkınızda logonuzdan çok daha şey anlatır. (Jason Cohen, Smartbear kurucusu)

92. Girişimcilik ne kadar “cool” olursa olsun, her gün şirketinizi ve kendinizi ayakta tutmak gerçek bir zorluktur. (Spencer Fry, CarbonMade kurucu ortağı)

93. Şimdi odaklı düşünmeyi öğrenin. Geleceği dahi bugün odaklı düşünün. (Larry Ellison, Oracle kurucu ortağı)

94.  Verimli bir operasyona sunulan otomasyon verimlilik getirir. Verimsiz bir operasyona sunulan otomasyon ise verimsizliği daha da artırır. (Bill Gates, Microsoft kurucu ortağı)

95. Korkusuzluk kas gibidir. Kendi hayatımdan biliyorum ki ne kadar korkusuz olmaya çalışırsanız korku eylemlerinizden ve kararlarınızdan o kadar ayrılır. ((Michael Arrington, TechCrunch kurucusu)

96. Uçamıyorsan koş. Koşamıyorsan yürü. Yürüyemiyorsan sürün. Ne yaparsan yap, ilerlemeye devam et. ( Martin Luther King Jr, sivil haklar hareketinin lideri)

97. Korkusuzca giriştiğiniz her deneyimde güç, cesaret ve özgüven kazanırsınız. Kendinize “Bunları yaşadım” diyerek bir sonraki adımı daha kolay atarsınız. Yapamayacağınızı düşündüğünüz şeyleri yapmak zorundasınız. (Eleanor Roosevelt, eski ABD başkanlarından Theodor Roosevelt’in eşi)

98. İnsanlar otonom olmaya, kendi kararlarını vermeye ve diğer insanlarla iletişim olmaya yazgılıdır. (Daniel Pink, yazar)

99. Bilmediğiniz şeyleri kucaklayın. Zira bilmediğiniz şeyler sizin en büyük gücünüz olabilir. Bu da her şeyi diğer insanlardan daha farklı yapmanıza olanak sağlar. (Sara Blakely, SPANX kurucusu)

100. Ne kadar başarısız olduğunuz önemli değil. Kimse sizin başarısızlıklarını umursamayacak. Yapmanız gereken tek şey hatalarınızdan ders çıkarmaktır.  Önemli olan tek şey bu hataları tekrarlamadan ulaşacağınız başarıdır. (Mark Cuban girişimci, AXS TV ve Landmark Theaters kurucusu)

 

İlginizi çekebilir

İş Hayatıyla İlgili İlham Veren Sözler
Her Girişimcinin Bilmesi Gereken Liderlikle İlgili Sözler
100.000 TL Paranız Olsa Nasıl Yatırım Yapardınız? Hemen Deneyin!

Sadece 695 TL'ye Website Sahibi Olun!

Görüşlerinize İhtiyacımız Var!

=

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.