İş Kurulacak Karlı Sektörler

Yatırım getirisini önceden görmek hiç de kolay değildir. Bununla birlikte bazı perakende işletmeleri geçmiş performanslarına bağlı olarak diğerlerinden daha başarılı ve karlı olur. Muhasebe, hukuk ve sağlık hizmetleri listelerin çoğunda başı çeken uzmanlaşmış profesyonel hizmetlerdir. Giriş engelleri az ve esnek çalışma saatleri olan güzellik sektörü ve online ticaret dünyası da diğer popüler alternatifler arasındadır.

Karlı iş kurmak isteyenlere özel karlı sektörleri ve yatırım yapılacak işleri araştırdık. İşte o sektörler:

 

Güzellik sektörü

Geçen yıl yayınlanan bir rapora göre giriş engellerinin düşük olması ve güzellik hizmetlerine olan tüketici talebinin yeniden canlanması bu sektörü çekici hale getiriyor. Online istihdam veri analizlerine göre manikür pedikür yaptırılan güzellik salonlarında da %9’luk büyüme söz konusu. Bu büyümeye paralel olarak sektördeki karlılık da artmıştır. Ekonomi daha iyi bir noktaya gelirse bu sektörün büyüme şansı daha da artacaktır.

 

Sağlık hizmeti uzmanlığı

Forbes’in yaptığı araştırmaya göre sağlık hizmeti alanında uzmanlaşan işletmeler en karlı 10 işletme arasında beşinci sırada. Bu kategoriye masörler, optometristler, ayak hastalıkları uzmanları ve ruh, beden ve konuşma terapistleri dahildir. Daha az pahalı eğitim gereksinimleri ve yüksek fiyatlar belirleme gücü sayesinde bu sektör daha büyüyecektir.

 

İş eğitimi

İşsiz ve istediği gibi iş bulamayan çalışanların arzusu ek beceriler kazanarak kendilerini daha pazarlanabilir yapmaktır. Yapılan bir araştırmaya göre az önce bahsettiğimiz nedenlere bağlı olarak ticaret ve teknik okullara olan talep %15’lik bir büyüme kaydetmiştir. Araştırma benzer bir trendin istihdam firmaları için de geçerli olduğunu belirtmiştir. İstihdam firmalarının da yıllık olarak tahmini %5,5 büyümesi bekleniyor. Bu trendlerden uzmanlaşmış danışmanlık hizmetleri sunan finansal planlamacılar ve halkla ilişkiler firmaları da faydalanacak gibi görünüyor.

 

Online ticaret

Az para veya zaman gerektirdiğinden Sahibinden ve Gittigidiyor gibi online e-perakendecilerin popülerliği hızla artmaktadır. Gittigidiyor’da açık arttırma usulü satış yapanların kazancı aylık 5,000 TL ve 10,000 TL arasında değişmektedir. Ve girişimci sayısı önemli ölçüde artmaktadır. Aynı sonuçlar farklı e-ticaret siteleri için de paralellik göstermektedir.

 

Profesyonel hizmetler

Muhasebe, hukuk, tasarım ve medikal gibi profesyonel hizmet sektörleri Forbes’in anketine göre en karlı sektörler listesinin ilk sıralarında yer almaktadır. Muhasebe hizmetleri başı çekmektedir. Arkasından %21,6 karlılık oranı ile hukuk hizmetleri, %20,9 ile diş hekimi muayenehaneleri ve %17,6 ile özel tasarım hizmetleri geliyor. Sabit talep, düşük genel masraflar ve algılanan değiştirme giderleri ilgili faktörlerdir.

İş kurmak istiyorum ne iş kurabilirim diyen girişimcilere özel en karlı işleri ve yatırım yapılacak sektörleri araştırmaya devam edeceğiz.

100.000 TL Paranız Olsa Nasıl Yatırım Yapardınız? Hemen Deneyin!

Sadece 695 TL'ye Website Sahibi Olun!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.