Kendimi Nasıl Geliştirebilirim?

36631153 - personal development, personal and career growth, success, progress and potential concepts. coach (human resources officer, supervisor) help employee with his growth symbolized by stairs.

Her gün yeni bir şey öğrenmeye ve herhangi bir konuda daha iyi olmak için kendimi sürekli geliştirmeye çalışıyorum. Kendimi sürekli geliştirmeye çalışmam kulağa yapılması zor gelse de kendimi geliştirmem için büyük şeyler yapmama gerek yok. Yapmaya çalıştığım şeyler; oldukça küçük olsa da zaman içerisinde beni başarıya götürecek şeyler. Şöyle düşünün; kendinizi bir konuda her gün %1 oranında geliştirirseniz ve her gün bu ilerlemenizin üstüne %1 katarak devam ederseniz sadece 1 yılda tam 37 kat daha iyi olmuş olursunuz. İşte bu yüzden her sabah uyandığınızda kendinize şu soruyu sorun: “Bugün hem kişisel hem de profesyonel anlamda daha iyi olmak için ne ya da neler yapabilirim?”.

Kendinizi her gün hayatınızda %1 değişim yaparken hayal edin. Yaptığınız bu değişimlerin hepsi birleşerek yıl sonunda sizi üzerinde çalıştığınız konuda tam 37 kat daha yetkin kılacak. Herkesin hayatında bu değişimi yaptığını düşünün. Dünyanın ve sizin gelecek yıla kadar ne kadar iyileşeceğini düşünün.

 

Asla Öğrenmekten Yılmayın

Bu ister kitap okumak olsun, ister faydalı içerikler izlemek ya da dinlemek olsun her yeni bir gün yeni şeyler öğrenin. Bir şeyler öğrenebilmek için kendi sorumluluğunuzu almalı ve gelişmek için istekli olmalısınız. Mesela günde yalnızca 1 saat kitap okuyun. Daha önceki bilgi birikiminiz ne seviyede olursa olsun günde 1 saat kitap okuyarak 7 yıl içerisinde herhangi bir konuda uzmanlaşabilirsiniz. Ve eğer bunu şimdi yapmaya başlarsanız ömrünüzün %10’undan kısa bir süre içerisinde istediğinizz alanda uzmanlaşabilirsiniz. Hayatınızda bu değişimi yapmak kararlılık ve devamlılık gerektiriyor olsa da eğer okur yazar bir kişiyseniz günde yalnızca 1 saat oturup birşeyler okumak o kadar da zor değil. İstatistiklere göre üniversite mezunlarının %42’sinin mezun olduktan sonra hiç kitap okumadığı düşünüldüğünde siz günde yalnızca 1 saat kitap okuyarak ne kadar çok kişinin önüne geçebilirsiniz bir düşünün.

Mutlaka okuyun: Hayat Boyu Öğrenmeyi Benimseyerek Başarılı Olmak

 

Farklı Birşey Yapın

Hayatta herkes benzer şeyleri yaparken siz farklı şeyler yaparsanız topluluk içinde ayrışmanız ve yükselmeniz daha kolay olacaktır. Daha küçük bir havuzun içerisinde iyi olmak her zaman daha kolay ve daha iyidir.

Mutlaka okuyun: Başarılı İnsanların Farklı Şekilde Yaptıkları 12 Şey

 

Hayallerinizin Peşinden Koşmaktan Vazgeçmeyin

Bir alan üzerinde toplam 10,000 saat çalışmış olmak o alanda uzman olmanız için yeterli bir süredir. Bu olgunun yanı sıra ben bir alana 10,000 saat harcamak yerine 10 farklı alana 1,000 saat harcamayı daha doğru buluyorum çünkü dünya her geçen gün değişiyor. Bunu yaparak bir alanda en iyi kişi siz olamazsınız fakat birçok alandaki bilgi birikiminizle içinde yaşadığımız kapitalist dünyadan iyi anlamda fayda sağlayabilirsiniz. Aynı anda 10 alanda ortalama bilgi birikimine sahip olmak yalnızca bir alanda bilgi sahibi olan dünya nüfusunun %99’dan daha iyidir. Bilgi sahibi olduğunuz alanların genişliği size hayal dahi edemeyeceğiniz fırsatların önünü açabilir.

 

Sizden Daha İyi Olan İnsanlarla Rekabete Girin

Sizden daha iyi olan insanlar ile rekabete girmek hem kendi performansınızı görmenizi hem de yapabileceklerinizin sınırlarını zorlamanızı sağlar. Bu sayede yapabileceklerinizi görür ve kendinizden daha emin olursunuz. Yeni taktikler, püf noktaları öğrenir, öğrendikleriniz ile yıllarca okusanız da elde edemeyeceğiniz deneyimleri kazanır ve performansınızı arttırırsınız.

 

Kendinize Fazla Zaman Tanımayın

Kendinize kasıtlı olarak bir işi yapmak için ihtiyacınız olan zamandan daha az zaman tanıyın. Bu sayede kısa zaman içerisinde amacınıza ulaşmak için göstereceğiniz üstün performans sizi ya çok şaşırtacak ya da yaratıcı yollar üreterek kendi yolunuzu bulacaksınız. Bütün bunların yanı sıra alternatif endüstri ve alanlardaki yeni trendleri farketmeniz kolaylaşacak.

Dikkatinizi Dağıtan Şeyleri Hayatınızdan Çıkartın

Hayatınızdaki önemsiz şeylerden kurtulun ve dikkat dağıtıcı etkenlerden uzak bir hayat yaşayın. Mesela sosyal medya kullanımınızı azaltın. Hayatınızı teknolojinin çerçevesi içerisinde kendinizi başkaları ile kıyaslayarak yaşamayın. Bir şeyleri internetten görmek yerine gidin ve kendiniz deneyimleyin. Kısacası hayatınızdaki önemsiz her şeyden kurtulun ve yapmanız gereken şeyler üzerine yoğunlaşın.

Mutlaka okuyun: Bill Gates ve Steve Jobs Neden Çocuklarını Teknolojiden Uzak Büyüttü?

 

Kendinize Hedefler Belirleyin

Elinize bir kağıt alın ve kendinize belirlediğiniz hedefleri kağıda yazın. İstatistiklere göre hayattaki hedeflerinizi bir kağıda yazmak o hedeflere ulaşmanızı daha mümkün kılıyor. Yazdığınız hedefleri kısa vadeli, orta vadeli ve uzun vadeli hedefler olarak gruplandırın ve devamlı olarak ne kadarını yerine getirebilmişsiniz takip edin. Bunu yapmak başardığınız şeyleri daha rahat görmenizi sağlayarak daha sonraki hedefleriniz için gereken ilhamı size sunacak.

 

“Hayır” Diyin

İstemediğiniz ve size faydası olmayan herşeye “hayır” demeyi öğrenin. Böylece sizin için önemli olan şeylere “evet” demek için zamanınız kalır.

Mutlaka okuyun: İşinizi ve İlişkilerinizi Etkilemeden Hayır Demenin Yolları

 

Özgün Olun

Mevcut şeyleri devam ettirmek sınavlarınızı geçmek, üniversiteyi kazanmak gibi kısa vadeli hedeflerinizi gerçekleştirmenize yardımcı olsa da uzun vadede üretkenliğinizi ve yaratıcılığınızı kısıtlar. Risk alın, fırsatları kullanın ve tereddüt etmeyin. Fikirlerinizi başkaları ile paylaşarak insanlardan geri bildirim alın. En önemlisi ise; cesur olun!

 

Göz Önünde Olmaktan Korkmayın

Başarılı olmak için denemekten, tavsiye almaktan, fikirlerinizi paylaşmaktan ve göz önünde olmaktan korkmayın. Başarıya ulaşmış kişilerin de birer insan olduğunu unutmayın.

 

Seyahat Edin

Ufkunuzu genişletin, açık görüşlü olun ve kendinizi keşfedin. Kültürler ve hayat tarzları arasındaki farklılıkları anlamaya çalışın. Bilmediğiniz ülkeleri ziyaret edin ve ülkelerin kültürlerini, insanlarını, hayatlarını, bakış açılarını anlamaya çalışın. Havuzu ve kumlu plajı olan bir otel birçok ülkede mevcut. Ama siz daha önce hiç bulunmadığınız yerlere gidin ve hayatı anlamaya çalışın. Farklı kültürlerin ve toplumların hayatlarını neden o şekilde yaşadıklarını anlayarak kendiniz gibi olmayan insanlara karşı anlayış, sevgi ve saygı geliştirebilirsiniz.

Mutlaka okuyun: Macera Dolu Bir Seyahate Çıkmanın 5 Faydası

 

Fikirlerinizi Not Alın

Bir günlük edinin ve her gün fikirlerinizi ve düşüncelerinizi o günlüğe not edin. İyi olduğunu düşündüğünüz bir fikri not almak siz not aldıktan uzun zaman sonra bile aklınızın bir köşesinde o fikri geliştirmek için düşünmenize ve çözüm yolları üretmenize olanak sağlar.

Bu yüzden fikirlerinizi not almak size verebileceğim en iyi tavsiyelerden biri olabilir. Sizce dünyada gelmiş geçmiş en başarılı insanların ortak yönü ne? Hepsi de başarıya ulaşmak için kendilerine daha fazla fırsat tanımış kişiler.

 

Zamanınızı Boşa Harcamayın

Yaptığınız her iş için bir zamanlayıcı kullanın. Bir iş üzerinde harcadığınız fazladan birkaç dakika sizin gözünüze önemsiz gözükebilir ama ufak bir hesaplama yaptığınızda haftalık yapılan bir toplantının 30 dakika sürmesi gerekirken 37 dakika sürmesi yılda 12 saatinizin boşa gitmesine neden oluyor. Siz de kendi toplantılarınızı baz alarak fazladan harcadığınız zamanın bir hesabını yapın. Aynı hesabı yalnızca iş için değil özel hayatınızda önemsiz şeylere harcadığınız zamanı öğrenmek için de yapın. Bir işi tamamlamak için tam olarak ne kadar zamana ihtiyacınız olduğunu bildiğinizde plan yapmanız ve yaptığınız plana sadık kalmanız daha da kolay olacaktır.

 

Yapılacakları Asla Ertelemeyin

Yapmak zorunda olduğunuz ama yapmayı hiç arzulamadığınız işi en önce yapın. Böylece gününüzün geri kalanı daha mutlu ve huzurlu geçer. Yapması en uzun süren işleri değil yaptığınızda en büyük etkileri yaratacak işleri önce yapmaya çalışın. Mesela birine mail göndermek zaman alacağından daha sonra yapılabilir. Önemli olan ufak şeyleri hızlıca yapmak ve iş planınızın önünü açmak.

Bu yüzden devamlı olarak maillerinizi kontrol etmek yerine günde bir kere kendinize belirlediğiniz saat içerisinde maillerinizi kontrol edin. Bunu okurken kendinize “bunu yapmak mümkün değil” ya da “bu şekilde önemli mailleri anında göremem” diyebilirsiniz. İşin aslı bunu yapmak beni daha üretken yaptı. Çünkü yapmam gereken işlere daha fazla odaklanmaya başladım ve önemli bir konu olduğunda ise insanlar bana mail atmak yerine telefonumdan ulaştılar. Bu sayede telefon üzerinden problemi daha hızlı ve kolay şekilde çözdüm, hem de önemsiz gelen mail kalabalığı ile uğraşmak zorunda kalmadım.

Mutlaka okuyun: Erteleme Alışkanlığından Kurtulmanın Yolları

 

Hatalarınızın Farkına Varın ve Onlardan Ders Alın

Hatalı olduğunuz zamanların farkına varın ve hatalarınızı düzeltmek için çaba gösterin. Bir şeyleri düzeltmek ya da özür dilemek için fazla gururlu olmayın.

Mutlaka okuyun: Hatalarınızdan Çıkarabileceğiniz Dersler

 

İnsanlara Güvenin

Fazla korumacı ve tutucu olmayın. İnsanların fikirlerini ve yapabildiklerini göstermesine izin verin, ortaya çıkan sonuçtan karşılıklı olarak faydalanın. İnsanları takımınıza kucaklayarak kabul edin ve onların niyetlerini kötü algılamayın. Böylece hem siz hem de iş takımınız karşılıklı olarak birbirinizden faydalanabilirsiniz. Hayatta hep yeni birileri ile karşılaşacaksınız bu nedenle karşılıklı ilişkinin size faydalı olacağını düşündüğünüz kişi ile bağ kurmanın yollarını arayın.

 

Üretken Olun

Kalite niceliğin bir sonucudur. Nicelik ise siz bir şeyi harika yapana dek devamlı olarak yeniden denemeniz sonucu gelişir. Bu nedenle durmadan çalışın ve asla pes etmeyin. Yalnızca çok çabaladığınızda daha başarılı olursunuz, ki ortalama insanlar çabalamaktan kaçarlar. Ama siz her zaman tutkularınızın peşinden giderseniz ve yaptığınız işi severseniz daha üretken olur, başarıya ulaşırsınız.

Mutlaka okuyun: Başarılı Girişimcilerin 20 Üretkenlik Sırrı

 

Risk Alın ve Konfor Bölgenizden Çıkın

Konfor bölgesi, kendinizi içinde rahat hissettiğiniz görünmez sınırlarla çevrili olan bölgedir. Eviniz, arkadaşlarınız, aileniz, işiniz ve alışkanlıklarınız bu bölgenin sınırlarını oluşturur. Gelişmek istiyorsanız bu bölgenin dışına çıkmalı ve kendinizi rahatsız hissetmelisiniz.

Mutlaka okuyun: Rahatınızı Kaçırmasına Rağmen Sizi Daha Başarılı Yapacak 10 Şey

 

Erken Kalkın

Başarı insanların sabah alışkanlıklarını incelediğimizde çoğunun güne erken saatte başlıyor olması tesadüf değil. Yapılan araştırmalar erken kalkmanın insan vücudu ve hayatı üzerinde çok olumlu etkileri olduğunu gösteriyor. Siz de güne 1-2 saat dahi olsa erken başlayarak hayatınızda büyük bir değişiklik yaratabilirsiniz.

Mutlaka okuyun: Sabah 5’te Kalkmak Hayatımı Nasıl Değiştirdi?

 

Spor Yapın

Ne kadar bilindik de olsa spor yapmak vücutta serotonin ve endorfin hormonu salgılanmasını sağlar. Bu hormonlar sayesinde kendinizi daha motive olmuş ve zinde hissedersiniz. Bu da hayatınıza büyük ölçüde olumlu yansır.

Mutlaka okuyun: Egzersiz yapmanın işimden daha önemli olmasının nedeni

100.000 TL Paranız Olsa Nasıl Yatırım Yapardınız? Hemen Deneyin!

Sadece 695 TL'ye Website Sahibi Olun!

Görüşlerinize İhtiyacımız Var!

=

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.