Kendinizi geliştirmek için atmanız gereken 5 adım!

Girişimcilik kolay bir iş değil ve hepimiz emin olamadığımız bunalımlı zamanlardan geçiyoruz. Büyük bir karışıklıkta, aşılmaz bir değişiklikte veya adaletsiz bir yarışta stratejik ve kararlı olmak her zamankinden daha önemli bir hale geldi.

Sizinle hayatınızda ve işyerinizde ulaştığınız sonuçlarda değişiklik yapacağına ve hepsinden önemlisi gelişmenizi sağlayacağına emin olduğum birkaç şey paylaşmak istiyorum. Bazıları ilk başta sizi sinirlendirebilir, sorun değil. Bazen duymak istemediğiniz şeyler en çok duymanız gereken şeylerdir. Okuduğunuz çoğu blog sizi iyi hissettirmeye çalışacak ve tam olarak duymak isteyeceğiniz şeyleri söyleyecektir. Ancak bunlar bir değişiklik meydana getirmeyecek, yalnızca o an için iyi hissetmenizi sağlayacaktır. Zihninizde kıvılcımlar oluşturmaz ya da sizi düşündürmeye sevk etmezler. Sizi zorlamazlar ve geleneksel düşüncenin dışına çıkmazlar.

Kendinizi geliştirmeye hazır mısınız? İşte sizlere hayatınızı değiştirecek ve hayatta başarılı olmanızı sağlacak 5 adım:

 

1- Tam tersini yapın

Alışık olmayanlar için garip bir tüyo ama GERÇEK BİR OYUN DEĞİŞTİRİCİ. Hayatını geliştirmek konusunda ciddi olanlar için çok önemli bir strateji bu. Ne kadar çok insan bir şey yaparsa o şey o kadar değersizleşir.

  • Çoğu insan fazla yer ve bunu keyfi için yapar.
  • Çoğu insan sabahları geç uyanır ve belli bir sabah rutinine sahip değildir.
  • Çoğu insan gelişmek yerine bahaneler uydurur.
  • Çoğu insan pozitif durumlar yerine negatif durumlara odaklanır.
  • Çoğu insan para kazanmaktan çok para harcar.
  • Çoğu insan harekete geçmek yerine başarı hakkında konuşur.
  • Çoğu insan hafta sonunun gelmesi için dua eder ve pazartesilerden nefret eder.

Herkes gibi olmayın! Kimse tipik olmak istemez. Hepimiz özel ve farklı olmak isteriz ama çoğumuz aynı şeyleri yaparız. Çoğumuz birbirine benzer hayatlar sürdürür ve sonra da neden hayatta başarılı olmadığını sorgular. Birilerini takip etmekten nefret ederiz ama nadiren buna karşı çıkarız. Bunu ciddiye aldığınız zaman hayat çok daha elverişli duruma gelecektir.

Toplumdaki büyük insanların hepsi hayatlarını başkalarınkiyle değil de kendi istekleriyle yaşarlar. Kayda değer ve değerli olmanın yollarından biri de başkalarının yapmadıklarını ya da yapamadıklarını yapmaktır.”

 

2- 90 gün planı

Önümüzdeki 90 gün içerisinde ulaşmak istediğiniz 1 numaralı hedefiniz ne? 1 numaralı hedefinize ulaşmada en çok geliştirmek istediğiniz ve etkili olacak 1 numaralı yeteneğiniz ne?

Hedefinize hızlı bir şekilde ulaşmanız için geliştirmeniz gereken belirli yetenekleriniz vardır. Yetenekleriniz endüstrinizdeki en büyük silahlarınızdır. Bu yüzden şu anda en çok ihtiyacınız olan yeteneğinizi bulun ve geliştirin. Malesef birçok insan maharetle değil de bilgi kalabalığıyla hareket eder. Ya da daha kötüsü sadece idare edecek kadar öğrenir ve öğrenmeyi bırakır.

 

3- Hızınızı kesen şeyleri yok edin

Geçmişte sizi geri çeken hızınızı kesip dikkatinizi dağıtan 3 şeyi yazın. Şimdi de hepsi için birer önlem planı yaratın. Eğer önünüze geçen şeylerin önüne geçecek planlarınız olmazsa planlarınızın her zaman önüne geçilecektir.

Dikkat dağınıklığı üretkenliği, yaratıcı ifadeyi ve geliri öldürür. Ya gününüzü kontrol edersiniz ya da gününüz sizi kontrol eder. Dikkatinizi dağıtacak ve işinize karışacak şeyler olmadan en önemli işlere odaklanmayı öğrenin. Önem sırasına göre işlerinize öncelik verin ve dikkatinizi dağıtacak unsurlar olmadan işe başlayın. Unutmayın, bir amacı olmayan etkinlikler hayatınızı, paranızı ve zihinsel huzurunuzu sürekli olarak tüketir.

 

4- Mantığı duygulara tercih edin

Kararlarınızı ve hareketlerinizi mantık çerçevesinde ele alın, hiçbir zaman duygularınıza kapılmayın. Her seçim yapamadan önce kendinize :“Şu anda yapabileceğim en mantıklı hareket bu mu? Bu hareket ya da karar beni 90 gün hedefime yaklaştırıyor mu uzaklaştırıyor mu?” sorularını sorun.

O anki duygularınıza ve başkalarının ne düşündüğüne göre karar alma safhasını atlatırsanız gerçek başarıyı görmeye başlayacaksınız. En iyiler egolarını susturabilir, endişelerini bir kenara atabilir ve durumu analiz edebilirler. Yargılamayın ve aşırı tepki vermeyin; sadece analiz edin.

 

5- Düşünmeyi bırakın, harekete geçin

“Yenilikler ödüllendirilir, hareketlere ise tapılır.” – Eric Thomas

Büyük başarılar bir gecede hatta birkaç ay içinde ortaya çıkmaz. Bunun için başarısızlık, fedakârlık ve disiplinle dolu yıllar süren bir çalışma gerekir. Eğer hayatınızda gerçek değişiklikler istiyorsanız çok çalışmanız gerektiğini bilin. Eğer gerçekten gurur duyduğunuz bir şey ortaya koymak istiyorsanız düşüncelere ve diğer akılsız dikkat dağıtıcı şeylere karşı olan bağımlılığınızdan kurtulmalı ve yerine manidar eylemleri getirmelisiniz.

İnsanların hareket etmemek için kendi gözlerini yerinden çıkarabileceğini biliyorum ve bu insanlar her zaman bir bahane tarafından takip edilen zorluklarla boğuşuyor durumda oluyorlar. İcraat başarının kurucu anahtarıdır. Harekete geçtiğiniz zaman kapıların sizin için birer birer açıldığını göreceksiniz.

Kim olduğunuz ve ulaşmak istediğiniz yer konusunda ciddi olun. Oraya gitmenin tek yolunun kendinizi diğerlerinden ayırmak, gerçek eğitime yatırım yapmak ve konuşmaktan çok iş yapmaktan geçtiğinin farkına varın.

Kendini geliştirmek ve başarılı olmak isteyen girişimcilere özel yazılar kaleme almaya devam edeceğiz. Sevgi ve para ile kalın.

 

İlginizi çekebilir

Hayatımı nasıl değiştirebilirim?
Hayatta başarılı olmak için ne yapmalı?
100.000 TL Paranız Olsa Nasıl Yatırım Yapardınız? Hemen Deneyin!

Sadece 695 TL'ye Website Sahibi Olun!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.