titisi

Kendinizi Geliştirmenin Yolları

Kendinizi geliştirmek mi istiyorsunuz? Sürekli olarak kendinizi geliştirmenin yollarını mı arıyorsunuz?

Böyle bir niyetiniz varsa lütfen makaleyi okumaya devam edin. Bugün de sizlere bu yollardan bahsedeceğiz. Bazılarını basit adımlar atarak kısa sürede benimseyebilirsiniz. Bazılarını benimsemek içinse daha büyük adımlar atmanız gerekiyor.

 

Kendinizi nasıl geliştirebilirsiniz?

1- Her gün bir kitap okuyun

Kitaplar bilgelik kaynaklarıdır. Ne kadar çok kitap okursanız, bilgeliğiniz o kadar artar.

 

2- Yeni bir dil öğrenin

Örneğin İngilizce kursuna gidebilirsiniz. İngilizceniz varsa İspanyolca veya İtalyanca kursuna gidebilirsiniz. Dil öğrenmek yeni bir beceridir ve dil öğrenme süreci zihin açan bir deneyimdir.

 

3- Yeni bir hobi bulun

Alışılmış hobilerinizin yanı sıra yeni hobiler bulmalısınız. Eskrim, golf, kaya tırmanışı, futbol, kano veya buz patenine başlayabilirsiniz? Yeni hobiniz eğlenceli bir şey de olabilir. Örneğin çömlekçilik, İtalyan mutfağı, dans, web tasarımı vb. Unutmayın ki yeni bir şeyler öğrenmek fiziksel, mental veya duygusal anlamda esneklik kazandırır.

 

4- Kursa gidin

Katılabileceğiniz bir kurs var mı? Kurslar yeni bilgiler ve beceriler kazanmanın en iyi yollarından biridir. Uzun süreli bir kurs olmak zorunda değil – seminerler veya atölye çalışmaları da aynı amaca hizmet eder.

 

5- İlham veren bir oda yaratın

Ortamınız modunuzu belirler. İlham veren bir ortamda yaşarsanız her gün ilham alırsınız. İlham veren bir ortam yaratmaya sıkıcı bulduğunuz odanızı yenileyerek başlayabilirsiniz.

 

6- Korkularınızın üstesinden gelin

Hepimizin korkuları vardır. Belirsizlik korkusu, topluluk önünde konuşma korkusu, risk korkusu… Korkularımız aynı pozisyonda kalmamıza neden olur ve gelişmemizi engeller. Korkuları gelişmenize yardımcı olan pusulalar olarak görebilirsiniz. Bir şeyden korkuyorsanız bu çözmeniz gereken bir şeyi temsil ediyordur ve bunu çözmeniz de gelişmenize yardımcı olur.

 

7- Becerilerinizi geliştirin

Becerilerinizi geliştirdikçe daha iyi ve daha güçlü olursunuz. Örneğin, insanlarla iletişim kurma becerilerinizi sürekli olarak ilerletebilirsiniz. Hangi becerilerinizde zayıf olduğunuzu düşünün ve sürekli geliştirin.

 

8- Erken kalkın

Erken kalmak üretkenliğinizi ve yaşam kalitenizi arttırır. Erken kalktığınız zaman, zihniniz momentumu devam ettirir ve bu proaktif olarak gün sonuna kadar devam eder.

İlginizi çekebilir:Erken kalkmak hayatımı nasıl değiştirdi?

 

9- Haftalık spor rutininiz olsun

Ne kadar çok spor yaparsanız fiziksel görüntünüz de o kadar iyi olur. Ben haftada en az üç kere en az 30 dakika boyunca yavaş tempoda koşuyorum. Siz de koşabilir, spor salonuna gidebilir veya yüzebilirsiniz.

 

10- Gelecekteki kendinize mektup yazın

Kendinizi bundan 5 yıl sonra nasıl görmek istiyorsunuz? Aynı mı olacaksınız? Farklı mı? Ne tür bir insan olacaksınız? Gelecekteki kendinize mektup yazın ve bu mektubu mühürleyin. 1 sene sonra açmak için takviminize not düşün. Daha sonra da, mektubu açtığınızdaki insan olmak için çalışmaya başlayın. Mektubu açtığınızda olmak istediğiniz kişiyle aranızda ne kadar fark kaldığını görebilir ve bu sayede doğru yolda ilerleyip ilerleyemediğinizi kontrol edebilirsiniz.

 

11- Konfor bölgenizden çıkın

Aşırı rahat olmak gelişmemizi engeller. Sizin konfor bölgeniz ne? Zamanınızın çoğunu evde mi geçiriyorsunuz? Rutininizi gözden geçirin. Farklı bir şey yapın. Kendinizi yeni bir ortama bırakırsanız yeni koşullara göre hareket etmeyi öğrenirsiniz.

 

12- Birisiyle yarışın

Rekabet kendini geliştirmenin en iyi yollarından biridir. Zorlu bir görev ( kilo verme, spor yapma, finansal görev vb. ) belirleyin ve hedefi ilk kimin başaracağını görmek isteyen bir arkadaşınızla yarışın.

 

13- Kör noktalarınızı belirleyin

Bilimsel olarak kör noktalar, kendinizle ilgili göremediğiniz alanları temsil eder. Kişisel gelişim açısından kör noktalar farkında olmadığımız şeyler anlamına gelir. Kör noktalarımızı keşfetmemiz geliştirebileceğimiz alanlarımızı keşfetmemize yardımcı olur. Kör noktalarınızı keşfetmek için gün içinde sizi tetikleyen bütün şeyleri/olayları/etkinlikleri/ insanları düşünün. Yani kendinizi sinirli veya tuhaf hissettiren veya sizi etkileyen şeyleri düşünün. Bunlar sizin kör noktalarınızdır. Ben bu egzersizi yaparken çok eğlenirim çünkü kendimle ilgili yeni bir şeyler keşfetmeme yardımcı olur.

 

14- Geri bildirim isteyin

Kendimizi ne kadar geliştirirsek geliştirelim, kör noktalarımız her zaman olacaktır. Geri bildirimler istemek bize bakış açısı kazandırır. Arkadaşlarınızdan, aile üyelerinizden, iş arkadaşlarınızdan veya patronunuzdan geri bildirim isteyin. Sonuçta size karşı bir önyargıları olmadığından geri bildirimlerini objektif bir biçimde vereceklerdir. Her bir geri bildirimi dikkate alın. Çünkü kendinizle ilgili ne kadar çok bilgi sahibi olursanız gelişiminizi o kadar kolay ilerletebilirsiniz.

 

15- Yapılacaklar listesine odaklanın

Ben güne tamamlamak istediğim görevlerin yer aldığı yapılacaklar listesi ile başlıyorum ve bu liste odaklanmama yardımcı oluyor. Bunu yapmadığım günlerde ciddi anlamda verimsiz oluyorum. Örneğin bugünkü listemde makale yazmak var ve şu anda bunu yapıyorum. İşim gereği sürekli bilgisayar kullanmam gerektiğinden yapılacaklar listemi kontrol etmek için Free Sticky Notes ( Ücretsiz Yapışkanlı Notlardan ) kullanıyorum. Bunları kullanmak oldukça kolay ve yazılım ücretsiz.

 

16- Kusurlarınızı kabullenin

Herkesin kusurları vardır. Önemli olan kusurları bilmek, kusurları kabul etmek ve bu kusurların üzerine gitmektir. Kusurlarınız neler? Şu anda hangi kusurlarınız üzerinde çalışıyorsunuz? Kusurlarınızın üzerine nasıl gideceksiniz?

 

17- Harekete geçin

Öğrenmenin ve gelişmenin en iyi yolu harekete geçmektir. Size anlamlı gelen şeyleri düşünün. Bunları nasıl gerçekleştirebilirsiniz? Beklerseniz hiçbir şey elde edemezsiniz. Harekete geçmek kısa sürede sonuçlar elde etmenize yardımcı olur.

İlginizi çekebilir: ” Mutlu değilseniz şikayet etmeyi bırakın ve harekete geçin! “

 

18- Size ilham veren insanlardan bir şeyler öğrenin

Hayran olduğunuz insanları düşünün. Size ilham veren insanları. Bu insanlar kendinizde olmasını istediğiniz belirli özellikleri yansıtırlar. Kendinizde olmasını istediğiniz özellikleri neler? Bu özelliklere nasıl sahip olabilirsiniz?

İlginizi çekebilir: ” Başarı için ilham verici sözler

 

19- Kötü alışkanlıklarınızdan vazgeçin

Kötü alışkanlıklarınız var mı? Fazla uyumak? Spor yapmamak? Geç kalmak? Tembel olmak? Tırnak yemek? Sigara içmek? Bunlardan hemen yakanızı kurtarın. Kötü alışkanlıklarınızın sizi ve hayatınızı sömürmesine izin vermeyin.

 

20- Yeni bir alışkanlık benimseyin

Kitap okumak, erken kalkmak, spor yapmak, her gün yeni bir kişisel gelişim makalesi okumak ve meditasyon yapmak geliştirebileceğiniz iyi alışkanlıklardan bazılarıdır. Kendinizi geliştirmek için benimseyebileceğiniz başka yeni alışkanlıklar var mı?

21- Negatif insanlardan uzak durun

Nereye gidersek gidelim negatif insanlar her zaman olacaktır. Moralinizi bozan insanlardan uzak durun.

 

22- Zor insanlarla baş etmeyi öğrenin

İşyerinde veya yakın çevremizde bu tür insanlardan vardır ve her zamanda olacaktır. Bu insanlarla nasıl baş edeceğinizi öğrenin.

İlginizi çekebilir: ” Zor insanlarlar nasıl başa çıkılır?

 

23- Arkadaşlarınızdan bir şeyler öğrenin

Herkesin şaşırtıcı özellikleri vardır. Bu özelliklerden nasıl faydalanacağımız bize kalmış bir şeydir. Etrafınızdaki arkadaşlarınızdan öğrenebileceğiniz bir sürü şey ardır. Yakın bir arkadaşınızı düşünün. Benimsemek istediğiniz özelliklerini düşünün. Bu özellikleri nasıl öğrenebilirsiniz ve benimseyebilirsiniz? Gerekirse onunla konuşun, eminim ki size yardımcı olmaktan memnuniyet duyacaktır.

 

24- Günlük tutmaya başlayın

Günlük tutmak öz farkındalık kazanmanın en iyi yoludur. Öz düşünüm sürecidir. Yazdıkça düşünce süreciniz berraklaşır ve yazdıklarınızı okudukça kendiniz hakkında daha fazla fikir sahibi olursunuz.

 

25- Kişisel gelişimle alakalı bir blog açın

Diğerlerinin gelişmesine yardımcı olmak istiyorsanız öncelikle bunu pratiğe dökmeniz gerekir. Bloğunuzda kişisel yolculuğunuzdan bahsedebilirsiniz. Böylece hem para kazanabilir hem de kendinizi geliştirmeye devam edebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Blog yazarak nasıl para kazanılır?

 

26- Akıl hocası veya yaşam koçu bulun

İlerlemenin ve gelişmenin en hızlı yollarından biri biriyle çalışmaktır. Müşterilerimin birçoğuna hedeflerini gerçekleştirme konusunda koçluk yapıyorum ve bu kişiler hedeflerine tek başına çalışanlardan daha hızlı ulaşıyorlar.

 

27- Sosyal medyada harcadığınız zamanı azaltın

Sosyal medya zaman kaybına neden olur. Bu zamanı daha iyi şeyler için kullanabilirsiniz. Sosyal medya kullanmadığınız günlerde daha çok iş yaptığınızı ve kendinize daha çok zaman harcadığınızı farkedeceksiniz.

 

28- Satranç ( veya herhangi bir strateji oyunu ) oynamayı öğrenin

Satranç, strateji öğrenmek ve beyin gücünü geliştirmek için harika bir oyundur. Sadece eğlenmezsiniz aynı zamanda analitik becerilerinizi de geliştirirsiniz. Diğer masa üstü oyunları veya WarCraft gibi bilgisayar oyunları aracılığıyla da strateji öğrenebilirsiniz.

 

29- Televizyon izlemeyi bırakın

Televizyonda yayınlanan programların ve reklamların .  birçoğu sizi tamamen pasif kılar ve bilincinizi köreltir. Televizyon izlememek sizi özgürleştirir. Televizyon izlemediğiniz zamanı yakın arkadaşlarınızla bir araya gelmek, sevdiğiniz işi yapmak veya spor yapmak gibi yapıcı amaçlar için kullanabilirsiniz.

 

30- Otuz günlük bir hedef belirleyin

Bir hedef belirleyin ve bu hedefi gerçekleştirmek için kendinize 30 gün verin. Hedefiniz yeni bir alışkanlık benimsemek veya her zaman yapmak istediğiniz bir şeyi gerçekleştirmekle alakalı olabilir. 30 gün strateji oluşturmak, plan yapmak, harekete geçmek, değerlendirmek ve hedefi başarmak için yeterli bir süredir.

 

31- Meditasyon yapın

Meditasyon sakinleşmenize ve daha bilinçli olmanıza yardımcı olur. Uyumadan önce meditasyon yaptığınızda uyku ihtiyacınız daha az olur. Gün boyunca biriktirdiğiniz karmaşık duygu ve düşüncelerden kurtularak özgür hissedersiniz.

 

32- Alanlarında uzman olan kişilerle arkadaş olun

Bu insanlar doğru tutumlara, beceri setlerine ve ustalık bilgisine sahip oldukları için başarılı sonuçlar alırlar. Benzer sonuçları nasıl başaracağınızla ilgili fikir sahibi olmanıza yardımcı olurlar. Bu insanlardan bir şeyler öğrenmek sizin için harika bir deneyim olacaktır.

 

33- Geçmişi geride bırakın

Geçmişten gelen herhangi bir sıkıntınız veya mutsuzluğunuz var mı? Eğer varsa, bunları geride bırakmanın zamanı geldi. Geçmişe sarılmanız ilerlemenizi ve daha iyi bir insan olmanızı engeller. Geçmişle olan bağlarınızı koparın, kendinizi affedin ve ilerleyin.

 

34- Yeni bir iş kurun

İlgilendiğiniz herhangi bir şey var mı? Neden bunu işe dönüştürmüyorsunuz ve bir taraftan bir şeyler öğrenirken bir taraftan da para kazanmıyorsunuz? İş kurmak işletme yönetimini öğrenmeyi, iş zekası geliştirmeyi ve rekabet avantajına sahip olmayı gerektirir. İşimi kurarken ve geliştirirken öz disiplin, liderlik, organizasyon ve yönetim gibi birçok beceri kazandım.

İlginizi çekebilir:Tutkunuzu işe dönüştürmeye ne dersiniz?

 

35- Etrafınızdaki insanlara şefkat gösterin

Daha önce birine karşı hiç aşırı nazik davrandınız mı? Aslına bakacak olursanız çoğumuz etrafımızdaki insanlara yeteri kadar şefkat göstermiyoruz. Şefkatli olmak merhamet, sabır ve sevgi gibi diğer niteliklerimizi geliştirmemize yardımcı olur. Bu makaleyi okumayı bitirdikten sonra etrafınızdaki insanlara daha şefkatli davranmaya başlayın ve nasıl tepki verdiklerini görün. Ayrıca diğer insanlara karşı bu şekilde davrandığınızda nasıl hissettiğinizin de farkına varın. Muhtemelen kendinizi daha iyi hissedeceksiniz.

 

36- Sizden nefret eden insanlarla iletişim kurun

Bizden nefret eden insanlardan nefret etmek kolaydır. Onları tekrardan sevmek daha zordur. Bu insanları affedebilmek, onlara karşı rahat olmak ve sevgimizi göstermek yücelik ve cömertlik gerektirir. Hayatınızda hoşlanmadığınız veya nefret ettiğiniz insanlar var mı? Varsa bu kişilerle iletişim kurun. Onlara sevginizi gösterin. İyi niyet gösterin ve geçmişe bir sünger çekin. Karşılık vermeyi reddetseler bile onları sevin. Bu onlardan nefret etmekten daha iyidir.

 

37- Mola verin

Çok mu çalışıyorsunuz? Zaman zaman ara verin. Rahatlayın,  yenilenin ve enerji depolayın.

 

38- Günde en az bir tane kişisel gelişim makalesi okuyun

Günde en az bir tane kişisel gelişim makalesi okumak harika bir alışkanlıktır. Online olarak bulabileceğiniz bir sürü kişisel gelişim blogu var.

 

39- Kişisel gelişiminiz konusunda kararlı olun

Kişisel gelişiminizden kendiniz sorumlusunuz. Anneniz, babanız veya arkadaşlarınız değil. Bu konuda kararlı olun ve değişimi ve ilerlemeyi kucaklayın. Birkaç adım belirleyin ve bu adımlar üzerinde çalışın. Sonuçlar hızlı olmayabilir ancak eninde sonunda hayatınızda ve kendinizde olumlu değişimler olduğunu göreceksiniz.

 

İlginizi çekebilir

Hayatımı değiştirmek istiyorum!
Kendinizi geliştirmek için atmanız gereken 5 adım!
İş Kurmak İsteyenlere Özel İş Fikirleri
Yapılacak en karlı işler
Nasıl zengin olunur?
İnternetten para kazanma yolları
Hızlı Para Kazanma Yolları

Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sayfalarda paylaşabilirsiniz.

Kategoriler

yeni-is-kurmak2girişimcilik2bayilik2ilginc-is2

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Yukarı Işınlan ↑

DMCA.com

Gizlilik Politikası