Kentsel Tarım Gelecek Vadediyor!

Dünya üzerinde doyurulması gereken 7 milyar insan olduğundan tarım uzmanları su kaynaklarının azalmasından kirliliğe, enerji kullanımından habitat kaybına kadar bir sürü sorunla mücadele ediyor. Ancak şehirlerin kendi kendine yetebiliyor olması için kentsel tarım gibi yeni çözümler de üretiliyor.

Yiyeceklerin mümkün olduğunca yerli olmasını sağlayan kentsel tarım ile uğraşan insanların sayısı her geçen gün artıyor. Kentsel tarım ile parayla satın alınabilecek en taze ürünler yetiştirilerek mevsiminde tüketilebiliyor.

Şehirlerin daha yeşil olması ve kişi başına düşen gölge alanların artması kentsel tarımın diğer faydaları arasında yer alıyor.  Ayrıca kentsel tarım, insanların doğayla yeniden iletişim kurmasına da yardımcı oluyor. Bina çatılarındaki ve verandalardaki bahçeler rahatlamak için oldukça huzurlu yerler olduğunda turistleri bile kendine çekiyor.

Kentsel tarım çevreci girişimciler için  bünyesinde birçok iş fırsatını barındırıyor. Siz de bu iş fırsatlarından faydanlanmak istiyorsanız bu yazımız tam size göre. Siz değerli okuyucularımız için dünya üzerinde örnek teşkil eden kentsel tarım uygulamalarını ve kentsel tarıma başlamak için nasıl bir yol izlemeniz gerektiğini araştırdık:

 

Yeşil çatılı evlerin popülerliği artıyor

yesil-catili-ev

Entegre edilmiş “yeşil çatılar” tüm dünyada yavaş yavaş popüler olmaya başladı. Yeşil çatılı evler veya binalar kiracılara veya alıcılara fırsat olarak sunuluyor ve satıcılar yeşil bina sertifikaları ile prestij kazanıyorlar.

 

Düşük gelirliler için ek gelir fırsatı yaratıyor

kent-ciftciligi-2

Şehirlerdeki boş arsalar, apartman bahçeleri, balkon ve teraslar ekim alanları olarak kullanılabiliyor. Meyve ve sebze yetiştirmek, düşük gelirli insanların market alışverişi maliyetlerini düşürmelerine ve de taze ve sağlıklı ürünler yemelerine yardımcı oluyor. Yetiştiriciler aynı zamanda, halk etkinliklerinde ve yerel pazarlarda ürünlerini satarak ek gelir de elde edebiliyorlar.

 

Dünyadan örnek kentsel tarım uygulamaları

Yeşil Gotham

kent-ciftciligi-1

Arıcılığın da yapıldığı InterContinental New York Barclay Hotel’deki çatı bahçesi, kentsel tarımın ilk örneklerinden biridir. Midtown arılarının ürettiği ballar otelin mutfağında kullanılıyor ve arılar polen yaymak için beş mil uzağa kadar uçuyor.

 

Geleceği ekip biçmek

kent-ciftciligi-4

Chicago’da yer alan ve kar amacı gütmeyen City Farm kapsamında yaz ve sonbahar aylarında taze ürünler satılıyor ve şehir sakinlerine toplum destekli tarım payları sunuluyor.

City Farm’da yılda 25,000 kiloluk domatesler, havuçlar, pancarlar, rokalar ve şifalı bitkiler üretiliyor. Çiftlik ekonomik fırsat sağlıyor ve bir sürü gönüllüyü ve ziyaretçiyi kendine çekiyor.

Bölgedeki restoranların birçoğu malzemelerini City Farm’dan alıyor.

 

Tekerlekli bahçe

kent-ciftciligi-6

2 Amerikalı girişimci bir aracın arkasını toprakla doldurarak ve içine domatesler ekerek dünyada bir ilke imza attılar. Bu iki arkadaş şehirli çocuklara ellerini kirletme şansı vermek ve yiyeceklerin toprakta nasıl göründüğünü göstermek için tekerlekli bahçeyi bir mahalleden diğerine götürüyorlardı. 2011 yılında Truck Farm isimli bir film çektiler ve oldukça ses getirdiler.

 

Hayatta kalmak için çiftçilik yapmak

kent-ciftciligi-7

Fakir muhitlerin birçoğunda insanlar kendi yiyeceklerini veya çiftlik hayvanlarını yetiştirirler. Domuzlar için fazla alana gerek yoktur ve artıkları ve çöpleri yerler. Lima, Peru’daki gecekondu bölgesi Pamplona Alta’daki bu ağıl düşük gelirli ailelere yiyecek sağlıyor.

Atıklar ve koku problem olduğundan büyük şehirlerin birçoğunda hayvan yetiştiriciliği şehrin dışında yapılır. Ancak hijyen bilincinin artması bazı resmi makamların, özellikle tavuklarla ilgili bazı kısıtlamaları gevşetmeye zorladı. Daha önce de sizlere şehirlerdeki ailelere özel hayata geçirilen tavuk kiralama hizmetinden bahsetmiştik.

 

Ofis çiftliği

kent-ciftciligi-9

Tokyo’da bir çalışan ofis içinde yetişen sebzeleri hasat edebiliyor. İş bulma ve yerleştirme şirketi Pasona Group doğayla iç içe olmak, çalışma ortamını teşvik etmek ve geliştirmek için yetiştirme alanı oluşturdu.

Öğle aralarında çalışanlar sebze ve meyvelerle ilgileniyorlar.

 

Tarihi kökler

İkinci Dünya Savaşı sırasında, savaş yüzünden ortaya çıkan sıkıntıları telafi etmek için insanlar, devletler tarafından kendi ürünlerini yetiştirmeye teşvik edilmişti. Anacak daha sonra, uzun yıllar süren bolluk dönemi sırasında insanların birçoğu ellerini kirletmeyi unutmuştu. Ancak yeni çevreci girişimciler kentsel tarımın birçok faydasını yeninden keşfediyor.

 

Kentsel tarım nasıl yapılır?

kent-ciftciligi

Araştırmalar gösteriyor ki, kentsel tarım sürdürülebilir tarımın geleceği olacak. Kentsel tarım sayesinde bahçe, çatı, teras ve balkon gibi birçok boş alan organik bahçelere dönüşecek. İşte sizlere kentsel tarıma nasıl başlayabileceğinizle ilgili ipuçları:

 

Temel konsept

Şehirlerde normal tarım yapmaya hevesli çifçilerin karşılaştığı en sık engel uygun arazi bulmaktır. Çünkü şehirledeki araziler elde edeceğiniz faydaya oranla çok pahalıdır. Uygun bir arazi bulsanız bile yakınlarda su kaynağı bulmak veya bulduğunuz arazinin uzak olması gibi problemler yaşayabilirsiniz.

İşte bu noktada kentsel tarım devreye giriyor. Kentsel tarıma evinizin bahçesinde, balkonunuzda veya terasınızda başlayabilirsiniz. Kendi bahçe alanınız yoksa veya bahçenizi genişletmeniz gerekiyorsa çiftçilik yapmak için başka bahçeler de bulabilirsiniz. Bu konsepte genellikle “multi arazi kent çiftçiliği” denir. Bu konseptin güzelliği arazi kiralamanıza gerek olmamasıdır. Ancak hasadı paylaşma karşılığında bahçesini kullanacağınız ev sahibi ile düzenlemeler yapmanız gerekebilir. Aslına bakacak olursanız multi-arazi kent çiftçiliklerinin birçoğu için ödeme yapılır.

 

İş modeli

İster kent çiftçiliğine isterse de kırsal çiftçiliğe başlamak istiyor olun bunu gıda yetiştirmek ve para kazanmak için yapacaksınız.

Kentsel tarımdan elde edebileceğiniz potansiyel gelir kaynaklarına hızlı bir şekilde bakalım:

Bahçe kurulum ücreti: Başkaları için bahçe kurulum hizmeti vererek para kazanabilirsiniz.

Pazar: Pazarda stant açmanız ürünleri satmanın ve müşteriler bulmanın en iyi yoludur

Restoranlar: Yakınlarınızdaki restoranlar taze ve yerli ürünler almaktan daha çok hoşlanacaktır

Kooperatifler ve marketler: Potansiyel toptan alıcılar

 

Ne kadar ürün yetiştirebilirim?

Ürün yetiştirmekte yeniyseniz cevaplamanız gereken zor sorular olacaktır. Mikro çiftlik ve toplum destekli tarım modeline başlarken genellikle akla yukarıdaki soru gelir. Plan yapın ve mikro çiftliğinizle ilgili her detayı belgelendirin. ne kadarlık bir yetiştirme alanınızın olduğunu, bu alanda kaç çeşit ve ne kadar ürün yetiştirebileceğinizi, kaç insanı doyurabileceğinizi, restoranlara ne kadar yiyecek satacağınızı ve öngörülen gelirinizin ne kadar olabileceğini planlamalısınız.

Yetiştirme potansiyelinizi maksimize etmek için dikey ve yoğun dikim yöntemlerini kullanmanızı tavsiye ederiz. Bu yöntemler sayesinde dikilmemiş alanların miktarı azalır ve geleneksel dikim yöntemleri ile karşılaştırıldığında küçük alanlarda çok daha fazla ürün yetiştirebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.