Kırtasiye Dükkanı Açmak

Kalemler ve kâğıtlar, hediye paketleri ve kurdeleler, kartlar ve not kâğıtları… Bütün bunlar bir kırtasiye dükkanında bulabileceğiniz malzemelerdir. Davetiyeleri, kitapları, hediyelik eşyaları ve dergileri de stoklarınıza ekleyebilirsiniz. Bir kırtasiye dükkanı açarken planlama, hazırlık ve araştırma yapmanız gerekir. İlla ki büyük bir alışveriş merkezinin içinde yer almanıza gerek yoktur ancak potansiyel müşterilerinizi etkilemek için dükkanınızın fark edilir olması oldukça önemlidir.

 

Kırtasiye dükkanı nasıl açılır?

Çevrenizdeki rekabeti araştırın. Diğer dükkanların ne tür kırtasiye malzemeleri sattığını inceleyin ve müşterilerinize onların sattıklarından farklı ürünler satmaya çalışın. Örneğin “ Doğum Günün Kutlu Olsun” ve “Tebrikler” kartlarını herkes satabilir, siz faklılık yaratın. Müşterilerinize düğün davetiyesi katalogları sunabilirsiniz. Birlikte çalışabileceğiniz serbest çalışan bir hattat bulabilirsiniz. Eğer diğer dükkanlar kurumsal kimlik çalışmaları yapmıyorlarsa bu sizin için iyi bir seçenek olabilir.

Başlangıç sermayenizi bulun. Asgari düzeyde, mülk sahibine birkaç aylık kira ve depozito vermeniz gerekecektir. Kira sözleşmesi imzalarken sözleşme maddeleri gereğince her ay kira bedelini ödemeyi taahhüt etmiş olursunuz. Ayrıca kamu hizmetleri ve park alanı içinde ek ücretler ödemeniz gerekebilir. Envanter alımı, satışlar, vergi borçları, ödemeler için kesilen çeklerin takip edilmesinde finans yönetimi sistemi uygulamanız gerekir. Aynı zamanda kredi kartı işlemleri için ekipmanlara ve yazar kasaya ihtiyacınız olacaktır.

Satıcıları ayarlayın. Kırtasiye dükkanlarında hediyelik eşyalar, kitaplar, mumlar ve aynı zamanda kâğıtlar ve kalemler satılır. Hediyelik eşya fuarlarına katılarak yaklaşan trendleri görebilir ve satıcılarla görüşebilirsiniz. Fuarda stant açanlar arasında distribütörler, toptancılar veya imalatçılar yer alır.  Her durumda ürünleri toptan satan bir satıcı bulun. Anlaşma koşullarını ve sevkiyat masraflarını aklınızdan çıkarmayın. Seçim sürecinin tümünde ürün taban fiyatlarını dikkate alın.

Kırtasiye dükkanınız için bir açılış planlayın. Çocuklar için yüz boyama etkinliği düzenleyin. Çocukların fotoğraflarını çekin ve ailelerine e-mail olarak gönderin. Müşterilerinizin e-mail adreslerine özel etkinliklerinizin ve kampanyalarınızın haberlerini gönderin. Bu sayede müşteriler tekrardan dükkanınıza gelmek isteyeceklerdir. Kalemlerin üzerine logonuzu ve dükkân isminizi bastırın ve bunları promosyon olarak dağıtın. Çekiliş düzenleyin. Çekilişi kazanan müşterinize içerisinde antetli kâğıt, zarf, boş not kâğıtları, teşekkür kartları vb gibi kurumsal kimlik malzemelerinin yer aldığı bir paket hediye edin. Reklamlar aracılığıyla ve basın bültenleri göndererek açılınızı duyurun.

 

Gerekli belgeler

İşletme ruhsatı ve izinleri alın. İlgili resmi kurumlardan nelerin gerekli olduğunu öğrenin. Başvuru formalarını bağlı olduğunuz belediyelerin web sayfalarından indirebilirsiniz:

İtfaiye Daire Başkanlığından alınacak olan itfaiye raporu,

Çevre Temizlik Vergisi borcu yoktur yazısı,

İşyeri adresi sokak ise ilan reklam kaydı yazısı,

Kira sözleşmesi,

Şahıslar için; Esnaf Sanatkarlar sicil kaydı,

Bağlı bulunduğu odadan mesleki faaliyet belgesi veya Ticaret Odası kayıt sureti,

İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatı Şahıs adına alınacak ise 1adet fotoğraf,

İşyeri sahibi Ticaret Odasına kayıtlı değilse M.E.B’dan alınmış olan Ustalık Belgesi,

Şirketler için; Ticaret Sicil Kayıtları 01.10.2003 Tarihinden önce yayınlanmış ise Ticaret Sicil Gazetesi ve Ticaret Odası kayıt sureti,

İşyeri açılacak yer Pasaj / İşhanı veya Alış Veriş Merkezi ise yönetim muvafakatı,

İşyeri planı ve m² sini gösteren basit krokisi vb gibi belgeleri tamamlayarak işletme ruhsatı için başvurmalısınız.

Ayrıca vergi levhası alabilmek için ilgili vergi dairelerine başvurmanız gerekir. Bazı tedarikçiler toptan satış indirimi yapmadan önce belgelerinizi görmek isterler.

Not:Bu belgeler kesinlik taşımayıp belediyelere göre değişkenlik gösterebilmektedir. Kesin bilgi için lütfen belediyenizin ilgili birimine başvuru yapınız.

 

İpuçları

Ürün satışı yapan işletmelerinin başarısında ki en önemli unsurlardan biri yer seçimidir. Öğrencilerin yoğunlukta olduğu yer seçin. Okul ve dersane çevreleri en uygun yerlerdir.

Müşterilerinizi dinleyin. Eğer kırtasiye dükkanınızda satmadığınız bir ürünü size devamlı olarak soruyorlarsa bu ürünü stoklarınıza almayı düşünebilirsiniz.

 

Uyarılar

Vergilerinizi ve diğer borçlarınızı düzenli olarak ödeyin.

Görüşlerinize İhtiyacımız Var

Sadece 295 TL'ye Website Sahibi Olun!
30 bin TL Yatırımla Ayda 4.000 TL Kazanın!
İş Kurmak İsteyenlere Özel İş Fikirleri
Yapılacak en karlı işler
Nasıl zengin olunur?
İnternetten para kazanma yolları

Tags: ,

Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sayfalarda paylaşabilirsiniz.


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Yukarı Işınlan ↑

DMCA.com

Gizlilik Politikası