Küçük ve Karlı Ne İş Yapabilirim?

Kendi küçük ölçekli işletmenizi mi açmak istiyorsunuz? Kendi işinizi kurmak harika bir kariyer fırsatıdır ve size hem bağımsızlık hem de esneklik kazandırır. Bununla birlikte kuracağınız işe ilgili doğru karar vermekte çok önemlidir. Açık pazarlar için düşük başlangıç maliyetleri ve bakım giderleri oldukça önemlidir. Pazar düşündüğünüz ürün veya hizmetlere doymuşsa yönünüzü değiştirmeniz gerekir.

Girişimci olmak istiyor ve karlı ne iş yapabileceğinizi merak ediyorsanız makalemizi okumaya devam edin.

 

Size uygun iş fikrini ve sektörü belirleyin!

Yeni bir iş fikriniz mi var? Bir an önce işe atılıp kısa zamanda başarıyı yakalamak mı istiyorsunuz? Peki ya başarısız olursanız? Unutmayın, her iş fikri mükemmel sonuçlanacak ve sonsuz kazanç sağlayacak diye bir şey yok! Yeni bir işe atılmadan önce hangi iş fikrinin tutacağı, hangilerinin ise risk almaya dahi değmeyeceğini iyi araştırmalısınız.

 

İş Fikri Belirleme

Yeni bir işe atılmadan evvel gelecek vaat eden iyi bir iş fikrini, kötü olandan ayırt etmeyi bilmeniz şart.

Kendi işinizi kurmadan önce almanız gereken en kritik karar dahi aslında bir karar niteliği taşımıyor. Çünkü çoğu girişimci hangi sektöre atılacağını enine boyuna düşünmeden işe atılıyor. Neden mi? Bazen iş fikriyle ilgili sahip oldukları bir gram deneyime güvenerek, bazen söz konusu fikri hayata geçirip muazzam bir servet kazanmış biri hakkında okudukları bir yazıdan etkilendiklerinden, bazen de yalnızca iş fikri kulaklarına son derece ilginç ve havalı bir şeymiş gibi geldiğinden!

Hangi işe atılacağınıza karar vermek yalnızca bir iş gününü ne ile meşgul olarak geçireceğinizi belirmek anlamına gelmiyor. Aynı zamanda çalışma temponuzu ya da kazancınızı da belirlemiş oluyorsunuz. Seçeceğiniz herhangi bir iş fikriyle daha az çalışarak daha fazla para kazanabilme ihtimaliniz de var. Kafa yoracağınız konular bunlarla da sınırlı değil: Hangi iş fikriyle başarıya yakalamanız mümkün? Hangi parlak fikirle acımasız iş dünyasında ayakta kalabilmeyi, bir başka deyişle sektörde tutunabilmeyi başarabileceksiniz? Unutmayın, bazı işler diğerlerine göre çok daha fazla miktarda başarı vaat ediyor.

Anlayacağınız, iş fikrinizi belirlemek başarılı bir işletme sahibi olabilme yolunda alacağınız en önemli karar olup, ilk adımınızı oluşturuyor.

Genelleme yapma ihtimalini de göze alarak, yeni bir işe atılmak isteyenleriniz için farklı pek çok sektördeki başarı şansınızı gözler önüne sermeye karar verdim. “Zaten iyi bir fikre sahibim, hatta bu konuyla ilgili az da olsa bir deneyimim de var, bu liste beni çok da ilgilendirmiyor” diye düşünüyor olabilirsiniz. Ancak, atılmayı seçeceğiniz iş sektörünün başarınız üzerindeki etkisi, sahip olduğunuz deneyim veya eşsiz olduğuna inandığınız parlak fikrinize oranla çok daha büyük.

Mutlaka okuyun:İyi İş Fikirleri Nasıl Üretilir?

 

“Hangi Sektöre Girmeyilim?” Diyenlere

Dilerseniz yeni atılımlar gerçekleştirebileceğiniz sektörlere ve bu sektörlerin iş hayatındaki başarınıza ne gibi bir katkısı olacağına daha yakından bakalım:

 

1.Perakendecilik

Perakendecilik sektörüyle yeni bir işe atılacakları zor günler bekliyor, bizden söylemesi.

Ticaret her zamankinden daha zor, üstelik her geçen gün daha da zorlaşıyor. Neden mi? Walmart gibi pazar payı yüksek mağaza devlerinin uyguladığı fahiş indirimlere bir de az sayıda mal çeşidi bulunduran fakat düşük fiyatlara önem veren perakende satış mağazalarının veya mega mağazaların varlığı eklenince küçük çaplı satış mağazaları için tehlike çanları daha da kuvvetle çalmaya başladı. Tüm bunlar yetmezmiş gibi bu tehlikeli yarışa bir de Amazon gibi internet firmaları eklendi. Üstelik internet firmaları uzak gelecekte daha büyük bir vurgun yapabilme umuduyla, bugünü yok pahasına satış yaparak geçirmeye dünden razı! Anlayacağınız, perakende sektörüne atılmak oldukça zor. Unutmayın, kıran kırana bir rekabet ortamı sizi bekliyor olacak.

Perakende devi şirketlerle yarışmak o kadar da imkânsız değil-  Amerika’da pek çok noktayı saran “Dollar” mağaza zinciri bunun bir ispatı niteliğinde- ancak oldukça zor. Müşterilerin işletmenizi seçmesi için son derece dikkatle planladığınız ve sizi diğer şirketlerden belirgin bir biçimde ayıracak bir strateji belirlemeniz gerekiyor. Müşterilere sizi seçmeleri için sağlam bir neden sunmanız şart.

Yalnızca sevimli, masraflarını karşılayabileceğiniz bir yer buldunuz diye ticaret hayatına atılmayın. Ticarette konum her şeydir ve işletmenizin iyi bir konumda olması demek masrafların fazla olacağı anlamına gelir. Herhangi bir kira sözleşmesine imza atmadan önce gözünüze kestirdiğiniz mağazanın önünde elinizde kâğıt kalemle günlerce oturup gelip geçen arabaları ve yayaları saymalısınız. Yani, hem araç hem de insan trafiğinin yoğun olup olmadığını kontrol etmeniz gerekiyor. Gerekli kontrolleri yaptıktan sonra gerçekten iyi bir konum bulduğunuza inanırsanız, bulduğunuz mekanın avantajlarından tam olarak yararlanmak adına tabelalardan yararlanabilir; dikkat çekici bir vitrin tasarımı yapabilirsiniz.

Tüm bunları nerden mi biliyorum? Bir zamanlar ben de bisiklet satma işine girişmiştim. Sattığım bisikletler hem uygun fiyatlı hem de kaliteli ürünlerdi, ancak ne denli yoğun bir reklama girişsem de, ne kadar fahiş indirimler yapsam da bir türlü bölgedeki diğer bisiklet mağazalarının yakaladığı satış başarısına erişemedim. Yani bu sektörün zorluğunu birinci elden deneyimledim.

 

2. E-Ticaret Sektörü

Çevrimiçi bir satış mağazası mı yoksa e-ticaret sitesi mi? Hangisini açmak daha kolay olurdu? Yalnızca bir site kur ve siparişlerin birbiri ardına gelmesini bekle, ne kadar da kolay görünüyor değil mi? Maalesef bu sektörde işler sandığınız kadar kolay ilerlemiyor. Her şeyden önce ziyaretçileri sitenize çekmek gibi zor bir iş sizi bekliyor olacak.

E-Ticaret sektörüne atılmayı düşünenlere söyleyeyim, kuracağınız sitenin arama motoru sonuçlarında ilk sıralarda yer almasını sağlamak çok daha popüler anahtar kelimeler kullanmayı gerektirir ki bu da son derece çetin bir iştir. Ziyaretçi trafiğini sitenize yöneltmek adına reklam satın alma işine girişebilirsiniz, ancak pahalıya mal olacağını unutmayın. Ziyaretçi trafiğini sitenize yönlendirmeyi başardığınızda da ikinci bir dert başlar; site ziyaretlerini satışa çevirmek.

Anlayacağınız E-Ticaretle uğraşmak sandığınızdan zordur. İnsanların sitenizi ziyaret etmesini nasıl sağlayabileceğinize dair kafa yormanız gerekir.

Bir dönem bir kariyer sitesini yönetmiştim. Sitenin her biri iş bulmayı amaçlayan on binlere varan aktif ziyaretçi sayısı vardı. Ancak sitede yayımlanan onca reklama rağmen, iş bulma teknikleri hakkında ancak birkaç kitabı satmayı başarabilmiştik.

Mutlaka okuyun: E-ticaret Nasıl Yapılır?

 

3. İkinci El Sektörü

Gelelim perakende sektörünün güvenli limanı olan ikinci el mağazacılığına. Ticarete atılmak konusunda ciddiyseniz, özellikle de dev mağazaların hakim olduğu bir kategoride, ikinci el mağaza açmak çok daha mantıklı bir seçenek olacaktır. Herhangi bir stok yatırımı yapmadan da işletmenizi ayakta tutabilir; yalnızca konsinye sistemine dayanan(Konsinye satışta mallar; gönderenin belirleyeceği fiyatlarla müşterilere satılmak üzere veya satılmadığı takdirde iade edilmek kaydıyla, gönderilenin zilyetliğine bırakılır.) bir yöntemle mal elde edebilirsiniz. Bu söz konusu ticari malın gerçek sahibi olmadan satışını gerçekleştireceğiniz anlamına geliyor. Bunun yerine bu ürünleri sergileyecek ve ancak satış işlemi gerçekleştirdikten sonra parasını ödeyeceksiniz.

Konsinye sistemine göre satış yapsanız dahi sağlıklı bir kar zarar maliyeti belirlemeniz şart. Örneğin, eğer araba veya gemi gibi yüksek fiyatlı ürünler satıyorsanız, %15’lik bir kar payı talep edebilirsiniz; nispeten çok daha ucuz olan çocuk kıyafetleri gibi ürünler satıyorsanız ise %50 oranındaki bir pay talebi uygun olacaktır.

Bisiklet satışı örneğime geri dönersek, her ne kadar elimdeki bisikletleri satmakta zorlansam da ikinci el bisiklet satışı yapmak gibi işimi kolaylaştıracak bir yöntem bulmayı başardım. Yazın başında ikinci el bisiklet alımına başlarsam, tüm yaz bu bisikletleri kiralayabileceğimi, yaz sonu da bu bisikletleri onlara verdiğim paranın da üstünde bir miktara satabileceğimi keşfetmiştim bile!

Bir başka yaz, ikinci el gemi alım satımı işine giriştim, hatta ünlü bir yazara sürat teknesi satmayı dahi başardım.

Mutlaka okuyun: İkinci El Satış Fikirleri

 

4. Restoran İşleri

Restoran işleri zor. Restoranlar en yüksek başarısızlık riskine sahip sektörü oluşturuyor. İstikrarlı ve sadık müşteri kitlesi oluşturmanız yıllar alabilir; üstelik yapılan onca şaşaalı pazarlama kampanyalarına rağmen söz konusu süreci hızlandırmanız oldukça zor olabilir. Başarıyı yakalamış restoran sahipleri alanlarında geniş çaplı bir deneyime sahip kimselerdir, bitmek tükenmek bilmeyen saatler boyunca çalışırlar; bazen güçlü aile bağlarından gelecek yardımlara, bazen de kaliteli mutfak çalışanları ve garsonlar edinmek ve tüm çalışanlarını motive etmek konusundaki hünerlerine güvenirler. Bu işin ne denli zor olduğundan bahsetmeden geçmek olmaz; unutmayın, sektörde tutunamamış pek çok restoranın sahibi de bahsettiğimiz bu sözde “başarı nitelikleri ”ni taşıyordu.

Restoran açma fikri kulağa hoş gelebilir ancak bir kez daha düşünün! Restoran işinde başarısız olma riskiniz bir hayli yüksek.

Koca bir yılı restoran zinciri oluşturmaya harcadım. Sonuçta ulaşabildiğim tek gerçek bu işe yatırım yapmanın kötü bir fikir olduğundan ibaretti. Bulduğum her yeni mekan sıfırdan ve son derece riskli bir iddiayı başlatmak demekti. Mutfağın hazırlanması ve masaların dekorasyonu için tonlarca para harcıyorsunuz ancak bunların sahibi yalnızca siz değilsiniz. Bina halen mülk sahibinize ait! Restoran açmaya yönelik düzenlemeler de gün geçtikçe ağırlaşıyor. Bu sektörde işçi çalma olasılığı da oldukça yüksek. Genel giderlerle ilgili sıkıntılar da mevcut.

Mutlaka okuyun: Restoran Nasıl Açılır?

 

Sandviç Dükkanı Açmak

Sandviç dükkanı açmak iyi bir fikir. Restoran işine girişecek olsaydım, odaklanacağım ilk segment öğle yemeği işi olurdu. Özellikle de sağlıklı ve yüksek kaliteyi hedefleyen bir sandviç dükkanı açma fikrine sıcak bakıyorum. Bu alanda başarıyı yakalamış mağaza zincirlerine ek olarak, bu işi layıkıyla yerine getiren insanlar da tanıyorum. Yani bu sektörde bireysel bir başarı yakalamanız da mümkün. Full servis çalışan, sabahtan akşama kadar her öğün için yemek sunan bazı işletmelerin de yaptıkları işi yalnızca öğle yemeği ile sınırlandırdıklarına ve elde ettikleri kardan son derece memnun olduklarına şahit oldum. Üstelik hem daha az bir bütçeyle, hem de daha az çalışma saati dolayısıyla da daha az baş ağrısıyla.

 

5. Danışmanlık Hizmetleri

Özellikle de geniş kapsamlı bir deneyime ve ticari bağlantılara sahipseniz, kuracağınız yeni iş için danışmanlık sektörünü tercih etmeniz iyi bir fikir olabilir. Gördüğüm en başarılı danışmanlar; kariyer hayatlarının sonlarına doğru danışmanlığa soyunmuş, köklü bir üne erişmiş, küçük bir tüketici grubunun ihtiyaç ve isteklerini daha iyi karşılamak amacıyla geliştirilen dar kapsamlı bir pazarlama stratejisi olan niş pazarlama uzmanı olan, çok sayıda ticari bağlantıya sahip ve tek başına çalışmaktan gocunmayan kişilerden oluşuyor. Size bahsettiğim kitap işi aracılığıyla, kariyerlerinin henüz başındayken şirket bünyesindeki işlerini bırakıp danışmanlığa geçiş yapan pek çok insanla tanışma fırsatı yakaladım. Maalesef düzgün bir mevki edinmeyi başaramadılar, yeterli ticari bağlantılara sahip değillerdi veya yalnız çalışmaktan memnun oldukları da söylenemezdi.

Danışmanlık işi sizin için mükemmel bir fırsat olabilir, özellikle de deneyimli biri iseniz ve sağlam bir üne sahipseniz.

Çok fazla deneyime sahip olmasanız dahi, danışmanlıkta başarıyı yakalamanız halen mümkün. Ancak, derin bir bilgi birikimi veya tecrübeye sahip oluncaya dek, düşük bütçeli paket programlarına yönelmelisiniz, yani danışmanlık hizmetiniz için sabit bir fiyat belirlemeye odaklanmanız şart.

Danışmanlık da tıpkı diğer freelance meslekler gibi sorumluluğa sahip olduğunuz bir iş. Diğer iş fikirlerinde bahsi geçen tüm tavsiyeleri bir bir uygular, yanı sıra da son derece iyi düşünülmüş ve detaylı bir iş planı hazırlar, stratejilerinizi belirler ve pazarınıza yönelik test ve deneyler yaparsanız çok daha başarılı olacaksınız.

Mutlaka okuyun: Danışmanlık Şirketi Kurmak İçin İpuçları

 

6. Kiralama İşleri

Yeni bir işe atılmak isteyen siz taze girişimcilere, kiralama işlerinin de hatırı sayılır bir potansiyele sahip olduğunu söylemem gerek. Araba, ev veya oda kiralama işine girişebilirsiniz.Piyasada gelir düzeyi yüksek pek çok kiralama işi yapan iş sahipleri var. Ancak, bu iş sandığınız kadar kolay para kazandıran işlerden değil. İstikrarlı bir müşteri kitlesine ulaşmak da zaman alıyor, işletme yönetme sürecindeki operasyonel pürüzleri gidermek de.

Başarılı olmak için aynı anda birden fazla ürünü kiralamalısınız, çünkü araba ya da tekne gibi pahalı ürünlerin kira tutarı dahi nispeten az bir miktar olabilir. Masraflar açısından bakıldığındaysa; pazarlama, bakım ve onarım gibi bir dizi masrafı sayabilmemiz mümkün. Mali sorumluluk sigortası ödemeniz de yüksek olabilir. İbraname imzalatmış olsanız dahi kusurlu ürün kiralamaktan ötürü dava edilebilirsiniz.

Bir de hırsızlık sorunu var tabi. Bisiklet satışı yaptığım yaz tam 7 bisikletim çalınmıştı! Bir gün kiracılarımdan biri arayıp o gün hiçbir bisiklet çalınmamasına rağmen, yalnızca ona bisikletleri kilitlemesi için verdiğim zincir kilidin çalındığını söylemişti!

Kiralama işinin bir diğer önemli noktası da sirkülasyondur. İş hacmi büyüdüğünde sorun yoktur. Ekonomi ibreleri aşağı düştüğünde ise felaketler zinciri başlar. Kiralama işiyle uğraşan oldukça deneyimli bir inşaat ekipmanı operatörü tanıyorum, kendisinin ekonomik sıkıntıların yaşandığı bir dönemde faturalarını dahi ödemeyip batacak noktaya geldiğine şahit oldum. En nihayetinde kurtulmayı başardı hatta sonrasında büyük bir başarı da yakaladı. Gelin görün ki, aynı sektörle uğraşan bir başka arkadaşım ise, söz konusu işi en ufak bir deneyime sahip olmamasına rağmen son derece iyi kıvırdı.

Kiralama işinin iyi tarafı ise kiralayacağınız ekipmanın büyük bölümünü finanse etmek için bir banka bulabilecek olmanızdır. Böyle durumlarda, kamu şirketleri kaldıraç şirket olarak kullanılabilir.

Otel veya moteller de kiralama işi ile uğraşmak isteyenlere önereceğim bir diğer iş kolu ve bahsi geçen tüm kurallar bu konuda da geçerli. Masraflar ve kar oranındaki sirkülasyonlar da dâhil.

Mutlaka okuyun: Rent A Car Açmak

Mutlaka okuyun: Otel Açmak İsteyenlere

 

7. Toptancılık

Toptancılık sektörüne atılması kolay, sektörde başarıyı yakalamak ise zordur. Bu nedenle aklınızda bu tarz bir iş fikri varsa, bir daha düşünmenizi tavsiye ederim. Bu sektörde hızlı ve kolay bir şekilde yüksek seviyeli satışlar yapabilmeniz mümkün olsa da düzgün bir kar marjı elde etmede problem yaşayabilirsiniz. Hatta belki de zar zor ayakta duruyor dahi olabilirsiniz. Çoğu toptancı düşük kar marjıyla çalışır, ki bu oldukça ileri teknolojili ya da etkili operasyon prosedürleri, tedariki güç krediler, tahsilat kontrolü en önemlisi de genel giderlerin üzerinde bir satış hacmine sahip olmak ile mümkündür.

 

8. Özel Dağıtım Sektörü

Bu harika bir iş fikri olabilir! Öncelikle toptancılık ve özel(tek elden) dağıtımı birbirinden ayıralım: Bir toptancı pek çok farklı üreticiye ait ürünleri satar ve diğer toptancılarla başa baş yarışır. Bir taraftan da, aynı olmasa da oldukça benzer ürünler sunarak brüt kar marjında fark edilemeyecek kadar az bir fark kalmasını sağlar.

Özel dağıtımcılar ise, daha yüksek bir brüt kar marjına sahiptir ve eşyaları toptancılara ya da direkt olarak perakendecilere veya sanayi kullanıcılarına satarlar. Bazı durumlardaysa söz konusu ürün yurt dışından ithal edilebilir.

Kitap sektöründe geçirdiğim yıllar içinde farklı pek çok yayınevinin kitaplarının dağıtımını üstlenip satış ekibi ödemesi de dâhil olmak üzere toptan satış fiyatının %27’lik bir bölümünü teslim alıyordum. Toptancılar ise ancak %10’luk bir kar marjıyla yetinmek zorunda kalıyorlar.

Peki,  bu tek elden dağıtımın hiç mi avantajı yok? 1950’li yılların ortasında atalarımdan biri bir araba tamircisinin ortaklarındandı. Derken komik görünümlü küçük bir arabayı ithal etmeye karar verdi. Volkswagen olarak anılan bu arabanın dağıtım haklarını senelerce elinde tuttu, tabi bu süreçte hatırı sayılır miktarda para kazandı.

 

9. Blog Sayfası Açmak

Bu iş fikriyle geçiminizi sağlamanız biraz zor. Hepimizin bildiği üzere, geleneksel yazılı basın(gazete ve dergiler), çevrim içi reklamcılığın da dahil olduğu bu amansız yarışta epey bir geride seyrediyor. O halde neden biz de çağa ayak uydurup bu çevrim içi dünyanın nimetlerinden faydalanmayalım? Son günlerde herkes kendi blog sayfasını açmıyor mu zaten? Hem ne kadar zor olabilir ki bu iş?

Blog sayfası açmak kolaydır; bundan para kazanmak ise apayrı bir hikâye…

Dünya genelinde tam 200 milyondan fazla kişisel blog sayfası var. Ve bunların hepsini ayakta tutmaya yetecek kadar reklam parası yok. Hatta çoğu blog reklam dahi almazken, bazıları için bu mümkün olabiliyor. Ancak reklamdan elde edilen gelir günlük bir veya iki lirayı geçmiyor.

Genellikle reklam hizmeti sunan platformlar aracılığıyla reklam geliri elde edilebiliyor. Reklam hizmeti sunan bu platformlar gelirinizin %35’ine el koyuyor. Dahası, bloglara özel reklam alanı satım oranı bir hayli düşük. Anlayacağınız, bloglar yaratıcılığınızı sergilemek adına iyi bir fikir gibi görünseler de, yarı zamanlı bir işten kazanabileceğiniz kadar dahi gelir sağlamadığından, mali açıdan tatmin edici oldukları söylenemez.

Mutlaka okuyun: Blog Yazarak Para Kazanmak

 

10. Ürün Odaklı İş Fikirleri

Belli bir soruna çözüm sunacak yepyeni bir ürün mü keşfettiniz? Ürününüzü halka sunup turnayı gözünden vurmak istemez misiniz? Dikkatli olun, büyük bir riske giriyorsunuz. Ancak unutmayın, bu riskten doğabilecek kazanç da aynı derecede büyük.

Yalnızca çok zengin olmak değil, hızlı bir çıkış yapıp kariyerinizin zirvesine ulaşmak istiyorsanız ürün odaklı iş fikirleri tam da size göre.

Altını çiziyorum, üretim sektörü değil, ürün sektöründen bahsediyorum. Çünkü son günlerde bu iki kavram birbirleriyle karıştırılır oldu. Hâlbuki üretim ciddi miktarlarda sermaye gerektiren ve bu alanda uzmanlaşmış firmalara bırakılması gerektiğini düşündüğüm bir iş.

Ürün odaklı iş fikirleri ultra zenginler yaratsa da, başarısızlık riski de bir hayli yüksek. Şirketinizden daha büyük yerel ya da uluslar arası firmalara karşı sürekli bir rekabet içinde olmak zorunda kalacaksınız. Başarılı olursanız da diğer firmalar ürününüzü taklit etmeye çalışacak. Harika bir ürüne sahip olsanız dahi, bu ürünü dağıtım kanallarına ulaştırmanız zor olacak. Hem sonra, başarılı olup ciddi oranda bir kara imza atsanız da, gittikçe büyüyen stok ihtiyacı veya alacaklar nedeniyle nakit sıkıntısı yaşayabilme ihtimaliniz de var.

Kendi ürününü yaratmanın şaşırtıcı derecede tatmin edici bir deneyim olduğu söylenir. Hizmet sektöründe çalışan pek çok arkadaşım bana ürün sektöründe olmayı ne kadar çok istediklerini anlatıyorlar çoğu zaman.

Kendi ürününü yaratma fikri tatmin edicidir ve büyük başarılara imza atmanızı sağlar.

Daha önce çalıştığım yayınevi aynı zamanda ürün odaklı bir şirketti. Her bir kitabın içeriği hakkında düşünmek, reklamının nasıl yapılacağını belirlemek, nasıl paketleneceği veya kime pazarlanacağını ayarlamak eğlenceli bir deneyimdi. Ürünün son halini görmek hele de tüketicilere ulaştığını gözlemlemenin değeri ise paha biçilemezdi!

 

11. Hizmet Sektörü

Yeni bir işe atılmak isteyen pek çok insan için en makul seçenek hizmet sektörüne yönelik işlerdir. Özellikle de ne tarz bir sektöre atılmak istediğini henüz bulamayanlarınız için biçilmiş kaftan diyebilirim. Hizmet sektörü işleri genellikle yerel bazda oluyor ve sektör, diğer şirketler veya internet firmaları ile ılımlı bir rekabet ortamı sunuyor. Örneğin, ulusal firmalar genellikle hatırı sayılır bir maliyet üstünlüğüne sahip olmuyor ve yerel bir işletme sahibinin kişisel dokunuşu önemli bir avantaj sağlayabiliyor.

Hizmet sektörüne atılmak kolaydır. Farklı iş kollarındaki firmaların seviyesine erişmeniz çok zaman almayacaktır.

Hizmet sektörü işleri ürün sektörüne göre daha az sermaye gerektirir çünkü stoklar için herhangi bir finansmana gerek yoktur. Genellikle, müşterilerinizden iş bitiminde kredi kartı veya banka kartlarını kullanarak anında ödeme yapmalarını ister, böylece kredi sınırınızı aşmak gibi bir sorunla karşılaşmamış olursunuz.

Hizmet sektörü işleri yüksek oranda kar marjına sahip olabilir ve kısa sürede diğer işletmelerle başa baş seviyeye gelebilirsiniz. Örneğin, ben kız kardeşime kariyer ajansı kurmasında yardımcı oldum ve yalnızca 90 gün içinde diğer şirketlerin hızına yetişmeyi başardık.

 

12. Franchise(Bayilik)

Özellikle de iş deneyiminiz yoksa bayilik satın almak iyi bir seçenek olabilir, ancak her derde deva bir ilaç olduğu söylenemez. Maalesef bazı franchise işletmeleri istenilen başarıyı yakalayamıyor.

Mutlaka okuyun: Bayilik Veren Firmalar

 

13. Var Olan Bir İşletmeyi Satın Almak

Yeterli miktarda paranız varsa girişebileceğiniz en iyi iş fikri bu olabilir. Var olan bir işletmeyi satın almak genellikle işte başarılı olma şansınızı artırır. Ancak, bir işletmeyi satın almak ya da işletmeye değer biçmek çok da kolay bir işlem değil ve dikkat etmeniz gereken pek çok nokta var.

Mutlaka okuyun: Yeni İşletme Satın Almak

 

Küçük işletme Fikirleri için Risk Analizi

Atılacağınız her yeni iş belli riskler içerir, ancak bazı iş fikirleri yapıları gereği daha da fazla risk içerirler. Hangi sektöre atılacağınıza karar verin ve sizi bekleyen risklerin değerlendirilmesini yapın. Düşündüğünüz işe ilişkin riskler ve ödülleri masaya yatırın. Risk almazsanız kazanamazsınız bu doğru; ama unutmayın, asıl önemli olan karşılaşacağınız riskleri azaltabildiğiniz kadar azaltmaktır. Bugünün başarılı iş adamları tam da bunu yapıyor.

Özetlemek gerekirse:

  • Perakendecilik girişimleri zordur.
  • E-ticaret göründüğünden daha zordur.
  • Kiralama ve danışmanlık işleri yeterli potansiyele sahiptir.
  • Hizmet sektörü çoğu insan için en iyi seçenektir.
  • Ürün odaklı işler yüksek risk yüksek kazanç vaat ederler.

Mutlaka okuyun: Düşük Riskle İş Kurmanın 6 Yolu

 

Küçük Çaplı Olarak Yapabilceğiniz İşler:

1. Tercüme

Bugünlerde herkes global ekonomiden bahsediyor. Rusya’dan Çin’e Meksika’dan diğer ülkelere kadar farklı ülkeler arasında etkileşimler söz konusu. Bu global etkileşim farklı dillerin konuşulmasına ve dolayısıyla tercüman ihtiyacının artmasına neden olmaktadır.

Ancak tercümanlığın özel bir beceri olduğunu aklınızdan çıkarmayın çünkü tercümanlık dil bilmenin ötesinde bir olaydır. Tercümanlık yapmakla ilgileniyorsanız bu işe başlamadan önce becerilerinizi keskinleştirecek bir kursa katılın. Örneğin İngilizceden İspanyolcaya yapılan finansal tercümelerle ilgili kurslara katılabilirsiniz.

 

2. Tasarruf cihazları ve çözümleri

Devir tasarruf devri. Gün geçmesin ki astronomik bir faturayla daha karşılaşmayalım. Su kaynaklarımız kirleniyor ve elektrik ihtiyacımız sürekli artıyor. Dünya üzerinde yenilenemez enerji kaynakları günden güne eriyor. O gün yaklaştıkça kullandığımız enerjiler daha da değerlenecek ve faturalar artmaya devam edecek. Bu sebeple tasarruf sektörü hız kesmeden büyümesini sürdürecek gibi görünüyor. Bu sektörde tasarruf danışmanlığı yababilir ve tasarruf cihazları satabilirsiniz.

Mutlaka okuyun: Enerji ve Tasarruf Sektörü İş Fikirleri

 

3. Sağlık hizmetleri danışmanlığı

Hiç şüphesiz sağlık sektörü hızlı bir şekilde büyümektedir. Bağımsız sağlık hizmetleri danışmanlığı yaparak hastaneler, laboratuarlar, terapist ofisleri, doktor ofisleri gibi kuruluşlarda dahil çeşitli birçok sağlık tesisine yönetim ve data analizi hizmeti sunabilirsiniz. Bu sayede bu kuruluşların maliyetlerini düşürmeleri ve verimliliklerini arttırmaları için çeşitli çözümler uygulamalarına yardımcı olursunuz. Başlangıç maliyetleri düşüktür çünkü bu işi olaylıkla evinizden yürütebilirsiniz ve herhangi özel bir ekipmana ihtiyaç yoktur.

 

4. Muhasebe firması

Ekonominin durumu ne olursa olsun herkesin bir muhasebeciye ihtiyacı vardır. Forbes’e göre sertifikalı hesap uzmanları düşük genel masraflar ve pazarlamayla bir sürü müşteri bulabilir.  Matematik dehasıysanız muhasebeciliği deneyebilirsiniz.

 

5. Akıl telefon tamiri

Bugünlerde herkesin akıllı telefonu var. Ancak işin tuhaf tarafı akıllı telefon tamir hizmeti sunan çok fazla yer yok. Aslına bakacak olursanız akıllı telefonları tamir ettirmek yeni bir tane almaktan daha maliyetlidir. Bunun nedeni cep telefonu firmalarının makul fiyatlı tamir hizmetleri vermek istememeleridir çünkü amaçları insanların yeni bir telefon almasıdır. Ne iş yapabilirim diyenler için akıllı telefon tamiri harika bir iş fırsatıdır.

Business News Daily’e göre akıllı telefon tamir pazarı oldukça geniştir. Yani sabit akışlı müşteriniz olacağından emin olabilirsiniz. Dahası başlangıç maliyetleri ve bakım maliyetleri oldukça düşüktür.

Mutlaka okuyun: Bayilik alarak cep telefonu tamir dükkanı açmak ister misiniz?

 

6 – Kiropraktik  (iyileştirme sanatlarından biridir ) ofisi

Forbes’ göre en karlı küçük işletme fırsatlarından biri de kiropraktik ofisi açmaktır. Pazar henüz doymamıştır ve para kazanma potansiyeli oldukça yüksektir. Başlangıç maliyetleri ekipmana yapılan yatırım da dahil yüksektir.

 

7. Web tasarımı

Bugünlerde hemen hemen tüm firmaların ve işletmelerin internet sitesi vardır. Bu da demek oluyor ki web tasarım hizmetlerine olan talep oldukça yüksek. Evden çalışacağınızı ve herhangi özel bir ekipmana yatırım yapmayacağınızı düşünürsek başlangıç maliyetleri düşük olacaktır. Bununla birlikte web tasarımına başlamak istiyorsanız ne yaptığınızdan emin olmanız gerekir. İyi bir web tasarımcısı kodlama, grafik tasarım ve SEO gibi internet pazarlama teknikleriyle ilgili ciddi bilgi sahibi olmalıdır.

 

8. Yaşlı bakım hizmetleri

Hiç şüphe yok ki toplumlun bir kesimi yaşlanıyor ve eskiye oranla ortalama yaşam süresi uzuyor. Yaşlı nüfusun artması beraberinde iş fırsatlarını da getiriyor.

İnsanların çoğu yaşlandığı zaman evlerinde kalmak istiyor çünkü yaşlı bakım evlerinden hoşlanmıyorlar. Bununla birlikte yaşlı insanlar bulaşıkların yıkanmasından çamaşırların ütülenmesine ve çimlerin biçilmesine kadar birçok işi kendileri yapamıyor. İşte bu noktada yaşlı bakım hizmetleri devreye giriyor. Bu kişiler bir taraftan günlük ev işlerini ve görevlerini yaparken bir taraftan da yaşlılara refakat ediyor.

 

9. SEO firması

Şirketler en iyi arama motorlarının üst sıralarında yer almak için can atıyor. SEO olarak bildiğimiz arama motoru optimizasyonu hızla yükselen karlı iş fikirlerinden biridir.

Tabii ki kendi SEO firmanızı açmak istiyorsanız rakiplerinizle mücadele edebilmek için geniş kapsamlı SEO bilgi birikiminizin olması gerekir. SEO hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak istiyorsanız firmanızı açmadan önce bir SEO kursuna katılmalısınız.

 

10. Seyyar gıda arabaları

Yemekleri herkes sever. Ve seyyar gıda arabaları mutfak dünyasında çok modadır. Dünya standartlarındaki yiyeceklerden fast-foodlara kadar her şeyi sunan gezici seyyar gıda arabaları vardır.

Seyyar gıda arabası sektörü hızla büyümektedir ve karlar oldukça yüksektir. Yapılan bir araştırmaya göre sektör gelirinin 2017 yılında 2,7 milyar dolara çıkması bekleniyor. Başlangıç maliyetleri özelliklede restoranlarla karşılaştırıldığında oldukça düşüktür. Üstelik Business News Daily’e göre seyyar gıda arabalarının başarısızlık oranı %10 ve %20 arasındadır ki bu rakam restoranlarda %60 ve %90 arasındadır. Sağlam bir araba ve gösterişli tariflerle bu işe girebilirsiniz.

” Sokak satıcısı olma konusunda detaylı bilgi almak için tıklayınız.

 

11. Kahve Dükkanı

Kahve kullanımı her yıl büyük oranda artış göstermekte. Sektördeki kar marjının yüksek oluşunu da hesaba katarsak kahve dükkanı sayısının her geçen gün artmasına şaşırmamak gerek.

Özellikle iş buluşmaları ve freelance çalışanların rahat bir biçimde çalışabilecekleri bir yer sunarsanız kemik bir müşteri kadrosuna sahip olma ihtimaliniz oldukça yüksek.

Dükkanınızın tasarımı da hem gündüz hem de gece müşterilerine uygun olmalı. Yani hem bilgisayarıyla çalışanları rahat ettirecek hem de içeceğini yudumlayıp muhabbet edecek insanları mutlu edecek bir tasarıma ihtiyacınız olacak. Bu bakımdan orijinal ve sade bir tasarım şehirdeki birçok insanın ihtiyacını görecektir.

Mutlaka okuyun: Kahve dükkanı açmak isteyenlere

 

12. Evcil Hayvan Bakımı ve Pet Shop

Evcil hayvanların bakımı ve konaklaması da yine birleştirilebilecek iki farklı iş kolu. Özellikle günümüzde kedi, köpek, kuş, balık gibi evcil hayvanlara sahip olma oranı ülkemizde gittikçe artıyor. Dolayısıyla bu hayvanların bakımı ve hayvanların sahibinin başka bir şehre gitmesi halinde evcil hayvanların belli bir süre konaklaması gibi yeni ihtiyaçlar ve iş kolları doğmuş durumda.

Ayrıca bu iki farklı konunun tek bir dükkanda halledilebiliyor olması da yine müşterilerin tercih edeceği bir durumdur. Yani evcil hayvanların bakımı, konaklaması gibi iki farklı ihtiyacı karşılar; bunun yanında mama, oyuncak, evcil hayvan bakım aletleri vs. satarsanız iyi bir kazanç elde edebilirsiniz.

Tabii evcil hayvan bakımından bahsetmişken “pet shop” işini de anmamak olmaz. Hayvanların  meta gibi alınıp satılması tartışmalı bir konu olmasına karşın şu an “pet shop” işinin engelleyen herhangi bir yasal mevzuat bulunmamaktadır. Bu bakımdan kedi, köpek, kuş, balık, tavşan gibi evcil hayvanların satıldığı, onlara yönelik bakım ve yem malzemelerinin satıldığı bir dükkan da yine iş görecektir. Pet shop’un halkın evcil hayvan beslediği ilçelerde açılması da yine önem arz eder. Yani bulunduğunuz ilçede insanların kedi köpek besleme alışkanlığı yoksa pet shop açmak pek de mantıklı olmaz.

Mutlaka okuyun: Evcil Hayvan Sektörü İş Fikirleri

 

13. Giyim Mağazası

Bulunduğunuz ilçede farklı ve herkesin tarzına uygun giysiler bulunan bir giyim mağazası açmak sizi ilçenin en popüler mağazalarından biri haline getirecektir. Özellikle ergenlerin ve kadınların hoşuna gidebilecek bir ürün çeşitliliğini sağlarsanız, bu işten ciddi paralar kazanabilirsiniz.

Mutlaka okuyun: Giyim Mağazası Açmak İsteyenlere Tavsiyeler

 

14. Dondurmacı

Bir kasabanın kasaba olarak adlandırılabilmesi için mutlaka dondurmacıya sahip olması gerekir! Eğer dondurmanın aromasını doğru tutturur, farklı dondurma çeşitli sunar, gece gündüz çalışmaya rıza gösterirseniz özellikle yaz aylarında dondurma işinden tüm sene yetecek kadar para kazanabilirsiniz. Tabii dükkanınızı kış mevsiminde tulumba, lokma, halka tatlısı, haşlanmış bardak mısır vs. yapıp satışa devam edebilirsiniz. Böyle bir opsiyon da mevcut.

Bu arada mobil bir şekilde de dondurma satabilirsiniz. Özellikle küçük ilçelerde ve kasabalarda aracıyla sokak sokak gezerek dondurma satan kişiler sıkça görülebilir. Bu durumda Doblo, Kangoo gibi bir aracınızın ve gerekli soğutma ekipmanlarınızın olması gerekir.

Mutlaka okuyun: Dondurma Dükkanı Açmak

 

15. Bahçe Bakımı

Küçük şehirlerde otlak alanlar, çimenler oldukça yaygındır. Yine büyük şehirlerden farklı olarak küçük şehirlerde evler ve bahçeler çok daha büyüktür. Bu bakımdan küçük şehirde yaşayan insanlar için “çim biçtirme” gibi bir gereksinim mevcuttur. Bahçe bakımı, çim biçme gibi bir işin en önemli avantajı öngörülebilir olması ve büyümeye açık olmasıdır. Yani birkaç müşteri bulduktan sonra, fiyat politikanız astronomik değilse aynı müşterilerle senelerce iş yapabilirsiniz. Tabii küçük bir yerde yaşıyor olmaktan kaynaklanan bir “kulaktan kulağa haber alma” durumu da söz konusudur. Diğer bir deyişle 3 müşteri, birkaç gün içinde 13 müşteriye dönüşebilir. Bahçe ilaçlama, ağaç budama, zararlı otları temizleme, çim biçme gibi şeyler yapacağınız bu işte zamanla bahçıvanlık, peyzaj tasarımı gibi konulara da el atabilirsiniz.

 

16. Ev Tadilat ve Bakım

Lavabo tıkandığında, çatı aktığında arkadaşlarınızın aklına gelen ilk isim siz misiniz? Kendi işinize sahip olmak, ancak dükkan-mağaza gibi bir ortama tıkılı kalmak istemiyor musunuz? O zaman ev tadilat ve bakım işi tam size göre olabilir. Eğer kendi tecrübenize ve bilgi birikiminize güveniyorsanız, takım çantanız ve boya-badana aletleriniz varsa tadilat işi kurmayı düşünebilirsiniz. Usta yevmiyelerinin minimum 150-200 lira olduğunu düşünürseniz Türkiye ortalamasından epey yüksek bir aylık gelire sahip olabilirsiniz.

 

17. Özel Ders – Etüd Merkezi

Eğer matematik, fizik, kimya, biyoloji, İngilizce, Türkçe gibi alanlarda bilgiliyseniz ve özel ders verecek donanıma sahip olduğunuza inanıyorsanız küçük şehirlerde özel ders işine girebilirsiniz. Gerçi ülkemizde son yıllarda dershane, etüd merkezi açmak gibi şeyler kaldırılmış olsa bile birebir özel ders opsiyonu hala mevcut durumda. Spesifik bir alan belirlerseniz ve bu alanda ders verdiğiniz öğrencilerin başarıları somut bir şekilde gözlemlenirse iyi bir müşteri kitlesine sahip olabilirsiniz. İlkokul, orta okul, lise ya da üniversite öğrencilerine dersler vererek ve programınızı kendiniz belirleyerek serbest bir şekilde iyi bir kazanç elde edebilirsiniz.

 

18. Oto Yıkama ve Aksesuar

İster İstanbul’da olun, ister Kırşehir’de… İnsanlar araçlarınızı temiz görmek isterler. Eğer bulunduğunuz şehir veya ilçede oto yıkama enflasyonu yoksa yani bu konuda bir pazar açığı varsa; oto yıkama işi kurmak son derece kazançlı bir iş fikri olacaktır. Tabii oto yıkama işinin temelinde doğru bir lokasyon seçimi yatar. Eğer trafiğin yoğun olduğu bir cadde üzerinde oto yıkamacı açarsanız bu işten oldukça güzel paralar kazanabilirsiniz.

Oto yıkamacıda jant kapağı, sticker, oto parfümü, paspas gibi oto aksesuarları da satarak yıkamanın haricinde bir gelir kaynağı da elde edebilirsiniz.

Mutlaka okuyun: Oto Yıkama Dükkanı Açmak

 

19. Çiçekçi

Şaşırtıcı gelebilir, ancak çiçekçi dükkanı açmak düşük maliyetli ve yüksek karlı bir iştir. Yani restoran ya da cafe açmaktan daha az bir maliyetle çiçekçi dükkanı açabilirsiniz. Çiçekçi açtığınızda karşınıza çıkan en önemli masraf kalemi çiçeklerin taze kalmasını sağlaması için soğutma sistemi olacaktır.

İlçe halkı özel günler için taze ve güzel kokulu çiçeklere erişimi olduğu için mutlu olsa bile yine de internetten çiçek satışı yapan ciceksepeti.com gibi sitelerle rekabet etmek zorunda olduğunuzu unutmayın. Bu bakımdan internetten satış yapan çiçekçilerle yarışabilmenin temel yöntemi, fiyatları makul bir düzeyde tutmak, müşteri hizmetlerine azami derecede önem vermek ve çiçeklerinizin sokaklara renk ve mis kokular katmasını sağlamaktır. Yani pazarlamaya büyük önem vermeniz gerekir.

Mutlaka okuyun: Çiçekçi Dükkanı Açmak

 

20. Spor Salonu

Eğer çok küçük bir ilçede yaşıyorsanız spor (fitness) salonu açmak pek de iyi bir fikir olmayabilir. Ancak spor salonlarının da türleri vardır. Yani 10.000 nüfuslu bir ilçeye kocaman bir spor salonu açmak pek doğru olmaz. Bunun yerine daha butik spor salonu açmak daha mantıklı olacaktır. Onlarca kardiyo ve ağırlık aleti bulunan spor salonları artık popülaritesini kaybetmektedir. Bunun yerine beslenme, yoga, egzersiz, dövüş sanatları gibi kursların da verildiği bir spor salonu daha ideal olabilir.

Mutlaka okuyun: Spor Salonu Açmak İsteyenlere

 

21. Kitapçı

Kitapçılık öldü! Yani çocukluk yıllarımızdan hatırladığımız kitapçıların bugün internet çağında ayakta kalması son derece güç. Ancak zamanın değişmesi çok da kötü bir şey değil. Bu değişim aynı zamanda pek çok fırsatı da beraberinde getiriyor. Eğer bir ilçede kitapçı açmak istiyorsanız ilçe halkına farklı hizmetler de sunarak portföyüzünü geliştirebilirsiniz.

Elbette kitapçı açmak istiyorsanız temel olarak kitap satmak istiyorsunuz demektir. Ancak kitapçı dükkanında farklı ürün ve hizmetler sunamayacağınız anlamına gelmez bu. Hediyelik eşyalar, oyuncaklar, e-kitap okuyucuları, kahve-çay servisi gibi şeyleri de dükkanınızda müşterilere sunabilirsiniz. Kitapçıda çeşitli etkinlikler ve kurslar düzenlemek de yine gelir elde edebilmenizi sağlayan alternatiflerden biridir. Yani şöyle düşünün: Kitapçı dükkanı açtınız diyelim.  Başarılı bir yazar tarafından 4 haftalık bir “yaratıcı yazarlık” kursunu kitapçınızda düzenlerseniz ve bu kursta çay-kahve satışı da yaparsanız; kitapçı dükkanından maksimum düzeyde verim alabilmeniz mümkün. Tabii kitapları sevmeniz ve iyi bir okur olmanız da kitapçı dükkanı işletmekten keyif almanız için oldukça önemlidir.

 

22. Pastane

Kahvaltılık poğaçadan doğum günü pastasına kadar pek çok “hamur işi” ihtiyacını karşılayan pastaneler, büyük küçük her şehir için olmazsa olmaz yerlerdir. Pastane işletmek zevklidir ancak bir o kadar da zordur. Fakat yine de pasta-börek yapmaktan ve sunmaktan büyük bir keyif alıyorsanız pastane işine girebilirsiniz. İlçedeki gençleri işe alarak da istihdama da katkı sağlayabilirsiniz.

Mutlaka okuyun: Pastane Açmak İsteyenlere

 

23. Manav – Şarküteri

Manav ve şarküteri dükkanı açmak kulağa çok çekici gelmeyebilir, kabul edelim. Ancak küçük-büyük fark etmeksizin herkesin ihtiyaç duyduğu bir konuda faaliyet göstermesi bakımından manav ve şarküteri dükkanı açmak ideal bir iş koludur. Eğer bölgenizde manav sayısı fazlaysa, gıda ile ilgili farklı bir iş de yapabilirsiniz. Örneğin süt ve süt ürünleri satan bir dükkan açabilirsiniz. Küçük bir şehirde opsiyonlar sınırlıdır. Bu aslında dezavantaj gibi görünse de lehinize çevirebileceğiniz bir durumdur; zira tek bir ürün türüne bağlı kalmak zorunda kalmazsınız. Yani manav, şarküteri ve süt ürünleri satan bir dükkan açabilirsiniz. Tabii bunu yaparken dengeyi iyi bulmak gerekir; herkese her şeyi satmaya çalışarak çok az kişiye satış yapma riskiyle karşılaşabilirsiniz.

 

24. Elektronik Mağazası

Küçük bir şehirde ya da ilçede elektronik mağazası açmayı da düşünebilirsiniz. Günümüzde akıllı telefonlar, fotoğraf makineler, drone’lar, dizüstü bilgisayarlar ve tabletler herkesin bütçesine uygun olarak piyasaya sunuluyor. Bu açıdan yaşadığınız kentteki elektronik ihtiyacını karşılamak üzere elektronik mağazası açabilirsiniz. Tabii yine elektrikli süpürge, mutfak robotu, mutfak ve temizlik cihazları gibi şeyler de satabilirsiniz.

Bu mağazada özellikle telefon satışına önem vermelisiniz. Artık insanlar bilgisayar ya da fotoğraf makinesi yerine telefon almayı tercih ediyor. Bu nedenle telefon çeşitliliğiniz zengin olmalıdır; kontör satın alma, fatura ödeme gibi hizmetlerde sunmalısınız. Bu sektörde çok cazip bayilik fırsatları da bulunmakta. Başarısı kanıtlanmış bir firmadan bayilik almayı da değerlendirebilirsiniz.

Not: Bilhassa drone’lar günümüzde oldukça popüler ve 2022 yılına kadar drone piyasasının 1 milyar doları aşması bekleniyor. Yani yakında akıllı telefon gibi herkesin drone sahibi olmak isteyeceğini öngörebiliriz. Drone satış ve kiralama işine ne kadar erken girerseniz bu işten o kadar çok – para kazanabilirsiniz.

 

25. Otel – Pansiyon

Küçük bir ilçe bile olsa belli bir nüfusun üzerindeki her yerleşim yerinde pansiyon veya otelin bulunması gerekir. Böyle bir zorunluluk yok tabii ki ancak küçük bir ilçede pansiyon işletmek hiç de yabana atılacak bir fikri değil. Özellikle ilçenizin yakınlarında tarihi ve doğal güzellikler varsa, yani bölgenizin turizm potansiyeli varsa pansiyon-otel işini kesinlikle düşünmelisiniz. İnsanların küçük bir ilçede ya da kasabada beklentileri genelde geceyi geçirmek üzerine kuruludur. Yani 4 yıldızlı bir otel yerine sadece sabah kahvaltısı veren bir pansiyon işletmek, özellikle kendinize ait bir eviniz varsa daha mantıklı olacaktır. Anadolu’daki evler oldukça geniş olduğu için iki katlı bir evi pansiyona dönüştürmek konaklama dünyasına giriş yapabilmeniz açısından yeterli olabilir. Tabii boş duran bir evi  günlük kiralama usulüyle de işletebilirsiniz. Bu da bir opsiyon.

Mutlaka okuyun: Otel Açmadan Önce Bilmeniz Gerekenler

 

26. Berber – Kuaför

Rapunzel bile ara sıra kuaföre gitmeye ihtiyaç duyar! Yaş, meslek, gelir, cinsiyet fark etmeksizin herkesin saçını kestirmeye, boyatmaya ihtiyacı vardır. Bu iş sadece saç kesmekle de bitmiyor tabii ki. Bunun boyası var, makyajı var, gelin saçı, postişi var… Tabii erkek kuaförü açmak istiyorsanız durum daha farklı. Zira kadınlar saç daha az sıklıkta saç kestirirken, erkekler ayda bir mutlaka berbere giderler. Bunun ense tıraşı, ağdası, sakalı da var. Dolayısıyla ister kadın kuaförü olsun, ister erkek kuaförü; bu işe her daim talep olacaktır. Kuaförlük konusunda deneyiminiz ve sertifikanız varsa; güzel kesimler yapıyorsanız, tatlı dilliyseniz ve fiyatlarınız da uygunsa kuaför salonu açma işini düşünmelisiniz.

 

27. Lokanta

Büyük küçük her yerleşim yerinin güzel bir lokantaya ihtiyacı vardır. Yani tüm etkinlikler için ilçenizdeki dönerci yeterli olmayabilir. Tıpkı pastane işi gibi restorancılık da gerçekten bu işi yapmak istediğiniz zaman yapılabilecek bir iştir. Her şeyden önce yemeğe ve yemek yapmaya karşı tutkulu olmanız gerekir. Yemek yapma ve sunma konusunda gerçekten istekli olmalısınız ve içinizde bir girişimci ruhu taşımalısınız.

Eğer isteğiniz ve ilgili bir deneyiminiz varsa restoran işine girebilirsiniz. Bu iş ilk başlarda çok cazip gelse bile restoranların 4’te 1’i, bir yıldan kısa bir süre içinde kepenk indiriyor. Dolayısıyla bu işi yapmak istediğinizden eminseniz, sunacağınız yemeklere güveniyorsanız restoran açabilirsiniz. Şehrinizdeki yemek kültürünü göz önüne alarak menünüzü oluşturabilirsiniz.

Kim bilir, belki bir gün Vedat Milor’un öve öve bitiremediği o küçük kasaba lokantası size ait olur…

 

28. Optik – Gözlük Mağazası

İnsanların gözlük ihtiyacını karşılamak üzere optik mağazası açmayı da düşünebilirsiniz. Güneş gözlüğü, numaralı gözlük, lens ve lens solüsyonları gibi şeyler satarak; ünlü gözlük şirketlerinden reklam ve bayilik alarak bu işte de güzel paralar kazanmak mümkün. Bu iş için gereken optik cihazlarına ve gözlüklere de hatrı sayılır bir yatırım yapmanız gerekebilir. Ayrıca optik mağazası açabilmek için optisyenlik diplomasına sahip olmanız gerektiğini de belirtelim.

 

29. Temizlik Şirketi

Ev tadilat ve boya işine paralel olarak temizlik hizmeti de yine küçük şehir ve ilçeler için gayet mantıklı bir iş türüdür. İş yerlerinin ve evlerin temizliğinin yapıldığı bu iş kolunda temel olarak yanınızda birkaç personelle birlikte (ya da tek olarak) randevu usulü çalışırsınız. Özellikle taşraya şube açan şirketler, temizlik işleri için kendi temizlik ekibini taşraya göndermez, bunun yerine taşradaki temizlik şirketlerinden yardım alır. İlk bakışta heyecan verici bir iş olmasa bile yine de temizlik şarttır! Dolayısıyla işinizi iyi yapar, temizliğe önem verirseniz müşteri sayınız katlanarak artabilir. Üstelik bu iş için deterjan, fırça gibi oldukça kolay temin edilebilecek şeylere ihtiyacınız vardır. Diğer bir ifadeyle bu işi yapmak için cüzi bir yatırım yapmanız yeterli olacaktır.

Mutlaka okuyun: Temizlik Şirketi Kurmak İsteyenlere

 

30. Masaj Salonu

Büyük şehirde yaşamayan, ofis ortamında ve bilgisayar başında çalışmayan insanların da masaja ihtiyacı vardır. Yani sadece şehirlilerin boynu, sırtı ağrımaz. Bu nedenle küçük şehirlerde de masaj salonlarına ihtiyaç vardır. Eğer masaj konusunda deneyiminiz ve sertifikanız varsa masaj salonu açmayı düşünebilirsiniz. Tabii sertifikanız yoksa bile bu konuda pek çok kurs mevcut. Bu kurslarda eğitim alarak profesyonel bir masör olabilir ve kendi masaj salonunuzu açabilirsiniz. Orta ve uzun vadede masaj salonuna Fin hamamı, Türk hamamı gibi şeyler de ekleyerek işleri büyütmeniz de mümkün.

 

31. Oyun Salonu – Pes Cafe

Küçük şehirlerde iskambil, okey, bowling, bilardo, playstation, langırt vs. oynanabilecek ve temel olarak “oyun salonu” diyebileceğimiz yerler daima ilgi görür. Şehrin gençlerinin buluşma noktası olan bu tür oyun salonlarında içecek (belki içki?) ve yemek üzerinden para kazanılır. Yani bu tür yerlere “oyun konseptli lokanta ve kafe” desek yeridir.

İskambil, okey, briç gibi masaüstü oyunların dışında Playstation oynanabilecek bir salon açmak istiyorsanız televizyonlara, play station’lara ve oyun CD’lerine ve koltuklara yönelik yatırım yapmanız gerekir tabii.

 

32. Parfümeri ve Kozmetik

Parfümeri ve kadın bakım malzemeleri satan bir dükkan da yine ilgi görebilecek bir iş fikridir. Piyasada Watsons, Gratis gibi uluslararası markalar faaliyet göstermektedir. Onların geniş mağaza ağları sayesinde parfümeri ve kozmetik mağazası açmak istiyorsanız “bayilik” almayı düşünebilirsiniz. Ya da “doldurma parfüm” olarak da bilinen uygun fiyatlı parfümlerden de satabilirsiniz.

Küçük bir ilçede ya da şehirde faaliyet göstereceğinizi varsaydığımız için mağazanın şehrin en işlek caddesi üzerinde bulunması çok önemlidir. Parfümeri ve bakım malzemeleri “hızlı tüketim ürünleri” kategorisine girdiği için, diğer bir deyişle bir kişi deodorantı bittiğinde yenisini almak istediği için bu iş kolunda kemik bir müşteri kitleniz olacaktır. Önemli olan bu müşterilerin ihtiyaçlarını karşılayabiliyor olmaktır.

 

33. Hediyelik Eşya Dükkanı

Hediyelik eşya dükkanı, birbirinden çok farklı ürünlerin satıldığı bir dükkan türüdür. Ürünlerin ilginç ve farklı olması onları “hediyelik” olarak adlandırmaya yetmektedir. Bu tür bir dükkan açmak isterseniz özellikle yurt dışından (çoğunlukla Çin’den) ürün ithal eden şirketlerden ürün tedarik edebilirsiniz. Ayrıca ev yapımı ürünleri de yine bu dükkanda satışa çıkarabilirsiniz.

Bulunduğunuz şehirdeki insanların ne tür ürünlere ilgi gösterdiğini araştırarak mağazanızda satışa çıkaracağınız ürünleri belirleyebilirsiniz. Bu şekilde satılma ihtimali olmayan ürünlere yatırım yapmamış olursunuz. Yine bu işte de mağazanın lokasyonu çok önemlidir, işlek bir cadde üzerinde olmak müşteri trafiği açısından idealdir.

 

34. Perdeci – Ev Ürünleri Mağazası

Perde, yorgan, çarşaf, yastık, halı, kilim gibi ev ürünleri satan bir mağaza açmayı da düşünebilirsiniz. Bu tür ev ürünleri, diğer bir ifadeyle “çeyiz ürünleri” daima ilgi görür. Yani yeni ev kuracak bir çiftin ihtiyaçlarını toptan karşılayabileceği bir mağaza açmak, orta vadede güzel paralar bırakabilir.

 

35. Ayakkabı Mağazası

Eğer mağazacılığa giriş yapmak istiyorsanız ayakkabı mağazası açma fikrini incelemelisiniz. Küçük şehirlerde ve ilçelerde büyük ayakkabı mağaza zincirleri pek bulunmadığı için genelde şahıs mağazaları üzerinden ayakkabı alışverişi yapılır. Bu mağazada ayakkabı, sandalet, terlik, kemer, cüzdan gibi deri ürünleri de satabilirsiniz.

 

36. Plastik Ürünleri Mağazası

Evlerde, okullarda, iş yerlerinde, otellerde plastik saklama kaplarına büyük ihtiyaç vardır. Leğen, tas, kova, hortum, saklama kutusu, saksı gibi envai çeşit şeylerin satıldığı bir “plastik ürünleri mağazası” açabilirsiniz. Bu tür ürünleri üreten firmalardan toplu bir şekilde alım yaparak kendi kar payınızı ekleyip kendi  mağazanızda satış yapacağınız bu iş, özellikle küçük şehirler için idealdir.

 

37. Hırdavatçı

Kendi işinizi kurmak istiyorsanız boya, çimento, çivi, vida, kablo, ampul, aydınlatma malzemeleri gibi aklınıza gelebilecek her türlü inşaat ve hırdavat malzemesinin satıldığı bir hırdavatçı dükkanı açma fikrini ciddiye alabilirsiniz. Tadilat, bakım ve tamirat işlerinde malzeme tedarik etmek için hırdavatçılara daima ihtiyaç vardır. Eğer ürün çeşitliliğiniz iyi olursa, şehrin işlek bölgelerinden birinde konuşlanırsanız bu işten de düzenli, sabit ve iyi bir gelir elde edebilirsiniz.

Ayrıca evine boya yaptırmak isteyen, çatısını tamir ettirmek isteyen insanların işlerini hallederek “ustalık” ücreti de alabilirsiniz. Yani hem dükkan sahibi hem de usta olarak bu işten iki farklı gelir kaynağı elde edebilirsiniz.

 

38. Damacana Su

Maalesef ülkemizde musluk suyu içmek pek mümkün olmayabiliyor. Bu da damacana su satan şirketlerin son yıllarda büyük bir hızla artmasına neden olmuş durumda. Eğer yaşadığınız şehir ya da ilçede musluk suyu içilecek gibi değilse damacana su satışı işine girebilirsiniz. Su firmalarından bayilik alarak evlere damacana su teslimatı yapabilirsiniz. Böyle bir iş kurmak için dükkan açmanız da gerekmeyebilir. Gereken pazarlama ve iletişim yöntemlerini belirlerseniz sipariş geldiğinde damacanaları bayiden alıp evlere teslim edebilirsiniz. Yani belli bir dükkan işletme masrafına girmeden mobil bir biçimde de bu işi yapabilirsiniz.

Karlı bir iş kurmak istiyorum ne iş yapabilirim diyen girişimcilere özel en kazançlı iş fikirlerini ve yatırım alanlarını araştırmaya devam edeceğiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.