Manav Dükkanı Açmak

Süpermarketler gücü eline aldığından beri birçoğumuz manavlığın yapılabilir bir iş olduğunu unuttuk. Ancak başarılı olan bir sürü manav dükkanı vardır. Buradaki anahtar nokta doğru yeri seçmek ve müşterilerin süpermarketlerde bulduğundan fazlasını sunarak doğru hizmetleri vermektir.  Doğru yeri bulursanız ve iyi bir iş planı hazırlarsanız kazanç sağlayabileceğiniz bir manav dükkanı açmamanız için hiçbir neden kalmaz. “Başarılı bir manav dükkanı nasıl açılır?” öğrenmek istiyorsanız işte size en organik bilgiler:

 

Pazar ne durumda?

Düşük fiyatlar sunan süpermarketler nedeniyle son yıllarda pazar iyice daralmıştır. Bununla birlikte insanlar sürekli çalıştığından ve meşgul olduğundan manavlara gitmeye üşenirler. Bütün bunlara rağmen manav dükkanınız başarılı olabilir ancak sağlam bir hedef kitleniz ve iyi bir yeriniz olmalıdır. Çiftçiler gibi ilgili taraflarla olan ilişkilerinizin iyi olması oldukça önemlidir. Aracılar sayesinde masrafları azaltabilirsiniz ve büyük firmalarla rekabet etmenizi sağlayacak fiyat ve malzeme konularında pazarlık yapabilirsiniz.

Manavlar farklılaşabilir. Organik veya yerel ürünler satabilecekleri gibi ürün yelpazesini genişleterek benzersiz satış noktaları geliştirebilirler. Bazı manavlar müşterilerin süpermarketlerde bulmakta zorlanacağı vegan ürünler gibi egzotik mutfaklara yoğunlaşırlar.

 

Manav dükkanı açmanın zorlukları nelerdir?

Her yeni iş kurma sürecinde olduğu gibi manav dükkanı açmanın da birçok zorluğu vardır. Bunları şöyle sıralayabiliriz:

  1. Stok devamlılığı sağlamak
  2. Mevsime bağlı değişiklikler gibi pazar trendleriyle uyumlu olmak
  3. Hastalıkların farkında olmak
  4. Ürünlerle ilgili müşteri geri bildirimlerine cevap vermek
  5. Sağlık ve güvenlik yönetmeliklerinin farkında olmak
  6. Gıda hazırlama yönetmeliklerine uymak
  7. Eğitim

Manav dükkanı işletmeyi öğrenmek için belirli bir eğitim yoktur ancak perakende satış kursları alabilirsiniz. Gıda hijyeni iyi bir seçimdir. Alternatif olarak defter tutma ve stok yönetimi gibi becerilerinizi geliştirmek gibi işletme yönetimiyle alakalı kurslara katılabilirsiniz. Manavınızı açtıktan sonra personel alımı da oldukça önemlidir. İyi bir ekip kurmak ve verimliliği arttırmak için yönetim kurslarına katılabilirsiniz.

 

Manav dükkanı nerelerde açılabilir?

Manav dükkanınızı hedef kitlenize yakın olan yerlerde konumlandırmaya çalışın. Manavların ayakta kalabilmesi için yerel müşteriye ihtiyacı vardır çünkü insanların çoğu bütün ihtiyaçlarını süpermarketlerden karşılamaktadır. Hedef kitleniz manavınızın türüne uygun olmalıdır. Organik meyve ve sebzeler satacaksanız fiyatlarınız da yüksek olacaktır. Bu nedenle manavınızı daha zengin bir muhitte açmanız gerekir. Fiyat konusunda süpermarketlerle rekabet edebilecekseniz ve organik ürünler çok da önemli değilse o pazar sizin için daha uygun olur. Pazar araştırması yaparken ve iş planı hazırlarken bütün değişkenleri hesaba katmalısınız.

 

Manav dükkanı açmanın maliyeti

Başlangıç maliyetleri dükkan yerine ve ihtiyaç duyulan stok miktarına göre değişecektir. Manavların dükkanı değiştirmek için çok fazla para harcamasına gerek yoktur tabi ki daha önce çok farklı bir nedenle kullanılmadıysa ve temizliğe ihtiyacı yoksa. Manavların başarısındaki kilit nokta hedef kitleye yakınlıktır. Bu nedenle en büyük masrafınız kira ve tabi ki stoklardır. Manav dükkanı açma maliyetini etkileyecek diğer değişkenler tabela, soğutma bölümleri, sigorta ve pazarlama faaliyetleri olacaktır.

 

Manav dükkanı açmak için gerekli belgeler

1-Nüfus cüzdanı sureti ve ikametgah senedi

2-2 adet fotoğraf

3-Tapu fotokopisi.

4-Yapı kullanma izni kağıdı.

5-Kiralıksa kira mukavelesi aslı veya noter tasdikli sureti.

6-Vergi levhası fotokopisi.

7-İlgili Esnaf odası veya Ticaret odası kaydı fotokopisi.

8-Sigorta veya bağ kur belgesi ,yada emeklilik cüzdanı fotokopisi.

9-İşyerinde su abonesi kartlı sayaç takılacak

10-Aynı adrese daha önce verilmiş açma ruhsatı varsa belediyeye geri iade edilecek.

11-İtfaiyeden yangın önlemi alınmıştır raporu gelecek.

12-Emniyete kimlik bildiriminde bulunduğuna dair kimlik bildirimi belgesi fotokopisi.

13-İmza sirküleri,Ticaret Sicil gazetesi fotokopisi (Şirket olması halinde )

14-C.Savcılığından yeni tarihli sabıka kaydı

Not: Bu belgeler sadece bilgilendirme amaçlıdır ve belediyeden belediyeye farklılık gösterebilmektedir. Kesin belgeler için lüften ilgili belediyeye başvurunuz.

 

Sigorta

Manav dükkanı açarken mali sorumluluk sigortası yaptırmak oldukça önemlidir. Hangi poliçeleri yaptırmanız gerektiğini öğrenin. Taze gıda satmak gri bir sahadır ve direk olarak özel bir sigortacıya başvurmanız gerekebilir. Personel almayı düşünüyorsanız işveren sorumluluğu sigortası yaptırmalısınız.

Küçük bir iş kurmak istiyorum diyenler için küçük iş kurma fikirlerini ve bunları karlı bir işe dönüştürme yollarını paylaşmaya devam edeceğiz.

Genel Bayilik Başvurusu

2+3=?

Sadece 295 TL'ye Website Sahibi Olun!
30 bin TL Yatırımla Ayda 4.000 TL Kazanın!
İş Kurmak İsteyenlere Özel İş Fikirleri
Yapılacak en karlı işler
Nasıl zengin olunur?
İnternetten para kazanma yolları

Tags:

Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sayfalarda paylaşabilirsiniz.


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Yukarı Işınlan ↑

DMCA.com

Gizlilik Politikası