Milyoner Girişimcilere Başarıyı Getiren 4 Davranış

Milyoner girişimcilerin başarılı olmasında şanslarının yaver gitmesinin büyük rol oynadığını düşünürüz. Ya ailelerinden miras kalmıştır ya pis işlere karışmışlardır ya da çalıp çırpmışlardır. Bu şekilde düşünürüz çünkü kendi başarısızlığımızı yücelterek kendi hayatımızı aklamış oluruz. Bu tarz düşündüğümüzde şanssız ve dürüst olduğumuz için başarısız olmuşuzdur. Ancak bu düşünce tarzı tamamen yanlış olmasının yanında bize de hiçbir şey kazandırmaz. Milyonerlerin sadece %20’si miras yoluyla zengin olurken % 80’i ise kendi çabasıyla zengin olduğunu biliyor muydunuz? Evet, şans kesinlikle etkili olmuştur ancak milyonerlerin çoğu bu şansı, tırnaklarıyla kazıyarak ve tuttuklarını kopararak kendileri yaratmıştır.

Düzenli olarak görüştüğüm milyoner girişimciler; sağlıklarından, üretkenliklerinden ve hayatlarına değer katan şeylerden asla taviz vermiyorlar. Bu sayede başarı doğal olarak onların hayatından hiç eksik olmuyor. Bir ırmak gibi sürekli hayatlarına akıyor.

Gelin onların kitabından bir sayfayı açalım ve kendi şansımızı yaratmak için onlardan neler öğrenebiliriz görelim.

 

1. Paranızın ve zamanınızın bir kısmını kendinize harcayın

Hepimiz bedava şeyleri severiz ancak onlara, tonla para saydığımız şeylerden daha az değer vermeye meyilliyizdir. Kısaca paranızı neye harcarsanız ona değer verirsiniz. O zaman, neden kendimize de harcamayalım?

Milyonerler bunu sadece düşünmekle kalmıyor, aynı zamanda kendi gelişimleri için uygulamaya koyuyorlar. Kendilerine başarılı bir gelecek inşa edebilmeleri için yapabilecekleri en iyi yatırımın kendilerine yapacakları yatırım olduğunun bilincindeler.

İster bir yeteneğinizi geliştirecek bir kursa kaydolun, isterseniz de yeni bir dil öğrenin, ne olursa olsun sürekli kendinizi geliştirin. İş dışındaki konularda da kendinizi geliştirin ki genel manada ilerleyebilesiniz.

Yaptığınız yatırımın sizin kim olduğunuzun, ne kadar kaliteli bir eş, ebeveyn ya da çalışan olduğunuzun belirlenmesinde önemli bir etkisi olacaktır.

Mutlaka okuyun: Kendini Geliştirmenin Yolları

 

2. Bilinçli tüketin

Durmaksızın zaman harcıyorsunuz. Peki bu zamanı üretken bir şekilde mi harcıyorsunuz?

Hayatınızdaki bu en önemli varlığı, insanlarla sosyal medya üzerinden tartışarak ya da bir TV dizisinin bütün sezonunu tek seferde art arda izleyerek harcamanın çok da işe yaradığını söyleyemem.

Eğer milyoner olmak istiyorsanız bu çeşit aktiviteleri sınırlayıp enerjinizi size başarı ve para getirecek işlere harcamalısınız. Nasıl sağlıksız besinler vücudunuza zarar veriyorsa kalitesiz zaman tüketimi de psikolojik olarak sizlere zarar verir.

Bir başarı hikayesine dönüşmek istiyorsanız tükettiklerinizi elinizde, iş ve özel hayatınızda daha iyi olmanıza yardımcı olacak şeyler kalana kadar süzün. Tanıdığım bütün zengin ve aklı başında girişimciler bunun bir versiyonunu uyguluyor. Onlar zamanlarının kıymetini biliyorlar ve bir şeyin onlara gerçekten değer mi kattığının yoksa tüketim arzularını mı kaşıdığının bilincindeler.

Mutlaka okuyun: Başarılı Girişimcilerin 20 Üretkenlik Sırrı

 

3. Para için değil, öğrenmek için çalışın

Sadece para için hiçbir işte çalışmayın. Çalışırken yeni şeyler öğrenebileceğiniz bir iş seçin. Bu sizin sürekli gelişmenize, para ve başarıya ulaşmak için yeni fırsatlar keşfetmenize yardımcı olur. Milyonerler de tam olarak böyle yapıyor.

Sadece para kazanmak için çalışmaya hapsolmuş insanların çoğu kendilerini üzgün ve tatminsiz bir şekilde bulurlar. Bu bana Charles Dickens’in A Christmas Carol (Bir Noel Ezgisi) adlı kitabındaki Ebenezer Scrooge karakterini hatırlattı. İşte karşınızda aldığı bütün kararlar para kazanmak etrafında dönen bir karakter. Biz onunla karşılaştığımızda, kendisi sağlık sorunlarıyla dolu mutsuz ve öfkeli bir hayat yaşamaktaydı.

Onun hikayesi bugün hala karşılık bulmaktadır, çünkü çoğumuz hala öğrenip tecrübemizi artırmak için çalışacağımıza sadece para için çalışıyoruz. Sonumuzun Scrooge gibi olmasını istemiyorsak o zaman kendimize yaşamaktan mutlu olduğumuz ve ilham dolu bir hayat yaratmalıyız. Yani kazanmak için değil öğrenmek için çalıştığımız bir hayat.

Bu yüzden, dinlenmek ve yeni beceriler elde etmek için kendinize zaman ayırın. Gerçekten ne yapmanız gerektiğine yeterince kafa yorarsanız sonuca gitmek için çalışmaya daha az zaman harcarsınız.

Yetenekleriniz ve üretkenliğiniz artıkça bu daha gerçekçi bir hal alır. Daha az zamanda daha çok şey başarabilirsiniz. İşiniz aradan sıyrılıp kendiniz gösterebilir ve kısa zamanda herkesin işini yaptırmak için yüksek paralar ödediği kişi olabilirsiniz.

Mutlaka okuyun: Hayat Boyu Öğrenmeyi Benimseyerek Başarılı Olmak

 

4. Çok çalışmaya değil sonuçlara odaklanın

Çoğu zaman “zaman ve efor ekonomisi” adı verilen tuzağa düşeriz. Bu kavramı, Strategic Coach liderlik firmasından Dan Sullivan bulmuştur ve geçen 200 yılın fabrika işlerine atıfta bulunmuştur. Buna göre zaman eşittir üretkenliktir. Kısaca üretilen malın kalitesinden çok sayısı önemlidir. Herhangi bir kimse de sizin işinizi yapabilir. Bu sistemde, siz sadece çalıştığı saat kadar para kazanan bir makine çarkısınızdır.

Bu anlayış, günümüz modern dünyasında yoğun çalışmanın üstün gelmesine ve çok çalışmanın görüntüsünün başarı ile özdeşleşmesine sebep olmuştur.

Milyonerler (ya da sadece benim konuşma fırsatı bulduğum akıllı girişimciler) çok çalışma konusuna oldukça farklı düşünmekteler. Onlar için sizin ne kadar meşgul göründüğünüz değil sonuç önemlidir. Onlar, ne kadar az çalışıp iyi maaş alabileceklerine değil, ellerindeki kısa zamana ne kadar işe yarar çalışma sıkıştırabileceklerine odaklanırlar.

Mutlaka okuyun: İş yaşamında başarılı olmak için çok değil akıllıca çalışın!

100.000 TL Paranız Olsa Nasıl Yatırım Yapardınız? Hemen Deneyin!

Sadece 695 TL'ye Website Sahibi Olun!

Görüşlerinize İhtiyacımız Var!

=

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.