Milyonerlerin Uyguladığı 10 Dakikadan Az Süren 5 Sabah Rutini

Başarınızın sırrı çalar saatinizi her gün bir saat erkene ayarlamak kadar basit olabilir mi?

Yazar Tom Corley beş yıllık araştırmasında, kendi kendini yetiştiren milyonerlerin neredeyse yüzde 50’sinin çalışmaya başlamadan en az üç saat önce uyandığını buldu. Bunu teste etmek ister misiniz? Alarmınızı her gün aynı saate ayarlayarak başlayabilirsiniz.

Daha sonra, başarılı kişilerin çalışma günlerinden önceki zamanlardan nasıl faydalandıklarına bir göz atabilirsiniz.

 

1.Sabahları Egzersiz Yapın

Egzersiz vücut, beyin ve ruh için iyidir. Oprah Winfrey, egzersiz yapmak için her sabah bir saatini ayırıyor. Koşu ya da biraz direnç esnekliği çalışması yapıyor. Arianna Huffington ise güne meditasyon ve yoga ile başlıyor. Ve iyi haber şu ki, sabah rutininizin bir saatten fazla olması gerekmez. 2018 tarihli bir çalışma, hafif bir antrenman için gün içinde sadece 10 dakika ayırmanın hafızanızı önemli ölçüde geliştirdiğini öne sürüyor.

Mutlaka okuyun: Girişimciler İçin Spor ve Egzersiz Yapmanın 4 Bilimsel Faydası

 

2.Motivasyonunuzu Şarj Edin

Sabahları rahatlamak, düşünmek ve ruhunuzu beslemek için zaman ayırın. Steve Jobs her güne kendi kendine “Bugün hayatımın son günü olsaydı, yapmak üzere olduğum şeyi yine yapar mıydım?” diye sorarak başlardı. Tony Robbins, “Hayatınızı en üst düzeyde yaşamak için düşüncelerinizi ve duygularınızı düzeltmeye zaman ayırma” eylemi olarak tanımladığı; 10 dakikalık bir meditasyon türü olan “priming”i uyguluyor. Meditasyon yapmak, bir şeyler okumak ve bir podcastin tadını çıkarmak, motivasyonunuzu canlandırmaya yardımcı olur.

Mutlaka okuyun: Motivasyon Nedir? Nasıl Motive Olunur?

 

3.Sevdiklerinizle Vakit Geçirin

Sevdiğiniz insanlara öncelik vererek güne başlayın. Richard Branson aile zamanını bir sabah rutini haline getirmiş. İlişkilerimiz hayatımızın tüm yönlerini etkiler; bu yüzden onları geliştirmek ve onlara özen göstermek için zaman ayırmak başarınızı etkileyecektir. Harvard Medical School tarafından yürütülen 75 yıllık bir çalışma, yaşamımızdaki başarının zeka dahil olmak üzere her şeyden daha çok kurduğumuz sıcak ilişkilere bağlı olduğunu buldu. Kahveyi değer verdiğiniz bir kişiyle paylaşmak kadar basit bir hareket, kendinizi daha sağlam ve desteklenmiş hissetmenizi sağlayabilir.

Mutlaka okuyun: Girişimciler İçin Aileyle Vakit Geçirmeye Zaman Ayırmanın Yolları

 

4.Plan Yapın

Elon Musk, gününü nasıl planladığı konusunda son derece hassastır ve faaliyetlerini 5 dakikalık bloklar halinde planlamaktadır. Gününüz için sağlam bir plan yapmak, önceliklendirme yapmanıza ve bitirmeniz gereken şeylere bağlı kalmanıza yardımcı olur. Gün içinde zor işlerin üstesinden gelmek için en uygun zamanı belirlemek, stresinizin azalmasına ve performansınızın artmasına yardımcı olabilir.

Mutlaka okuyun: Gününüzü Verimli Geçirmek İçin ” Ye O Kurbağayı!”

 

5.Pozitiflik ve Neşe Yayın

Bu, birisine sıcak bir “günaydın” demek kadar basit olabilir. Başkalarına iyi hisler göndermek sadece güne olumlu bir başlangıç yapmanızı sağlamakla kalmaz, aynı zamanda performansınızı da arttırır. 2011’de Wharton School ve Fisher College tarafından yayınlanan karma bir çalışma, insanların sabahki ruh halinin gün boyunca verimliliklerini etkilediğini buldu. Girişimci ve yatırımcı Gary Vaynerchuk’ın sabah rutini, işe giderken arabada ailesini aramayı içerir. Bir ropörtajda “Onlarla sohbet ederim ve moralimi yükseltirim. Bu küçük anlara gerçekten değer veriyorum” dedi.

 

Sağlıklı rutinler başarılı bir yaşam için zorunludur

Sağlıklı bir sabah rutini gerçekleştirmek, daha üretken ve başarılı bir yaşam için atılan bir adımdır. Rutinler kişisel bir seçim meselesidir; başarılı insanlar sabah rutinlerini çeşitlendirebilirler, ancak onları takip etmekten vazgeçmezler. Hem kişisel hem de profesyonel olarak daha güçlü ve daha iyi bir insan olmanız için size enerji ve ilham verecek aktiviteler seçin. Alarmınızı yarın biraz daha erkene ayarlayın ve neler başarabileceğinizi görün.

Mutlaka okuyun: Sabah 5’te Kalkmak Hayatımı Nasıl Değiştirdi?

Mutlaka okuyun: Güne Mükemmel Bir Şekilde Başlamak İçin Sabah Rutini Oluşturma

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.