Müşteri Memnuniyeti Nedir? Neden Önemlidir?

Müşteri memnuniyeti en kısa şekliyle, müşterinin ihtiyacının giderilmesi ve isteğinin karşılanması sonrasındaki tatmin oranıdır. Müşterinin aldığı hizmetlerden memnun kalma düzeyi olarak da tanımlanabilir.

Müşteri memnuniyeti bütün işletmeler için gereklidir. Müşterilerinizi memnun ederseniz sadık müşterileriniz olur ve bu da işletmenizin başarısında ve sürekliliğinde en önemli kriterlerdendir.

Peki, müşteri memnuniyetini nasıl ölçeceksiniz? Ve müşteri memnuniyetini nasıl arttıracaksınız?

 

Müşteri memnuniyetini ölçme

İşletmenizin diğer yönlerini geliştirmek istediğiniz gibi müşteri memnuniyetini de geliştirmek ve arttırmak istiyorsanız öncelikle  müşteri memnuniyetini ölçmeniz gerekir. Uygun ölçümlemeyi yapmadan müşteri memnuniyetinin iyi veya kötü olduğunu bilemezsiniz.

Müşteri memnuniyetini ölçmenin en iyi yollarından biri müşteri memnuniyeti anketi yapmaktır. Müşteri memnuniyeti anketini hazırlarken etkisi en büyük olan konulara odaklanmayı unutmayın. Piyasada var olan müşteri memnuniyeti anketlerinden de faydalanabilirsiniz.

Müşteri memnuniyeti sağlamanın en önemli anahtarı işletmenizi sağlıklı tutmak ve sürekli geliştirmektir.

 

Müşteri memnuniyeti nasıl artar?

Müşteri memnuniyeti ve sadakatine etki eden bir sürü faktör vardır. Bunların her birini en iyi düzeye çıkarabilecek yeterli imkanlarımız olmayabilir. Müşteri odaklı yaptığınız analizler, müşterileriniz için en önemli şeyin ne olduğunu ve en iyi etkiyi yaratmak için nereye para harcamanız gerektiğini size söyleyecektir.

Müşteri memnuniyetini değerlendirdikten sonra bunu artırmak için çalışmaya başlayın.

Öncelikle ekibinizdeki herkesin – farklı bölümlerde olsalar bile – müşteri hizmetleri departmanın bir parçası olduklarını anlamalarını sağlayın. Ekip için müşteri yönetimi ipuçları listesi hazırlayın. Bu listenin çıktısını alın ve ekibinize dağıtın.

Daha sonra garantili müşteri memnuniyetinin sadece bir amaç olmadığını aynı zamanda zorunlu ve başarılabilir olduğunu anlamalarını sağlayın.

100.000 TL Paranız Olsa Nasıl Yatırım Yapardınız? Hemen Deneyin!

Sadece 695 TL'ye Website Sahibi Olun!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.