Muz Satışı Üzerine Dahiyane Bir Fikir!

Herkesin hayatını sorguladığı, “neden hayatımı böyle yaşıyorum ki?’ diye sorduğu günler olur. Modern zamanların en zekice pazarlama metodlarından birine tanık olan yüzlerce insan da tam olarak aynısını düşünüyordu..

Ben kendimi bildim bileli muzlar gruplar halinde satılırdı. Markete gider istediğiniz bağı seçer ve aradan çıkan birkaç çürük muzu da almak zorunda kalırdınız. Eğer sadece bir bağ muz almışsanız genellikle hızla çürürlerdi, zira bir sapa bağlı olan muzlar aşağı yukarı aynı hızlarda bozuluyor. Özellikle sıcak iklimlerde yaşıyorsanız bu sizi oldukça mutsuz edebilir, zira alırken bağda sadece bir tane siyah muz varken bu sayı hızla üçe beşe çıkar. Diğer opsiyonsa tek seferde sadece iki veya üç tane almak.

Geçtiğimiz günlerde Kore’den E-Mart bütün dünyayı sinir eden bu soruna dahiyene bir çözüm getirdi. Problemi tereyağından kıl çeker gibi çözdüler!

Muzları yine bir pakette satıyorlar… Ama her biri farklı bir bağdan! Ve her birinin olgunluk seviyesi farklı.

‘Dahiyene bir fikir… Kore menşeili marketler zinciri E-Mart her güne özel muz paketleri satıyor… Her pakette farklı bir bağdan koparılmış farklı olgunluklarda muzlar var, böylece aynı anda çürümüyorlar ve aldığınız paket daha uzun sure dayanıyor!’

Neden kimse bunu daha önce düşünmedi dediğinizi duyar gibiyim… Bunun birçok sebebi olabilir. Bunlardan ilki şüphesiz bu çözümün oldukça fazla zaman alıyor olması… Bağları tek tek ayırıp yeniden gruplamak tam bir sabır işi. Bir diğer sebep de bunu yapmak için daha fazla iş gücüne ihtiyacınız olacağı gerçeği..

Ama belki de buna başka bir açıdan bakmanız gerekiyordur. Bu yöntem sayesinde daha az atık oluşuyor. Üstelik müşteriler yarısı çürüyecek muzlara para vermemek için daha fazla para ödemeye bile razı olabilirler. Diğer yandan birçok işletme bu kadar uzun vadeli düşünmek yerine artan giderler sebebiyle fikre negatif bir tutumla yaklaşıyorlar.

Evet, insanlara tam olarak istediklerini (bunu istediklerini bilmeseler de) vererek daha  fazla para kazanabilirsiniz. İnsanlar isteklerine tam hitap eden ürünlere olsa da olur olmasa da olur dediklerinden çok daha büyük meblağlar ödemeye razılar. Eğer Kore’de yaşıyor olsaydım E-mart’a bir bakar ve ne kadar zeki olduklarını düşünüp Kore’de yaşıyor olduğum için kendimi şanslı hissederdim.

 

İlginizi çekebilir

Satış Stratejileri
En Etkili Satış Teknikleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.