Nasaya Uzay Aracı Yapan Türk Kadın Girişimci: Eren Özmen

ABD’de yaşayan Türk girişimci Eren Özmen, Forbes Dergisi’nin hazırladığı ABD’nin en zengin kadın girişimciler listesinde yer alıyor. Üstelik Özmen 1.1 milyar dolarlık bu devasa serveti miras yoluyla değil, tamamen alın teriyle kazanan bir isim.

 

Eren Özmen kimdir?

Eren Özmen savunma ve uzay-havacılık şirketi Sierra Nevada’nın CEO’su ve sahibi. 1994 yılında eşi Fatih Özmen ile birlikte kurdukları şirketin bugün dünyanın 34 farklı ülkesinde yaklaşık 3000 çalışanı var.

Eren Özmen, 80’li yıllarda üniversite okumak için Türkiye’den ABD’ye yerleşen bir isim. 1985 yılında University of Nevada’dan MBA derecesi alan Özmen, 1994 yılında eşi ve 10 kişilik bir personelle Sierra Nevada Corporation’u kurdu.

Özmen ailesinin vizyoner kişilikleri sayesinde yıllık 1.5 milyar dolarlık bir ciroya ulaşan SNC savunma, elektronik ve uzay-havacılık sektörlerinde ABD’nin en büyük şirketlerinden biri haline gelmiş durumda. SNC, Birleşmiş Milletler ile ortaklaşa yürüttükleri Dream Chaser adlı proje kapsamında gelişmekte olan ülkelerin de uzay sektöründe gelişmelerini sağlıyor. Ayrıca Türkiye’nin yerli uçakları TRJ-328 ve TRJ-628’de SRC şirketi tarafından üretilecek. Eren Özmen’in yaklaşık 1.1 milyar dolarlık bir serveti bulunuyor.

Özmen ailesi hayırseverlikleriyle de biliniyor. University of Nevada’da girişimcilik merkezi açılması için 5 milyon dolarlık bir bağışta bulunan Özmen çifti, özellikle kadın girişimcilerin iş hayatında daha aktif olması için çeşitli faaliyetler yürütüyor.

 

İlginizi çekebilir

Yoğurtçular Kralı Hamdi Ulukaya’nın Başarı Hikayesi
Göçmenler, Girişimci Olarak Neden Daha Başarılı Oluyorlar?
100.000 TL Paranız Olsa Nasıl Yatırım Yapardınız? Hemen Deneyin!
Sadece 695 TL'ye Website Sahibi Olun!
12 bin TL Yatırımla Ayda 70.000 TL Kazanın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.