Nasıl Servet Sahibi Olunur?

Servet sahibi olmak, kişinin hayatındaki en tatmin edici ve heyecanlı çabalardan biridir. Zenginlik, günden güne daha rahat ve özgür bir hayata kavuşmanın reçetesidir. Artık ay sonunu getirebilmek ve faturaları ödeyebilmek için kara kara düşünmek zorunda kalmazsınız. Bazıları için bu bile yeterli motivasyon sebebiyken bazıları içinse zenginlik daha çok bir oyuna benzer; ilk satışlarını yaptıklarında ya da ilk kirayı aldıklarında ise oyun tutkuya dönüşür.

Bugüne dek sizlerle zengin olmakla ilgili onlarca metin paylaştık. Bu yazımızda da varlık sahibi olmak için nasıl bir düşünce yapısı geliştirmeniz gerektiğinden bahsedeceğiz.

 

Maddi Konulardaki Düşünce Şeklinizi Değiştirin

Toplumun zenginliğe karşı sevgi – nefret ilişkisi var. Bazıları bir yandan zengin olanlara içerlenirken hatta küfrederken bir yandan da kendilerinin servet sahibi olduklarını hayal ederler. Bazı istisnalar dışında insanların çoğu paranın nasıl kazanılacağını ya da nasıl işletileceğini bilmediği için hiçbir zaman büyük bir servete sahip olamıyor. Varlık içinde doğan çocuklar ise farkına bile varmadan önemli bilgi birikimine ve çevreye sahip olarak büyürler ve bu sayede uzun vadede daha iyi kararlar alabilirler.

Mutlaka okuyun: Para Hakkında Yanlış Bilinen Gerçekler

 

Küçük Miktarların Gücünü Kavrayın

Zengin olmaya çalışan insanların en büyük hatası, devasa bir birikimle işe başlamaları gerektiğine inanıyor olmalarıdır. Bu insanlar yeterli kaynak olmadığı inancı ile konuya yaklaşıyorlar ve her yatırımdan binlerce lira kazanmadıkları takdirde zengin olamayacaklarını düşünüyorlar. Bu insanların anlamadıkları ise, orduların tek tek askerlerle kurulduğu ve servetin de aynı şekilde oluştuğudur.

Bir yakınım, zamanında bulaşıkçılık yapan bir kadından bahsetmişti. Bu kadın boş deterjan şişelerinden kendine çanta yapan ve birkaç lira dahi olsa, eline geçen her parayı biriktiren bir kadındı. Bu kadın şu anda milyoner ve tüm bu serveti küçük birikimler sayesinde meydana geldi. Size tabii ki bu kadar tutumlu olmayı önermiyorum ama bu olaydan çıkarılacak ders ortada: “Küçük başlangıçların önemini yadsımayın.”

 

Biriktirdiğiniz Her Kuruş İle Özgürlüğünüzü Satın Alıyorsunuz

Bu durumu dikkate aldığınızda, orada burada harcadığınız küçük meblâğların uzun vadede ne kadar fark yarattığını göreceksiniz. Harcadığınız paranın sizin için çalışacağını göz önüne alırsak kenara atabildiğiniz para kadar da getirisi olacaktır. Daha fazla para ile gelen daha fazla özgürlük ailenize daha çok zaman ayırmanız, dünyayı gezmeniz ve artık maaşlı bir işte çalışmak zorunda olmadığınız anlamına gelebilir.

Herhangi bir şekilde kazanç elde ediyorsanız servet edinmeye bugün başlayabilirsiniz. Her seferinde 5-10 lira olsa da, bu birikimler ilerdeki finansal bağımsızlığınızın anahtarı olacaktır.

Mutlaka okuyun: Kolay Para Biriktirmek İçin 45 Yöntem!

 

Hayattaki Konumunuzdan Siz Sorumlusunuz

Yıllar önce bir dostum, “yatırım yapıp on yıl sonra zengin olmak yerine şimdi paramın keyfini çıkarmak istiyorum.” demişti. Bu çılgınca fikrin arkasında 10 yıl sonra hayatta olup olmayacağınız ihtimalini sorgulama yatıyor. Asıl soru; öyle ya da böyle, o noktaya vardığınızda daha iyi bir durumda olacak mısınız? Şu an bulunduğunuz nokta, geçmişte verdiğiniz kararların toplamı. Peki neden geleceğiniz için ipleri elinize almayasanız?

Bu söylediklerim sizi iyi hissettirmek için söylenen sözler ya da boş laflar değil. Tekrar ediyorum: Şu an bulunduğunuz nokta, geçmişte verdiğiniz kararların bir toplamı! Hayatınız harcadığınız zaman ve paranın bir yansıması. Bu iki girdi temelde sizin kaderiniz.

Mutlaka okuyun: Başarılı Girişimciler Neden Bahanelere İhtiyaç Duymazlar?

 

Tüketici Değil, Üretici Olun!

Sanılanın aksine zenginlerin büyük bir kısmı ( %60’a yakın bir oranla) miras yoluyla değil kendi çabasıyla zengin olmuştur. Ve maaşlı işte çalışmaktansa girişimcilik hayatına atılıp kendi işlerinin sahibi olmuşlardır. Bu kişiler üretici bir zihin yapısına sahip olup insanlara hizmet veya ürünler satarlar. Örneğin bu yazıyı okuyorsunuz ve muhtemelen tanışma fırsatımız olmayacak. Buna rağmen ortağı olduğum herhangi bir firmanın ürünlerini aldığınızda bana para kazandırmış olacaksınız. Hisselerine sahip olduğum firmalar bana hediye olarak ya da miras olarak gelmedi. Sıfırdan başladım ve elimdekilerle üretime yatırım yapmaya öncelik verme kararı aldım. Bu öncelik meselesidir. Elime geçen her para için üzerine düşünülmüş ve değerlendirilmiş bir şekilde karar vererek yatırım yaptım.

Birçok ülkede uzun süreden bu yana kendi başına zengin olma oranı giderek düşüyor. Kendi servetinizi elde etmek için geçerli olan bu davranış biçimleri yani üretime yönelik yatırımlar önemlidir. Basit bir matematik olarak düşünürsek bu işe yarayan davranışın üzerine gidilip tekrarlanması, zenginliğe giden yol olacaktır.

Mutlaka okuyun: Tüketici Değil, Üretici Olmak İsteyenlere

 

Başarıyı ve Başarı Kazananları Takdir Edin ve İnceleyin.

Takdir ettiğiniz davranışı seçin ve bu davranışa sahip olmak için elinizden geleni yapın. Çevrenizdekileri buna göre seçin. Bu tür davranışı sergilemeyen insanlardan da mümkün mertebe uzak durun. Kendinizi olmak istediğiniz kişi olarak şekillendirin. Kendinizi keşfettikten sonra para da hayatınıza girmeye başlayacaktır.

Başarı ve zenginlik, daha çok başarı ve zenginliği getirir. Kendinizi bu döngünün içine sokmalısınız ve bunu yaparken de küçük büyük farketmeden birikim yapmaya ve birikimlerinizi değerlendirmeye başlamalısınız.

Mutlaka okuyun: İflas Etmek ve Tekrar Zengin Olmak

 

Daha Fazla Para Kazanmak Cevap Değil

Daha fazla para kazanmak sorunlarınızı çözmeyecek. Para büyüteç gibidir; gerçek alışkanlıklarınıza ışık tutar. Eğer asgari ücretle çalışıp hayatınızı sürdüremiyorsanız, başınıza gelebilecek en kötü şeylerden biri yüksek maaşla çalışmaya başlamanızdır. Bu durum sizi zora sokabilir. Çok yüksek gelirlere sahip bu tip tanıdığım birçok insan, ay sonunu zor getiriyor ve neden bu halde olduğunu bir türlü anlayamıyor. Sorun kazandıkları para değil, bu parayı nasıl kullanacaklarını bilmemeleri.

Mutlaka okuyun: Finansal Eğitiminize Yatırım Yapmak Yapacağınız En İyi Yatırımdır!

 

Aileniz Zengin Değilse Onların Yaptıklarını Yapmayın

Deliliğin tanımı; tekrar tekrar aynı şeyleri yaparak farklı sonuçlar beklemektir.

Eğer aileniz, hayalinizdeki hayatı yaşamıyorsa onların yaptıklarını yapmayın. Eğer onlarınkinden farklı bir hayat istiyorsanız, onların mantığını bir kenara bırakmanız gerekiyor.

Ailenizde var olan ya da olmayan zenginliğe ve başarıya ulaşabilmek için yapmanız gereken iki şey var:

İlk olarak, borçlarınızdan kurtulmak için kararlı adımlar atın. Yatırım yapmadan önce hangi borçlarınızı kapatmanız gerektiğini, hangilerinin ise kabul edilebilir olduğunu belirleyin. İkincisi ise; para biriktirmeyi ve yatırım yapmayı hayatınızın önceliği haline getirin. Başka bir deyişle önce kendinize olan borcunuzu ödeyin.

Yatırım için bütçe, finansal anlamda başarı sağlamanız için vazgeçilmez öneme sahiptir. Paranız hiçbir yerde, gelecek vadeden bir işe yatırım yaptığınızdaki kadar çalışamaz

Mutlaka okuyun: Orta Sınıf ve Zengin İnsanlar Arasındaki 10 Fark

 

Sakin Olun

Hayatta nerede olduğunuz değil, nereye gittiğiniz önem taşır. Hayatınızın kontrolünü elinize alın ve zengin olmaya giden yola adım attığınızda, “eğerleri” düşünmek için zaman harcamayı bırakın. Bu kararın ardından geçen her dakika, finansal olarak bağımsızlık hedefinize biraz daha yaklaşıyorsunuz demektir.

Elinize geçen her para, gelecekteki mali durumunuzun temel taşlarından biridir. Emin olun ki, yeterince çalışkan ve sorumluluk sahibi biriyseniz finansal başarı neredeyse kaçınılmazdır. Gün gelecek ki, arabanızın, evinizin ya da neye sahip olmak istiyorsanız, onun son taksitini ödemiş olacaksınız.

O gün gelene dek, yolculuğun keyfini sürün.

100.000 TL Paranız Olsa Nasıl Yatırım Yapardınız? Hemen Deneyin!

Sadece 695 TL'ye Website Sahibi Olun!

Sitemizi Reklamsız Kullanmak İster misiniz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.