Netflix’ten İçerik Pazarlama Dersleri

Eğer içerik pazarlama alanında büyük markaların neler yaptığını öğrenmek istiyorsanız bakacağınız ilk adres Netflix olmalıdır.

Medya ve eğlence sektöründe olmasanız bile yine de Netflix’in içerik üretimi ve müşteri kazanma tekniklerinden öğrenebileceğiniz çok şey vardır.

Zira Netflix içerik pazarlama aracılığıyla sosyal medya, data toplama ve ürünlerini pazarlama konusunda örnek bir performans sergiliyor.

Şimdi içerik pazarlama ile ilgilenenlerin mutlaka dikkat etmesi gereken 4 Netflix stratejisine bakalım.

 

1. Ürünleriniz Aracılığıyla Deneyim Yaratın.

Netflix geleneksel pazarlama tekniklerinden ziyade inovatif yaklaşımlar sergiliyor. Öyle ki dizilerinin pazarlamasını yapmak için mobil uygulamalar bile geliştirmeyi akıl edebiliyor.

360 derece video ve yapay zeka çağında bu tür fikirlerin abartılı olmadığını rahatlıkla söyleyebiliriz. Netflix de girişimlerinde cesur ve inovatif olmaktan hiçbir zaman korkmuyor.

Örneğin…

Netflix çok sevilen ve teknolojinin karanlık yönünü ele alan dizisi Black Mirror’un 3. sezonunu tanıtmak için Rateme adlı bir mobil uygulama geliştirdi. 3. sezonun 1. bölümünde konu edilen ve insanların birbirini gerçek hayatta da notlandırdığı distopik bir geleceğin ürünü olan bu mobil uygulama, Netflix’in kendi dizisini pazarlamak için kullandığı viral yöntemlerden biri.

Aynı şeyi Stranger Things için de yaptı Netflix. İnsanlara dizinin fontu ile içerik üretme imkanı sağlayan online bir web sitesi sunan Netflix, dizilerindeki öğeleri baz alarak yeni yeni servisler ve ürünler sunuyor piyasaya.

İçerik pazarlama dendiğinde aklınıza sadece blog yazısı ya da video gelmesin. Çoğu zaman içerik pazarlama için yeni bir deneyim sunan bir ürün ya da hizmet de son derece etkili olur.

Netflix örneğinde gördüğümüz bu iki ürün, iki dizinin de gündelik hayattaki konuşmalara girmesine ve insanların dizideki hikaye dünyasını bizzat deneyimlemesine neden oluyor.

 

2. Özgün İçerik Üretin

Netflix özgün içeriğe çok önem veren bir marka. Girişimciler ve pazarlamacılar da hedef müşteri kitleleri nazarında değer ve kabul gören ürün ve hizmetlere yönelik içerik üretme konusunda maddi ve manevi bir çaba göstermelidir.

2016’nın son 3 ayında Netflix’e sırf ABD’den 1.43 milyon kişi para ödeyerek abone oldu. 2017 yılında da Netflix orijinal içeriğe 6 milyardan fazla bütçe ayırdı.

Bu denli devasa yatırımlar Netflix, Hulu, Amazon Video gibi devasa film-dizi platformları için oldukça doğal, ancak buradan çıkarılması gereken bir ders var: O da özgün içerik üretmeye yönelik belli bir plana ve stratejiye sahip olmak ve bunun için belli bir bütçe ayırmak.

Siz de işinizi büyütmek, ürünlerinizi daha iyi pazarlamak istiyorsanız bilhassa sosyal medyada özgün içerik üretmelisiniz.

 

3. Büyük Veriye Önem Verin

Data (veri) bugün artık paradan bile daha önemli bir kaynak haline geldi desek pek de abartmış olmayız; fakat veriyi doğru okumak ve kullanmak gerekir.

Netflix, kullanıcılarının bilgilerini (verilerini) kullanarak onlara daha iyi bir deneyim sunmaya çalışıyor.

Örneğin bir abonenin izlediği diziler, yaş ve eğitim bilgisi baz alınarak o kişinin sevebileceği dizileri öneriyor Netflix.

Hatta öyle ki bir dizi için birden fazla kapak resmi hazırlanıyor ve abonenin alışkanlıklarına, zevklerine uygun olarak spesifik bir resim gösteriliyor. Yani Netflix ana sayfasına girdiğiniz zaman Black Mirror dizisine ait gördüğünüz resim ile bir başkasının gördüğü resim farklı olabilir. Netflix her kullanıcı hakkında derinlemesine bilgi edindiği için bu kişileri daha çok etkileyecek görsel unsurlar kullanıyor.

Netflix sizin site içinde hangi dizi ve filmleri incelediğinizi kaydediyor. Hangi tür yapımlara ne kadar zaman harcadığınızı ölçüyor, dizi ya da film izlerken ne kadar sıklıkla ara verdiğinizi biliyor. Buna benzer daha pek çok parametreyi siz keyifli bir şekilde dizinizi izlerken Netflix teker teker kaydediyor.

Daha sonra bu verileri analiz ederek sizin bir müşteri olarak alışkanlıklarınızı büyük bir başarıyla tahmin ediyor ve size beğeneceğiniz türden yapımlar öneriyor.

Örneğin Netflix’in bugünkü başarısına kavuşmasında büyük bir paya sahip olan House of Cards’ı ele alalım.

Bu dizi için iki farklı fragman yayınlandı. Bir fragmanda dizinin başrol oyuncusu Kevin Spacey’e daha çok yer verildi. Diğer fragmanda ise Kevin Spacey daha az görüldü.

Eğer daha önce Kevin Spacey’in yer aldığı başka yapımları da izlediyseniz Spacey’in daha çok göründüğü fragmanı gösterdi Netflix size.

Bu da şunu gösteriyor: Netflix, orijinal içerik için yapımcılarla ve senaristlerle işbirliği yaparken bu kişileri kara kaşı, kara gözü için seçmiyor. Abonelerinin alışkanlıklarını ve tercihlerini gözeterek orijinal içerik üretiyor.

Özetle Netflix’in kendine ait algoritmaları müşterilerine en çok sevecekleri yapımları önerme konusunda son derece başarılı.

Belki Netflix gibi devasa bir kullanıcı kitlesine sahip olmayabilirsiniz ancak mevcut müşteri kitlenizin genel yapısını analiz ederek siz de kişiye özel içerik üretip gösterebilirsiniz.

 

4. Viralliğe Odaklanın

Bir tweet’in ya da videonun “viral olması” ne demek? Bu içeriğin bir anda internette büyük bir hızla popüler olması demek kabaca.

Peki bir içeriği viral yapmak için neler yapmak gerekir?

Şunu belirtelim ki bir içeriğin viral olması için kolayca paylaşılabilir olması, bir markanın imajını dürüst bir şekilde yansıtması gerekir.

Netflix sosyal medyada ürettiği içeriklerle kendini günlük hayattaki konuşmaların içine dahil etmeyi çok iyi başarıyor.

Yukarıdaki örnekte Netflix, sevilen dizilerinden komik gif’ler üretmiş durumda. Bu gif’lerin sosyal medyada paylaşılmasına olanak sağlıyor ve hatta bu içeriklerin indirilmesine imkan sunuyor.

Buradaki olay viralliği teşvik etmek. İçeriğinizin Twitter’da viral olmasını sağlamalı ve arkadaş muhabbetlerinde “Abi X’in tweet’ini gördün mü?” konuşmasındaki X olmaya çalışmalısınız.

Netflix dizi ve filmlerindeki karakterlerin dilini taklit ederek ürettiği sosyal medya içerikleriyle o yapımların hayranlarını tavlıyor ve nihai olarak bu içeriklerin sosyal medyada yayılmasını, viral olmasını sağlıyor. Yani Netflix yeni bir dizisinin tanıtımını yaparken klasik basın bülteni yerine bu tür viral, mizahi ve dikkat çekici yöntemler uyguluyor.

 

Sonuç

Netflix bugün dizi ve film sektörü için tartışmasız bir güç. Bu gücünü ve başarısını ise pazarlama yöntemlerinden alıyor diyebiliriz. Alışılmadık metodlarla ve inovatif tekniklerle harmanladığı içerik pazarlama stratejisi ile hem mevcut müşterilerini kendine bağlıyor hem de yeni müşteri kazanıyor.

 

İlginizi çekebilir

İçerik Pazarlaması Nedir? Örnekleri Nelerdir?
İçerik Pazarlamanın Geleceği Nasıl Olacak?
Netflix Nasıl Kuruldu?
100.000 TL Paranız Olsa Nasıl Yatırım Yapardınız? Hemen Deneyin!

Sadece 695 TL'ye Website Sahibi Olun!

Sitemizi Reklamsız Kullanmak İster misiniz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.