Outdoor Sektöründe Dikkat Çeken Yeni İş Fikirleri

Siz değerli okuyucularımıza özel dünyanın dört bir tarafından en yenilikçi ve dikkat çeken iş fikirlerini araştırmaya devam ediyoruz. Bu yazımızda outdoor sektöründe dikkat çeken iş fikirlerini bulabilirsiniz.

 

Yenilikçi iş fikri 1: Ekstra Hafif Şişme Bot

Kokopelli firması beş yıldır şişme bot dizayn ediyor ve ürün listelerinin en son üyesi de Rogue şişme bot. Sadece 2,27 kilogram ağırlığındaki Rogue, katlanarak tuvalet kağıdı rulosu kadar küçülebiliyor. Yani bu botu her yere yanında götürebilirisiniz. Rogue şişme bot serisi, standart Rogue ve Rogue-lite olmak üzere iki bottan oluşuyor. Rogue dizaynı, performansı ve dayanıklılığı ile ön plana çıkarken, Rogue-lite en küçük ve en hafif olmak için yaratıldı.

Rogue açık halde 2,28 metre uzunluğa ve 3,4 kilogram ağırlığa sahipken, Rogue-lite 2,16 metre uzunlukta ve sadece 2,27 kilogram ağırlıkta. Her iki ürün de V-bant ve kevlar* destekli döşeme kullanılarak üretildi. Sert akıntılara, kayalara çarpmaya vb. zorluklara göğüs gerebilmesi ve yüzmeye devam edebilmesi için de, dış kısımdaki dikişler için dikiş bandı kullanılarak güçlendirildi. İki üründe de elmas şeklinde yırtılmaz deri koltuk bulunurken, sadece Rogue’de kayık tipi bel desteği bulunuyor. Hem Rogue’de hem de Rogue-lite’da botu şişrmek için Leafield D7 tipi valf bulunuyor. Ürünün en cazip tarafı ise pompaya ihtiyaç duymaması. Rogue serisi küçük bir şişirme çantası ile birlikte geliyor.

*Kevlar: Çelik yelek yapımında kullanılan bir malzeme

 

Yenilikçi iş fikri 2: İkisi Bir Arada Kamp Çantası

Her ürünü daha hafif yapma furyası sağ olsun, geçtiğimiz on yılda kampçılık ürünleri beklenmedik düzeyde gelişebildi. İlk dalga genel olarak daha hafif, daha güçlü ve daha yüksek performanslı malzemelerden üretilen ürünler sayesinde, kampçılar daha az ağırlıkla daha uzağa gidebildi. Şimdiyse, tasarımcılar yeni bir alana giriyor ve tasarladıkları ürünlerin sadece hafif değil aynı zamanda birden fazla işleve sahip olması için çalışıyorlar. Bu adım sayesinde de kampçılar ve açık hava etkinliklerini sevenler, çok daha az ağırlıkla yepyeni maceralara atılabilecekler.

Bivypack bahsettiğimiz konuya güzel bir örnek. Bir sırt çantasının tüm işlevlerini yerine getirebilen Bivypack, açıldığında tek kişilik bir çadır oluyor. Ana fikir; taşıdığınız sırt çantasına çadırınızı sıkıştırıp yanınıza almak yerine, bu ürünü kullanarak taşıdığınız ağırlığı azaltabilmeniz. Dahası Bivypack yaklaşık yarım kilogramlık ağırlığı ile piyasadaki birçok sırt çantası ve çadırın önüne geçiyor. Bivypack’i aldıktan sonra yapmanız gereken tek şey uyku tulumu ile uyku pedinizi içine koymak olacak.

 

Yenilikçi iş fikri 3: Isı Geçirmeyen Çadır

Hiç bir festivalde ya da kampta çadırınıza dönüp uyuduktan sonra, sabah güneşin doğmasının hemen ardından, içeride bunaltıcı bir sıcak olduğundan uyandığınız oldu mu? Eğer öyle ise yalnız değilsiniz. Kampçılar ve festivalciler için sıcak çadırlar uzun süredir büyük problem. Fakat artık bunun bir çözümü var. Siesta2 çadır, güneş ışınlarını engelleyen malzemelerden üretildiği için, içerde sıcaktan pişmenizi engelliyor.

Çift katmanlı, su geçirmez ve ısı ile ışığı engelleyen malzeme sayesinde, çadırın dışarıdan yalıtılmasını ve serin kalmasını sağlıyor. Çadır malzemesi sadece ısıyı dışarda tutmakla da kalmayıp, rahatsız edici güneş ışınlarıyla uyanmanızın da önüne geçiyor.
Çadırın ayrıca penceresi de bulunuyor ki bu sayede serin havanın içeri girmesini sağlayabilirsiniz. Eğer herhangi bir esinti yoksa da, Siesta2’nin opsiyonel olarak sunduğu fanları kullanabilirsiniz.

Mutlaka okuyun: Mülteciler İçin Kendi Kendine Yeten Teknolojik Çadır

 

Yenilikçi iş fikri 4: Hem Sırt Çantası Hem Hamak

Yukarıda bahsettiğimiz; tasarımcıların kamp ve açık hava sporcuları için yeni bir yola girmesi ve hafifliğin yanında birden çok işleve sahip ürünler tasarlaması, bir başka meyve daha verdi. Nomad da bu buryanın bir üyesi olarak dikkat çekiyor. Yukarıda bahsi geçen Bivypack gibi, Nomad da iki işleve sahip. Nomad hem sırt çantası hem de hamak olarak yanınızda kolaylıkla taşıyabileceğiniz bir ürün.

Ürünün tasarımcıları, Nomad’ın origami sanatından alınan ilhamla yaratıldığını belirtiyor. Kolayca kavranan katlama sistemi sayesinde Nomad’ı sırt çantasından hamağa, hamaktan da sırt çantasına dönüştürmek oldukça kolay. Nomad’ın üretildiği malzeme aşınmaya karşı dirençli olup, hem şehirde hem de kırsal bölgelerdeki etkinliklerde rahatlıkla kullanılabiliyor. Sırt ve omuz bölümlerindeki delikli yapı sayesinde hava alması sağlanan Nomad, ayarlanabilir askıları sayesinde de sırt çantası olarak istediğiniz şekilde ayarlayabiliyorsunuz. 20 litrelik kapasitesiyle Nomad, hem açık hava etkinliklerinde hem de günlük yaşamınızda size yardımcı olacak.

Mutlaka okuyun: Hamaktan esinlenerek yapılan çadır

 

Yenilikçi iş fikri 5: Çok Hafif Kamp Sandalyesi

Kamp sandalyeleri için iyi ya da kötü bir şey söylemek oldukça zor. Bir yandan kamp ortamında rahatça oturup sohbet etmenizi sağlarken, diğer yandan oturmanızı gerektirmeyecek tüm o zamanlarda, sırtınızda fazladan bir ağırlık taşımanız anlamına geliyor kamp sandalyeleri. Hangi tarafı seçip, ne zaman rahat etmek istediğinize karar vermek oldukça zor. Peki ya seçmek zorunda kalmasaydınız? Ya hem hafif hem rahat hem de fazla yer kaplamayan bir kamp sandalyesi olsaydı?

Mulibex kamp sandalyesinin arkasında yatan fikir de tam olarak bu. Çok hafif ve minimalist dizaynı ile akıllıca bir yol bularak yürüyüş çubuklarını kendi iskelet yapısı içerisinde kullanması sayesinde, piyasadaki birçok kamp sandalyesinden çok daha hafif olabildi. Yaklaşık 0,5 kilogram ağırlığındaki sandalye, sadece Helinox Chair Zero tarafından alt edilse de yer kaplamayan dizaynı sayesinde öne çıkmayı başarıyor. Öte yandan yürüyüş çubuğu kullanmıyorsanız farklı seçenekleri değerlendirmeniz gerekebilir.

 

Yenilikçi iş fikri 6: Elektronik Isıtıcılı Eldiven

Güzel sıcak bir çift eldiven yaşadığımız soğuk havalarda ihtiyaç duyduğumuz bir eşya. Fakat siz iyi bir ısı yalıtımından fazlasını istiyorsanız, bu yeni Kickstarter projesine göz atmak isteyebilirsiniz. Dayanıklı deriden üretilen Ravean ısıtıcı eldiven, su geçirmez fermuara, ayarlanabilir tokalara ve kaybolmaması için elastik bir taşıma kayışına sahip.

Ravean, 7,4 voltluk şarj edilebilir batarya ile üç farklı (düşük-orta-yüksek) ısıtma özelliğine sahip. Üretici firmadan yapılan açıklamaya göre, en düşük ayarda 6 buçuk saat boyunca ellerinizi sıcak tutan eldiven, orta ayarda 3 buçuk, en yüksek ayarda ise yaklaşık 2 buçuk saat boyunca çalışabiliyor.

Ekstra koruma için eldivenlere eklenen 150 gramlık ince sentetik yalıtım malzemesi sayesinde Ravean, batarya tükense bile daha uzun süre ellerinizi sıcak tutabiliyor. Eldivenin üretildiği keçi derisi ve üzerindeki Hidro-Tex kabuk da hem suya hem de rüzgara karşı koruma sağlıyor.

 

Yenilikçi iş fikri 7: Cihazlarınızı Kablosuz Şarj Edebilen Ceket

Snow-C ilk bakışta her gün karşılaşabileceğiniz kışlık ceketlere oldukça çok benziyor. Yüzde 90’a varan yalıtımı sayesinde sıcağı içeride tutan bu ceket, aynı zamanda çok hafif ve seyahatler sırasında size sıkıntı çıkarmayacak ölçüde taşınabilir. Snow*C ayrıca suya ve rüzgara karşı da sizi koruyor.

Fakat ceketin içerisine bir göz attığınızda, işinize yarayacak başka teknolojilerle karşılaşıyorsunuz. Örneğin Snow-C’nin iç cebi, Iphone 8, 8 plus ve X ile 2012’den sonra üretilen tüm Samsung ve Nexus telefonlarda bulunan kablosuz şarj özelliği ile uyumlu olarak çalışıyor. Cebin içerisindeki esnek şarj cihazı, kumaşın altına yerleştirilmiş ve uyumlu bir cihaz cebe konulduğunda otomatik olarak aktif hale gelerek, vihazı şarj etmeye başlıyor. Ceket cenindeki şarj aleti 3000 mAh gücündeki şarj cihazına bağlı olsa da, kullanıcılar bunun yerine kendi şarj cihazlarını kullanabiliyor.

Mutlaka okuyun: Hepsi Bir Arada Seyahat Ceketi

Görüşlerinize İhtiyacımız Var

Sadece 295 TL'ye Website Sahibi Olun!
30 bin TL Yatırımla Ayda 4.000 TL Kazanın!
İş Kurmak İsteyenlere Özel İş Fikirleri
Yapılacak en karlı işler
Nasıl zengin olunur?
İnternetten para kazanma yolları

Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sayfalarda paylaşabilirsiniz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Yukarı Işınlan ↑

DMCA.com

Gizlilik Politikası