Pastane Açmak İsteyenlere

Yaptığınız şekerlemeler ödül almış olabilir veya yaptığınız browniler şehrin bütün pastanelerinde satılıyor olabilir. Eğer aileniz ve arkadaşlarınızdan defalarca yaptıklarınızla ilgili övgü aldıysanız belki de pastane sahibi olmanın zamanı gelmiştir. Pastane açmak ciddi bir adımdır ve ciddi bir yatırım yapmanız gerekir. Bir hevesle hazırladığınız pastalardan fazlasıdır. İş programı hazırlamanız, siparişler almanız ve müşterilerin nazını çekmeniz gerekecektir. Pastacılık konusunda eğitiminiz olmasa bile bir pastane açabilirsiniz. Mücadeleye hazırsanız sevdiğiniz işi yaparak kazanç elde edebilirsiniz.

Özel bir araştırma firmasına göre 2013’te küçük işletmelerde unlu mamuller ve pastacılık en hızlı büyüyen ilk on iş kolundan biri.  Bu nedenle, eğer pastacılıkta marifetliyseniz ve girişimcilik ruhunuz da varsa pastane açmak karlı bir iş olabilir. Yeterli geliri sağlayarak bu işte kalıcı olabilmek ve geçinebilmek istiyorsanız başlangıcı nasıl planlayacağınızı ve şirketi etkili bir şekilde nasıl yöneteceğinizi anlamanız gerekiyor. Bir pastaneyi nasıl açacağınızı öğrenmek için aşağıdaki adımları dikkatle okumanızı öneririz. İş kurma sürecinde size elimizden geldiğince rehberlik etmeye çalışacağız.

 

 

Pastane Nasıl Açılır?

Ne tür bir pastane açacağınıza karar verin. Bazı pastaneler sadece unlu mamuller satar. Kahve ve sandviçlerinizi alıp gidersiniz. Bazılarının da müşterilerinin kahvaltı yapabileceği veya öğle yemeği yiyebileceği oturma alanları vardır. Ne satmak istiyorsanız onu seçin. Geleneksel unlu mamuller, organik unlu mamuller veya vegan ( glütensiz ve süt ürünleri içermeyen )ürünler.

Satmak istediğiniz unlu mamulün türüne ilişkin talebi öğrenmek için bölgedeki rakipleri araştırın. Örneğin, eğer civardaki bir süpermarket geleneksel, organik veya vegan unlu mamulleri uygun bir fiyata satıyorsa rekabet edemeyebilirsiniz. Fakat eğer sizde keyifli bir oturma alanı olan ve özel unlu mamuller ve taze sandviçler sunacağınız bir pastane açacaksanız yeni bir markette açabilirsiniz.

İş planı hazırlayın. Lokasyon, araç-gereçler, malzemeler, personel, vergiler ve pazarlama masraflarını dikkatlice hesapladığınızdan emin olun. İlk birkaç yılda tahmini gelirinize karşı ne kadar kara geçebileceğinizi belirlemek üzere denge kurun.

Sizin gözden kaçırabileceğiniz olası ek masrafları fark edebilecek bir muhasebeci ile iş planınızı gözden geçirin. Ayrıca muhasebeci başlangıç masraflarının vergi beyannamelerini nasıl etkilediğini de söyleyecektir.

Pastaneyi açarken gerekli olan sermayeyi arttırın. Parayı arttırmak için bankanızdan iş kredisi isteyin veya özel yatırımcılarla görüşün.

Unlu mamuller satabilmek için ilgili makamlara kayıt yaptırın ve satış izni için başvuruda bulunun.

Pastaneniz için yer seçin. Kolay ulaşılabilir, trafiğin yoğun olduğu ve bütün güvenlik gereksinimlerini karşılayan bir yer olduğundan emin olun.

Araç-gereçlerinizi alın. Hepsinin güvenli ve kurallara uygun olarak profesyonelce kurulduğundan emin olun. Tartılara, kâselere, raflara, fırınlara, mikserlere, kesme masalarına, vitrinlere ve buzdolaplarına ihtiyacınız olacak.

Pastanenizde hangi unlu mamulleri satacağınızı ve hangi malzemelerin gerekli olduğunu belirleyin.

Elemanlarla görüşün ve işe alın. İçten, becerikli ve güvenilir olduklarından emin olun.

Tüketici sağlığı merkezlerini arayın ve pastanenizin sağlık güvenliği denetlensin.

Unlu mamulleriniz için un, maya, yumurta, şeker, kuru üzüm ve tereyağı gibi gerekli bütün malzemeleri alın.

Unlu mamullerinizi hazırlayın. Görüntülerinin ve tatlarının müşterileri etkileyeceğinden emin olun.

Gazete, el ilanları ve online olarak pastanenizin reklam yapın.

Pastanenizi açın.

Pastane Açma Maliyeti

Ortalama maliyet 15.000-50.000 TL arasında değişmektedir. Kesin maliyetin hesaplanabilmesi için detaylı bir iş planının hazırlanması gerekmektedir. Ayrıca bunun için size destek sunabiliriz.

İpuçları

Menünüzde sizi rakiplerinizden ayıracak özel bir ürününüz olsun.

İsminizin akılda kalıcı ve şirketinizin yapısına uygun olduğundan emin olun.

İhtiyacınız Olanlar

 1. İş planı
 2. Sermaye
 3. Marka tescili ve satış izni
 4. Lokasyon
 5. Araç-gereçler
 6. Tartılar
 7. Kâseler
 8. Raflar
 9. Fırınlar
 10. Mikserler
 11. Kesme masaları
 12. Vitrinler
 13. Buzdolapları
 14. Unlu mamulleriniz için malzemeler

Gerekli malzemeler hakkında daha detaylı bilgi için tıklayınız

En karlı iş fikirlerini sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

Görüşlerinize İhtiyacımız Var

Sadece 295 TL'ye Website Sahibi Olun!
30 bin TL Yatırımla Ayda 4.000 TL Kazanın!
İş Kurmak İsteyenlere Özel İş Fikirleri
Yapılacak en karlı işler
Nasıl zengin olunur?
İnternetten para kazanma yolları

Tags: ,

Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sayfalarda paylaşabilirsiniz.


6 Responses to Pastane Açmak İsteyenlere

 1. Nesrin usak says:

  Yeni kurulması planlanan 312 haneli bir sitede(kuaförü,marketi,kasabı,kreşi ve özel okulu dahil)bir sitede şık bir butik pastane ya da kahvaltı salonu açmayı planlıyorum.41 yaşındayım.eğitimim sağlık üzerine ancak ev hanımıyım.siteniz bana en aklı başında önerileri verdi.başarma şansım var mı sizce?

 2. mert says:

  öyle 15-50 bin arası falan pastanenin p sine yetmeyebilir. Eğerki tam teşekküllü bir pastane açmak istiyorum diyorsanız hesaplarınızı çok iyi yapmalısınız. Biz hesaplamadan girdik 250 bin gitti daha da gidiyor.İşi bilmeyene kesinlikle tavsiye etmem.Bu arada pastanem Aksaray’da.Yaptığım masraflarla birlikte pastaneyi devretmeyi düşünebilirim.Pastane konusunda bilgi almak isteyenler olursa numaram: 542 829 19 29

 3. Cafemarkt says:

  Bir de yatırımcıların, sunum kısmında soğutma ve aydınlatmaya özellikle dikkat etmesi gerekiyor. Islak mekanlar ile kuru kalması gereken mekanların birbirinden ayrımı ve nötr paslanmaz mutfak malzemelerin dağılımı dikkatle yapılmalı.

  Yatırım maliyeti kimseyi korkutmasın doğru marka ve uzmanlar sizin maliyetlerinizi doğru yönetebilecektir. Yeterki çok çok iyi araştırma yapın ve kullanıcıların fikirlerini sorun.

 4. Tayfun KURT says:

  merhaba,
  Telekomünikasyon sektöründe çalışan biri olarak,yaklaşık 4 yıl ukrayna ve 1 yıl da kazakistan tecrübem oldu.Ustalık anlaminda hiç anlamama rağmen Ukrayna’da pastane acmak istiyorum,bizim Türkiye’deki anlamda pastacılık.İş yapmak istediğim şehirde pastane yok. Baklava,kadayıf,dondurma ve börek yanında pohaca,simit ve yaş pastalar şeklinde kafamda şekillendiriyorum,sütlü tatlıları da düsünmüyor değilim. Kısaca benim düşündüğüm gibi bir yer açmak için teçhizat maliyeti ve bu malzemeleri Ukrayna’ya getirip kurmak dahil,ne olabilir? yardımcı olursanız sevinirim.

  Tesekkürler,
  Tayfun

 5. Hüseyin says:

  Merhaba.
  Ablamın işletmesi için onun adına bir pastane açma düşüncem var. Fakat geçmiş zamanda birinden gıda üzerine bir yer açacaksan Ziraat Fakültesinden bir bölümün ya da Gıda Mühendisliği gibi bir bölümün diploması gerek diye bir şey duymuştum. Bu doğru mudur? Bu konuda bilgisi olanlar beni aydınlatırsa sevinirim.

 6. Şener Turp says:

  Bu tip siteler çok yararlı çünkü pastahane ekipmanları,işe girme ve açma sürecinde çok masraflı ama iyi meblağlar kazanılıyor. Benim her zaman düşüncem bu sitedede belirtildiği gibi planlı büyümeydi. Yapmış olduğum bir yanlış vardı o da ürünleri sıfır almaktı yaklaşık 35 bin tl harcayıp özene bezene yaptırdığım tezgah ve dolaplara şu anda 13000 tl verebilirim diyorlar. Daha büyük bir GSM işine girdiğimden dolayı bu işi bırakmam gerekiyor çünkü her ikisine yetişemiyorum ama yazık günah ilk yaptırdığım adama soruyorum dolar yükseldi. 50 bine mal olur diyor.Eğer düşünürseniz muhakkak arayabilirsiniz.. Bu adamların bu kadar büyük paralar kazanmasını istemiyorum.0539 371 20 94

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Yukarı Işınlan ↑

DMCA.com

Gizlilik Politikası