Patron Olmak İçin Patron Gibi Düşünmeyi Öğrenin!

Birçok insan patron olmak, kendi işini kendisi yönetmek ister. Ama çok azı bunu yapmakta başarılı olabilir. Geri kalanı bu hayallerle kendini avutarak başkalarına bağlı çalışmaya devam eder.

Nasıl ikinci grubun bir üyesi olmaktan kurtulup birinci gruba dahil olabiliriz?  Bu yolculukta bizi neler bekliyor? Belli adımlar atarak başarılı bir girişimci olmak yolunda emin adımlarla ilerleyebilirsiniz:

 

Rahat bir rutinde takılıp kalmayın

Birçok insan kendi rutinlerinde takılıp hayatlarının büyük bir kısmını belirli bir döngüde geçirirler. Her sabah uyanır, yataklarından binbir zorlukla çıkar, işe gider, akşam eve döner, yemek yer, televizyon izler ve uyurlar. Bu monoton hayata alıştığınızda bu rutini her gün tekrar etmek onlara rahat gelir, sonuçta gelecekte kendilerini neyin beklediğini biliyorlardır, her ay maaşlarının hangi gün nereye ne kadar yatacağından da eminlerdir.

Bu tarz bir mentaliteyle hayatta gelişmek çok mümkün değil tabii… Aksine bu anlayışla yaşamak gelişiminizin önüne taş koyuyor bile diyebiliriz.  Yataktan her gün yeni bir heyecanla çıkmalı, hayatınızı geliştirmenin yollarını aramalı ve kendinizi içinde rahat olduğunuz bu döngüden çıkarıp yeni bir şeyler denemelisiniz. Yeni bir iş kurmak buna bir örnek olabilir.

Mutlaka okuyun: Rahatınızı Bozup Risk Alabilmeniz için Denemeniz Gereken 10 Yol

 

Yeni fırsatlara açık olun

Her yeni iş girişimi, bir şeylerin ve yeni olanakların keşfedilmesiyle başlar. Örneğin tatmin edilemeyen bir ihtiyaç fark etmişsinizdir, ya da tüketicilere bir alanda şuan ulaşabildiklerinden çok daha iyi hizmet edecek yeni bir fikir gelmiştir aklınıza… Girişiminiz çeşitli iş modelleri denedikçe gelişecek, aklınıza gelen ürün ya da hizmet için doğru modeli bulduğunuzdaysa hızla büyüyecektir. İşte bu yüzden yeni iş olanaklarına açık olmalısınız. Nerede olduğu hiç fark etmez: evde, ofiste, mahallenizde veya parçası olduğunuz topluluklarda… Bir sorunla karşılaştığınızda onu çözecek doğru anahtarı bulun ve harekete geçin!

Mutlaka okuyun: İyi İş Fikirleri Nasıl Üretilir?

 

Hayallerle yaşamayın, gerçekçi olun

Birçok insanın hayata geçirmek istediği çok iyi projeleri, fikirleri vardır ama bu girişime başlamak için hep evrenden bir mesaj beklerler: Doğru zaman, doğru insanlar veya bir sermaye gibi… Gerçekteyse bir şeyleri yapmak için ne doğru zaman vardır ne de doğru insanlar, sermayeyse kendi kendine gelip kapınızı çalacak bir şey değildir ne yazık ki. Bu yüzden harekete geçmeli, uyumadan önce yeni hayaller kurmak yerine bu hayallerinizi gerçekleştirmek için bir adım atmalısınız.

Mutlaka okuyun: Doğru Zamanı Beklemeyin! İşte Size Her Zamanı Doğru Zamana Çevirmenin Yolları

 

Her ne gerekiyorsa yapın.

Karşınıza çıkan küçük engellerin sizi durdurmasına izin vermeyin. İş planınıza sadık kalın ve hareket etmeye devam edin. Girişiminizi gerçek bir işe dönüştürecek adımlar atın: aslında bütün yapmanız gereken bu. Elbette duyulduğu kadar kolay değil, Kabul ediyorum ama imkansız da değil. Sabır, ısrar ve disiplinle işinize odaklanın. Hedefinizle aranıza giren engelleri sabırla aşın. Her düştüğünüzde, geride kaldığınızda, vazgeçmeye yeltendiğinizde ısrarla yeniden ayağa kalkın. Disiplinli olun ve yolunuza sadık kalın.

Mutlaka okuyun: Girişimcilik Hayatında Tutarlılığın Gücü

 

 Yeni bir işe başlamak için geçerli sebepleriniz olsun

Kendi işinin patron olan insanların diğerleri kadar çok çalışmadığı ve tonlarca para kazandığı gibi bir algı var toplumumuzda…. Elbette bu algı gerçeği yansıtmıyor. Haliye bu düşüncelerin motivasyonuyla yola çıkan ve yeni bir iş kuran girişimciler sonrasında kocaman bir hayal kırıklığına uğruyorlar. Yeni bir ürün geliştirmek, bir hizmet tasarlamak için asıl sebep insanların hayatlarına dokunma, bir katkıda bulunma ihtimalinizdir. Steve Jobs, Bill Gates ve daha niceleri bu gün oldukları yere bu motivasyonla geldiler.

Mutlaka okuyun: Steve Jobs’tan Gerçek Liderlik Dersleri

 

Kendinizi motive edin

Birisinin çalışanı olduğunuzda yapacağınız işi siz değil bir başkası (patronunuz, yöneticiniz vb) belirler. O pozisyonda her kim varsa size ne yapmanız gerektiğini, ne zaman yapılacağını, teslim etmeniz gereken tarihi size o verir. Ama patron siz olduğunuzda, bütün bunları kendi başınıza yapmak zorundasınız. Bu yüzden kendinizi motive edebilmeli, ne yaptığınızı bilmeli, zamanlamaya sadık kalmalı ve detaylar üzerine bir bir çalışmalısınız.

Mutlaka okuyun: Nasıl Motive Olunur?

Psikolojinizi buna hazırlayın

Kendinize acımasız psikolojik testler yaparak aslında kim olduğunuzu, derinlerde yatan arzularınızı, sizi bağlayan problemleri öğrenin ve bunların üzerine çalışın. Kendinizi geliştirin ki negatif yönleriniz partnerlerinizle, müşterilerinizle ve yatırımcılarınızla ilişkilerinizi etkilemesin. Unutmayın: Gerçek liderlik içten başlar.

Mutlaka okuyun: Kişisel Gelişim Yazıları

100.000 TL Paranız Olsa Nasıl Yatırım Yapardınız? Hemen Deneyin!

Sadece 695 TL'ye Website Sahibi Olun!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.